Er Srbija neće leteti u EU zbog „Etihada“?

Danijela Ćirović

(sreda, 16. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Ancona, 15.10.2013. - Treći Samit Vlade Italije i Vlade Srbije u Ankoni (Ivica Dačić, Enrico Letta)

Evropski komesar za proširenje Štefan File ocenio je da je Srbija „okrenula novu stranicu“. Na samitu Srbije i Italije u Ankoni, Ivica Dačić i Enriko Leta saglasili su se da naša država treba da bude 29. članica EU. Cvijan je izjavio da se, pre izbora, u SNS-u cenilo da neko ima mišljenje. Iz stranke je stigla direktiva da se poništi konkurs za direktora „Narodnog fronta“ i da se za v.d. postavi kadar iz redova naprednjaka. Er Srbija mogla bi da ima problem da slobodno leti u EU, jer prema evropskom sporazumu, firma ne treba da bude pod vođstvom države koja nije potpisnica ovog dokumenta. Brisel je zadovoljan što je Beograd revidirao stav i pristao na očuvanje postojećih kvota cigareta iz Hrvatske. Zauzvrat, razmotriće uslove za izvoz srpskog šećera u EU. Nemačka sela nude poslove stranim radnicima. Rusija slavi dve decenije od donošenja Ustava moderne države. Trojica nepoznatih napadača oteli su sinoć na Zvezdari ranac sa zlatnim polugama. „Orlovi“ su pobedili Makedoniju, ali se svejedno nisu plasirali na Svetsko prvenstvo u Brazilu. Fudbalerima Zvezde polupani su automobili.

moda Lisabon

Lisabon, 13.10.2013. - revija kupaćih kostima brazilske modne kuće "Cia Maritima" na Fešn viku (Fashion Week Spring/Summer 2014) u prestonici Portugalije

File: Srbija okrenula novu stranicu

Štefan File, evropski komesar za proširenje, u autorskom tekstu za Danas piše da je Srbija okrenula novu stranicu, pod čim podrazumeva sporazum sa Prištinom, poteze prema susednim zemljama u cilju pomirenja, stupanje na snagu sveobuhvatnog okvira za saradnju sa EU i otvaranje pregovora o pristupanju. „Evropa sada posmatra Srbiju u novom svetlu, kao dinamičnu zemlju, odlučnu u sprovođenju reformi i izgradnji svoje budućnosti zasnovane na vrednostima EU. Dostignuća Srbije postaju moćan izvor inspiracije za ostale zemlje u regionu“, piše File. Kako navodi, početak pristupnih pregovora naročita je prekretnica u odnosima Beograda sa EU, kao i da predstavlja „mogućnost bez presedana za zemlju i njene građane“. „Na površini, proces pregovora sa EU može da izgleda tehnički, sa hiljadama stranica raznih pravnih akata i zakona koji se analiziraju i usklađuju. U stvarnosti, taj proces nudi jedinstvenu šansu za sprovođenje reformi i uvođenje najviših standarda u mnogim oblastima koje pokriva“, ističe File.

Italija, „najveći prijatelj Beograda na Zapadu“

Premijeri Srbije i Italije Ivica Dačić i Enriko Leta saglasili su se juče u italijanskom gradu Ankoni, gde je održan treći samit Srbije i Italije, da žele da Srbija bude 29. članica EU i sledeća država koja će pristupiti ovoj zajednici. Na skupu u Ankoni sumirani su dosadašnji rezultati u odnosima dve zemlje i dogovorena buduća saradnja. Osim toga, kako prenosi Politika, potpisani su i međunarodni ugovori – sporazum o uzajamnom regulisanju drumskog saobraćaja, deklaracija o saradnji ministarstva spoljnih poslova u oblasti evrointegracija Srbije, memorandum o razumevanju između ministarstava pravde u cilju dobijanja softverske baze podataka koja će biti veoma korisna u borbi protiv organizovanog kriminala, kao i sporazum u oblasti unutrašnjih poslova. Kako je nakon potpisivanja ova četiri sporazuma istakao Dačić, Srbija Italiju smatra najvećim prijateljem na Zapadu i jednim od najvećih investitora u zemlji. „Italija je postala zemlja u koju najviše izvozimo i iz koje najviše uvozimo“, rekao je on.

