Evropska unija za sada ne traži od Srbije da stopira “Južni tok”

Dragoljub Petrović

(četvrtak, 10. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Gowa/South Sulawesi, 09.04.2014 - glasanje na parlamentarnim izborima u Indoneziji

Trenutne varnice na liniji Evropa - Rusija po pitanju ovog kapitalnog projekta mogu samo da uspore radove na gasovodu, ali na njih sigurno neće biti stavljena tačka. Nije isključeno da i bivši predsednik Srbije, lider NDS Boris Tadić pokuša da karijeru nastavi na čelu UN. Socijalistička partija Srbije će najverovatnije tokom sledeće nedelje imati sednicu Glavnog odbora na kojoj bi verifikovali očekivani sporazum i dogovor između budućeg premijera Aleksandra Vučića i predsednika SPS Ivice Dačića o saradnji u novoj vladi. Slobodan Radulović, bivši direktor i vlasnik C marketa, ponudio je državi da se preda i da svedoči o privatizacijama C marketa, Luke Beograd i Večernjih novosti. Spisak najvećih dužnika, koji je upravo objavila Poreska uprava, pokazao je da najveće iznose državi duguju upravo državne firme, pa čak i pojedina ministarstva.

moda-rio-4

Rio de Janeiro, 09.04.2014 - revija na Nedelji mode u Rio de Žaneiru (Rio Fashion Week): kolekcija - Patricia Viera 

“Južni tok” nije prioritet EU

Evropska unija nije od Srbije tražila da odustane od izgradnje „Južnog toka“. Trenutne varnice na liniji Evropa - Rusija po pitanju ovog kapitalnog projekta mogu samo da uspore radove na gasovodu, ali na njih sigurno neće biti stavljena tačka. Ovo je u najkraćem poruka koju su Novostima u sredu preneli iz Ministarstva energetike, a slična uveravanja dobili su i od ključnih ljudi u „Gaspromu“. U Novom Urengoju (Rusija), gde je jedno od tri najveća svetska nalazišta gasa, čelnici „Gasproma“ poručili su reporteru Novosti da će njihova kompanija sigurno završiti projekat „Južnog toka“. U Briselu poručuju da je „Južni tok“ trenutno na marginama evropskog interesovanja. “Pozdravljamo izgradnju bilo kog gasovoda, koji je u punoj saglasnosti s evropskim zakonima. „Južni tok“ nikada nije bio priorirtet za EU, kao što je to, s druge strane, gasovod iz Azerbejdžana i Kapsijskog mora” - izjavila je u sredu za taj list Sabine Berger, portparol resornog evropskog komesara za energetiku Gintera Etingera.

Izveštač Politike sa Gaspromovog gasnog polja Novi Urengoj koje se nalazi 60 kilometara od polarnog kruga i u njemu ima gasa za sledećih 40 do 50 godina, piše da će prve ture gasa odatle poteći “Južnim tokom” već krajem sledeće godine. Godišnje se na 22 gasna polja proizvede 100 milijardi kubika gasa kojim se snabdeva Evropa, a samo jedno nalazište proizvede 1,5 milijardi kubika gasa. Ta količina je dovoljna samo za srpsku godišnju potrošnju.

putin-vlada

Novo-Ogaryovo/Moscow, 09.04.2014 - sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina sa premijerom Dmitrijem Medvedevim i članovima Vlade Rusije u predsedničkoj rezidenciji Novo Ogarjovo nadomak Moskve: Vladimir Putin, Dmitry Medvedev

Tadić i Jeremić u trci za “Ban Ki Muna”

