Uskršnje bujice

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 21. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto Fonet, Mokrin, 20.04.2014 - tradicionalno takmičenje u tucanju uskršnjim jajima u Mokrinu

Talas poplava napravio pustoš na jugu i zapadu Republike, pod vodom više stotina kuća. Građani se sve manje zadužuju, a banke sve teže odobravaju kredite. Više od 20 odsto odraslih i čak 30 do 40 odsto dece u Evropi boluje od nekog tipa alergije, a prognoze su da će se, zbog globalnih klimatskih promena, broj obolelih i dalje povećavati i da će alergije biti nova „epidemija 21. veka“.

fra zmajevi fest

Berck-sur-Mer, 19.04.2014 - 28. Međunarodni festival zmajeva na vetar, na severu Francuske

Ko je kriv za poplave?

Talas poplava napravio pustoš na jugu i zapadu Republike, pod vodom više stotina kuća. Situacija najteža u Prokuplju, Kuršumliji, Doljevcu, Žitorađi, Kraljevu, Lučanima... javljaju Novosti. Štab za vanredne situacije proglasio je u nedelju vanrednu situaciju u 11 opština u Srbiji. Stanje je najteže u Prokuplju, Kuršumliji, Doljevcu, Žitorađi, Kraljevu i Lučanima. Zbog opasnosti od poplava evakuisano je 440 ljudi, čiji su domovi već pod vodom. Nikome od ugroženih poplavnim talasom zasada ne preti životna opasnost. Ministri odbrane i poljoprivrede Nebojša Rodić i Dragan Glamočić, posetili su poplavljena područja u ovom kraju i ocenili ponašanje nadležnih u javnim preduzećima kao „bahato i neodgovorno, koje prevazilazi sve granice“. Rodić je javno pitao zašto nisu preduzete sve mere koje je trebalo da budu preduzete, ističući da bi kuće bile zaštićenije da je postavljeno više džakova, piše u ovom listu.

Odlazeći premijer i ministri ogorčeni nebrigom lokalnih samouprava jer su poplavljena ista područja koja su bila ugrožena i 2011. i 2008. godine, objavljuje Politika pod naslovom “Uskršnje bujice nemara”.

Republički štab za vanredne situacije zatražio je juče poštovanje Zakona o vanrednim situacijama na terenu i zadužio Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije da pojača mere odbrane od poplava. „Prioritet ovog štaba su zaštita i spasavanje ljudi”, naglasio je predsedavajući republičkog štaba i premijer u tehničkoj vladi Ivica Dačić, na vanrednoj sednici ovog tela održanoj povodom situacije nastale zbog poplava na teritoriji Republike, preneo je Tanjug.

U vreme održavanja jučerašnjeg sastanka u 11 opština u kojima su bujice nanele veliku štetu, srećom bez ljudskih žrtava, bila je proglašena vanredna situacija. Reč je o opštinama Lučani, Požega, Prokuplje, Kuršumlija, Zaječar, Medveđa, Lebane, Doljevac, Gadžin Han, Trgovište i Žitorađa.

Šteta je ogromna i na teritoriji Kraljeva, prenele su agencije. Na putu Studenica–Mlanča bujica je odnela stotinak metara kolovoza i odsekla više od 500 domaćinstava

Na jučerašnjem sastanku republičkog štaba, Ivica Dačić je rekao da lokalne samouprave moraju biti ažurnije i koordinirati rad s republičkim organima. Mora se poštovati Zakon o vanrednim situacijama, a to znači da ne treba čekati pomoć iz Beograda, već je neophodno da mere odbrane od poplava budu primenjene uz oslonac na sopstvene snage i sredstva, naglasio je Dačić koji je izrazio nezadovoljstvo što se ponavlja situacija u istim područjima koja su bila ugrožena od poplava i 2011. godine. Ova činjenica rečito govori o nebrizi lokalne samouprave i o stanju zaštite vodotokova na njihovoj teritoriji.

S Dačićevom ocenom da je to nedopustivo, saglasili su se i ministri odbrane Nebojša Rodić i građevinarstva Velimir Ilić.

Ako je za utehu, RHMZ procenjuje da danas i sutra neće biti padavina, ali se kiša ponovo očekuje od srede, piše u Politici.

“Topljenje snega novi izazov”, naslov je u Danasu gde piše da je protutnjao poplavni talas, očekuje se još padavina od srede i otopljavanje na Kopaoniku.