Italija, Treći samit

Ancona, 15.10.2013. - zajednička fotografija učesnika Trećeg Samita Vlade Italije i Vlade Srbije  u Ankoni

Dačić: Hodamo po ivici žileta

Premijer Ivica Dačić je u listu „Student“ 1989, dok je još maštao o novinarskom poslu, napisao: „Nismo baš stvoreni za Evropu a i ona nam se puno ne raduje.“ „Sećam se da sam u tom tekstu rekao i da EU nema svrhu ako ne obuhvati sve zemlje. Mnogi strani premijeri mi danas kažu zašto toliko žurite u Evropu. A ja im kažem – zašto ste vi odavno požurili pre nas“, kaže Dačić u intervjuu za Novosti. Srbija u EU ne ide silom, navodi on, niti će tamo ući po svaku cenu. „Ali samo lud čovek može da kaže da ulazak u EU nije u našem interesu. Realno je da pregovori sa Briselom počnu krajem decembra“, dodaje Dačić. Kako kaže, za njega je veoma frustrirajuće „da sve počinje i završava se Kosovom“. „Priznajem da hodamo po ivici žileta – idemo između potrebe za evrointegracijama i potrebe za zaštitom nacionalnih interesa. Nije sporna normalizacija odnosa sa Prištinom, ali niko od nas ne može da traži da promenimo stav o statusu Kosova“, istakao je premijer.

Cvijan: Pre izbora se cenilo da imate mišljenje

Sednica Predsedništva SNS-a biće zakazana u narednih nekoliko dana a glavna tema biće pokretanje disciplinskog postupka protiv člana Predsedništva Vladimira Cvijana zbog njegovog susreta sa Miroslavom Miškovićem a zatim i javnih istupa koji su prema proceni rukovodstva stranke, zlonamerni i štete ugledu SNS-a. Predsednik Izvršnog odbora stranke Radomir Nikolić izjavio je da je Cvijan svojim izjavama „ozbiljno prekršio stranačku disciplinu“, prenosi Blic. „Vidi se da se ne radi o dobroj nameri i da je reč o ozbiljnom disciplinskom prekršaju. On kao funkcioner stranke i narodni poslanik dužan je da poštuje propise i statut stranke“, naveo je Nikolić. Cvijan je za ovaj list istakao da ne zna šta znači „stranačka disciplina“. „Ne vidim čime sam povredio program ili statut stranke. Izraz ’stranačka disciplina’ je nešto novo. Mnogo sam uložio u SNS i pobedu programa SNS-a i predsednika Nikolića na izborima i neću dozvoliti da se bilo ko s tim igra. Pre izbora se u SNS-u cenilo kada imate svoje mišljenje. Nisam od onih koji će misliti kako im je naređeno jer je to put u autoritarni režim“, objasnio je on.

Josipović

Beograd, 15.10.2013. - predsednik Hrvatske Ivo Josipović na premijeri opere Isidore Žebeljan "Dve glave i devojka", u okviru BEMUS-a

