Policija hapsi direktora SPS zbog milionskih pronevera u “Galenici”?

Dragoljub Petrović

(sreda, 5. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Vranje, 04.02.2014 - protest radnika kompanije Jumko u Vranju

INFORMER: „Galenika“ je, prema dostupnim dokazima, oštećena za najmanje 100 miliona evra. BLIC: Glavni krivci za propast Univerzal banke, kako kaže njen najveći akcionar Nebojša Divljan jesu - Dragan Tomić, predsednik Izvršnog odbora banke, ali i NBS. POLITIKA: Republička izborna komisija (RIK) je proglasila listu „Aleksandar Vučić - Budućnost u koju verujemo”, kao prvi listu za parlamentane izbore zakazane za 16. mart. DANAS: Koštunica kaže da EU preko Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju doslovno uništava srpsku privredu i da smo do sada izgubili milijarde evra zbog tog sporazuma. NOVOSTI: Broj osumnjičenih za otmicu i ubistvo dvadeset civila iz voza na liniji Beograd - Bar kod stanice Štrpci, 27. februara 1993. godine, porastao je sa sedam na 10, a na listi onih koji bi mogli da odgovaraju pred sudom našla su se i trojica policajaca.

zandarmi gocc

Goč, 04.02.2014 - selektivna obuka policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP Srbije), koji su podneli zahteve za premeštaj u Žandarmeriju

Dejan Backović pred hapšenjem?

Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) MUP Srbije završili su predistražni postupak o malverzacijama u „Galenici“ zbog kojih je ovaj nekadašnji farmaceutski gigant gurnut u ponor i gubitke. „Galenika“ je, prema dostupnim dokazima, oštećena za najmanje 100 miliona evra. Nova krivičina prijava na kojoj su, pored ostalih, imena Dejana Backovića, Nenada Ognjanovića i Dragoljuba Vučićevića, prosleđena je Tužilaštvu za organizovani kriminal. Narednih dana, nadležni tužilac o njoj treba da se izjasni, a u njoj su objašnjene malverzacije teške 77 miliona evra. Kako saznaju Novosti, Backović (danas je direktor Socijalističke partije Srbije ) je osumnjičen da je kao predsednik Upravnog odbora „Galenike“ od novembra 2008. do 31. decembra 2012. godine počinio krivično delo zloupotrebu položaja odgovornog lica.

Na teret mu se stavlja da je po dogovru sa Ognjanovićem, generalnim direktorom „Galenike“ i Vučićevićem, suvlasnikom „Velefarm holdinga“ sklopio niz štetnih kupoprodajnih ugovora o lekovima i drugoj farmaceutskoj robi. Tako je „Galenika“ Vučićevim firmama „Velefarm holding“, „Velefarm VFB“, „Velefarm Prolek“, „Velefarm invest“ i „Sanitarija“ isporučila robu u vrednosti većoj od 2,5 milijardi dinara.

Ovim ugovorima i aneksima, koje je potpisao Backović, precizirani su, pored ostalog, i kriterijumi i uslovi pod kojima će „Galenika“ odobravati rabate i popuste „Velefarm holdingu“. Kao garant da će roba biti plaćena, Vučićevićeva firma, prema potpisanim ugovorima, morala je da položi hipoteku ili „avaliranu menicu od prvoklasne banke“, odnosno bankarsku garanciju, piše Informer, navodeći da je premijer Ivica Dačić na mukama.

soci-kuce

Soči, 04.02.2014 - Olimpijsko selo pred početak Zimskih olimpijskih igara (ZOI) u Sočiju (Sochi 2014 Olympic Games)

Jorgovanka ćutala na dopise o Univerzal banci

Glavni krivci za propast Univerzal banke, kako kaže njen najveći akcionar Nebojša Divljan jesu - Dragan Tomić, predsednik Izvršnog odbora banke, ali i NBS. Slom je, tvrdi Divljan za Blic, nastao nakon upada interesne grupe u organe banke tokom januara i februara 2013.

Najveći dužnici banke progurali su svog kandidata Dragana S. Tomića, relativno nižeg rukovodioca banke iz Šapca, kao predsednika Izvršnog odbora, koji je vrlo brzo promenio rukovodeću strukturu. Odmah nakon ovih promena banka počinje sa nezakonitim odobravanjem kredita velikom broju anonimnih ljudi, koje su morale biti povezane sa "Farmakom MB", "Beohemijom", Interkomercom", kojima takvi krediti nisu smeli biti odobreni - optužio je Divljan. On je ponovio da su najveći dužnici banke "Beohemija" sa 1,56 milijardi dinara, "Interkomerc" i "Farmakom" sa milijardu dinara, "Luka Beograd", firme Veterinarski zavod Zemun, Zekstra i Optika u vlasništvu Dragana Đurića. Prema njegovim rečima u maju 2013. godine uputio je dopis guverneru NBS Jorgovanki Tabaković kojim je obaveštava o ozbiljnim nepravilostima i o tome da UBB posluje mimo zakona. Divljan je rekao da je tada zahtevao hitnu vanrednu kontrolu banke. “Na zahtev nisam dobio nikakav odgovor i ćutanje NBS sam shvatio kao podršku rukovodstvu banke i tada se povukao u status pasivnog akcionara jer je učešće u radu organa banke bilo beskorisno” - zaključuje Divljan.

