Donatorska konferencija za pomoć Srbiji u julu

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 30. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 29.06.2014 - predsednik Srbije Tomislav Nikolić i predsednik Evropske komsije Žoze Manuel Baroso na konferenciji za novinare posle susreta u Beogradu

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo rekao je u Beogradu da Srbija mora da sprovede još mnogo reformskih procesa. Pripremni sastanak za donatorsku konferenciju za pomoć Srbiji zbog poplava biće održan u Parizu 8. jula. Pastor je najavio rekonstrukciju vlasti u Vojvodini na jesen. Vučić sprema smenu pojedinih funkcionera. KONUS će 9. jula raspravljati o Stefanovićevom doktoratu. Rok za završetak fakulteta „večitim“ studentima produžen je za dve godine. Srbija je od sutra član „Horizonta 2020“, najvećeg programa za nauku i istraživanje EU. Dečaka su u Čačku usmrtila vrata od kapije. Supružnici su poginuli na Ibarskoj magistrali kod Mrčajevaca, nakon što su motorom naleteli na automobil iz suprotnog smera. Gubarev tvrdi da su Ukrajinci koristili hemijsko oružje. Braća Kličko odlučili su da daju svoj novac za opremu za vojsku. Srpski desničari razvukli su transparent „Pincip zauvek živi“ u Sarajevu. Čuvar Zejtinlika ponosan je na svoju dužnost. Đoković je spreman za Congu.

Barozo: Još mnogo reformskih procesa

Premijer Srbije Aleksandar Vučić i odlazeći predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo konstatovali su juče da je ulazak Srbije u EU od obostranog interesa, ali su istakli da Srbija mora da sprovede još mnogo reformskih procesa, piše Danas. „Mislim da nije na meni da vam govorim o teškoćama, ali proces pridruživanja je sveobuhvatan projekat koji nalaže napredak u mnogim oblastima a najpre onim najvažnijim, kao što su pravo, vladavina zakona i borba protiv korupcije“, rekao je Barozo u Palati Srbija. Evropska komisija je spremna da podrži reforme u Srbiji i za to je izdvojila sredstva iz IPA fondova, izjavio je Barozo, dodavši da će se podrška EU usredsrediti na jačanje pravne države i ekonomske reforme. „Jedna od lekcija koje smo naučili iz iskustva drugih zemalja je da proces pristupanja mora da bude transparentan. Članstvo u EU nije napor i želja malobrojnih. u tome treba da učestvuju sve relevantne institucije, skupština, brojna regularotna tela i organizacije građanaskog društva“, dodao je Barozo.

Donatorska konferencija za pomoć Srbiji u julu

Savetnik za spoljne poslove predsednika Srbije Ivan Mrkić u intervjuu za Politiku kaže da ekspertski timovi, u kojima većinu čine stručnjaci UN, EU i Svetske banke, ubrzano završavaju procenu štete i potreba koje Srbija ima posle katastrofalnih poplava koje su je zadesile tokom maja. Posao će biti završen do 8. jula za kada je u Parizu zakazana pripremna konferencija na kojoj će se, nedelju dana pre donatorske konferencije u Briselu, okupiti ambasadori, politički direktori, pomoćnici ministara država koje su spremne da pomognu Srbiji i Bosni. „Pozivi za donatorsku konferenciju su upućeni na 400 adresa, pozvane su sve zemlje i sve specijalizovane agencije, razne međunarodne organizacije koje mogu u nekom vidu da pomognu“, objasnio je on.

Rekonstrukcija pokrajinske vlasti na jesen

Uoči današnjeg sastanka LSV-a i NDS-a, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor u intervjuu za Danas kaže da do rekonstrukcije pokrajinske vlasti neće doći pre septembra ili oktobra. „To znači da će ovakav sastav vlasti do tada ostati nepromenjen. Takođe, smatram da će ideja SVM-a o formiranju vlasti nacionalnog jedinstva do tada prevagnuti“, navodi on. Tema sastanka sa Nenadom Čankom i Borisom Tadićem je, kako kaže, „samo razmena mišljenja“ i uvertira za traženje rešenja početkom jeseni. „Zainteresovani smo da se iskorači iz ove situacije koja je već duže vreme prisutna. Vrši se permanentno prebrojavanje, suštinom se niko ne bavi. Naše rešenje smo predočili – to je ideja o većini koja bi prekoračila stranačke podeljenosti. Mislim da je to jedino racionalno rešenje i ubeđen sam da će to rešenje na kraju i biti realizovano“, objašnjava Pastor.

