Briselski sporazum pred urušavanjem

Dragoljub Petrović

(ponedeljak, 13. januar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Melbourne, 12.01.2014 - srpski teniser Novak Đoković, svetski broj 2 na ATP listi i prošlogodišnji pobednik, na pripremama za početak takmičenja na 102. Otvorenom prvenstvu Australije u tenisu (2014 Australian Open, 13 - 26 January): Boris Becker - trener, Novak Đoković (Srbija)

Briselskim sporazumom je predviđeno da se izbori održe po kosovskim zakonima, a ne po zakonima Republike Kosovo i mislim da će vrlo brzo čitav Briselski sporazum da se uruši - kaže Krstimir Pantić. Srpski tajkuni, iako su znali da je teško bolesna, fizički iznurivali Vericu Barać brojnim tužbama koje su protiv nje podnosili – kaže Danilo Šuković. Milan Bačević, ministar rudarstva, otišao je korak dalje u nameri da napravi čuveni kanal na Moravi - spreman je da potapa sela i gradove po Srbiji. Policija istražuje Dragan Đilasa zbog milionskih mahinacija u firmi „Apoteka Beograd". Vrednost paketa akcija koje bi 4,8 miliona građana moglo da dobije od Elektroprivrede Srbije kreće se, prema procenama, od 42 do 165 evra. Ratni veteran Nebojša Milenković koji štrajkuje glađu sa saborcima, u nedelju kasno po podne sekirom je sebi odsekao mali prst na ruci.

moda-muska-milano

Milan, 12.01.2014 - revija muške kolekcije jesen-zima 2014. italijanskog modnog kreatora Salvatore Feragama (Ferragamo) na Nedelji mode u Milanu (Milan Fashion Week)

Pantić: Neću da prekršim Ustav Srbije

Stavljanjem potpisa ispod teksta na kome se nalaze grb Kosova i obeležja koja govore o tome da je Kosovo republika, prekršio bih Ustav Srbije. Tako Krstimir Pantić, nesuđeni gradonačelnik Kosovske Mitrovice, objašnjava za Novosti zašto nije položio zakletvu i tako se praktično odrekao funkcije koju je dobio na izborima.

“Nema statusne neutralnosti na izjavama koje su potpisane. Žalosno je šta su sve naši odbornici i gradonačelnici bili prinuđeni da prihvate. Ne samo da nam otimaju deo teritorije, već nam vređaju dostojanstvo i inteligenciju. Naravno, i Briselski sporazum je prekršen jer su odbornici i gradonačelnici ucenjeni i primorani da potpišu nešto čega nema u njemu. Briselskim sporazumom je predviđeno da se izbori održe po kosovskim zakonima, a ne po zakonima Republike Kosovo. Mislim da će vrlo brzo čitav Briselski sporazum da se uruši“, kaže Pantić.

Novo glasanje nije jedino rešenje: na Pantićevo mesto mogao bi da dođe drugoplasirani na poslednjim lokalnim kosovskim izborima. To je kandidat Građanske liste „SDP“ Oliver Ivanović. Spekuliše se da bi Ivanovića, kao privremenog organa uprave, mogla da imenuje i Priština, a tu funkciju kao vršilac dužnosti može da preuzme i predsednik skupštine opštine, kad bude bio izabran. Oliver Ivanović izjavio je za Danas da „neće prihvatiti nikakvo imenovanje Prištine, ako se s tim ne složi Vlada Srbije“. On kaže da će „prihvatiti sve što Beograd bude prihvatio“.

“Uvek ću biti spreman da služim svojoj državi i narodu, ali sa Aleksandrom Vulinom ne mogu više da sarađujem. To je razlog za moju ostavku. Ne mogu da gledam kako se na račun stranke kojoj pripadam, na račun SNS, gradi infrastruktura Pokreta socijalista na KiM. Ne krivim Vladu Srbije već ministra koji je zadužen za KiM, a koji je vodio neku svoju politiku, gradio svoju stranku, a najmanje vodio računa o državnim i nacionalnim interesima Srbije. Jedno je pričao a drugo radio”, kaže Pantić za Politiku.