ukr-kijev-demon

Kijev, 04.02.2014 - marš pristalica opozicije u vojnim uniformama u centru Kijeva, tokom višednevnih antivladinih protesta u Ukrajini

Na listi naprednjaka Lajić, SPO, Velja Ilić i Vulin

Republička izborna komisija (RIK) je proglasila listu „Aleksandar Vučić - Budućnost u koju verujemo”, kao prvi listu za parlamentane izbore zakazane za 16. mart. Listu je potpisima podržalo 20.710 građana, a RIK je utvrdio da je od tog broja pravno valjano 19.773 izjava. Prvi na listi je lider SNS Aleksandar Vučić, a slede Nebojša Stefanović, Jadranka Joksimović, Goran Knežević, Radomir Nikolić, Maja Gojković, Vanja Udovičić i Aleksandar Vulin. Lista koalicije SNS biće prva na zbirnom izbornom listiću. Na listi od 250 kandidata za poslanike republičkog parlamenta, osim naprednjaka, nalaze se i predstavnici SDPS, Nove Srbije, SPO i Pokreta socijalista, piše Politika. Listu su predali potpredsednik SNS Nebojša Stefanović, predsednik Izvršnog odbora SNS Radomir Nikolić, lideri SDPS, NS i Pokreta socijalista, Rasim Ljajić, Velimir Ilić i Aleksandar Vulin, kao i potpredsednik SPO Aleksandar Jugović.

Koštunica: EU uništava srpsku privredu

Osnovni razlog raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora je nesumnjivo namera SNS da preuzme vođenje Vlade Srbije i da na izbore izađe pre nego što se pokaže da, uprkos svoj propagandi, nije bila u stanju da reši nijedan od nagomilanih gorućih ekonomskih i socijalnih problema. Na izborima građani odlučuju koja politika treba da upravlja zemljom i koji ljudi će sprovoditi tu politiku. Jedno je, dakle, želja SNS, a drugo je šta će narod odlučiti na izborima - izjavio je u intervjuu za Danas Vojislav Koštunica, predsednik Demokratske stranke Srbije. Koštunica smatra da su Srbiji potrebne suštinske promene da bi izašla iz duboke političke, ekonomske i moralne krize, a da je glavni uzrok te krize Evropska unija, to jest odnos sadašnje i prethodne vlasti prema EU. „EU preko Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju doslovno uništava srpsku privredu i mi smo do sada izgubili milijarde evra zbog tog sporazuma. Sada je na narodu da odluči da li hoće da Srbija i dalje ide pogrešnim putem evropskih integracija ili hoće da promeni državnu politiku i da se slobodno razvija ekonomski i u svakom drugom pogledu“, smatra sagovornik Danasa.

Rakić-Vodinelić: Beli listići idu u korist SNS

Kome se dominacija jedne političke stranke i jedne političke ličnosti sviđa, glasaće za nju. Oni koji smatraju da takva dominacija predstavlja opasnost po demokratiju, glasaće protiv - upozorava u intervjuu za Danas Vesna Rakić Vodinelić, predsednica Saveta Nove stranke i jedna od glavnih zagovornika „belih listića“ na izborima 2012. godine. Prema njenim rečima, „beli glas“ bi sada, budući da se radi o parlamentarnim i beogradskim izborima sa proporcionalnim sistemom, išli u korist dominantne političke stranke. “Takozvani beli (prazni) glas je aktivan oblik izborne apstinencije. Da li će glas biti nevažeći ili ništavan ili će se računati drukčije, zavisi od zakonodavstva date države. U većini, a u kontinentalnom delu Evrope gotovo bez izuzetka, prazni glas se smatra nevažećim. Da li prazni glas ima ili nema smisla zavisi od vrste izbora i konkretnog izbornog sistema, kao i od nivoa izbora - da li su opšti, lokalni, izbori za šefa države. Praktikuje se češće u većinskom nego u proporcionalnom izbornom sistemu. Ono što povezuje „bele listiće“ jeste stav da postojeće političke stranke kod građana ne stvaraju uverenje o političkom legitimitetu” - kaže ona.

Prota obnavlja Pašinu crkvu

Više od četiri veka, u Rudom niko nije ni pokušao da obnovi crkvu na Crkvinama u Sokolovićima, koju je istovremeno kad i džamiju, sagradio Mehmed-paša Sokolović (Bajo Nenadić). Sada će to uraditi penzionisani sveštenik Stevan Gagić iz Dalasa, koji je o majci turskog vezira i njegovog brata patrijarha Makarija, čitao prošle godine reportažu u Novostima. Pismo prote iz Dalasa stiglo je u Rudo preko Valjeva posredstvom Nevenke Vasić, bližeg srodnika Gagića i - razbudilo je usnuli gradić, sveštenstvo, lokalnu vlast i građane. Odazvala se i grupa Užičana. Sve je spremno za gradnju, samo se čeka lepše vreme. 

