Protest Albanaca u Mitrovici. “Ili vi, ili mi”

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 23. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 22.06.2014 - policija ispred sedište Srpske napredne stranke, u koje je ušlo naoružano lice i pretilo samoubistvom

Nasilni protest Albanaca koji su se okupili na južnoj strani glavnog mosta na Ibru smiren upotrebom suzavca i šok-bombi. Potpredsednik Vlade Srbije i lider SPS Ivica Dačić izjavio je za Danas da je bivši predsednik Srbije Boris Tadić odgovoran za loše stanje u vrhu srpske policije. Procena je da će se i u narednih nekoliko godina broj građana Srbije koji će odlaziti u inostranstvo na rad – povećavati. U sedište Srpske napredne stranke u Ulici Palmira Toljatija na Novom Beogradu juče ujutru oko 9.30 časova ušao je naoružan muškarac, preteći samoubistvom.

ukr-donjeck-dobrovoljci

Donjeck, 22.06.2014 - proruski borci i dobrovoljci potpisuju tekst zakletve na vernost samoproglašenoj Narodnoj Republici Donjeck

Ko je kriv za stanje u policji?

Potpredsednik Vlade Srbije i lider SPS Ivica Dačić izjavio je za Danas da je bivši predsednik Srbije Boris Tadić odgovoran za loše stanje u vrhu srpske policije. Upitan da prokomentariše izjavu Borisa Tadića da bivši ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić mora da snosi odgovornost, zajedno sa smenjenim načelnicima policije, za loše rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala, Dačić je nekadašnjeg lidera DS optužio za „licemerje“.

„Ako neko ima odgovornost, ima je Tadić, jer je DS dok je bila na vlasti štitila policijski vrh od promene. Oni su rukovodili policijom preko Saveta za nacionalnu bezbednost i Biroa za koordinaciju službi bezbednosti. Licemerno je to što krivicu prebacuje na druge“, izjavio je Ivica Dačić za Danas, u tekstu pod naslovom “Dačić za Danas: Tadić je odgovoran”.

Prema Tadićevim rečima, borba protiv organizovanog kriminala je stala u odnosu na ono što je učinjeno 2012. godine pod vođstvom njega i Miodraga Rakića, kada je postignut „svetski rekord u zapleni narkotika“.

Sporne provizije u bankama

“Do kada ćemo plaćati nezakonite provizije”, naslov je u Politici. Udruženje Efektiva očekuje prve presude protiv banaka koje su naplaćivale različite naknade koje nisu u skladu sa propisima.

Banke u Srbiji naplaćuju trošak obrade kreditnog zahteva 1-2 odsto od odobrenog iznosa. Da je taj trošak imaginaran pokazuje I jasna računica koja kaže da banka za isti posao prilikom odobravanja kredita, klijentu koji podiže 10.000 evra naplati na primer jedan odsto ili 100 evra naknade, a onom koji podiže 100.000 evra naplati 1.000 evra te provizije, upozoravaju iz udružennja Efektiva I objašnjavaju da Zakonom o obligacijama ovakve naknade nisu predviđene nego je ustanovljeno da banka klijentu odobrava određeni iznos kredita na koji on plaća ugovorenu kamatu bez ikakvih dodatnih troškova.

I zbog prevremene otplate kredita banke naplaćuju proviziju koje takođe u ovom Udruženju smatraju nezakonitim a slično je i sa provizijom za praćenje kredita…

“Ili vi ili mi”

Nasilni protest Albanaca koji su se okupili na južnoj strani glavnog mosta na Ibru smiren upotrebom suzavca i šok-bombi, piše u Politici pod naslovom “Nemiri zbog Parka mira u Kosovskoj Mitrovici”.

Više osoba je povređeno, jedno vozilo Euleksa zapaljeno, a automobil Kosovske policijske službe (KPS) demoliran u jučerašnjem sukobu Albanaca i pripadnika KPS-a i međunarodnih vojnih snaga na protestu u južnoj Mitrovici ispred Glavnog gradskog mosta. Protest Albanaca pod nazivom „Ili vi, ili mi” bio je zakazan zbog uređenja Parka mira na severnoj strani mosta pre nekoliko dana, pošto je nekoliko redova žardinjera postavljeno na mestu s koga je prethodno uklonjena visoka betonska barikada kojom je prilaz iz južnog u severni deo grada bio blokiran.

Sve je počelo oko 15 časova, pošto se oko 400 albanskih demonstranata okupilo s južne strane Glavnog mosta. Pozivi na demonstracije upućivani su prekjuče preko društvenih mreža, ali je na protest pozvao i Agim Bahtiri, gradonačelnik južne Kosovske Mitrovice, koji je, pošto je prethodno prošetao mostom, zapretio da Park mira mora „pod hitno da se ukloni”.

