Najava novog predstavljanja „Beograda na vodi“

Anđelka Nikolić

(utorak, 24. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Leskovac, 23.06.2014 - tenkisti Vojske Srbije pripremaju se na poligonu Međa za učešće na tenkovskom biatlonu u Rusiji

Master plan „Beograd na vodi“ u petak će predstaviti Aleksandar Vučić i investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Muhamed el Abar. Vlada Srbije na najjasniji način sprovodi politiku podrške i poštovanja integriteta i teritorijalnog suvereniteta Bosne i Hercegovine, i tu nema nikakve promene ni odstupanja, rekao je za Danas premijer Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući izjavu predsednika Republike Tomislava Nikolića da „BiH teško može da opstane“. Ko piše ili bar inspiriše ključna rešenja u Zakonu o radu i dalje je neizvesno i o tome se među direktnim učesnicima u donošenju ovog zakona govori u pola glasa. Ko je smenjivao a ko štitio generale u policiji.

Predstavljanje „Beograda na vodi“ u petak

Master plan „Beograd na vodi“ u petak će predstaviti Aleksandar Vučić i investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Muhamed el Abar u obnovljenoj zgradi Beogradske zadruge u Karađorđevoj 48, saznaje Politika. Arapski partner kompanije „Igl hil“ uložiće 3,1 milijardu dolara u transformaciju desne savske obale, najvrednije lokacije u Beogradu i tu podići dva miliiona kvadrata stambeno-poslovnog prostora. Početak radova najavljen je za proleće iduće godine a kula od 210 metara i šoping mol biće prvi objekti koji će se graditi u Savskom amfiteatru.

Vučić i Nikolić o Bosni

Vlada Srbije na najjasniji način sprovodi politiku podrške i poštovanja integriteta i teritorijalnog suvereniteta Bosne i Hercegovine, i tu nema nikakve promene ni odstupanja, rekao je za Danas premijer Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući izjavu predsednika Republike Tomislava Nikolića da „BiH teško može da opstane“. 

Na pitanje našeg lista da li su izjave predsednika Nikolića o BiH i poruke koje šalje u suprotnosti sa politikom koju zastupa Vlada, odnosno on kao premijer, Vučić je rekao: „Ja sam govorio ono što je politika Vlade Srbije i to je ono što Vlada i sprovodi“, objavljuje Danas pod naslovom “Vučić se ogradio od Nikolićeve izjave o BiH” .

„Sigurno je da je izjava predsednika Tomislava Nikolića još jedno u nizu odstupanja od spoljne politike Vlade Srbije. Nesumnjivo je reč o iskakanju, koje ide nasuprot Vlade i samog premijera Aleksandra Vučića, koji je, kao što je poznato, prvu posetu nakon preuzimanja premijerske funkcije ostvario u Sarajevu. To dokazuje da se jaz između predsednika i premijera sve više povećava i zaoštrava“, istakao je za Danas Vatroslav Vekarić, spoljnopolitički analitičar.

Ko piše novi zakon o radu?

Sednica Socijalno-ekonomskog saveta na kojoj bi, kako procedura nalaže, trebalo da bude razmotren nacrt izmena Zakona o radu nije još zakazana, što znači da ove nedelje ne može biti održana, pa su najave premijera Aleksandra Vučića da će taj zakon već ove nedelje stići u Narodnu skupštinu - nerealne, a obećani rokovi vrlo neizvesni, kažu u Savezu samostalnih sindikata Srbije, prenosi Danas.
Sednicu Socijalno-ekonomskom saveta saziva njegov aktuelni predsedavajući Branislav Čanak, može i na predlog nekog od članova Saveta uključujući tu i ministra za rad Aleksandra Vulina, ali pre sednice SES-a mora biti održan njegov kolegijum, a između datuma sazivanja i datuma održavanja mora proći sedam dana. Posle toga Zakon, sa usaglašenim ili neusaglašenim spornim pitanjima, ide na Vladu, pa tek onda u Narodnu skupštinu.