“Pola Srbije pod vodom”, naslov je u Našim novinama.

dacic-stab-poplave

Beograd, 20.04.2014 - sednica štaba za vanredne situacije kojom je predsedavao premijer Srbije Ivica Dačić: Ivica Dačić, Nebojša Rodić, Ivan Mrkić, Nikola Selaković, Rasim Ljajić, Veljko Odalović

Građani se sve manje zadužuju

I najnoviji podaci pokazuju da se građani, zbog niskih i neredovnih primanja, sve manje zadužuju. Zaduženost porasla za svega 20 evra za poslednje dve godine. Gotovinski zajmovi se i dalje traže, piše u Novostima.

Građani se sve manje zadužuju, a banke sve teže odobravaju kredite. Otuda, danas u Srbiji svaki stanovnik duguje 834 evra za kreditene kartice, lizing usluge i dozvoljeni minus, a to je samo 20 evra više nego, na primer, 2012. godine. Glavni razlog su niske i neredovne plate i sve teže otplaćivanje već uzetih zajmova. Stanovništvo bankama duguje oko šest milijardi evra, a od toga gotovo deset odsto, ili blizu 60 milijardi dinara, ne može da vrati. Čak i najbolji klijenti preko noći mogu da postanu neplatiše zbog gubitka posla.

uskrs irinej saborna

Beograd, 20.04.2014 - poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Irinej služio je Uskršnju liturgiju u Sabornoj crkvi u Beogradu 

EU i Srbija ravnopravno pregovaraju?

Iako istraživanja javnog mnenja govore da većina građana misli da će Srbija u pregovorima sa Evropskom unijom biti u podređenom položaju i smatraju da EU Srbiju tretira lošije nego druge zemlje u regionu, Tanja Miščević, šef tima za pregovore o pristupanju Srbije EU, kaže da je njen utisak potpuno suprotan.

“Srbija i EU su ravnopravni sagovornici. Dobrovoljno smo pristupili pregovorima I svesni smo činjenice šta se od zakonodavstva I standarda mora uneti, a o čemu se može pregovarati da rokovi budu duži. Tako i pristupamo u pregovorima – naš zadatak je da zaštitimo najbolji interes Srbije i njenih građana”, kaže Mišćević u razgovoru za Politiku.

uskrs putin medvedev

Moscow, 20.04.2014 - ruski predsednik Vladimir Putin i premijer Dmitrij Medvedev sa suprugom Svetlanom na Uskršnjoj liturgiji u Crkvi Hrista spasitelja u Moskvi

Alergije prete

Zbog slabijeg imuniteta povećava se osetljivost najmlađih na različite alergene. Do 2020. godine svako drugo dete će bolovati od ovih poremećaja. Najveći krivac klimatski poremećaji, piše u Novostima pod naslovom “Deci prete alergije”.

Više od 20 odsto odraslih i čak 30 do 40 odsto dece u Evropi boluje od nekog tipa alergije, a prognoze su da će se, zbog globalnih klimatskih promena, broj obolelih i dalje povećavati i da će alergije biti nova „epidemija 21. veka“. Poslednje procene stručnjaka su da u Srbiji oko 40 odsto stanovništva periodično oboleva od različitih tipova alergije - najčešće od alergijskog rinitisa, od kojeg boluje oko 200 miliona dece u svetu, i koji se zbog gotovo identičnih simptoma, često „meša“ sa prehladom.

Iako je sezona alergija tek na početku, alegolozi upozoravaju da bi ove godine tegobe izazvane alergenima iz prirode, naročito polenom, mogle da budu učestalije i intenzivnije. Razlog je što je povećana koncentracija polena u vazduhu.

- U drugoj sedmici aprila, recimo, u stanici u Subotici u kubnom metru vazduha registrovano je 10.150 polenovih zrna, a prošle godine u istom periodu 301 zrno - kaže Mirjana Mitrović, načelnik Službe za polen Agencije za zaštitu životne sredine. - Povećana koncentracija polena evidentirana je na 13 mernih stanica.