Trka za naslednika Ban Ki Muna na čelu najmoćnije svetske organizacije, mogla bi dodatno da zategne odnose među susedima na Balkanu, jer Slovenija i Hrvatska planiraju da se upuste u trku za generalnog sekretara UN. Hoće li i Srbija imati svog kandidata odlučiće nova vlada, a Vuk Jeremić, po povratku u Beograd nakon uspešnog predsedavanja Generalnom skupštinom UN, nije krio da bi želeo da nastavi karijeru na čelu najmoćnije svetske organizacije. Šef diplomatije Ivan Mrkić kaže, za Novosti, da bi „Jeremić svakako bio odličan kandidat, sa neobično bogatom biografijom“. Zasad se zna da će Jeremiću „na crtu“ najverovatnije izaći Danilo Tirk, bivši slovenački predsednik, Vesna Pusić, hrvatska šefica diplomatije, Miroslav Lajčak, slovački ministar spoljnih poslova i generalna direktorka Uneska - Bugarka Irina Bokova.

Nije isključeno da i bivši predsednik Srbije, lider NDS Boris Tadić pokuša da karijeru nastavi na čelu UN. Naime, kako saznaje Informer, on bi, navodno, već na sastanku sa budućim mandatarom Aleksandrom Vučićem u četvrtak mogao da zatraži da ga vlada podrži u kandidaturi za ovu poziciju.

kina sad ministri

Beijing, 09.04.2014 - predsednik Kine Sji Đinping i ministar odbrane SAD Čak Hejgel uoči sastanka u Pekingu

Vukomanović: Strateško partnerstvo dvojice lidera

Socijalistička partija Srbije će najverovatnije tokom sledeće nedelje imati sednicu Glavnog odbora na kojoj bi verifikovali očekivani sporazum i dogovor između budućeg premijera Aleksandra Vučića i predsednika SPS Ivice Dačića o saradnji u novoj vladi, saznaje Danas. Posle razgovora delegacija SNS i SPS o formiranju nove vlasti, jedna od učesnica tog sastanka, potpredsednica socijalista Dijana Vukomanović kaže je „političko i strateško partnerstvo dvojice lidera (Dačića i Vučića) već dalo rezultate u prethodnoj vladi“ i da je „najvažnije da su obojica izrazili spremnost da i ubuduće dele odgovornost ukoliko postignu sporazum o partnerstvu u budućoj vladi“.

Kinez savetuje Vučića

Aleksandra Vučića trebalo bi u novom mandatu da savetuje i jedan ekspert iz Kine - saznaju Novosti. Prema našim informacijama, lider naprednjaka spreman je da angažuje stručnjaka iz istočne velesile, kako bi zajednički pratili realizaciju velikih infrastrukturnih projekata koje će ugovoriti Beograd i Peking. Saradnja sa Kinom ostaće u vrhu spoljnopolitičkih prioriteta naše države, a Vučić je najavio da će do kraja godine biti potpisan i važan međudržavni sporazum. Uvertira za produbljivanje političkih i ekonomskih odnosa bila je i poseta predstavnika Komunističke partije Kine naprednjacima, samo nedelju dana posle pobede SNS na izborima. Ova saradnja trebalo bi da se kruniše dolaskom kineskog premijera Li Kećijanga u Srbiju do kraja ove godine.

vucic-dr-etker

Šimanovci, 09.04.2014 - prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić na svečanom polaganju kamena temeljca za izgradnju fabrike Dr. Etker (Dr. Oetker) u Šimanovcima: prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, ambasador Nemačke u Beogradu Hajnc Vilhelm, upravni direktor Dr. Etker Srbije (Dr. Oetker) Zoran Mitić

Mihajlović: Ne znam ko u UO NIS prima 5.000 evra

Nećemo dozvoliti trule kompromise kakvi su pravljeni pri sastavljanju nekih prethodnih vlada. U izboru članova vlade vodićemo se pre svega sposobnošću pojedinaca i kapacitetom da doprinesu ostvarenju programskih ciljeva Vlade, kaže za Danas Zorana Mihajlović , potpredsednica Srpske napredne stranke i ministarka energetike, dodajući da će svoj stav o participiranju SPS u vlasti saopštiti na sednici Predsedništva SNS. Odgovarajući na pitanje – koji naš političar prima 5.000 evra u Upravnom odboru NIS-a, kako je rekao Vučić, ona kaže: “Za dužnosti koje obavljam kao predsednik Skupštine akcionara „NIS - Gazpromnjefta“ ne primam ni jedan jedini dinar i to je uređeno Pravilnikom. Za druge ne znam, na to pitanje bi mogao NIS da odgovori”.

