Sahranjena Jovanka Broz

Anđelka Nikolić

(nedelja 27. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 26.10.2013 - sahrana Jovanke Broz: Ivica Dačić, premijer i članovi državne delegacije

Na sahrani Jovanke Brozviše od 10.000 ljudi. Srbija čeka odluku Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića ko će biti novi diplomatski predstavnik u Vašingtonu. Početak gradnje magistralnog gasovoda Južni tok kroz Srbiju trebalo bi da počne u decembru ove godine.

moda rus zajcev

Moskva, 26.10.2013 - Nedelja mode u Moskvi (Fashion Week in Moscow): kolekcija - Slava Zaitsev 

Sahranjena Jovanka Broz

Uz najviše vojne počasti u subotu je u Kući cveća sahranjena nekadašnja prva dama SFRJ. U nemoj koloni njeni saborci, ali i mladi iz cele bivše Jugoslavije. Na sahrani više od 10.000 ljudi. Komunisti ostavljali po ružu, objavljuju Novosti pod naslovm “Sa Jovankom otišla i jedna epoha”.

Na sahrani prve dame nekadašnje Jugoslavije okupilo se oko deset hiljada poštovalaca iz svih delova nekadašnje zajedničke države, a poštu su joj, uz članove porodice, odali premijer Ivica Dačić, supruga predsednika Srbije Dragica Nikolić, članovi republičke vlade, saborci iz Šeste ličke divizije, strane delegacije... Ispraćaj Jovanke Broz, koja je prema sopstvenoj želji juče sahranjena u Kući cveća u blizini svog supruga, na jednom mestu sabrao je članove njene prorodice, učesnike Narodnooslobodilačke borbe iz svih bivših jugoslovenskih republika, aktuelne predstavnike državnog vrha Srbije, delegacije drugih zemalja i brojne poštovaoce koji su se od ranih jutarnjih sati okupljali pred Kućom cveća, objavljuje Politika.

– Zaboravljajući Jovanku, zaboravili smo sebe. Ovo je prilika da priznamo sebi da smo počinili greh i prema njoj i prema sopstvenoj istoriji, istoriji u kojoj nacije i narodi grade svoj identitet. Jovanka Broz je bila žrtva političkog obračuna i borbe oko Tita – naglasio je Dačić.

Šef Vlade istakao je da je prva dama Jugoslavije bila i ponosni predstavnik države, ali da je pred smrt niko nije pominjao i da smo je kao i svoju istoriju odbacili i zaboravili.

– Odnos koji smo imali prema njoj, nažalost, imamo prema svemu što radimo. Onog trenutka kada se neka epoha završi brže-bolje sve, i loše i dobro, prepuštamo zaboravu, kazao je Dačić.

Uz tužne i svečane tonove italijanske pesme “Bela ćao” sahranjena je prva dama Jugoslavije Jovanka Broz. Neposredno pred smrt, Titova udovica poželela je da baš ovu pesmu puste kada se od nje budu opraštali, a razlog za to, suprotno mišljenju mnogih, nije samo levičarska poruka koju pesma šalje, piše u Blicu.  “Bela ćao” zvanično je bila “himna” partizana, ali je širom sveta vrlo brzo prepoznata kao simbol borbe protiv nepravde ili kako su je mnogi opisali “pesma slobode duha, želje za sveopštom slobodom”. Jovanka je sva ta prava naprasno izgubila od Titove smrti, kada je cela njena imovina nacionalizovana i kada je stavljena u kućni pritvor, objavljuje ovaj list pod naslovom “Jovanka, nepravda koja nikada neće biti ispravljena”.

“Dačić plakao kao kiša”, naslov je u Kuriru.

jovanka mediji

Velika pažnja domaćih i stranih medija sahrani Jovanke Broz

U decembru početak gradnje Južnog toka

Iz „Gasproma” poručuju da unutrašnji problemi Srbije, to jest svađe oko „Srbijagasa” ne mogu da ugroze izgradnju gasovoda jer je odluka konačna, piše u Politici pod naslovom, “Južni tok teče po planu”. Početak gradnje magistralnog gasovoda Južni tok trebalo bi da počne u decembru ove godine kako je i predviđeno akcionim planom koji je „Gasprom” potpisao sa srpskim partnerima. Prve količine gasa trebalo bi da budu isporučene 2016. godine, potvrdili su juče „Politici” u sedištu ove ruske kompanije u Moskvi.