Šuković: Tajkuni do smrti proganjali Baraćevu

Danilo Šuković, nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije (SBPK) i saborac odvažne Verice Barać, u intervjuu za Naše novine kaže da su predstavnici države sve do sada samo slegali ramenima ili davali lažna obećanja da će rešiti slučajeve famozne 24 privatizacije na koje im je devet godina neumomo ukazivala. On veruje da bi Baraćeva danas bila ponosna na hapšenje biznismena Miroslava Miškovića jer je taj čin pokazao da u Srbiji ipak nema nedodirljivih. Šuković ocenjuje i da je vicepremijer Aleksandar Vučić uspeo da prenese na sebe poverenje koje je narod imao u Baraćevu, ali i otkriva da su srpski tajkuni, iako su znali da je teško bolesna, fizički iznurivali Vericu brojnim tužbama koje su protiv nje podnosili.

roza-95-cvece

Berlin, 12.01.2014 - cveće i venci na spomen-obeležju Rozi Luksemburg (Róża Luksemburg, 48), povodom obeležavanja 95. godišnjice ubistva komunističkih lidera - Roza Luksemburg i Karla Libknehta (Karl Liebknecht, 48), koji su ubijeni 15. januara 1919. u Berlinu

Srbija između Rusije i EU

Srbija je „u sendviču" između Evrope i Rusije i nemoguće je da i u budućnosti sedi na obe stolice, da teži članstvu u Uniji a da u međunarodnim forumima i organizacijama bude u saglasju sa Rusijom, piše Politika. Pri tom, rusofili tvrde da je Rusija Srbiji najbolji prijatelj, što najžešće pristalice srpskog ulaska u EU i NATO osporavaju. Dr Dragan Petrović, stručnjak za Rusiju sa beogradskog Instituta za međunarodnu politiku i privredu, smatra da između Srbije i Rusije nikada ne može biti sukoba jer su verski, jezički i civilizacijski bliske.

“Ruski narod prema nama gaji simpatije, a ruska država se odnosi pragmatično i jasno kaže da je njen interes da Srbija, Crna Gora i Republika Srpska ne uđu u NATO. Međutim, mislim da Rusija ne bi sa oduševljenjem prihvatili ni srpski ulazak u EU, mada će, naravno, poštovati većinsku volju građana”, objašnjava Petrović.

Bačević potapa jug Srbije?

Milan Bačević, ministar rudarstva, otišao je korak dalje u nameri da napravi čuveni kanal na Moravi - spreman je da potapa sela i gradove po Srbiji, piše Kurir. Ako bi, kojim slučajem, Bačević sproveo svoj pakleni plan u delo, sa mape Srbije nestala bi sela i gradovi duž Grdeličke klisure, među kojima su Vladičin Han, Predejane, Džep... Naime, govoreći o kanalu na Moravi, koji bi spojio severnu Evropu sa Egejskim morem, Bačević je rekao da bi Kinezi problem Grdeličke klisure, gde u sušnom periodu ne postoji dovoljno vode za plovidbu, lako rešili i kao primer naveo njihov projekat „Tri klisure". Međutim, ministar je zaboravio da pomene da su Kinezi ovaj problem rešilitako što su potopili brojna sela i gradove, a čak 1,4 miliona stanovnika je dislocirano, objavljuje ovaj tabloid.

Policija istražuje veze Đilasa i Farmanove

Policija istražuje Dragan Đilasa zbog milionskih mahinacija u firmi „Apoteka Beograd", saznaje Informer. Policija, naime, istražuje okolnosti pod kojim je privatna farmaceutska kompanija „Farmanova" (koja je kasnije prodata i preregistrovana u Feniks farm) za vreme Đilasove vlasti uspela da podigne promet za skoro 800 odsto! Dosadašnja istraga utvrdila je da je „Farmanova" 2007. godine od prodaje lekova gradu prihodovala „skromnih" 525 miliona dinara, što je tada iznosilo 4,9 odsto ukupnog prometa „Apoteke Beograd". Četiri godine kasnije, 2011, firma ostvaruje promet od čak 3,9 milijardi dinara, što je čak 45,35 procenata ukupnog prometa gradske veledrogerije. Na kraju, to preduzeće je samo uzelo više od 50 odsto tržišta lekova u prestonici, koje čini skoro 40 odsto srpskog tržišta.