Vučić poništio konkurs, direktorka iz SNS

Snežana Rakić, koja je odlukom Vlade imenovana za vršioca dužnosti direktora Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front“, postavljena je na to mesto direktnim uticajem prvog potpredsednika Aleksandra Vučića, piše Danas. U zapisu sa sednice Upravog odbora GAK-a od 30. septembra jasno stoji da je član UO Narodnog fronta, Slobodan Gvozdenović, na sednicu došao pravo iz Vučićevog kabineta za zahtevom da se poništi konkurs za direktora klinike a na mesto v.d. direktora postavi Rakićeva, inače član SNS-a. Narodni front više od mesec dana nije imao direktora, jer je dotadašnjem direktoru Dušanu Stanojeviću istekao mandat. Konkurs je raspisan u skladu sa zakonom a rok za prijavu istekao je 24. septembra. Prijavili su se Stanojević, koji je imao podršku članova UO i zaposlenih, i Rakićeva, koju je podržavao državni vrh. Sednicu UO otvorila je predsednica Amira Fazlagić, obavestivši prisutne da su ona i Gvozdenović dobili direktive da se konkurs poništi i da se umesto direktora izabere Rakićeva za v.d.

Er Srbija neće leteti u EU zbog Etihada?

Prodaja Jat ervejza Etihadu iz Ujedinjenih Arapskih Emirata mogla bi da dovede do toga da srpski avio-prevoznik ostane bez prava da leti u evropske zemlje, objavljuje Danas. Evropska komisija je o tome još 2. avgusta obavestila srpski Direktorat za civilno vazduhoplovstvo, ukazujući na to da je efektivno upravljanje Jatom, odnosno novom kompanijom Er Srbija, suprotno ECAA sporazumu o Zajedničkom vazduhoplovnom području EU sa okolnim zemljama, čiji je Srbija potpisnik. Prema ovim pravilima, avio-prevoznici u zemljama članicama ne smeju biti u većinskom vlasništvu kompanija iz zemalja koje nisu članice ECAA sporazuma, niti se upravljanje njima sme poveriti takvim kompanijama. U slučaju Jata prvi uslov je ispunjen, pošto Etihad preuzima samo 49 odsto vlasništva, ali drugi nije, jer je menadžment nad Er Srbijom prebačen u ruke Etihada u narednih pet godina. Ukoliko bi Er Srbiji bile oduzete privilegije koje sada uživa na osnovu ECAA sporazuma, to znači da srpski avioni ne bi mogli slobodno da lete ka evropskim destinacijama, već bi za to morao da traži dozvole od svake pojedinačne zemlje.

slabovidi

Beograd, 15.10.2013. - Privredna komora Srbije (PKS) i Centar za pomoć i rehabilitaciju osoba sa posebnim potrebama "Kuća svetlosti" organizuju manifestaciju povodom obeležavanja Svetskog dana belog štapa u centru Beograda organizovalo Udruženje slepih i slabovidih Srbije "Beli štap"

Hrvatske cigarete za srpski šećer

Evropska komisija zadovoljna je što je Srbija revidirala stav i pristala na očuvanje postojećih kvota cigareta iz Hrvatske, izjavio je Peter Stano, portparol komesara za proširenje. Spor između Srbije i Hrvatske izbio je nakon što je Srbija zatražila da se Hrvatskoj, koja je letos postala članica EU, oduzme privilegija na izvoz cigareta u Srbiju po tarifi četiri puta nižoj od one koja važi za ostale članice Unije a koje je uživala dok je bila članica CEFTA, prenosi Kurir. Pozicija Srbije je bila da Hrvatska mora da se odrekne povlašćenog odnosa, dok je EK zauzela suprotno stanovište, sa obrazloženjem da je običaj da nove članice zadrže privilegije u okviru regionalnih trgovinskih ugovora. Kritika vlastima u Srbiji bila je uvršćena i u nacrt godišnjeg izveštaja EK o napretku Srbije. Istovremeno, Stano je ukazao da EK još razmatra zahtev Srbije da joj se zauzvrat poveća kvota za bescarinski izvoz šećera u EU. „Komisija je spremna da razmotri zahtev Srbije u okviru odgovarajuće procedure predviđene SSP-om tokom pregovora čiji se početak očekuje u bliskoj budućnosti“, rekao je Stano.