Kijanje „u serijama“, curenje iz nosa, svrab, crvenilo i peckanje očiju najučestalije su tegobe alergičnih na polen. Kada se one jave kod dece roditelji, pa i pedijatri, prvo posumnjaju na prehladu.

uskrs kolorado

Boulder, 20.04.2014 - uskršnja molitva sveštenika luteranske crkve u Bolderu, Kolorado: Mark Twietmeyer

Sve više pogodbi o priznaju pred sudom

Novi Zakon o krivičnom postupku (ZKP) proširio je mogućnost primene sporazuma o priznanju krivičnog dela i načela oportuniteta, koji u bitnome doprinose efikasnosti krivičnog postupka, a već je u prvih šest meseci primene novog ZKP-a zaključeno 10 odsto više sporazuma nego u prvih devet meseci 2013. godine, kada se primenjivao stari ZKP, piše u Danasu pod naslovom “Nema apsolutne pravde pred sudom”.

 Kao neko ko je napisao dve knjige o stranačkom sporazumu o krivici i bavio se uspešnošću ovog instituta u zemljama u okruženju i SAD, smatram da će se srpsko krivično pravosuđe ažurirati, odnosno biti stvarno efikasno tek onda kada najmanje 50 odsto predmeta bude završavano sporazumom. Takođe smatram da, kada se budu razmatrale izmene i dopune ZKP, ta radna grupa mora imati uvid u koncept tužilačke istrage koji se primenjuje u Austriji, gde upola manji broj tužilaca rešava veći broj predmeta nego što je to situacija u našim sudovima i tužilaštvima, kaže za Danas Danilo Nikolić, državni sekretar u Ministarstvu pravde.

uskrs-bagdad

Baghdad, 20.04.2014 - Uskršnja misa u katoličkoj crkvi u Bagadadu. Procenjuje se da u Iraku živi između 400.000 i 600.000 hrišćana

Povređena devojčica u Zoovrtu

Dvogodišnja devojčica K. V. povređena je u beogradskom Zoološkom vrtu oko 18.20 kada je na nju nasrnuo vuk koji se iznenada otrgao s povoca. Vuk je devojčici skočio na leđa. Dvogodišnje dete je kolima Hitne pomoći prevezeno na Univerzitetsku dečju kliniku u Tiršovoj, javlja Politika.

– Devojčica je primljena u ambulantu i nalazi se u stabilnom stanju. Na prvi pogled deluje da dete ima samo lakše povrede, ogrebotine u slabinskom delu leđa, ali je još na ispitivanju. Najverovatnije će, radi predostrožnosti, biti zadržana u bolnici – rekao je prof. dr Zoran Radojičić, direktor Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.

Vuk star pet meseci otrgao se sa povoca ka kome ga je držala volonterka I ogrebao dvogodišnju devojčicu koja je htela da se poigra sa njim, piše u Blicu.

Kako je ranjen policajac u Novom Sadu

Bolje da sam ja poginula nego što je policajac ranjen. Svoj život bih dala, samo da njemu bude bolje i da se oporavi. Da, iako ranjen, ležeći na podu nije uzvratio, ko zna šta bi se dogodilo i u koga bi od nas Isuf Strana (58) još pucao. Ne mogu da se smirim, stalno mi je pred očima slika tog mladog policajca. Mislim da je policajac hteo mene da zaštiti i da je tada pogođen.

Plačući zbog incidenta u kući u Ulici Bogdana Popovića 19a u novosadskom naselju Adice, to je u nedelju ispričala Čamilja Eljšem (49), čiji je poznanik Isuf Strana (58), Albanac iz Vučitrna, iz čista mira teško ranio policajca Ivana Mićića (25). I sam je ranjen i smešten u bolnicu u Novom Sadu, piše u Novostima pod naslovom “Policajac je stradao zbog mene”.

“Nisam pristala da sa Isufom idem u Nemačku, i zbog toga me maltretirao i tukao, čak me i lancima vezivao”, kaže Čamilja, pokazujući modrice po ruci.

“Nisam znala kako da se odbranim, navaljivao je, pa sam zvala policiju...”

Prepričavajući šta se dešavalo u subotu pre podne u kući u Adicama, gde živi kao podstanar, Čamilja kaže da je Isuf sedeo u sobi kada su došla dvojica policajaca. Jedan je seo pored nje, dok je drugi stajao pored vrata.

“Rekla sam im da to nije prvi put da mi preti i da je dok smo zajedno bili u Vučitrnu, prislanjao pištolj na glavu, kako bi me primorao da idem sa njim u Nemačku”, nastavlja ova žena.

“Tada je Isuf izvadio pištolj i mislim da je uperio u mene, a zatim se čuo pucanj. Umesto mene, pogodio je policajca.”