Legijina ćerka bila kod drugarice

Legijina ćerka Nikolija Luković pronađena je u Torontu živa i zdrava, četiri dana nakon što je policiji prijavljen njen nestanak. Kako nezvanično saznajemo, ona je sve vreme bila kod drugarice sa čijeg je telefona i poslala poslednju poruku majci i baki, pišu Novosti. U policiji Toronta potvrdili su da je Nikolija locirana i da se više ne smatra nestalom osobom. Oni, međutim, nisu želeli da govore o detaljima njenog nastanka niti o tome gde je pronađena da ne bi ugrozili njenu privatnost. Nezvanično, najstarija kćerka Milorada Ulemeka pronađena je na osnovu listinga telefonskih razgovora i poruka. 

Presedan u slučaju Perišić

Tužilaštvo Haškog tribunala nikad do sada nije tražilo ponovno otvaranje slučaja posle konačne presude, kaže za Danas Novak Lukić, šef advokatskog tima generala Momčila Perišića. Kao što je objavljeno, Tužilaštvo je zatražilo od Žalbenog veća da se ponovo razmotri odluka o oslobađanju bivšeg načelnika Generalštaba JNA „jer je oslobađajuća presuda bila pogrešna“. U haškom tužilaštvu nisu odgovorili na pitanje Danasa da li su se u slučaju Perišića pojavili novi dokazi, već su naveli da je zahtev za reviziju posledica presude Nikoli Šainoviću, donete 23. januara 2014.

“Ponovno preispitivanje slučaja gde je doneta konačna i pravosnažna presuda, a bez postojanja novih dokaza, presedan je u sudstvu uopšte, a kamoli u Hagu. Do sada je bilo zahteva za preispitivanje, ali to je uvek tražila odbrana, a ne haško Tužilaštvo. Ono se uvek protivilo tome, a sada upravo tužilac Bramerc to radi” - kaže Lukić.

U presudi žalbenog veća u predmetu „Šainović“ prihvaćeni su naši argumenti i zaključeno je da je drugostepena presuda u predmetu „Perišić“ u „direktnom i suštinskom konfliktu“ sa preovlađujućom sudskom praksom i međunarodnim običajnim pravom - objašnjava Serž Bramerc u Novostima. “U toj presudi nedvosmisleno je poništen pogrešan zaključak iz drugostepene presude u predmetu „Perišić“ prema kome je „konkretna usmerenost“ element odgovornosti za pomaganje i podržavanje. Upravo na tom uslovu žalbeno veće je ukinulo osuđujuće presude pretresnog veća za pomaganje i podržavanje i Perišić je u žalbenom postupku pogrešno oslobođen” - kaže Bramerc.

Policajci osumnjičeni za otmicu i ubistvo u Štrpcima?

Broj osumnjičenih za otmicu i ubistvo dvadeset civila iz voza na liniji Beograd - Bar kod stanice Štrpci, 27. februara 1993. godine, porastao je sa sedam na 10, saznaju Novosti. Na listi onih koji bi mogli da odgovaraju pred sudom našla su se i trojica policajaca. Na njih je ukazalo nekoliko svedoka, od kojih su neki bili i neposredni očevici.

Prema jednom od svedočenja, reč je o policajcima koji su bili pratioci voza i koji su, kako se tvrdi, zajedno učestvovali u otmici putnika. Jedan od novih svedoka ispričao je i kako su otmičari ucenjivali porodice otetih i posle ubistva. Naime, tražili su od porodica da prikupe između šest i po i 10 miliona tadašnjih nemačkih maraka kako bi im vratili tela ubijenih. Tužilačko-policijski tim koji rasvetljava ovaj predmet do sada je saslušao preko 30 svedoka od kojih su troje neposredni očevici. Jedan od njih živi u jednoj od skandinavskih zemalja, a drugi je na teritoriji bivše SFRJ.

Inspekcija na posao vratila 60 trudnica

Naši sudovi u velikom broju slučajeva donose odluku da je zaposleni dobio otkaz mimo zakona, ne zato što je zakon previše zaštitio radnika nego zato što poslodavci ne poštuju zakonom propisane procedure, kaže za Danas direktor Inspekcije rada Republike Srbije Dragomir Peurača. Inspekcija rada se posebno ponosi što je ove godine vratila na posao više od 60 trudnica, zaposlenih na određeno vreme, koje su dobile otkaz ugovora o radu. Peurača smatra da demografsko stanje u Srbiji prekom čini potrebu da se trudnice od otkaza zaštite na ovaj način sve do okončanja trudnoće, porodiljskog odsustva i bolovanja zbog nege deteta. „Ideja nam je da u izmene Zakona o radu bude uneta odredba da naše rešenje u ovakvim slučajevima bude izvršno bez prethodnog sudskog postupka“, kaže Peurača.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...