I autoputevi građeni bez dozvole

Za izgradnju autoputeva u Srbiji od 2000. do pre dva meseca bila su zadužena dva ministra – Velimir Ilić (NS) i Milutin Mrkonjić (SPS), podseća Politika. Kada se sabere šta su konkretno uradili na Koridoru 10, čija izgradnja se proteže kroz mandate oba ministra, dolazi se do podataka da je za vreme Ilića od 2004. do  2008. sagrađeno 36,5 u punom profilu, i 52,2 kilometra poluautoputa. Mrkonjić je završio 52,25 kilometara autoputa punog profila i 114,7 kilometara poluautoputa, započeo radove na preostalim deonicama i završio projekte. „Iako se hvale prijateljstvom, kada treba objasniti zašto se sporo i malo gradi, najčešće krivicu prebacuju na onog drugog“, navodi list. Nakon što je Ilić preuzeo Ministarstvo građevinarstva, izjavio je da je bio zaprepašćen što se na najvažnijim putnim pravcima u zemlji radi bez rešene eksproprijacije zemljišta, građevinskih dozvola i na kraju se koriste bez upotrebnih dozvola.

Tianjin

Tianjin, 15.10.2013. - ceremonija zatvaranja Istočnioazijskih igara u Tijanjinu (6th East Asian Games)

Nemačka sela nude poslove strancima

Inženjeri, medicinski radnici, IT stručnjaci, zanatlije iz inostranstva lako mogu da se zaposle u seoskim područjima Nemačke. Takva zanimanja imaju najveće šanse i za posao u nemačkim gradovima, mada je tamo konkurencija daleko veća, jer i većina Nemaca i imigranata želi da živi u urbanim sredinama, kaže Štefan Kronert iz Berlinskog instituta za stanovništvo i razvoj a prenosi Kurir. Srpska Nacionalna služba za zapošljavanje ima ugovor s nemačkim biroom rada, pa medicinski radnici iz Srbije mogu tako da nađu posao u Nemačkoj. Ostali mogu to da učine i preko agencija za zapošljavanje u inostranstvu. Poslovi u Nemačkoj mahom su plaženi od 800 do 6.000 evra a stan i hrana su u većini slučajeva obezbeđeni. Miloš Vučković, saradnik Delegacije nemačke privrede u Srbiji, kaže da zainteresovani moraju samoinicijativno da nađu poslodavca u Nemačkoj da bi ušli u taj proces. Pomoć može da se traži i od ambasade, dok će poslodavac obezbediti radnu dozvolu na tri meseca za početak. Prvi uslov poslodavca je obično poznavanje nemačkog jezika.

Dve decenije Ustava moderne Rusije

Rusija u decembru slavi 20. godišnjicu usvajanja Ustava. Srbija u oktobru slavi 50 godina Ustavnog suda. Uzimajući u obzir značaj ovog događaja za državu i srpski narod, svečanostima posvećenim ovom datumu prisustvovaće predsednik Ustavnog suda Ruske Federacije Valerij Zorkin. Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin u autorskom tekstu za Danas piše da koreni formiranja ustavnog poretka u Rusiji sežu u prvu polovinu 19. veka, ali da ideje ustavnosti tada nisu bile realizovane, već da je prvi ruski Ustav doent 1918. „Zanimljivo je da su se odredbe o pravima i obavezama građana pojavile zapravo u ’staljinističkom’ Ustavu 1936, koji je za to doba bio dosta progresivan i demokratski dokument. Interesantna je činjenica da je poznata odredba o rukovodećoj i usmeravajućoj ulozi Komunističke partije bila uključena u Ustav tek 1977“, navodi Čepurin.

