Patrijarh, mitropolit i kosovski izbori

Anđelka Nikolić

(sreda 30. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Istanbul, 29.10.2013 - otvaranje železničkog tunel ispod Bosforskog moreuza, koji predstavlja prvu podvodnu vezu između dva kontinenta

Amfilohije protiv izlaska na izbore na Kosmetu a Irinej za. Nezadovoljni radnici propalih državnih preduzeća i juče su nastavili da blokiraju glavne drumske i železničke arterije u Srbiji. Ogromno srpsko bogatstvo na Kosovu rasprodaje se u bescenje, a Amerikanci koriste zasluge iz vremena bombardovanja da bi za male pare došli do najvrednijih preduzeća. Srpski državljani koji, kao dobrovoljci ili kao plaćenici, ratuju u inostranstvu predstavljaju tempiranu bombu koja bi mogla da eksplodira - u Srbiji

Patrijarh, mitropolit i izbori na KOsmetu

Mitropolit crnogorsko primorski SPC Amfilohije pozvao je Srbe na Kosovu da ne izađu u nedelju na tamošnje lokalne izbore, čime je izrekao potpuno drugačiji stav od njegove svetosti patrijarfa Irineja. To kao da nije smetalo Amfilohiju da se juče pojavi zajedno sa patrijarhom na otbvaranju izložbe u Muzeju SPC, piše u Politici.

Blokada u Priboju, kontrablokada u Kragujevcu

Nezadovoljni radnici propalih državnih preduzeća i juče su nastavili da blokiraju glavne drumske i železničke arterije u Srbiji, zahtevajući od Vlade Srbije isplatu zaostalih zarada i rešenje statusa njihovih firmi. Već više od nedelju dana zaposleni u kragujevačkom Autosaobraćaju drže zatvorenu prugu i magistralni put Kragujevac – Kraljevo, objavljuje Danas.

Situacija je juče eskalirala, kada su žitelji naselja koja su najugroženija zbog zaustavljenog saobraćaja najavili svoju - kontrablokadu. Oni su se za pomoć obratili rukovodstvu Grada i tvrde da će danas blokirati prilaze Kragujevcu ukoliko se radnici Autosaobraćaja ne povuku sa svojih „barikada“.

Ništa manje tenzija nije izazvao ni od pre dva dana zaustavljen železnički saobraćaj na pruzi Beograd - Bar i na putu Priboj - Bistrica, kao i prelaz između Starog i Novog Priboja. Na tim lokacijama blokadu su postavili zaposleni Fabrike automobila Priboj (FAP). U svakom trenutku na barikadama se nalazi između 200 i 300 radnika, a raspored dežurstava je napravljen po pogonima.

Ratni profiteri iz Amerike na Kosmetu

Ogromno srpsko bogatstvo na Kosovu rasprodaje se u bescenje, a Amerikanci koriste zasluge iz vremena bombardovanja da bi za male pare došli do najvrednijih preduzeća, upozorava "Glas Rusije".

Kako prenose “Nezavisne novine”, u srpskom državnom vlasništvu na teritoriji pokrajine je oko 24.500 hektara poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta, više od 1,4 miliona kvadratnih metara službenih zgrada, 145.000 kvadrata poslovnih i 25.000 kvadrata stambenih zgrada, 4.000 kvadrata u zgradama posebne namene i 750.000 kvadratnih metara drugih građevinskih objekata.

Najvredniji su kombinat "Trepča" i 30 rudnika, železnička infrastruktura, aerodrom "Slatina", "Telekom", energetski sistem, objekti Naftne industrije Srbije i Vojske, zdravstvene ustanove, škole i zgrade ustanova za kulturu.

Srbija već skoro 15 godina ne upravlja svojom imovinom na Kosmetu, ali je zato primorana da redovno plaća kredite i kamate koje je zbog objekata i projekata na Kosovu svojevremeno dobila od raznih inostranih banaka i finansijskih institucija.

Samo vrednost imovine "Železnica Srbije" na Kosovu i Metohiji prelazi 206 miliona evra, dok je Naftna industrija Srbije do NATO bombardovanja u vlasništvu imala 31 objekat, koji su odlukom UNMIK-a uzurpirani i njima upravlja novo preduzeće "Kosovo-petrol".

IAKO je zvanično kompanija ACM, čiji je vlasnik Medlin Olbrajt, nekadašnja američka državna sekretarka, odustala od kupovine 75 odsto najunosnije kosovske kompanije "Pošta i telekomunikacije Kosova" (PTK), poznavaoci prilika na Kosovu smatraju da je ona i te kako još finansijski prisutna.

