Putin: „Nećemo da ratujemo sa ukrajinskim narodom”

Anđelka Nikolić

(sreda, 5. mart, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Novo-Ogaryovo/Moscow, 04.03.2014, prenos ruske državne televizije iz predsedničke rezidencije Novo Ogarjovo gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na pitanja novinara uživo povodom aktuelne situacije u Ukrajini

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija zadržava pravo da u Ukrajini angažuje vojsku "kao poslednje sredstvo". Predsednica beogradskog Helsinškog odbora za zaštitu ljudskih prava Sonja Biserko svedočila je pred Međunarodnim sudom pravde kao veštak Hrvatske u procesu protiv Srbije. Telekom Srbije planira da kupi Dunav banku. Biznismeni bliski Dačiću zadužili se kod ruske Sberbanke, a bez SPS u novoj vladi nije jasno kako će servisirati kredit.

moda pariz loran

Paris, 04.03.2014 - revija kolekcije za Sen Loran (St Laurent) u Parizu, kolekcija - Hedi Slimane 

Rusija neće da ratuje sa ukrajinskim narodom

„Nećemo da ratujemo sa ukrajinskim narodom”, rekao je juče u prvom javnom obraćanju od izbijanja ukrajinske krize ruski predsednik Vladimir Putin, istakavši da je u „bratskoj republici” Ukrajini izveden državni udar i da zasad nema potrebe za primenom sile na Krimu, ali da Rusija zadržava pravo da angažuje vojsku „kao poslednje sredstvo”, objavljuje Politika pod naslovom “Putin: Kad može KiM, može i Krim”.

On je situaciju na Krimu uporedio sa onom na Kosovu, rekavši da stanovništvo poluostrva ima pravo na samoopredeljenje, kao što je to prethodno dozvoljeno kosovskim Albancima, ali i narodima u mnogim drugim delovima sveta. Na pitanje novinara o daljoj sudbini Krima, ruski predsednik je rekao da se „pitanje pripajanja Krima ruskoj teritoriji ne razmatra”.

medvedev miler

Ruski premijer Medvedev i prvi čovek Gasproma Miler,razmotrili su juče enrgetsku situaciju

Ruski predsednik je istakao da će korišćenje vojske biti „poslednja mera”, dodavši da će to, ako takva odluka bude doneta, biti samo radi zaštite građana.

„Nemamo nameru nikoga da porobljavamo, nikome ništa da diktiramo, ali naravno, ne smemo ostati po strani ako vidimo da neko maltretira stanovništvo koje govori ruski, uništava ga, iživljava se na njemu. Veoma bih želeo da do toga ne dođe.”

„Upravo završene vojne vežbe nisu povezane sa događajima u Ukrajini, one su odavno bile zakazane. A ljudi koji su opkolili ukrajinske vojne baze na Krimu nisu ruski vojnici, iako imaju uniforme koje podsećaju na ruske. Jedino što smo tamo uradili jeste da smo ojačali bezbednost naših objekata”, rekao je Putin, prenosi Politika.

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija zadržava pravo da angažuje vojsku "kao poslednje sredstvo". Američki državni sekretar Džon Keri doputovao je u Kijev i najavio ekonomski paket i tehničku podršku Ukrajini u znak podrške novoj vladi te države u jeku pojačanih napetosti sa Rusijom, piše u Novostima pod naslovom “Menjaće se ustav Krima, demonstracije u Donjecku, Rusija testirala interkontinentalnu raketu”.

“Moskva spremna i za upotrebu sile”, naslov je u Danasu.

keri preti

Kiev, 04.03.2014 - konferencija za novinare državnog sekretara SAD Džona Kerija u Ambasadi SAD u Kijevu: John Forbes Kerry

Biserko kao veštak Hrvatske

Predsednica beogradskog Helsinškog odbora za zaštitu ljudskih prava Sonja Biserko svedočila je juče pred Međunarodnim sudom pravde kao veštak Hrvatske u procesu protiv Srbije po optužbi za genocid nad hrvatskim civilima tokom rata 1991-95, prenosi Politika. Najviši sud UN zabranio je izveštačima da sadržaj iskaza svedoka u ovom postupku objave do kraja rasprave, 1. aprila.