Zdravstveno stanje teško ranjenog policajca Ivana Mićića je, saznajemo Novosti nezvanično, stabilno, ali je i dalje životno ugrožen. 

“Biće, valjda, bolje”

“Uskrs sa dečakom koji  je izgubio celu porodicu: Smejem se da bih preživeo”, naslov je u Blicu za priču o Marku Vučiniću (11) iz sela Vuča na Kosovu. Marku su se 11. Aprila u Ibru utopili otac, majka, brat, sestra I strina.

“Dobro je. Borim se. Snalazim se, biće valjda bolje. Šta ću, ne mogu ništa da promenim”, kaže Marko.

“Gotovo da ne plače. Sve zna ali izbegava da priča o nesreći. Razmišlja kao odrastao čovek”, kaže stric Radojko.

Spomen kuća – za kafanu?

Da je Đura Jakšić živ verovatno bi upitao: „Šta radite sa mojom kućom?!“ Krov u njegovom domu u Skadarskoj ulici ne prokišnjava. Ima patos. Iz zidova ne bije vlaga. Ne deluje bedno, sirotinjski, kao dok je veliki pesnik i slikar u njemu stvarao. Događaju se i književne večeri i izložbe. Ali, ima onih kojima to nije dovoljno. Hoće da zarade. Prave kafanu! Ustanova kulture „Parobrod“ upitala je Skupštinu opštine Stari grad da li može da potraži „namenskog partnera“ sa kojim bi u Đurinoj kući otvorili vinoteku ili „rakijateku“. Posao, koji bi donosio od 30.000 do 55.000 dinara mesečno, odvijao bi se pod parolom „kupujmo domaće“. Jer, ovde bi se točili „isključivo nacionalni brendovi vina, rakije i drugi autentični proizvodi“, objavljuju Novosti pod naslovom “Od Đurine kuće prave birtiju”.

“Kasno su se setili”, uzdiše pesnik Matija Bećković. “Dok je Đura bio živ, mogli su. Sada je to jedino mesto u Skadarliji gde se vino ne prodaje. Otvaranje kafane ne bi imalo nikakvog smisla. Bilo bi uvredljivo. I za Đuru. On je pevao: „Pijem, pijem... al’ u piću/ još se nikad ne osmenu’...“ Sad bi se verovatno osmenuo na tu ideju.”

Sudžou u Kini

“Raj je na nebu a Sudžou na zemlji”, kažu Kinezi za ovaj prekrasan grad, prepun kanala i vodenih puteva reke Jangce, piše u Politici pod naslovom “Tragovi carske Kine”.

U Sudžou stranca pomalo zbunjuje osećaj da je uvek u centru pažnje. Na ulici mnoštvo Kineza zamišljeno posmatra turiste sa fotoaparatima i čudnim frizurama. Ovde došljake gledaju otvoreno i uporno. Reakcije se kreću od stidljivosti, preko oduševljennja, pa sve do prisne srdačnosti. I stranac se brzo navikne da uzvrati osmeh radoznaloj deci i da se stalno rukuje s nepoznatim ljudima.

Sudžou je grad kulture u kojem živi 11 miliona stanovnika i gde se se nalazi 150 pozorišta i 48 muzeja.

Svetac iz Hrvatske

Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić je na svečanoj uskršnjoj misi izjavio da "niko i ništa" ne može zaustaviti proglašenje Alojzija Stepinca katoličkim svecem, prenose Novosti.

Bozanić je na misi u Zagrebačkoj katedrali rekao da su "protivnici hrišćanstva" decenijama pokušavali da zatru i sam pomen imena kardinala Alojzija Stepinca, ali da niko i ništa ne može zaustaviti Crkvu na putu ka njegovoj kanonizaciji.

Zagrebački "Jutarnji list" piše, pozivajući se na izvore iz Vatikana, da će kontroverzni hrvatski kardinal Stepinac, koji ima status blaženog, biti uskoro u Rimu proglašen za sveca, ali će to verovatno biti tek na jesen, a ne u maju kako se bilo ocekivalo.

Stepinac je posle Drugog svetskog rata osuđen, između ostalog, zbog saradnje sa vrhom ustaške države. Umro je 1960. godine u kućnom pritvoru. Hrvatska istoriografija sada Stepinca dominantno prikazuje u pozitivnom svetlu, kao pravednika i žrtvu istorijskih okolnosti.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...