Posebno pitanje je održavanje javne rasprave, koju Ministarstvo rada želi da izbegne vezujući sadašnju verziju izmene Zakona o radu sa onom na kojoj je rad obustavljen pre parlamentarnih izbora. Predstavnici sindikata za tako nešto neće ni da čuju, pošto smatraju da svaki građanin ima pravo da kaže svoje mišljenje o zakonu koji se tiče tolikih ljudi.

Ko piše ili bar inspiriše ključna rešenja u Zakonu o radu i dalje je neizvesno i o tome se među direktnim učesnicima u donošenju ovog zakona govori u pola glasa i ne baš sasvim jasno. Prema onome što je iz tih dosta brojnih razgovora mogao da zaključi Danas, premijer Aleksandar Vučić je po povratku iz posete Nemačkoj socijalnim partnerima dao do znanja da su sagovornici u Berlinu izrazili očekivanje da se reforme u Srbiji ubrzaju i istakao da je Zakon o radu jedan od vrlo bitnih reformskih zakona.

Danasovi sagovornici priznaju da im je u dosadašnjim razgovorima nabacivano mnogo zvučnih svetskih institucija i imena sa izvesnim dalekim naznakama o tome da pritisak da se Zakon o radu izmeni vrše „te MMF, te Merkelova, te američki ambasador u Beogradu Kirbi“, a tek Američka privredna komora - da se i ne pominje, objavljuje Danas pod naslovom “Nemačka piše i Zakon o radu?”.

Štrajk glađu zbog otkaza

Radojka Mikšin, profesorka informatike u kraljevačkoj Šumarskoj školi, u svom kabinetu štrajkuje glađu očekujući ministra da reši njene nevolje zbog otkaza ugovora o radu, objavljuje Politika pod naslovom “Profesorka zaključana i treći dan”. Pošto joj je 20. juna u popodnevnim časovima uručen otkaz ugovora o radu ona se u svom kabinetu zaključala i ne uzima hranu. Pored poseta predstavnika medija, ovdašnjeg Načelstva za prosvetu i inspektora, ona čeka i ministra Srđana Verbića.

Slučaj je započet još početkom jula, davne 2008. godine. Tada su prosvetni savetnici, prilikom jedne kontrole, procenili da ona ne ispunjava stručne sposobnosti za, kako je navedeno, „zasnivanje radnog odnosa”, iako je profesorka Mikšin tada već osam godina radila u pomenutoj školi. Mislilo se, valjda, da nije imala i da nema stručne sposobnosti za izvođenje nastave na predmetu Informatika.

– Tako mi je još tada uručeno rešenje o otkazu, iako sam imala diplomu Ekonomskog fakulteta u Beogradu i dokaz o osposobljenosti za nastavu informatike od Elektrotehničkog fakulteta u Banjaluci – dodaje Mikšinova.

Od tada ona započinje i pravosudnu „borbu” protiv škole. Obraća se nadležnim prosvetnim organima, a zatim i sudovima. Svih minulih godina traje sudski spor.

Krivica za stanje u policiji

„Ko je smenjivao a ko štitio generale“, naslov je u Politici. Bivši predsednik i doskorašnji ministar policije optužuju se ko je kriv što nije bilo političke volje za promene u MUP-u. Pošto je premijer Aleksandar Vučić u petak smeniio načelnike policijskih uprava, sa obrazloženjem da je neophodno „resetovanje“ policijskog sistema, Boris Tadić je ocenio kao neverovatno, da se ignoriše odgovornost dudgogodišnjeg ministra policije a Ivica Dačić mu je odgovorio da su odgovorni upravo Tadić kao bivši predsednik, i pokojni Miki Rakić koji je bio na čelu Biroa za koordinaciju službi bezbednosti – jer su štitili policijski vrh.