Akcije EPS  od 42 do 165 evra

Vrednost paketa akcija koje bi 4,8 miliona građana moglo da dobije od Elektroprivrede Srbije kreće se, prema procenama, od 42 do 165 evra. Tačan iznos zavisiće od vrednosti kapitala EPS koja tek treba da bude utvrđena. Iznos po akciji će biti veći što vrednost kapitala bude bliža trenutnoj knjigovodstvenoj vrednosti. A, kada će građani moći akcije i da unovče, zavisiće od izlaska EPS na berzu. Kapital EPS je, prema poslednjim raspoloživim podacima, bio 7,7 milijardi evra, što ga čini ubedljivo najkapitalizovanijom kompnijom u Srbiji - objašnjava za Novosti Nenad Gujaničić, direktor odeljenja za poslovni razvoj „Vajz brokera“. S obzirom da 15 odsto akcija pripada građanima koji su stekli pravo na besplatne akcije, u ovom slučaju vrednost „po glavi“ iznosila bi od 145 do 165 evra za paket akcija. Međutim, ukoliko se kompanija ne restrukturira i ne počne profitabilno da posluje i vrednost akcija biće niža. 

Lider SNS odlučuje o izborima

Pred liderom naprednjaka je teška nedelja, svestan je težine odluka koje treba da donese, a najvažnija je ona o vanrednim izborima, piše Alo. Vučić tu odluku mora da donese do 21. januara kada je zakazana prva međuvladina konferencija između Srbije i Evropske unije. SNS će o svemu odlučivati 18. januara kada će biti održana sednica Predsedništva.

Tajkuni ruše Vučića preko Nikolića

Ugroženi tajkuni na čelu sa Miroslavom Miškovićem, a u saradnji s korumpiranim političarima i svojim novinarima, pokušaće da sruše Aleksandra Vučića, i to preko Tomislava Nikolića, piše Informer. Nova tajkunsko-politikantska strategija već je počela da se realizuje objavljivanjem serije tekstova u dnevnim novinama o vikendici predsednika Nikolića koju je on, navodno, nelegalno izgradio na obali Save. Uskoro će, kažu izvori, u tajkunskim medijima biti otvoreno i pitanje kako je izgradena Tomina kuća u Bajčetini, kako je kupio stan na Novom Beogradu, ali i odakle njegovim sinovima Radomiru i Branislavu milionski vredna imovina... Prema rečima odlično obaveštenih Informerovih sagovomika, pošto je „tajkunskim zaverenicima" definitivno propao plan sa Vladimirom Cvijanom i pošto u javnosti nije prošao pokušaj da Vučića prikažu kao diktatora i cenzora koji zabranjuje emisije, oni su aktivirali „plan B".

Vilhelm posvađao SNS i SPS

Poruka nemačkog ambasadora Hajnca Vilhelma da njegova zemlja ne bi blagonaklono gledala na raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, dodatno je produbila politički nesporazum između naprednjaka i socijalista, pišu Novosti. Iz Vučićevog tabora, koji je većinski za održavanje republičkih izbora 16. marta, zajedno sa beogradskim, poručuju da je odluka o izlasku na birališta isključiva stvar naše zemlje. Dačićevi, sa druge strane, u Vilhelmovoj izjavi vide još jedan argument protiv parlamentarnog glasanja i ističu Nemačku kao politički „štit“ od izbora.