Vučić sprema smenu funkcionera

Kako objavljuje Blic, na listi premijera Aleksandra Vučića za smenu nalaze se Zoran Ćirović iz Komisije za hartije od vrednosti, Dragoljub Simonović iz Železnica Srbije i Velimir Radosavljević iz Aerodroma „Nikola Tesla“. Za Ćirovićeva egzotična putovanja, naime, potrošeno je oko sedam miliona dinara. Simonović je imao aferu za aferom a službena putovanja su se plaćala „šakom i kapom“. Što se tiče Radosavljevića, u vrhu vlasti nisu zadovoljni, jer su od njega očekivali bolje rezultate, navodi list.

KONUS o Stefanovićevom doktoratu 9. jula

Sednica Konferencije univerziteta Srbije (KONUS), na kojoj će biti razmatrana inicijativa Senata Beogradskog univerziteta o formiranju komisije za preispitivanje doktorata ministra policije Nebojše Stefanovića, zakazana je za 9. jul. Predsednik KONUS-a i rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević napomenuo je za Danas da će na sednici biti i nacrt izmena Zakona o visokom obrazovanju. Senat BU podržao je na poslednjoj sednici predlog 10 fakulteta društveno-humanističkih nauka da se formira nezavisna komisija koja bi ispitala navode o plagijatu doktorske disertacije Stefanovića. Osim KONUS-a, za koji članovi Senata smatraju da je prava adresa, inicijativa je upućena i nacionalnim savetima za visoko obrazovanje i nauku, kao i Ministarstvu prosvete.

Zašto partijama trebaju doktoranti

Doktorske titule političara za svaki sistem bile su kao bedž: s jedne strane su bile potreba da se pokaže da u svojim redovima nemaju samo „progresivno opredeljenje“ nego i vrhunski obrazovane eksperte, a s druge strane za njih same doktorska titula je bila odličje koje ih izdvaja od „običnih politikanata“, piše Politika. List podseća kako su političari za vreme Tita postajali doktori, te da su sedamdesete donele veliki prodor komunističke inteligencije unutar političkog sistema. Doktorska titula je značila da partija uz sebe ima ljude struke, da ima svoju inteligenciju i da nije samo prosti zbir pištolja i naredbi, nego zbir obrazovanih ljudi u partijskim redovima, koji mogu da odgovore na različite partijske izazove.

Nostrifikacija diploma za 60 dana

Akademci koji su fakultete upisali pre 2006. dobiće rok od još dve godine da se domognu diplome i oslobode etikete „večitih“ studenata, pišu Novosti. Ovo je jedan od kompromisa koje donosi novi nacrt izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju. Od svih ostalih novina ovog teksta očekuje se da unaprede visoko školstvo i da pooštre kontrolu. Ako ovaj dokument bude usvojen, okončaće se i agonija sa nostrifikacijom stranih diploma. Ukoliko neko ko dolazi sa svetskih univerziteta želi u Srbiji da nastavi master ili doktorske studije, i dalje će svoje dokumente da nostrifikuje na fakultetu, a rok za celu proceduru je 60 dana. Ali ako dolazi iz inostranstva i samo želi da mu se diploma prizna da bi mogao da se zaposli, obraćaće se Ministarstvu prosvete gde će u roku od 90 dana dobiti nostrifikaciju.