Prepucavanje traje već treći dan a sagovornici Politike tvrde da su i Tadić i Dačiću pravu.

Provera optužbi protiv policijskog vrha

Smenjeni načelnik Uprave kriminalističke policije Rodoljub Milović nije juče došao na posao zato što je zvanično na godišnjem odmoru, saznaje Danas nezvanično. U MUP-u nije juče bilo moguće dobiti zvaničnu informaciju na koje dužnosti će biti raspoređeni Milović i ostala četvorica smenjenih načelnika policije. 

Istraga povodom navoda optuženog narko-šefa Darka Šarića nastavljena je juče tako što je u policiji obavljen razgovor sa zaštićenim svedokom Ljubišom Buhom Čumetom. Kako je medijima rečeno u MUP-u, Buha je u policiji rekao da neće da se izjašnjava, niti želi da ide na poligraf. Rečeno je i da policija vodi postupak po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal o tome da se provere Šarićeve izjave date za govornicom Specijalnog suda. Šarić je izjavio da je Milović „general Papaja“, da mu je najbolji prijatelj zaštićeni svedok „Mango“, koji je i osnivač Zemunskog klana. Povezao ih je i sa sumom od 7,5 miliona evra za koju nije jasno rekao ko je i od koga uzeo, a koju je pominjao i na suđenju za pranje novca od šverca droge.

Milović je dobrovoljno ispitan na poligrafu povodom Šarićevih izjava i prema rečima ministra policije Nebojše Stefanovića, prošao je ovaj test. I Šarić je preko svog advokata Radoslava Baćovića rekao da je spreman da se podvrgne ispitivanju na detektoru laži.

“Čume se brani ćutanjem”, naslov je u Informeru.

Uhapšen sin odbeglog “kralja droge”

Crnogorska policija uhapsila je Lazara Kosmajca, sina Dragoslava Kosmajca, zbog ometanja saobraćajne policije u obavljanju službenih dužnosti, prenosi Telegraf.rs, piše u Novostima. Lazar Kosmajac osuđen je na deset dana zatvora i sproveden je na izdržavanje kazne u Spuž.

“Narko-hotel Kosmajca”, naslov je u Blicu gde piše da Dragoslac KOsmajac koga je premijer optužio da je najveći narko bos u Srbiji, gradi hotel od 3.000 kvadrata na periferiji Beograda.

“Čovek koga je premijer Vučić označiio kao šefa narko-mafije posle bekstva iz Srbije krije se u svojoj kući u naselju Strp kod Risna. Dragolsav Kosmajac saradnicima u srpskoj policiji koje je godinama plaćao, poručio da neće sam da potone”, objavljuje Informer.

Pucnjava na Vračaru

Muškarac Željko Mitrović (31) teško je ranjen u Đerdapskoj ulici na Vračaru, javljaju beogradski mediji, piše u Novostima. Prema prvim nezvaničnim informacijama, na njega su pucala dvojica napadača koji su potom pobegli u nepoznatom pravcu.
Bez svesti je prebačen u Urgentni centar. Lekari se bore za njegov život. 

Hapšenje mafijaša u Italiji

Italijanska policija, uhapsila je danas, u raciji na više poznatih mafijaških porodica, 95 ljudi, zbog ucenjivanja, trgovine drogom i pranja novca, javljaju Novosti. Tokom ovog procesa, moglo bi da bude razrešeno i ubistvo njujorškog detektiva, koje je mafija izvršila pre jednog veka.

Dvogodišnja istraga dovela je do članova dve mafijaške grupe, koje su dugo delovale u zapadnom delu Palerma.

Poslednjih godina, policija i tužilaštvo pojačali su udare na sicilijansku mafiju, najmoćniju kriminalnu grupu u Italiji, dok je njen pandan, klan Ndrangeta iz Kalabrije na jugu Italije, ojačao i postao veliki izvoznik kokaina, preneo je Rojters.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...