Četvorka umešana u ubistvo Ćuruvije

Napisana je optužnica protiv četvorice okrivljenih za ubistvo Slavka Ćuruvije, vlasnika "Dnevnog telegrafa", objavljuje ekskluzivno Blic. Radomir Marković, tadašnji šef resora Državne bezbednosti, direktno je naredio likvidaciju, Milan Radonjić, tadašnji načelnik beogradskog centra DB je organozovao zločin, Ratko Romić, tadašnji operativac drugog odeljenje Beogradskog centra DB je pomagao u izvršenju zločina, dok je Miroslav Kurak Miki (43), nekadašnji pripadnik posebne službe obezbeđenja u DB, direktni izvršilac zločina. Ćuruvija je trebalo da bude ubijen 10. aprila, ali je egzekucija pomerena za dan kasnije jer operaterka DB zadužena za slušanje i prikupljanje informacija od operativaca sa terena, nije javila izvršiocima ubistva kada Ćuruvija tog dana stiže kući.

Ni Hrvatska, ni Srbija neće da povuku novi korak

Do početka ročišta pred Međunarodnim sudom u Hagu po tužbi Hrvatke i protivtužbe Srbije za genocid ostalo je manje od dva meseca, a šanse da obe države povuku tužbe i odustanu od sudskog procesa su sve manje. Analitičari smatraju da bi odluka o povlačenju bila najpametnija za obe strane jer suđenje iziskuje velika finansijska sredstva i nesumnjivo će povećati nacionalne tenzije između Srba i Hrvata. Političari, sa druge strane, kalkulišu smatrajući da će odustajanjem od procesa pokazati da su „slabija“ strana, što bi se, naravno, negativno odrazilo na biračko telo. U obe države. Kolumnista Teofil Pančić kaže za Danas da su i Srbija i Hrvatska svesne da je čitav proces apsurdan, dok književnica Vedrana Rudan objšanjava da ove dve zemlje ni o čemu ne odlučuju same.

Sindikalci se bune zbog sebe

Srpski radnik ne samo da je godinama na minimalcu, već će mu novim Zakonom o radu, ako bude usvojen postojeći predlog, i to malo crkavice biti zakinuto ukoliko odluči da uzme godišnji odmor, razboli se ili se povredi na radu. Sindikalne vođe mesecima ukazuju na nedostatke novog dokumenta. S druge strane, u Ministarstvu privrede tvrde da je predlog dobar i da „svaka odredba ima svoje razloge, koji su u interesu svih zaposlenih“, pišu Novosti. Stvarni razlog reakcije sindikalnih lidera, zasad doduše blage, jeste, čini se, ukidanje odredbe prema kojoj dva sindikata i udruženje poslodavaca imaju pravo da odlučuju o reprezentativnosti ostalih sindikata. Prema dosadašnjim propisima, dva sindikata (Savez samostalnih sindikata Srbije, na čijem je čelu Ljubisav Orbović i Ujedinjeni granski sindikat „Nezavisnost“ sa Branislavom Čankom) i jedno udruženje poslodavaca (Udruženje poslodavaca Srbije, čiji je predsednik Dragoljub Rajić), imaju pravo veta na sve odluke o reprezentativnosti drugih sindikata i udruženja. U Srbiji danas postoji više od 24.000 registrovanih sindikata, a broj njihovih predstavnika niko i ne zna. Ranka Savić, predsednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije, naglašava da će, po novom zakonu, reprezentativnost udruženja utvrđivati nezavisna komisija, a konačnu reč davaće ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike.  

Slike sa suđenja Draži Mihailoviću

Saradnici Novosti su sticajem okolnosti ovih dana bili u mogućnosti da pregledaju i presaberu sadržaj trideset fotografskih filmova sa 950 snimaka sa suđenja generalu Dragoljubu Mihajloviću. Deo tih fotografija može se videti u štampanom izdanju. Dragoljub Mihailović, komandant Jugoslovenske vojske u otadžbini, je uhvaćen u noći između 13. i 14. marta 1946. godine. Proces protiv njega i grupe optuženih započeo je već 10. juna i trajao do 15. jula 1946. godine kada je osuđen na smrt. Ubrzo je i streljan, a njegov grob ni do danas nije pronađen. U toku je sudski proces, za rehabilitaciju, koji je pokrenuo njegov unuk Vojislav Mihailović, a kome se priključilo nekoliko organizacija.