Srbija od 1. jula u „Horizontu 2020“

Srbija će od 1. jula postati deo evropske naučne zajednice i kroz program „Horizont 2020“, koji je najveći program za istraživanje i razvoj u istoriji EU. To znači, piše Politika, da će naša zemlja, ravnopravno sa zemljama članicama EU, moći da koristi sredstva iz budžeta koji iznosi 78,6 milijardi dolara i da će imati isti status kao Švajcarska ili Izrael. „Ovoj sumi treba dodati i sredstva koja će program privući iz privatnog sektora i kroz nacionalne javne nabavke. U ’Horizontu’ mogu da učestvuju istraživačke grupe na univerzitetima, instituti, mala i srednja preduzeća, velike kompanije, nevladine organizacije. Svaki istraživač, bez obzira na zvanje, može da učestvuje, da bude deo tima i predloži projekat“, objasnio je dr Aleksandar Belić, državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Dečaka usmrtila vrata od kapije

Sedmogodišnji dečak poginuo je juče kada su na njega pala vrata od kapije na ulazu u dvorište porodične kuće. Tragedija se dogodila u selu Prijevoru, selu desetak kilometara udaljenom od Čačka. Dete se igralo u dvorištu porodične kuće kada je čelična klizna kapija ispala iz ležišta i pala na dete koje je pokušalo da pokrene ogradu na točkićima. „Ukućani su u trenutku nesreće bili u kući, ali su začuli vrisak deteta. Kada su videli šta se dogodilo, učinili su sve kako bi izvukli dečaka i pozvali hitnu pomoć. U tom trenutku dete je davalo znake života, ali je preminulo u čačanskoj bolnici“, rekao je jedan od komšija. Dežurni tužilac nije do kraja izvršio uviđaj, pošto su članovi porodice toliko skrhani bolom da nisu mogli da sarađuju.

Poginuli supružnici na Ibarskoj kod Mrčajevaca

Draško Jokić (33) i Aleksandra Radivojević (24) iz Čačka poginuli su u saobraćajnoj nesreći koja se juče dogodila u Mojsinju na Ibarskoj magistrali u blizini Mrčajevaca. Jokić je bio vozač a Radivojevićeva suvozač na motoru „suzuki“ koji se kretao iz Mrčajevaca prema Čačku, piše Blic. Motor je u jednom trenutku, najverovatnije usled preticanja, prešao u levu kolovoznu traku i direktno se sudario sa BMV-om koji im je odlazio u susret. Od siline udara njih dvoje su nastradali na licu mesta. Njih dvoje su odnedavno bili u braku. Portparol PU Čačak Vesna Ristanović kaže da je uviđaj obavila zamenica osnovnog javnog tužioca Mirjana Tomašević Đondrić u prisustvu policijskih službenika. Načelnik hitne pomoći u ovom gradu Slobodan Vidojević potvrdio je da su supružnici u nesreći izgubili živote.

Jedan ubijen, osmoro ranjenih u Prizrenu

Jedno lice je ubijeno a osam ranjeno u Prizrenu, u sukobu koji je izbio zbog imovinskog spora dve porodice, javila je prištinska televizija. Prema rečima regionalnog direktora policije Kosova Nedžmija Krasnićija, svađa zbog imovinskih pitanja izbila je između porodica Abulaga iz opštine Suva Reka, čiji članovi žive u Prizrenu, i porodice Beriša iz Prizrena, prenose Novosti. U okrđaju u kojem su korišćeni „kalašnjikovi“, pištolji, ali i razni tvrdi predmeti, jedan policajac je ranjen u nogu. Policija i državni tužilac izašli su na mesto događaja i istražuju slučaj.

Gubarev: Ukrajinci upotrebili hemijsko oružje

Proruske snage u Donjecku tvrde da su ukrajinske jedinice upotrebile hemijsko oružje i da ima mrtvih, prenose Novosti. Šef Donjecke narodne Republike Pavel Gubarev rekao je da su ukrajinske snage upotrebile kod Semjonovke hemijsko oružje u borbi protiv proruskih snaga. Pretpostavlja se da su upotrebljene fosforne bombe, odnosno da su vojnici otrovani isparenjima fosfora. Gubarev je rekao i da ase grad Slavkurort granatira haubicama kalibra 240 milimetara. Predsednik Rusije Vladimir Putin, nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski šef države Fransoa Oland pozvali su tokom dvosatnog razgovora ukrajinskog predsednika Petra Porošenka da produži primirje za duži vremenski period. Oni su pozitivno ocenili puštanje posmatrača OEBS-a na slobodu.  