Italija-aktivisti

Rome, 15.10.2013. - performans aktivista nevladine orgabnizacije Avaaz ispred italijanskog parlamenta, sa transparentima "Nemamo šta da krijemo, a vi senatore?", sa zahtevima da Senat donese odluku o sudbini bivšeg premijera Silviju Berluskonija (Berlusconi, 77) u političkom životu Italije

Oteli ranac sa zlatnim polugama

Trojica nepoznatih razbojnika sinoć su na Zvezdari u Beogradu presrela Dušana N. i otela mu ranac pun zlatnih poluga, piše Kurir. Nezvanično se pominje da je ukradeno zlato vredno oko 100.000 evra. Prilikom pljačke, razbojnici su koristili automatsku pušku i pištolje. Oni su uperili cevi prema vlasniku i naredili mu da im preda ranac. Dušan N. je vlasnik radnje za otkup zlata a razbojnici su ga presreli na ulici. Pljačkaši su posle ovoga pobegli a policija intenzivno traga za njima.

Kasni se sa zaštitom baštine na Kosmetu

Arheolozi iz Srpskog arheološkog društva (SAD) uputili su u maju Nacionalnom savetu za kulturu apel povodom čišćenja podataka o postojanju srpske srednjovekovne države na Kosmetu, što je vidljivo u „Arheološkoj karti Kosova 1“, obimnoj knjizi iz 2006, i publikaciji „Arheološki vodič Kosova“ iz 2012. Kako prenosi Politika, Savet je potom Ministarstvu kulture i Vladi u julu predložio formiranje komisije za zaštitu srpske baštine na Kosmetu u okviru dogovora o implementaciji Briselskog sporazuma, „i na tome se stalo“. Komisija još nije formirana a ni neko drugo telo koje bi se time bavilo. Generalni sekretar SAD-a Vojislav Filipović objašnajva da, kada je reč o istorijatu istraživanju, primetni su krupni nedostaci sa navođenjem institucija koje su njima rukovodile i imenima istraživača, kao i spisku literature iz koje su preuzimani podaci. Mi se nismo potrudili, kažu stručnjaci, da napravimo arheološku mapu Srbije.

planinari

Indonezija, 15.10.2013. - grupa planinara i visokogoraca Planinarskog kluba "Železničar" iz Beograda, po drugi put osvojila je vrhove nekoliko najpoznatijih vulkana Indonezije (Nusantra - društvo srpsko-indonežanskog prijateljstva)

Božović: „Avanzovao“ sam u kralja beskućnika

U novom filmu Miroslava Momčilovića „Smrdljiva bajka“, ljubavnoj priči o dvoje ljudi koji žive u šahtu na đubrištu, jednog od glavnih likova igra Petar Božović. „Igrao sam razne bednike, u prethodnom Momčilovićevom filmu bio sam klošar a sada sam avanzovao – igram kralja beskućnika. Film ne govori samo o ljubavi, to je priča o ljudima koji su pobegli od čitavog sveta, osim jedno od drugog, koji žive paralelni život na kontejnerima, u kome postoji ustrojstvo slično kao u našem životu“, kaže Božović u intervjuu za Novosti. On podseća da je „Smrdljiva bajka“ bila pobednik konkursa scenarija u Sarajevu, da su zainteresovani mnogi evropski producenti, ali da ne mogu da daju finansijsku podršku ukoliko film prvo ne dobije novac. „Znamo koliko ima novca, za kulturu je izdvojeno nula šest odsto budžeta, isto koliko je dozvoljeno promila alkohola za nas koji pijemo. Mi, inače, i najviše dajemo za kulturu, jer porez ide i od alkohola. U odnosu na to koliko u Srbiji ima pijanaca, da sve te pare završe u kulturi, ona bi cvetala“, ističe Božović.