Najmoćniji u medijima

Tradicionalnu seriju Blica, kojom taj list skenira moćne ljude Srbije,  nastavljen je listom pedeset najmoćnijih u medijima. Nekako su preživeli. U toj jednoj, ne baš optimističnoj rečenici sabrana je godina iza nas, barem što se tiče srpskih medija. Petogodišnja kriza za vratom istanjila je tiraže novina, osiromašila kase oglašivača, dok se televizije drže spektakla i rialiti programa kao najvažnijeg uporišta koje im garantuje gledanost. Reklamni kolač koji je do krize podupirao štampane medije i ulivao im kakvu-takvu sigurnost prilično se istanjio i većina novina se dovija da nadomesti taj novac koji im je uskraćen. Nažalost, u trci za čitaocima u prvi plan je izbila atraktivnost i senzacionalizam na uštrb ozbiljnog i temeljnijeg pristupa informisanju, pa će ovo vreme ostati upamćeno po ofanzivi tabloidnog novinarstva. Ono zapravo prati tabloidizaciju društva i negde bi se moglo razumeti, a da ne dolazi do (zlo)upotrebe tabloida od politike, pa neki od njih služe kao oglasne table za poternice!

Srpska nova godina slavi se od 1919.

Naučnici su samo delimično u pravu kad kažu da je srpska Nova godina u stvari starokalendarska, po računanju vremena koje je ustanovio Julije Cezar, pa se zove i julijanska. Srpska Nova godina može se nazvati i pravoslavnom, jer je slave Rusi, Gruzini, monasi na Svetoj Gori, pa čak i pravoslavni Japanci. Ipak, srpska Nova godina je nešto drugo, jer je nastala kao znak otpora pokušajima da se zatre srpski identitet, pišu Novosti. Zato je julijanska Nova godina za Srbe tipično srpska, jer je nastala pomalo iz inata. Ona nije počela da se slavi javno i prkosno 1919. godine, kada je Kraljevina SHS za vancrkvene svrhe usvojila novi gregorijanski kalendar. Štaviše, SPC se zalagala za usklađivanje kalendara i za to angažovala velikog naučnika Milutina Milankovića. Srbi su postali smunjičavi tek 1923, kada je iz Zagreba poručeno da pravoslavna slavlja navodno štete privredi i trgovini. 

Raste mali Nikola, sin “majke hrabrost”

Mnogobrojna srca dotakla je priča o pokojnoj Drvarčanki Jeleni Trikić, zvanoj "majka hrabrost", koja je pre više od godinu dana spasla život tada još nerođenog sina Nikole, odbivši lečenje zloćudnog tumora koji je imala na mozgu. Zahvaljujući njenoj beskrajnoj hrabrosti da između svog života i života sina jedinca izabere njegovu sreću, Nikola je danas zdrav, napredan i veseo jednogodišnjak, pišu Novosti. Raste, izgovara prve slogove i pravi prve korake. Rastu mu zubići, igra se sa vršnjacima. Centar je porodice. Nedavno je proslavio prvi rođendan i neodoljivo podseća na majku. Prvi put je okitio jelku. Ima za njega dovoljno ljubavi i u Prijedoru i u Drvaru, rodnom gradu njegove majke, pokojne Jelene. Čuvaju ga tata, bake i deke, ali na prvom mestu - očeva sestra Sanja.