Protest koji je najavljen kao mirni, prerastao je u nasilan, pošto su albanski demonstranti počeli kamenicama da gađaju pripadnike Kosovske policije, američke marince, kao i pripadnike poljskog i italijanskog kontingenta Kfora. Nešto posle 15 sati, jedan od demonstranata, obmotan zastavom OVK, uspeo je da probije kordon policije, da stigne do američkih pripadnika Kfora, da bi odmah i više stotina Albanaca krenulo ka izuzetno jakim međunarodnim bezbednosnim snagama. Kako bi suzbile demonstrante, međunarodne snage su upotrebile suzavac i uspele su da potisnu Albance na nekih 100 metara dalje od mosta, piše u Politici.

“Sukob Euleksa I Albanaca u Mitrovici”, naslov je u Novostima gde piše da je više stotina Albanaca suzavcem I pendrecima zaustavljeno u pohodu na sever grada. Na protestu najmanje 20 povređenih. Tokom protesta i sukoba u južnom delu Kosovske Mitrovice kod glavnog mosta na Ibru, povređeno je 13 policajaca i šest demonstranata, povređena su i dva novinara. Privedeno je pet osoba ali to nije konačni izveštaj policije.

Demografski sunovrat Srbije

Već nekoliko godina unazad izveštaji Svetskog ekonomskog foruma upozoravaju da kvalitet ljudskog kapitala u Srbiji opada. Jedan od pokazatelja koji na to nedvosmisleno ukazuje jeste „odliv mozgova“ u inostranstvo. Po tom kriterijumu Srbija se našla na dnu rang-liste - lošije su pozicionirane samo tri, od ukupno 134 zemlje, objavljuje Danas.

Analitičari procenjuju da će se i u narednih nekoliko godina broj građana Srbije, koji će odlaziti u inostranstvo na rad, povećavati, pogotovu ako u Evropskoj uniji, kako se procenjuje, oživi privredna aktivnost i ako se nastavi proces starenja stanovništva naročito izražen u Nemačkoj, Italiji, Austriji... To će dodatno otežati, ionako lošu situaciju, na srpskom tržištu rada koje se već suočava sa fenomenom deficita stručne radne snage, pre svega lekara specijalista, čija je starosna struktura veoma nepovoljna. Ilustracije radi, 20 odsto lekara stariji su od 60 godina, a samo 2,8 odsto njih ima manje od 30 godina. Slična je situacija i sa naučnicima i inženjerima.

S druge strane, ne tako mali broj zaposlenih, pre svega u privatnim firmama, kao i onih koji rade u tzv. sivoj zoni, izložen je surovoj eksploataciji poslodavaca, što se i te kako loše odražava na njihovo zdravlje i radni učinak. Zato se u medicinskim krugovima sve više govori o „sindromu sagorevanja na poslu“, čemu su izloženi zaposleni svih profesija - od šofera do vrhunskih lekara. Ta pojava, koja za posledicu ima hronični stres zaposlenih, naročito je izražena u privatnom sektoru, gde, prema oceni pojedinih analitičara, vlada duh prvobitne akumulacije kapitala.

Dileme nema - privreda je u veoma teškom stanju, ionako visok javni dug ima trend rasta, a slična je situacija i sa budžetskim deficitom. Uz sve to Srbija se suočava i sa padom kvaliteta obrazovanja. Prema oceni profesora prof. dr Mlađena Kovačevića, člana Akademije ekonomskih nauka, tome je, između ostalog, „kumovalo“ i prihvatanje Bolonjske deklaracije, kojom je u visoko školstvo uveden neoliberalizam i kvazitržište, što je za posledicu imalo „bujanje“ privatnih fakulteta koji su „pretvoreni u profitna preduzeća“.

Pretio samoubistvom u sedištu SNS

U sedište Srpske napredne stranke u Ulici Palmira Toljatija na Novom Beogradu juče ujutru oko 9.30 časova ušao je naoružan muškarac D. G. (1957), preteći samoubistvom. U sedište SNS-a ubrzo su došli ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i direktor policije Milorad Veljović.

Stefanović je rekao novinarima da je muškarac, star oko 50 godina, upao u prostorije SNS-a naoružan pištoljem, koji je imao u legalnom posedu, i tražio da razgovara s nekim od stranačkog rukovodstva, preneo je Tanjug. Prema Stefanovićevim rečima, D. G. nije nikom pretio i nema kriminogenu prošlost.

Direktor policije Veljović je dodao da je muškarac hteo da izvrši samoubistvo, verovatno zbog loše ekonomske situacije. Međutim, kako je istakao, cela situacija je uspešno rešena.

“Sa pištoljem u SNS”, naslov je u Novostima.