fra vlada

Elysee palace/Paris, 09.04.2014 - predsednik Francuske Fransoa Oland na redovnoj nedeljnoj sednici Kabineta koji vodi premijer Manuel Vals 

Predaje se Slobodan Radulović

Slobodan Radulović, bivši direktor i vlasnik C marketa, ponudio je državi da svedoči o privatizacijama C marketa, Luke Beograd i Večernjih novosti. On želi da se preda, ali da zbog teškog zdravstvenog stanja bude smešten u bolnicu, piše Blic.

Advokatska kancelarija iz Madrida koja ga zastupa uputila je pismo državnim organima sa takvim predlogom. Dodaje se da je spreman da ponudi dokaze: o korupciji u najvišim izvršnim organima vlasti u procesu privatizacije C marketa; o direktnom učešću Vlade Vojislava Koštunice u procesu privatizacije C marketa, koje je omogućilo da Miroslav Mišković i Milan Beko na nezakonit način preuzmu C market.  U pismu se navodi i da je Radulović takođe spreman da "kao neposredni svedok dogovora u kabinetu predsednika Vlade Vojislava Koštunice svedoči na koji način je dogovoreno da Milan Beko i Miroslav Mišković privatizuju Luku Beograd i Večernje novosti", piše Informer. 

Štrudle bezbedne?

Prema izveštaju Austrijske agencije za zdravlje i bezbednost hrane, u srpskim štrudlama proizvođača Žitoprerade ne nalazi se 15 mikrograma ohratoksina po kilogramu, već 1,2 do 5, 2 mikrograma. Ta količina nije ona koja se može smatrati nebezbednom – kaže za Politiku direktorka te firme Ljiljana Grbović. Toksini su, kako ona kaže, u štrudle stigli iz marmelade.

asanzz knjiga srb

Beograd, 09.04.2014 - promocija srpskog izdanja knjige Džulijana Asanža "Sajferpanks: Sloboda i budućnost na Internetu" izdavačke kuće "Albion Books": glavna i odgovorna urednica dnevnog lista Politika Ljiljana Smajlović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić, direktor i urednik izdavačke kuće Albion Books Uroš Balov

SAD strahuje od nove intervencije Rusije

Ministarstvo unutrašnjih poslova Ukrajine upozorilo je juče proruske aktiviste koji su zauzeli zgrade regionalne uprave u gradovima na istoku zemlje da pristanu na pregovore s ciljem iznalaženja političkog rešenja za krizu ili će se suočiti sa „silom“. Državni sekretar SAD Džon Keri rekao je da su ruske specijalne snage i agenti „katalizatori koji stoje iza haosa u poslednja 24 časa“. Prema njegovim rečima, događaji bi „mogli da budu iznuđeni preduslov za vojnu intervenciju poput one na Krimu“. Putin je rekao da ne namerava da napadne Ukrajinu, ali je naglasio da zadržava pravo da štiti tamošnje interese Rusije, piše Danas.

djukanovic-bajden

Washington, 09.04.2014 - susret potpredsednika SAD Džozefa Bajdena i premijera Crne Gore Mila Đukanovića u Vašingtonu

Putin želi da stvori desetak “Krimova”