Ratni veteran odsekao mali prst

Nebojša Milenković (57), član najužeg rukovodstva Saveza udruženja boraca Srbije od 1990. do 1999. godine, koji sa još devetoricom „saboraca“ u prostorijama valjevskog Udruženja boraca od četvrtka štrajkuje glađu, u nedelju kasno po podne sekirom je sebi odsekao mali prst na ruci, pišu Novosti. Pre nemilog događaja borci su poručili „da će ići do kraja i da će gladovanje prekinuti samo ako dođe do sastanka sa predstavnicima države“. Milenković je iskoristio trenutak dok su ostali štrajkači glađu ležali i odmarali se, izašao je u dvorište Udruženja gde je uzeo sekiru i odsekao prst. Ubrzo je intervenisala ekipa Hitne pomoći, ali je Milenković odbio da ga prevezu u bolnicu. Članovi Udruženja boraca u štrajk glađu stupili su jer, uprkos presudama ovdašnjih sudova i Međunarodnog suda pravde u Strazburu, borci širom Srbije, kako tvrde, i dalje ne mogu da naplate ratne dnevnice. Uz to, deca poginulih boraca, iako mnoga sa fakultetskom diplomom, ne mogu, kako kažu, da se zaposle, dok su većina invalida rata i dalje beskućnici.

Građani plaćaju javni nemar

Ljudski nemar u aferi Vrutci, jezera koje vodom snabdeva gotovo celo Užice, a koje je zagađeno algama - cijanobakterijama i od 26. decembra je zabranjeno korišćenje vode iz gradskog vodovoda za piće i pripremu hrane, platiće ne samo Užičani nego i ostali građani Srbije, piše Danas. Eventualnu odgovornost utvrđuje užičko tužilaštvo, a predstavnici lokalne i državne vlasti tvrde da zdravlje građana nije bilo, niti je ugroženo, te da je sada najvažnije da obezbedi privremeno vodosnabdevanje iz Sušičkih vrela, vodozahvata u opštini Čajetina.

Niču Staljinove statue

Hitler i Staljin su bili beskrupulozni diktatori koji su počinili ubistva ogromnih razmera. Ali, dok je nemoguće zamisliti Hitlerov spomenik u Berlinu ili bilo gde drugde u Nemačkoj, statue Staljina su podignute u gradovima širom Gruzije (gde je rođen), a još jedna će biti podignuta u Moskvi kao deo proslavljanja svih sovjetskih vođa, piše Danas.

saron-sahrana

Jerusalem, 12.01.2014 - generali Vojske Izraela odaju poslednju počast bivšem izraelskom generalu i premijeru Arijelu Šaronu (Ariel Sharon), koji je preminuo 11. januara u 86. godini, na platou ispred Kneseta

Vitamin B17 može da izleči rak?

Kako se navodi u dokumentarcu koji je osvanuo na sajtu Jutjub, borba da se dokaže da vitamin B17 može da izleči rak počela je još pre 50 godina. Pojava teorije doktora Krebsa i njegovog alternativnog leka pod imenom Laetril, od strane američke Administracije za ishranu i lekove (FDA) nazvana je “šarlatanstvom” i “prevarom”, pišu Novosti. Građanima je predočeno da je lek otrovan i opasan. Tako je priča o vitaminu B17, Laetrilu, Amigdalinu (svi nazivi označavaju isto) – zapečaćena. Ali, pojavom Interneta, ponovo je otvorena priča o Ernstu Krebsu, Džonu Berdu, Ralfu Mosu i drugima koji su se borili za istinu o leku protiv raka. Vitamin B17 može se pronaći u plodovima breskve, šljive, višnje, jabuke itd…

Kineski brodovi ušli u sporne vode

Tri kineska broda ušla su juče na kratko u sporne vode u blizini ostrva pod kontrolom Tokija u Istočnom kineskom moru, što je odmah podiglo tenzije u regionu i izazvalo upozorenje japanske vlade da „je spremna za odbranu", piše Politika. U prvom ovogodišnjem incidentu oko ove pomorske teritorije, brodovi kineske obalske straže zadržali su se oko dva sata u blizini ostrva Senkaku kojima upravlja Tokijo, ali na koja pravo polaže i Kina koja ih naziva Dijaoju. Plovila su potom napustila ovu zonu, ali je japanski ministar odbrane Icunori Onodera upozorio da je Tokio spreman da brani svoju teritoriju „Nikada ne možemo da olako pređemo preko upada u teritorijalne vode", rekao je Onodera, a prenosi AFP.

