Huawei ulazi u automobilsku industriju

Autor:   S.P.

Kineski tehnološki gigant Huawei namerava da otpočne proizvodnju električnih vozila, i prvi modeli s njegovim imenom mogli bi da se pojave već ove godine, navodi agencija Rojters pozivajući se na neimenovane izvore. Kompanija je to negirala, dok četiri nezavisna izvora tvrde da je Huawei u pregovorima sa dva kineska proizvođača, a ideja je da ponude isključivo električne automobile. (Kineske tehnološke kompanije se sve više fokusiraju na električna vozila kako bi se smanjilo hronično zagađenje vazduha. Foto: EPA-EFE / Robert Ghment)

Najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme, kineska kompanija Huawei je navodno nametnute sankcije Sjedinjenih Država iskoristio za ulaganja u sektor automobilske industrije i sada radi na razvoju električnih vozila pod sopstvenim brendom.

Prvi serijski model Huawei automobila trebalo bi da bude predstavljen do kraja ove godine, a informaciju su potvrdila četiri nezavisna izvora. Huawei je navodno u pregovorima sa dva kineska proizvođača, a ideja je da ponude isključivo električne automobile.

Jedno od imena koja se spominju je Changan Automobile, kompanija u državnom vlasništvu koja je nedavno ušla u posao s Fordom, kako bi se proizveo električni Mustang Mach-E model za potrebe kineskog tržišta.

Osim sa ovom kompanijom, Huawei Technologies navodno vodi pregovore i sa državnom kineskom kompanijom BAIC BluePark New Energy Technology, ali i drugim akterima u okviru autmobilske industrije o korišćenju njihovih postrojenja za proizvodnju svojih električnih vozila.

Plan kineskog tehnološkog giganta nagoveštava potencijalno veliku promenu pravca posle bezmalo dvogodišnjih američkih sankcija koje su mu onemogućile pristup ključnim tržištima, i prisilile ga da proda deo svog biznisa s pametnim telefonima da bi brend opstao, piše Rojters.

Podsećanja radi, Trampova administracija je Huawei stavila na trgovinsku crnu listu zbog navodne zabrinutosti za nacionalnu bezbednost. Mnogi smatraju da je malo verovatno da će predsednik Bajden poništi zabranu da se američka tehnologija i čipovi, čija se vrednost meri milijardama dolara, prodaju kineskoj kompaniji.

Huawei
Huawei navodno pregovara sa kineskom kompanijom u državnom vlasništvu Changan Automobile, koja je nedavno ušla u posao s Fordom. (Izvor: AFP)

Portparol kompanije Huawei negirao je da kompanija planira da dizajnira električna vozila, ili proizvodi vozila na kojima će stajati njeno ime.

“Mi nismo proizvođači automobila. Ali ipak, kroz informacione i komunikacione tehnologije (ICT) želimo da postanemo dobavljač komponenti čime bismo omogućili proizvođačima automobila da proizvode bolja vozila“, izjavio je PR ove kompanije za Rojters.

Međutim, neimenovani izvori kažu da je Huawei započeo dizajniranje električnih automobila za internu upotrebu, kako bi se obratio kineskim proizvođačima, s ciljem da se projekat zvanično pokrene ove godine. Kao i da će Ričard Ju, čovek koji je zaslužan za to što je kompanija postala jedan od najvećih svetskih proizvođača pametnih telefona, preusmeriti svoju pažnju na električna vozila, i da će ona imati masovnu upotrebu.

Kompanija Changan Automotive iz Čonkinga, odbila je da komentariše Rojtersove navode da pregovara sa kompanijom Huawei. Ni druga kineska kompanija BAIC BluePark nije odgovorila na više puta poslat zahtev za komentar. Međutim, akcije kompanije Changan Automobile, kao vodeće u Changan grupi, porasle su za osam odsto posle Rojtersovog izveštavanja o pregovorima, dok su akcije druge kineske kompanije skočile za maksimalnih deset odsto, što je dnevni limit rasta.

Huawei
Huawei navodno vodi pregovore i sa državnom kineskom kompanijom BAIC BluePark New Energy Technology, ali i drugim kompanijama sa ciljem da koristi njihove pogone za proizvodnju svojih automobila. (Izvor: AFP)

Rastuće tržište elekričnih vozila

Kina je najveće tržište električnih automobila u svetu. I tamošnje tehnološke kompanije se sve jače fokusiraju na njih pošto Peking snažno promoviše “zelenija prevozna sredstva“ da bi se smanjilo hronično zagađenje vazduha.

Očekuje se da će prodaja novih elektičnih vozila, uključujući ona koja rade samo na baterije, kao i priključna hibridna i vozila s vodoničnim gorivim ćelijama, do 2025. činiti 20 odsto ukupne godišnje prodaje automobila u Kini.

Prognoze govore da će u toj zemlji ove godine biti isporučeno 1,8 miliona takvih automobila, dok je 2020. prodato oko 1,3 miliona.

Kada je reč o ambicioznim planovima da proizvodi sopstvene automobile, Huawei se zapravo pridružuje nizu azijskih tehnoloških kompanija koje su poslednjih meseci obeledanile slične namere. Među njima su i Baidu i tajvanski Foxconn.

”Nova i komplikovana američka ograničenja koja se odnose na poluprovodnike za Huawei polako guše ovu kompaniju“, rekao je Dan Vang, tehnološki analitičar u pekinškoj istraživačkoj firmi Gavekal Dragonomics, i dodao: “Dakle, ima smisla to što se Huawei, kako bi održao poslovanje, okreće industrijama kojima nisu potrebni čipovi.“

U Sjedinjenim Državama, Amazon i Alfabet takođe razvijaju tehnologiju povezanu sa savremenom auto-industrijom, ili ulažu u startapove koji se bave pametnim automobilima.

Inače, Huawei godinama razvija čitav niz tehnologija za električna vozila, uključujući softverske sisteme i senzore za automobile, kao i 5G komunikacioni hardver.

Ova kompanija je takođe, zbog zajedničkog razvoja pametnih auto-tehnologija, uspostavila partnerske odnose sa proizvođačima automobila kao što su Dajmler, Dženeral motors i Saik motor.

Huawei od 2018. godine ubrzano zapošljava inženjere za tehnologije koje se odnose na auto-industriju.

Kineskom tehnološkom gigantu su prošle nedelje odobrena najmanje četiri patenta koji imaju veze sa električnim vozilima. Prema službenim kineskim podacima, Huawei je pored ostalog, patentirao metode za njihovo punjenje i proveru stanja baterije.

Kako su izjavila dva Rojtersova izvora, planirani prodor kompanije Huawei na tržište električnih automobila trenutno je odvojen od delatnosti kompanije za pametna vozila koju je kineski tehnološki gigant u novembru osnovao sa kompanijom Changan i proizvođačem EV baterija čije je skraćeno ime CATL.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...