Prištinski mediji su svojevremeno najavljivali da će se novac od ove prodaje upotrebiti za gradnju autoputa od granice sa Albanijom do Merdara, na administrativnoj liniji sa Srbijom, koji je počeo da gradi jedan američko-turski konzorcijum, u kome glavnu reč vodi bivši zamenik šefa UNMIK-a - Amerikanac Džok Kovi.

Penzionisani komandant NATO snaga u Evropi Vesli Klark, koji je rukovodio bombardovanjem Jugoslavije, posle 15 godina ponovo se pojavio na Kosovu kao direktor kanadske energetske kompanije "Enviditi", koja se prijavila za istraživanje zaliha lignita i pravljenje sintetičkog goriva od uglja.

islam lond

London, 29.10.2013 - učesnici Svetskog islamskog ekonomskog foruma (9th World Islamic Economic Forum): Asset Issekeshev, Alin Babacan, Boediono, Abdul Hamid, Bakir Izetbegović, Hamid Karzai, Hassanal Bolkiah, Najib Razak David Cameron, Abdullah II, Salman bin Hamad al-Khalifa, Atifete Jahjaga, Abdelilah Benkirane, Nawaz Sharif, Sheikh Salem Abdulaziz Al-Sabah, Rowsch Nuri Shaways, Craig Cannonier, Bank Ahmad Mohamed Ali

Psi rata iz Srbije

Srpski državljani koji, kao dobrovoljci ili kao plaćenici, ratuju u inostranstvu predstavljaju tempiranu bombu koja bi mogla da eksplodira - u Srbiji, objavljuju Novosti. Najveći problem su džihadisti, koji se sa ratišta u Siriji vraćaju sa učvršćenim ekstremističkim stavovima i spremni da žrtvuju sebe i druge zarad ideologije. Ništa manja nije ni opasnost da Srbija, zbog svojih državljana koji se svrstavaju na neku od strana u sukobu, na sebe privuče gnev različitih terorističkih organizacija.

Procene govore da se na sirijskom ratištu borilo, ili se i dalje bori, nekoliko desetina dobrovoljaca i plaćenika iz naše zemlje.

Da veći problem predstavlja povratak džihadista nego njihov odlazak u rat, svedoči i primer Austrije. Bezbednosne službe u ovoj zemlji uznemirene su jer se, prema njihovim informacijama, desetak od ukupno 40 austrijskih dobrovoljaca iz Siriju već vratilo u Austriju. Sada su obučeni da ratuju i indoktrinirani ideologijom Al Kaide. Oni su pod nadzorom Službe za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma i traži se način da se procesuiraju i kazne. 

U regionu za glavnog „izvoznika“ džihadista važi Bosna i Hercegovina, a pre nekoliko meseci predstavnici SAD i EU zatražili su od BiH podatke o sirijskim dobrovoljcima kako bi protiv njih preduzeli „adekvatne mere“. U BiH pokrenuta je inicijativa da se ratovanje u inostranstvu zabrani i kažnjava oduzimanjem državljanstva.

Inicijativu za donošenje zakona kojim bi odlazak i regrutovanje ljudi iz Srbije za ratove u svetu bio tretiran kao najteže krivično delo, najavio je nedavno predsednik Socijaldemokratske partije i ministar u Vladi Srbije Rasim Ljajić.

Amerika „smanjuje špijuniranje“?

Bela kuća i Kongres najavili su inicijative za obuzdavanje Nacionalne agencije za bezbednost u okolnostima kada se produbljuje diplomatska kriza izazvana otkrićima o njenom delovanju, piše u Politici pod naslovom „Tajna Amerika, javna Evripa“. Istovremeno, američki kongres najavljuje dva nova zakona kojima bi se uvela nova ograničenja u radu tajnih službi.

List obajvljuje da „na obaveštajnim programima“ radi 1.271 vladina organizacija i 1.931 privatna kompanija na oko 10.000 lokacija širom SAD.

Sahrana Tijanića u petak

Blic i Danas donose na naslovnim sttrana priče o Aleksandru Tijaniću, direktoru RTS koji je preminuo prekjuče, podsećajući na razne trenutke iz njegove novinarske biografije. „Nikome nije ostao dužan“, naslov je u Blicu, a u Danasu „Optužujem gavrane nad zemljom Srbijom“.

Kurir prenose izjavu Biljane Srbljanović koja napada Tijanića, uz najavu „Bruka, spisateljica izvređala legendu“.

Isti listovi na naslovnim stranama donose i napise o Srđi Popoviću, advokatu iz Beograda i istaknutom borcu za ljudska prava koji je preminuo juče.

Uhapšen Osmani

Novosti i Kurir na naslovnim strana pišu o hapšenju Ćazima Osmanija, „kontroverznog albanskog biznismena“ koji je uhapšen zbog sumnje da je u beogradskom hotelu „Zira“ pretukao Mandu Popović. Osmaniju određen pritvor od 48 sati.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...