Braća Kličko kupuju opremu za vojsku

Gradonačelnik Kijeva i lider partije UDAR Vitalij Kličko i njegov brat i bokserski šampion Vladimir izvojili su 270.000 dolara da bi kupili opremu za kijevski bataljon te partije koji je angažovan u kazenenim operacijama u regionu Luganska, objavljeno je sajtu UDAR-a a prenosi Kurir. Vitalij je rekao da brat i on kupuju stvari koje su borci tražili. Prva isporuka municije biće im predata naredne sedmice. Novac će biti upotrebljen za kupovinu optičke opreme, dvogleda, pancira, ličnih pribora prve pomoći, anestetika i druge opreme. Ovakvu odluku o izdvajanju ličnog novca, naveo je Vitalij Kličko, Vladimir i on su doneli zbog manjka fondova u gradskom budžetu.

Srpski desničari u Sarajevu: Princip zauvek živi

Članovi srpske desničarske organizacije „Zavetnici“ na Vidovdan su izveli performans u Sarajevu. Kako prenosi Kurir, na mestu gde je Gavrilo Princip ubio Franca Ferdinanda aktivisti ove organizacije raširili su srpsku zastavu i transparent sa likom Principa i porukom „Srpski Princip zauvek živi“. Slike njihove akcije preplavile su društvene mreže a akcija je izazvala bes u Federaciji BiH gde Principa smatraju teroristom. Negativni komentari i pretnje upućeni su učesnicima akcija. Aktivisti kažu da su im od juče ujutru stizale uvrede i pretnje na i-mejl, poručujući im da će ih kazniti jer su se „drznuli da dođu u njihov grad sa srpskim obeležjima“. „Nekoliko puta od ujutru je pokušano i da nam se obori sajt“, rekao je predsednik „Zavetnika“ Stefan Stamenkovski.

Časna dužnost čuvara Zejtinlika

Čuvar Zejtinlika, srpskog vojničkog groblja u Solunu Đorđe Mihajlović kaže da mu je sudbina namenila ovu dužnost. „Časna dužnost. Isto, kao što su je, sudbinski, preuzeli moji: deda Sava i otac Đuro. Ima li časnije dužnosti od ove da čuvaš grobove junaka koji su nas sve nadvisili ljubavlju prema otadžbini i slobodi“, priča on za Novosti. Mihajlović ima 87 godina a više od pola veka bdi nad srpskim pukovima, nad osam hiljada humki – imenovanih i bezimenih srpskih ratnika. 

„Kada je završen rat, oni se nisu vraćali. Čekale su ih majke. Spremljeni devojački darovi. Ostareli očevi očekivali su zamene. A sinovi im se nisu vraćali. Ostali su na bojštima. Kosti su im prikupljali moj deda Savo, posle i otac Đorđe. Skupljali su ih sa svih strana. Od Gorničeva do Bitolja. Sa Kajmakčalana. Veternika. Dobrog polja. Požara i Kozjaka. Iz plitkih grobova kopane su kosti i ovde sahranjivane“, pripoveda Mihajlović.

Đoković spreman za Congu

Srpski teniser Novak Đoković igraće u osmini finala Vimbldona protiv Žo-Vilfreda Conge a ovaj meč treći je po redu na centralnom terenu, piše Danas. Novak je do 18. susreta sa Francuza došao posle pobede nad Žilom Simonom. U trećem setu tog meča pao je na levo rame, ali pregledi su pokazali da nije reč ni o kakvoj težoj povredi. Prvi nosilac na turniru u Londonu slobodan dan je iskoristio za vožnju bicikla, jer zbog kiše nije mogao da odradi trening na terenu. „Dva puta sam igrao sa Congom na ovom terenu, znam njegov kvalitet. On se hrani energijom publike i na njihovim krilima podiže svoju igru. To obično radi kada igra protiv najvećih rivala, jer je svestan da mu je to neophodno za pobedu. Servis mu je najjače oružje i ukoliko mu padne procenat ubačenih servisa, odnosno ako ja uspem da vratim što više riterna u igru, on će se unervoziti i početi da greši. Tako je barem bilo u poslednjih nekoliko duela zaredom koje sam dobio“, kaže Đoković. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...