Velika Britanija stare rudnike uglja pretvara u izvore obnovljive energije

Autor:   L.M.

Napušteni rudnici Velike Britanije bi mogli da se pokažu kao upotrebljiv izvor geotermalne energije. Naučnici te zemlje sada već privode kraju planove kako da ogromne količine tople vode, koja ispunjava odavno već zatvorene rudnike i slojeve poroznih stena ispod Glazgova, iskoriste za grejanje domova u tom gradu, a ako se sistem pokaže uspešnim, primene isti princip i u drugim gradovima širom Britanije. (Foto: Glazgov, Pixabay)

Projekat vredan više od 10 miliona evra, ove nedelje je dobio dozvolu za početnu fazu ispitivanja.

Ispitivaće se geotermalni kapaciteti u vodom poplavljenim oknima, pre svega davno napuštenog rudnika uglja Hepburn u Glazgovu koji je otvoren krajem osamnestog veka, a zatvoren 1932. godine.

Sama naučna ideja bazira se na tome da pumpe koje rudarska okna održavaju suvim, bivaju isključene nakon što se rudnici zatvore, što dovodi do ispunjavanja rudnika vodom. Pri tom, geološki procesi zagrevaju vodu, dok temperatura ostaje stabilna tokom godine, tvrde naučnici.

Velika Britanija stare rudnike uglja pretvara u izvore obnovljive energije
Naučnici kažu da je tlo ispod Glazgova ispresecano tunelima starih rudnika, koje je ispunila voda, a geološki procesi su doveli do njenog stabilnog zagrevanja (Izvor: World Coal Association)

Prema rečima profesora Majkla Stefensona, direktora Britanskog geološkog zavoda (BGS), koji finansira ovaj projekat, stene ispod Glazgova su ispresecane tunelima rudnika uglja koji su bili u funkciji tokom 18. i 19. veka, jer je istočni deo grada nekada bio poznat po svojim rudnicima, koji su uvek radili u punom kapacitetu.

“Ti stari, davno napušteni tuneli sada bi trebalo da omogućavaju da voda slobodno teče ispod grada“, ocenjuje Stefenson za britanski list Gardijan.

Sada je plan da se u napuštenom rudniku Hepburn najpre iskopaju dva bunara, kako bi se izvukla voda iz rudnika. Ujedno će biti sprovedeni testovi kako bi se utvrdilo da je projekat održiv.

Radovi na bušenju i izgradnja bunara trebalo bi da budu završeni do jeseni.

Samo ispitivanje geotermalnih kapaciteta se odnosi na proveru temperature, kao i protoka vode, seizmičke aktivnosti i kiselosti terena, uključujući i druge parametre potrebne za utvrđivanje karakteristika tla i vode u rudarskim tunelima ispod Glazgova.

Cilj je da se utvrdi da li se topla voda koje izvesno ima u velikim količinama može upotrebljavati u dužem vremenskom periodu kako bi se koristila za grejanje u tom najvećem gradu Škotske i trećem po veličini u Britaniji.

Ukoliko se to pokaže mogućim, takva voda bi se upotrebljavala i u drugim gradovima širom Britanije, kažu naučnici.

Velika Britanija stare rudnike uglja pretvara u izvore obnovljive energije
Projekat Hepburn je tek jedan u nizu projekata za promenu namene starih rudnika kako bi se primenom novih tehnologija oni koristili za dobijanje obnovljive energije. (Izvor: Pixabay)

Topla voda iz rudnika korištiće se za grejanje

Grejanje domova postaće presudno pitanje, upozorili su istraživači. Velika Britanija namerava da sprovede dekarbonizaciju proizvodnje električne energije, i u tom smislu se sve više radi na izgradnji elektrana koje koriste obnovljive izvore energije.

Međutim, kako prenosi britanski list, država se i dalje u velikoj meri oslanja na Severno more i uvozi prirodni gas za grejanje domaćinstava, a sagorevanje gasa u ovu svrhu čini značajan deo emisija ugljen-dioksida za koje se Velika Britanija obavezala da će ih smanjiti kako bi pomogla u ograničavanju globalnog zagrevanja.

Ovaj inicijalni projekat u Glazgovu trebao bi da dovede do smanjenja od 319 tona emisije ugljen-dioksida godišnje.

S obzirom na to da Velika Britanija ima dugu istoriju rudarstva, projekat Hepburn je tek jedan u nizu projekata za promenu namene starih rudnika kako bi se primenom novih tehnologija oni koristili za dobijanje obnovljive energije.

Tako će se na primer, realizacijom projekata na skladištu rudnika uglja Morison Basti koji je zatvoren 1973. godine, a nalazi se u okrugu Durham na severoistoku Engleske, izgraditi tri solarne elektrane od tri megavata, čija će se energija koristiti u toj oblasti.

Projekat sem toga predviđa postavku punjača za električna vozila u istog zoni, kao i izgradnju sistema za skladištenje energije.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...