Prema tome, dodaju u odgovorima dobijenim elektronskom poštom, realizacija projekta se odvija po planu i odluka da će Južni tok biti izgrađen u Srbiji više se ne dovodi u pitanje. Odluka je konačna. O mehanizmu finansiranja deonice kroz našu zemlju još se razgovara, ali ni odgovori na to pitanje nisu nepoznati.

U „Gaspromu” kažu da nisu uočili probleme koji bi mogli da uspore ili obustave gradnju Južnog toka kroz Srbiju, pa ni to što se ne kreće u restrukturiranje javnog preduzeća „Srbijagas” s kojim grade ovaj gasovod.

Što se tiče restrukturiranja „Srbijagasa”, kažu, da je to interni problem Srbije u koji se „Gasprom” ne meša. Izvesno je samo da to sigurno ne ugrožava odnos sa srpskim partnerima, niti napredak Južnog toka.

Ko bira ambasadora?

Srbija čeka odluku Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića ko će biti novi diplomatski predstavnik u Vašingtonu, dok lobističke grupe pokušavaju da proture nepovoljnu sliku o srpskom političkom vrhu, piše u Politici. Odluka o opozivu ambasadora Srbije u Vašingtonu, koju je prošle nedelje potpisao predsednik Tomislav Nikolić, kao i izjava prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića da nema iluziju da će ga na vlasti čuvati Amerikanci, ponovo je u fokus dovela srpsko-američke odnose. Prema ustaljenoj praksi diplomatske službe, državni vrh ima rok od dva meseca da donese odluku o tome ko će zauzeti ambasadorski položaj u SAD.

 Kuloarske radionice već su plasirale „vesti” koje spremno prežvakava beogradska politička čaršijaa lista potencijalnih pretendenata na visoki položaj u američkoj prestonici je podugačka. Između ostalih, pominjan je Oliver Antić, inače tast opozvanog ambasadora Vladimira Petrovića,kao i karijerni diplomata Goran Aleksić, dok je u igri navodno i Ivan Vejvoda.

er srbija abu dabi

Beograd,  26.10.2013 - promotivni let aviona avio-kompanije Er Srbija sa aerodroma Nikola Tesla na liniji Beograd - Abu Dabi

Nikolić i Turska

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić zamrzao je svoje učešće na trilateralnim susretima Srbije, BiH i Turske i očekuje izvinjenje Turske zbog skandala koji je u Prizrenu napravio predsednik Vlade Turske Redžep Tajip Erdogan - saopšteno je iz pres službe predsednika Srbije, prenose Novosti.

- Preuzimanjem predsedničke funkcije, preuzeo sam i dobre odnose sa Turskom, koje je uspostavio moj prethodnik, bivši predsednik Srbije. Trudio sam se da te odnose pretvorim u iskreno prijateljstvo dvaju naroda. Sve vreme sam upozoravao predsednika Turske da, u najmanju ruku, nije pristojno što turski zvaničnici traže od drugih država da priznaju „nezavisnost“ Kosova - naveo je Nikolić.

Dva grba

U Srbiji su i dalje na snazi dva grafička rešenja jednog te istog grba, iako je novo stupilo na snagu još 2010. Novi grb ne nalazi se ni na tablama državnih institucija, registarskim tablicama, vojnim obeležjima, kovanicama..., piše u Novostima pod naslovom “Srbija i dalje sa dva grba”

Trećina državnih zastava i dalje ima staro grafičko rešenje koje je još 1903. detaljno razradio srpski istoričar Stojan Novaković. On je precizirao detalje grba koji je Bečlija Ernst Kral izradio po narudžbini kralja Milana, 1892. Stari grb je i na kovanicama, gotovo na svim zastavama u zatvorenom prostoru, kao i na tablama državnih institucija. Mada, veliki broj tabli i dalje ima jugoslovenske simbole:

- Na automobilskim tablicama čak imamo nešto što nije grb. Između slova i brojeva nalazi se štit sa krstom i četiri ocila, a to nije ni bio, niti će biti grb - kaže heraldičar Ljubodrag Grujić, koji je pre tri godine, na zahtev Vlade, uradio verziju srpskog grba, koju je Vlada i usvojila.

Srpska ćirilica i hrvatska država

U Hrvatskoj preostalo samo četiri odsto Srba. Sve podseća na histeriju devedesetih. Rat tablama nije protest protiv srpskog pisma, već pokazivanje netrpeljivosti prema manjinskom narodu, objavljuju Novosti p od naslovom “Hrvatska: „Ruska“ ćirilica da, „srpska“ ne!”.