Novosti slave šest decenija postojanja

Novosti slave 60 godina postojanja. „Tog davnog 16. oktobra 1953. godine ruke kolportera u ’krugu dvojke’ Beograđanima su donele prve brojeve Večernjih novosti. Još ’vruće’ novine, sa vestima ’sakupljenim’ čak i tokom dana, razgrabili su čitaoci a naš ’večernjak’ od tada je rastao i, eto, uz verne čitaoce, dogurao do šest decenija“, objavljuje list. Jubilarni broj izaći će na 80 strana a uz dnevne vesti iz različitih rubrika, list u ovom izdanju nudi i intervjue sa poznatima, priče o neobičnim ljudima i mestima, vremeplov događaja od 1953.

Ivanović: Nisam se mnogo promenila

Nekoliko meseci pre nego što je napunila 21 godinu, u leto 2008, Ana Ivanović je upravo bila osvojila pehar Rolan Garosa i popela se na prvo mesto na VTA listi. U karijeri je ukupno osvojila 11 titula, pobedila je u čak 400 mečeva na najvećoj sceni, zaradila mnogo novca i dostigla stvari o kojima 90 odsto njenih vršnjaka može samo da mašta. „Kroz svako iskustvo mi sazrevamo i na neki način se menjamo. Svakodnevno se srećemo sa različitim situacijama i one sigurno utiču na nas, jačaju nas, iskušavaju nas, ali osnovni principi i stavovi su isti. Ne smatram da sam se mnogo promenila, niti to želim.. Smatram da kada nešto zaista želite iskreno i kada date sve od sebe da to postignete tada to zaista i možete. Ponekad nismo ni svesni koliko smo u stvari jaki“, kaže Ivanovićeva u intervjuu za Novosti.

Srbija-Makedonija

Jagodina, 15.10.2013. - utakmica Srbija - Makedonija u kvalifikacijama za Svetsko fudbalsko prvenstvo 2014, (World Cup)

„Orlovi“ pobedili Makedoniju, ali ništa od Brazila

Fudbalska reprezentacija Srbije je na sjajan način završila kvalifikacije za Svetsko prvenstvo, ali neuspešne, piše Blic. U Jagodini je ubedljivo savladana Makedonija sa 5:1 u meču bez razultatskog značaja, s tim da su prethodne greške i stari sukobi i (prekasna) pomirenja selektora Siniše Mihajlovića sa pojedinim igračima, koštali „orlove“ koji će propustiti Mondijal u Brazilu. „Sa gorkim osmehom završene su kvalifikacije, koje su obeležila beskrajna tumbanja u sastavu, improvizacije Siniše Mihajlovića sa pojedinim igračima, kiksevi u mečevima sa Hrvatskom i ubedljive pobede kada je već bilo jasno da Srbija neće otići ni u baraž“, stoji u tekstu. U poslednjem kolu, iskorišćeno je to što je fudbalski klub Jagodina u ovoj godini dobio reflektore, uz ispunajvanje ostalih uslova FIFA, pa je grad dobio priliku da ugosti i reprezentaciju.

Fudbalerima Zvezde polupani automobili

Fudbaleri Crvene zvezde vratili su se u pratnji policije u Beograd sa Zlatibora, gde su odrali mini pripreme pred nastavak sezone u Jelen superligi. Autobus sa igračima stigao je na stadion u Ljutice Bogdana a policijski kombi je iz predostrožnosti bio i preko puta zgrade Sportskog društva Crvena zvezda, prenosi Blic. Fudbaleri su potom napustili stadion, kapiten Nenad Milijaš otišao je taksijem,  pojedini su otišli svojim automobilima a druge su sačekali rođaci i poznanici. Automobili su oštećeni Ljubi Nenadiću, Darku Laziću, Abioli Daudi, Milošu Vesiću, Goranu Gogiću, Milanu Jokiću i Marku Trkulji. Dan ranije igrači su povodom situacije u upravi uputili pismo javnosti, nakon čega su im rukovodioci uzvratili na isti način. Posle toga, nepoznati izgrednici polupali su stakla na devet od 13 automobila igrača crveno-belih. To nije pokolebalo igrače koji su poručili da stoje iza onoga što je izneto u saopštenju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...