“Drama u centrali SNS”, naslov je u Danasu. Gotovo dva i po sata trajala je juče drama u sedištu Srpske napredne stranke na Novom Beogradu, u starom Merkatoru, nakon što je u stranačke prostorije ušao pedesetsedmogodišnji naoružani Dragoljub G. iz Beograda, preteći samoubistvom. Dragoljub G. je u prostorije SNS ušao juče oko 9.30 sati. U tom trenutku u prostorijama SNS bio je neznatan broj naprednjaka, s obzirom na to da je vikend. Tražio je da razgovara sa liderom SNS i premijerom Aleksandrom Vučićem, odnosno sa ministrom policije Nebojšom Stefanovićem. Stefanović je ubrzo stigao zajedno sa direktorom policije Miloradom Veljovićem i šefom beogradske policije Veselinom Milićem, nakon čega je ceo treći sprat zgrade na Novom Beogradu evakuisan.

Privatizacija i sportskih klubova

Srpski sport pao je na najniže grane u poslednjih nekoliko decenija, sa zadatom silaznom putanjom koja preti da ga u potpunosti uništi. Kako bi se izašlo iz krize, ministar omladine i sporta Vanja Udovičić u razgovoru za Danas najavljuje odlučne poteze, piše u Danasu pod naslovom “Prvo sistem pa privatizacija”. Prema njegovim rečima, najpre je potrebno uspostaviti sistem, zatim kontrolu rukovođenja i trošenja novca, a tek potom stvoriti ambijent za transformaciju ili privatizaciju ionako velikog broja klubova u našoj zemlji.

Nije stranka nego savez?

Ne formiramo novu političku partiju, niti klasičnu koaliciju, već svojevrsni savez ili blok stranaka, sindikata, civilnog sektora i pojedinaca pod motoom „Okupljanje za Srbiju“. Taj blok treba da predstavlja ozbiljnu alternativu postojećem stanju u Srbiji, koje kreira aktuelna Vlada sa Aleksandrom Vučićem na čelu, kaže za Danas predsednik Zajedno za Šumadiju i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović koji je, sa liderom Liberalno-demokratske partije Čedomirom Jovanovićem i čelnikom Pokreta „Živim za Krajinu“ iz Zaječara Boškom Ničićem, inicijator osnivanja alternative vlasti Vučića i naprednjaka.

Komentarišući prošlonedeljni prvi zvaničan sastanak sa Jovanovićem i Ničićem, održan u Kragujevcu, Stevanović kaže da je to tek prvi u nizu skupova na kojima će se razgovarati, najpre o političkim i programskim ciljevima, zatim o oblicima delovanja, ali i uključivanju novih aktera u opozicioni blok koji će predstavljati alternativu aktuelnoj vlasti.

“Sreo sam se nedavno u Kragujevcu sa Borisom Tadićem. Stari smo prijatelji i razgovarali smo o mnogo čemu, pa i o politici. Sa Bojanom Pajtićem nisam razgovarao, ali smo u kontaktu. Očekujem da ćemo se uskoro sresti i razgovarati”, kaže Veroljub Stevanović na pitanje o kontaktima sa liderima NDS i DS.

Bogatstvo i bekstvo trgovca drogom

Šta se krije u velelepnom zdanju Dragoslava Kosmajca, pita Blic pod naslovom “Luksuzna tvrđava kralja droge”. Zamak na šest spratova od 2.500 kvadrata, osmatračnica sa stražarima, bazen sa dve skakaonice, kuća za poslugu od 150 kvadrata, sportska hala sa svlačionicama, nabraja ovaj list I javlja da je “Dragoslav Kosmajac pre tri dana pobegao u Crnu Goru gde se juče našao sa sinom Lazarom”.

“Potera za Kosmajcem na ulicama u Meljinama”, javljaju Novosti. Dragoslav Kosmajac (61), najveći narko-diler u Srbiji, kako ga je pre nekoliko dana imenovao premijer Srbije Aleksandar Vučić, prethodnih dana boravio je u Herceg Novom sa sinom L. K. (24).
Prema nezvaničnim informacijama, policija je u Meljinama pokušala da zaustavi automobil u kojem su bili njih dvojica. Međutim, L. K. je iznenada dao gas i pobegao patroli. Sat kasnije, Kosmajčev sin se vratio i sam prijavio policiji, ali od njegovog oca Dragoslava nije bilo traga.

“Kosmajac bio Eskobarov glavni čovek za Evropu”, naslov je u Kuriru gde piše I da je Darko Šarić preko Kosmajca došao u kontakt sa kartelima u Južnoj Americi.

“Šef mafije Kosmajac generalu policije mesečno plaćao 50.000 evra”, naslov je u Informeru.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...