Dok ćirilične table padaju jedna za drugom širom Hrvatske, na zagrebačkom Domu sportova ćirilica nikome ne smeta. Tu je, naime, dvorana u kojoj igra omiljeni hokejaški klub Medveščak, odnedavno u ruskoj KHL ligi, pa su svi napisi, uz hrvatski i engleski jezik, istaknuti i na - ćirilici. I na ulazu u dvoranu stoji ćirilični natpis, i pravila ponašanja u dvorani ispisana su na ćirilici, i nikome nije palo na pamet da table skida ili ispiše bilo šta uvredljivo zbog ćirilice. Tako se može reći da se „ruska“ ćirilica u Zagrebu dobro drži, ali sasvim je druga priča sa, recimo, ćirilicom na dvojezičnoj tabli na zgradi kulturnog društva „Prosvjeta“ koja je „pala“ baš kao i brojne druge širom Hrvatske. Naravno, samo zbog jedne stvari - jer je to „srpska“ ćirilica.

indi popl hajderabad

Hyderabad, 26.10.2013 - poplave na istoku Indije

Čovek je u službi proizvoda

“Francuske vlasti su me prisluškivale, a imao sam sreću da držim stranu Srbima. U Evropi se kunu u kosmopolitizam, a ako ga negde ima, to je u Beogradu”, kaže Francuski pisac Alen Pokar u razgovoru za Novosti, pod naslovom, “Srpski problem je višak hrabrosti”.

Pokar je do sada napisao mnogo knjiga u kojima je stao na stranu Srbije. Vremena su nova, način razmišljanja isti. Njegova poslednja, 35. knjiga, nosi naslov "Pariz je otišao dođavola". U njoj ističe da je duh Morisa Ševalijea iz Grada svetlosti izbačen modernim građevinskim prekrajanjem i zatvaranjem tramvajskim krugom u novi metalni kaiš, s ciljem da svi gradovi u svetu liče na prestonicu mondijalizma, Njujork. Duše je sve manje, sve je isto: ljudi, kuće, automobili. Pariz je propao, mnogo toga može da se prevede i na čitav svet.

Kako smo stigli do ovakvog privida stvari u kom nam se čini da situaciju još držimo pod kontrolom, pitao je novinar.

- Nomadi se nisu zanimali za luksuz, jer u neprestanom menjanju boravka nisu mogli da ga dosegnu. Zaustavivši se na jednom mestu, čovek je počeo da se zanima za lepo. Stvoreni su izvrsni arhitekturalni spomenici. Posle toga smo ušli u industrijsku fazu. To je već bilo nešto lošije, s Ajfelovom kulom i Baltarevim paviljonima. Ipak, imalo je određeni identitet. Sad smo u umetnosti efemernog, pod estetskim uticajem protestantizma. Bez dekoracije, s hladnim zidovima. Takvo vreme prati čovek u službi proizvoda. Veruje da ga poseduje, jer ga kupuje. Ali, proizvod poseduje njega. Sledeći stadijum će biti akcentualizacija virtuelnog i neviđeno varvarstvo. Više ne znamo ko stanuje pored nas. Svet je već užasan, i postaje sve ružniji. U takvim uslovima neminovno će doći do povratka istorijske ručice. Bojim se za moju kćer i unučad. Ne znam u kom će svetu živeti.

 Šta ste to pronašli kod nas?

- Sloveni, uopšte, umeju da idu čak i do ludosti, ali da pri tom budu genijalni. Srbi, u tome, u odnosu na ostale, imaju čak i dimenziju više. Dodaju svemu dozu humora. Drama Srbije leži u tome što ima izuzetno težak položaj. Na putu je između istoka i zapada, islama i hrišćanstva. Srbi su odlučili da se nastane na veoma lepom, ali dosta opasnom mestu! Vi ste, na neki način, arhaičan narod, u pozitivnom smislu. To čini vaš šarm i daje vam snagu. S druge strane, imate, naravno, i nedostataka. Dijalektički, nečiji kvalitet je istovremeno i njegova mana. Hrabrost je kvalitet, ali imati je previše, može, na primer, da stvori problem, kaže Pokar.

Promena na satovima

vreme 3 na 2

(Ilustracija, Politika)

U tri časa posle ponoći sat se vraća unazad. Mišljenja o korisnosti i štetnosti pomeranja časovnika još uvek podeljena. Zimsko vreme je pravo astronomsko, a letnje, postavljeno ukazom, prihvatilo 110 od 192 države, piše u Novostima pod naslovom ”Mnogi ošamućeni zbog pomeranja kazaljki”. Letnje računanje vremana ponovo će početi poslednjeg vikenda u martu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...