Mičeta: Nemanja vodio mudru, racionalnu politiku

Trinaestodnevna razlika između gregorijanskog i julijanskog kalendara omogućila je da se godina u kojoj se obeležava devet vekova od rođenja osnivača dinastije Nemanjić i srednjovekovne srpske države velikog župana Stefana Nemanje (1113-1199), u monaštvu Simeona, koji je u žitije svetih upisan kao Simeon Mirotočivi, ne završi samo sa prigodnom, mada sjajnom izložbom u Narodnom muzeju u Beogradu. Krajem prošle nedelje u izdanju Lagune pojavila se knjiga Luke Mičete „Stefan Nemanja - nastanak evropske Srbije“. Mičeta, koji je kod istog izdavača 2013. objavio studije o Sulejmanu Veličanstvenom i kralju Petru Drugom Karađorđeviću, kaže za Danas da je knjigu o Stefanu Nemanji „pisao u dogovoru sa vlasnikom Lagune Dejanom Papićem, baš za 900. godišnjicu ovog velikog srpskog vladara, ali da nisu mogli pretpostaviti da će u tom poduzeću biti sami“.

“Za vreme vladavine Stefana Nemanje Srbija je bila respektabilna sila na Balkanu i na liniji dominantnih evropskih ideja. Vodila se mudra, racionalna politika. Može sa samo zamisliti kako bi izgledala naša istorija da je paradigma Stefana Nemanje ili pak despota Stefana Lazarevića preovladala u srpskoj istoriji, odnosno politici, da se na takav način spasavalo „hristoimenito stado“ - kaže za danas Mičeta.

U saobraćaju prošle godine poginule 643 osobe

Pičetak 2014. godine, sudeći po broju saobraćajnih udesa i poginulih u nesrećama na srpskim drumovima, ne sluti na dobro, pišu Novosti. U poslednjih desetak dana nastradalo je 15 osoba, među kojima i dvogodišnje dete. Ovo je samo nastavak sumorne slike iz prošle godine, kada su u 37.127 saobraćajnih udesa, poginule 643 osobe, a povređeno njih 18.444. Lane su najviše ginuli vozači (211 onih koji su upravljali motornim vozilima i 59 motociklista), pešaci (165), putnici (149), biciklisti (59). Statistika beleži da živote odnosi nepropisna i neprilagođena brzina, zatim nepropisno izvođenje saobraćajnih radnji, poput menjanja saobraćajne trake, zatim obilaženje, skretanje, polukružno okretanje, vožnja u rikverc, neustupanje prvenstva prolaza...

zvezda-gasic-sin

Beograd, 12.01.2014 - konferencija za novinare potpredsednika Srpske napredne stranke (SNS) i gradonačelnika Kruševca Bratislava Gašića povodom izveštavanja pojedinih medija o dolasku njegovog sina Milana(20) na probu u FK Crvena zvezda: Milan Gašić, Bratislav Gašić

Gašić: Moj sin nije uzeo ni ručak

Potpredsednik Srpske napredne stranke Bratislav Gašić posle samo dva dana odveo je sina Milana iz Crvene zvezde. Rekao je da njegovom nasledniku nije ni pružena šansa da pokaže šta zna, iako je došao na „Marakanu" na probu kao bilo koji drugi fudbaler. Čim se saznalo da je Zvezdino pojačanje sin gradonačelnika Kruševca, počeli su sukobi i unutar same uprave crveno-belih. Bratislav Gašić za Informer objašnjava da bi sve imalo drugačiju konotaciju da je njegov sin imao menadžera i da se u celoj priči vrteo novac. “S obzirom na to što je došao samo na probu, a da Zvezdu nije koštao nijedan ručak, niti je išta i tražio, onda nije ničija interesna sfera. Nas pare ne zanimaju u toj meri i neću da dozvolim da mojim detetom iko mešetari. Moguće je i da su ovakvu konotaciju napravili ljudi iz upravnog odbora, čija se imena i ne pominju. Verovatno su mislili da je bolje da sve pokvare, kad već nemaju interes”, objasnio je Gašić za Informer.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...