Miran period od objave rata u septembru 1939. do blic napada nacista na Belgiju i Francusku u maju 1940. često se naziva „lažni rat“. Od kada je Rusija napala i pripojila Krim i počela da gomila vojnike i oružje na našoj istočnoj granici, mi u Ukrajini preživljavamo „lažni mir“ - piše u autorskom tekstu u Danasu Julija Timošenko. “Putinovi napori slični su neslavnoj Konferenciji u Jalti iz 1945, na kojoj je Josif Staljin umešao Vinstona Čerčila i Frenklina Ruzvelta u podelu Evrope koja je porobljavala polovinu kontinenta gotovo pedeset godina. Putin danas teži da umeša Zapad u rasparčavanje Ukrajine tako što pregovara o federalnom ustavu koji je osmislio Kremlj, a kojim bi bilo stvoreno desetak „Krimova“ - zalogaja koje bi Rusija kasnije mogla lakše da proždere” - navodi se u tekstu.

Polagali kurs, dobili diplomu

Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) u Beogradu upisao je 2.350 studenata na dvogodišnje studije, da bi se kasnije ispostavilo da je reč o kursu. Na ime školarina uzeli su 1,4 miliona evra, tvrdi docent dr Branko Gardašević, koji je nakon otkrivanja ovog slučaja, ostao bez posla na fakultetu. Sve to dešavalo se od 2001. do 2005. godine, a otkriveno je nedavno, pišu Novosti. Iako su imali indekse, platili školarinu od oko 2.000 evra, položili po 19 ispita i branili diplomski kod profesora sa DIF-a, nedavno su saznali da ipak nisu bili studenti, nego kursisti na obuci za trenere. Nešto više od 500 ih je diplomiralo, a mnogi su na osnovu tog zvanja nastavili školovanje, završili druge državne ili privatne fakultete. Ima i onih koji su se, zahvaljujući diplomi više trenerske škole, zaposlili čak i u državnim institucijama ili napredovali u službi.

Pink sa bosanskog “kabla”

Televizija Pink obavestila je nedavno Republičku radiodifuznu agenciju da više ne namerava da emituje svojih 68 programa u kablovskom sistemu Srbije, pa je samim tim RRA donela odluku o oduzimanju dozvole tim kanalima pre isteka vremena. Međutim, TV Pink je podnela zahtev za dozvole za emitovanje u Bosni i Hercegovini, gde su naknade za distribuciju programa jeftinije, pa će zatim ponovo moći da se nađe i u ponudi kablovskih operatora u Srbiji kao kanal iz regiona kojem nije neophodna dozvola domaćeg regulatora, saznaje Danas.

Moguć kredit za Beli dvor

Ministarstvo kulture će ove godine izdvojiti 40 miliona dinara za Dvorski kompleks na Dedinju. Taj novac će možda biti dovoljan za osnovne troškove održavanja imanja, ali ne i za obnovu oronulih zgrada, pišu Novosti. Ukoliko se glavni projekat i završi na vreme, pitanje je kada će država pronaći sredstva da zaštiti Beli dvor. Princ Aleksandar Karađorđević, međutim, ima konkretan predlog. Pre izvesnog vremena dobio je ponudu predstavnika Evropske investicione banke za kredit od nekoliko miliona evra sa veoma niskom kamatom za obnovu Belog dvora. Taj predlog je prosledio Vladi. Ali, odgovor još nije stigao.