Izjava Sonje Biserko u spis je uvedena u pisanom obliku, a u sudnici Palate mira unakrsno ju je ispitivao zastupnik Srbije, advokat Novak Lukić. Biserko je zatim odgovorila na nekoliko pitanja hrvatskog predstavnika Kira Starmera.

U ranijim javnim istupima i pisanim radovima, Biserko je za raspad Jugoslavije više puta okrivila rukovodstvo Srbije koje je predvodio Slobodan Milošević i njegovu politiku ujedinjavanja svih Srba u jednu državu.

Telekom kupuje Dunav banku

Telekom Srbije planira da kupi Dunav banku, a o toj temi juče je razgovarano i na sednici Izvršnog odbora te kompanije, saznaje Danas. "Na Izvršnom odboru donet je zaključak o saradnji te kompanije i Dunav grupacije u analizi stanja i poslovanju Dunav banke, a u cilju sagledavanja mogućnosti za dalji razvoj poslovne saradnje", potvrđeno nam je u Telekomu, uz napomenu "da još ništa nije obavezujuće".

Izvor ovog lista dodaje da zbog toga još nije poznato u kom će pravcu ići pregovori - da li će Dunav banka promeniti vlasničku strukturu kroz dokapitalizaciju, novom emisijom akcija ili prodajom postojećih akcija. Nepoznato je, u tom poslednjem slučaju, i ko će od vlasnika prodati akcije Telekomu, jer je osim državnog Dunav osiguranja, koje ima 58,68 odsto kapitala, tu još i Dunav RE, sa 13,79 odsto, zatim Srbijagas sa 4,99, sama Dunav banka ima akcije od 3,79, dok petnaestak odsto imaju četiri firme na čije je uloge stavljena zaloga prvog reda. Reč je o preduzećima Koteks i Lavera, čiji je vlasnik Goran Perčević, kao i firmama Prologistik i Nordvik.

U ovom trenutku, bar široj javnosti, nije poznato ni u kom bi obliku Telekom mogao da preuzme Dunav banku, ali se da pretpostaviti da nije reč o imovini i poslovnom prostoru, već pre o licenci. Naime, prošle godine je i glavni konkurent Telekoma na srpskom tržištu, Telenor, kupio licencu KBC banku kako bi mogao da razvija mobilno bankarstvo, dok je depozite i klijente te banke preuzela Sosijete ženeral.

moda pariz japanac

Paris, 04.03.2014 - revija kolekcije jesen-zima 2014/15. japanskog kreatora Junko Šimade (Junko Shimada) na Nedelji mode u prestonici Francuske

Novi plan odbrane Srbije u slučaju rata

“Srbija ima novi plan odbrane u slučaju rata: I firme brane zemlju”, naslov je u Novostima gde piše kako je posle više od dve decenije, Srbija dobila novi plan odbrane zemlje u slučaju rata. Svako važno preduzeće dobilo je ulogu u pružanju pomoći jedinicama.

Zadatak da proizvode ili pružaju usluge i u slučaju ratnog ili vanrednog stanja ima 1.200 privrednih društava u Srbiji. U slučaju da oružje progovori, njihov zadatak će biti snabdevanje određene vojne jedinice, policije ili drugog subjekta odbrane.

Ovo rešenje među najvažnijim je stavkama u Planu odbrane Srbije, koji je u primeni od ove godine. Ovaj dokument temelj je odbrane zemlje, kojim su podeljena zaduženja svim faktorima značajnim za bezbednost, piše u ovom listu.

U vojnim spiskovima zabeležena su imena čak 1,7 miliona građana koji kao rezervni sastav u slučaju rata mogu da obuku uniformu. U evidenciji Ministarstva odbrane nalazi se i više od 50.000 pokretnih stvari u posedu građana, koje u slučaju rata mogu da budu mobilisane. Ratni raspored, pored vojnih obveznika, imaju i automobili, kamioni, građevinske mašine, avioni... 

vojska srb dzibuti

Pripadnici Vojske Srbije u mirovnoj misiji u Džibutiju

Pismo Olivera Ivanovića

Pod naslovom “Pismo zatvorenika iz ćelije 09” i najavom “ekskluzivno”, Politika objavljuje tekst Olivera Ivanovića koji piše uz zatvora da se protiv njega “vodi politički i potpuno besmislen postupak koji bi pred bilo kojom pravnom institucijom bio unapred osuđen na neuspeh”.

