Google koristi podvodni optički kabl za otkrivanje zemljotresa

Autor:   BM

Optički kabl dug 10.000 kilometara u vlasništvu Google-a, koji se nalazi na dnu Tihog okeana, grupa naučnika sa Kalifornijskog tehnološkog insituta u Pasadeni upotrebila je za otkrivanje potresa i okeanskih talasa koji nastaju tokom oluja iznad okeana. Naučnici ocenjuju da je ovaj poduhvat veliki korak u pravcu otkrivanja seizmičkih aktivnosti i prilika da se i drugi postojeći podvodni kablovi koriste u te svrhe. (Foto: Getty Images / Cristoph Burgsted)

Tim naučnika sa Kalifornijskog tehnološkog instituta u Pasadeni, predvođen Džongven Džanom (Zhongwen Zhan), uključujući istraživače kompanije Google koristio je promet podataka iz jednog od Google-ovih optičkih kablova kako bi izmerio promene pritiska i naprezanja u samom kablu.

Međutim, analizom ovih podataka, tim je uspeo da otkrije duboke seizmičke aktivnosti i okeanske talase koji nastaju tokom oluja iznad okeana.

Tokom devet meseci Džanov tim je uspeo da zabeleži oko 30 oluja u okeanu, kao i 20 zemljotresa magnitude preko pet stepeni Rihterove skale, dovoljno jakih da nanesu značajnu materijalnu štetu.

Google koristi podvodni optički kabl za otkrivanje zemljotresa
Tokom devet meseci zabeleženo je oko 30 oluja u okeanu, kao i 20 zemljotresa magnitude preko pet stepeni Rihterove skale, dovoljno jakih da nanesu značajnu materijalnu štetu. (Izvor: climatesociety.ei.columbia.edu)

Među zemljotresima koje su otkrili bio je i potres pored Uahake (Oaxace) u Meksiku jačine od 7,4 stepeni Rihtera u junu prošle godine. Tim je očekivao da će tokom praćenja zabeležiti i cunami, kao posledicu potresa, ali se srećom to nije dogodilo.

Postavljanje i održavanje geofizičkih instrumenata na dno okeana je teško i skupo zbog čega su podvodne seizmičke stanice zapravo retkost.

Francuski naučnik Antoni Sladen (Anthony Sladen) sa Univerziteta Kot d Azur (Cote d'Azur) smatra da je studija američkih naučnika veliki korak u pravcu iskorišćavanja mogućnosti koje pružaju postojeći kablovi na dnu okeana, prenosi britanski naučni časopis Nju Sajentist (New Scientist).

Google koristi podvodni optički kabl za otkrivanje zemljotresa
Korišćenje samo dela postojećih miliona kilometara podmorskih optičkih mreža u svrhu senzora dovelo do ogromnih poboljšanja u količini i pokrivenosti seizmičkih podataka. (Izvor: AFP)

I ranije je bilo pokušaja da se optički kablovi iskoriste kao seizmički senzori, ali je to zahtevalo specijalizovanu opremu za lasersku detekciju na oba kraja kabla ili korišćenje posebnih optičkih vlakana unutar samog kabla.

Takvih vlakana nema dovoljno u kablovima postavljenim na velikim morskim dubinama, tako da bi njihovo korišćenje za otkrivanje potresa bilo teško.

Džan kaže da je pristup njegovog tima korištenju postojećih optičkih kablova za promet podataka fleksibilniji i pruža veće mogućnosti, jer ne zahteva postavljanje nove infrastrukture.

Ocenjuje da je u pitanju revolucionarno otkriće, uzevši u obzir to da bi korišćenje samo dela od postojećih miliona kilometara podmorskih optičkih mreža u svrhu senzora dovelo do ogromnih poboljšanja u količini i pokrivenosti seizmičkih podataka.

Istraživanje koje su sproveli Džan i njegov tim objavljeno je u naučnom časopisu Sajens (Science).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...