Država duguje porez sama sebi

Spisak najvećih dužnika, koji je upravo objavila Poreska uprava, pokazao je da najveće iznose državi duguju upravo državne firme, pa čak i pojedina ministarstva. Tako je na prvom mestu neplatiša Zastava oružje sa dugom od 6,7 milijardi dinara, na drugom je Simpo, u kojem država ima manjinski udeo, ali se očekuje da nakon konverzije postane većinski vlasnik, piše Danas. Na trećem mestu je Krušik, sledi PPT Namenska, pa Borba AD. Sve javni sistemi. Na spisku su i Ministarstvo zdravlja sa 29 miliona dinara duga i Ministarstvo spoljnih poslova sa 18 miliona. Prema ocenama stručnjaka, problem je u tome što država već decenijama toleriše i štiti ovakve sisteme, koji su na takav status navikli, a time šalje i poruku privatnim firmama da se porezi ne moraju plaćati. Na kraju, trošak snose građani kada država zbog praznog budžeta pribegne povećanju PDV-a i drugih poreza. Ima li Vlada snage da ovo promeni i uvede disciplinu u svojim firmama i finansijama, ostaje otvoreno pitanje. “Te firme računaju i da država prema njima neće biti toliko čvrsta i odlučna kao prema privatnim firmama koje ne plaćaju porez, i ja mislim da su po tom pitanju te firme u pravu” - kaže profesor ekonomije Ljubomir Madžar.

Hteo da ubije Nadu Macuru

Slobodan Petrović (54) je juče oko 7:45 ušao u prostorije Hitne medicinske pomoći u Franša Deperea sa lanserom "zolje" bez projektila i pretio osoblju, saznaje Blic. Petrović je zahtevao da ga pregleda Nada Macura, portparol Hitne pomoći. Navodno, bio je ljut što Hitna pomoć nije na vreme došla u njegov stan prethodne noći. “Ja nisam tada bila u toj ambulanti ali su mi preneli da je čovek ušao sa tim oružjem u ambulantu i da je nepovezano pričao i da je pretio da će ih sve pobiti ako ga ja ne pregledam. Ubrzo su ga dva medicinska tehničara savladala i bukvalno su ležali na njemu dok nije došla patrola interventne policije. Zolju su mu odmah oduzeli i odložili je u drugoj prostoriji. Oni nisu znali da li je ta oružana naprava napunjena ili ne” - kaže Nada Macura i dodaje da je tu vest primila hladno i trezveno i da joj je žao tog čoveka. Taj čovek je očigledno psihijatrijski bolesnik i iskreno mi ga je žao  - zaključila je Macura.

Oslobođena Ražnatovićeva

Ceca Ražnatović i njen zet Predrag Ocokoljić oslobođeni su u sredu u Prvom osnovnom sudu u Beogradu optužbe za nasilničko ponašanje prema Aleksandru Olareviću, direktoru fudbalskog kluba Mladi Obilić. Prema rečima sudije Danijele Koš, koja je donela prvostepenu presudu, tokom postupka nije utvrđeno da su počinili krivično delo koje im je tužilaštvo stavilo na teret, pišu Novosti.

Odlazak Svetlane Velmar Janković

Književnica i akademik Svetlana Velmar Janković (1. februar 1933) preminula je juče u Beogradu, gradu koji je na mnogo načina ovekovečila u svojim delima. Bila je redovni član SANU, studirala je francusku književnost. Od 1959. godine radila je u Izdavačkom preduzeću „Prosveta”. U srpsku književnost ušla je romanom „Ožiljak”, koji je nastajao pedesetih godina 20. veka, pripadajući generaciji koja se u vreme previranja različitih pravaca zalagala za osvajanje veće slobode u umetnosti, piše Politika.

velmar-svetlana

Beograd, 09.04.2014 - arhivska fotografija (10.10.2012) književnice i članice Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Svetlane Velmar Janković koja je danas preminula u 82. godini 

Akademik Predrag Palavestra koji je zajedno sa Velmar Janković bio član Odeljenja za jezik i književnost SANU, rekao je za Blic da je Svetlana Velmar Janković u srpskoj književnosti novog vremena napisala nekoliko romana koji su izuzetno važni za razumevanje sudbine srpske građanske klase. Pesnik Ljubomir Simović, koji je bio zamenik sekretara Odeljenja za jezik i književnost SANU, rekao je da su široj čitalačkoj publici više poznate prozne knjige Svetlane Velmar Janković - Dorćol, Lagum, Bezdno kao i Kapija Beograda koja se, kako je rekao, na neki način može čitati kao njeno zaveštanje.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...