Politika prenosi i da je Ivanović stupio u štraj glađu tražeći premeštaj iz Prištine u pritvor u Mitrovici što mu je već tri puta odbijeno.

Dačićevi biznismeni duguju i Rusima

Kada je u junu 2012. godine, praktično odmah nakon parlamentarnih i predsedničkih izbora, u redakcije beogradskih medija stiglo obaveštenje iz MUP da će ministar policije Ivica Dačić u Kristalnoj dvorani hotela „Hajat“ prisustvovati promociji deterdženta „Deus“ firme Beohemija, (video-snimak na Jutjubu „Promocija novog deterdženta Beohemije - DEUS“ ), nije bilo baš najjasnije šta će prvi čovek policije i zamenik premijera zadužen za bezbednost na takvom događaju, objavljuje Danas. 
Uz tadašnji vrh srpske poslovne elite - Željka Žunića, Gorana Perčevića i Miroslava Miškovića - pojavio se i budući premijer Dačić, uz obrazloženje da ga je prijatelj Perčević pozvao na promociju. Njih dvojica su devedesetih bili „partijski drugovi“ u SPS, a Ivica Dačić, aktuelni premijer, i ranije je posećivao promocije poslovnih aktivnosti Gorana Perčevića, poput one u decembru 2011, kada je vlasnik Interkomerca promovisao izgradnju mini-hidrocentrale na reci Josanici. Tada je proslavi Interkomerca - kompanije čiji su računi trenutno u blokadi zbog dugovanja od 6,6 milijardi dinara - prisustvovao kompletan vrh SPS, dok je premijer Mirko Cvetković poslao telegram sa izrazima divljenja.

Kada je Dačić posle izbora 2012. zamenio Cvetkovića na čelu Vlade Srbije, nastavio je da „podržava“ sebi bliske privrednike vodeći ih u Rusiju. Sada se, u krugovima bliskim ruskom biznisu u Srbiji, spekuliše da je glavni cilj putovanja bilo zapravo to da se kod ruskih banaka isposluje kreditni aranžman za njihove kompanije, objavljuje Danas pod naslovom “Ko će sada da pokrije kredite Perčevića i Žunića”. Biznismeni bliski Dačiću zadužili se kod ruske Sberbanke, a bez SPS u novoj vladi nije jasno kako će servisirati kredit, piše u ovom listu.

izlo ita bgd

Beograd, 04.03.2014 - izložba "Novo italijansko slikarstvo" u Ustanovi kulture "Parobrod" organizacije Š.U.N.D. i italijanske galerije "Studio d' arte Cannaviello" 

Dačićev ili srpski kabare

Jorgovanka Tabaković, guvernerka NBS, okarakterisala je izlaganje premijera Ivice Dačića na biznis forumu na Kopaoniku kao kabare, i zamolila ga da se uozbilji! Pošto je Dačić izvršio izlaganje, guvernerka mu je održala lekciju, objavljuje Kurir.

Dačića njena opaska nije uvredila, već je poručio da je kabare situacija u kojoj se nalazimo.
“Tabakovićeva treba da govori o ekonomskim parametrima, a ja sam kao predsednik Vlade u situaciji da niko drugi ne sme da dođe ovde, da su mnogi ministri otkazali svoj dolazak”, kazao je Dačić.

Iseljejnje Muzeja Nikole Tesle

Naslednici Genčićeve vile u Krunskoj ulici u Beogradu podneli zahtev za vraćanje imovine, objavljuje Politika pod naslovom “Muzej Nikole Tesle ostaje bez zgrade”. U Agenciji za restituciju smatraju da je ovaj predmet “čist” i očekuju da bi proces mogao da bude završen za oko šest meseci a dotle bi trebalo i da se iseli Muzej Nikole Tesle koji se nalazi u ovoj zgradi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...