Danas dan raspleta oko promena u vladi

Anđelka Nikolić

(nedelja, 25. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Džakarta, 24.08.2013 - revija sumo rvača pod nazivom "Sumo Tournament In Jakarta" povodom obeležavanja 40. godišnjice saradnje Japan-ASEAN i 55. godišnjice diplomatskih odnosa Indonezije i Japana

Rekonstrukcija Vlade Srbije ulazi u završnu fazu. Sednica vlade zakazana je za 9 sati i na njoj bi trebalo da se razmotre izmene Zakona o ministarstvima. Vinči, arheološkom nalazištu svetskog značaja nadomak Beograda, preti uništenje. Uz intenzivnu negu popravlja se zdravstveno stanje nekadašnje prve dame SFRJ Jovanke Broz.

U nedelju odluka o ministrima

Rekonstrukcija Vlade Srbije ulazi u završnu fazu, piše u Novostima. U subotu su celog dana trajali pregovori premijera Ivice Dačića i prvog potpredsednika Aleksandra Vučića, ali do kasno po podne nisu bila poznata konačna personalna rešenja za novu vladu.

Glavni odbor SNS i Predsedništvo SPS u nedelju raspravljaju o rekonstrukciji Vlade. Kako saznaju Novosti, neće biti ministarstva za evrointegracije, lokalna samouprava biće uz pravdu. Izvesno je da će Ministarstvo privrede i finansija, koje je vodio Mlađan Dinkić, biti podeljeno na dva resora, kao i da neće biti ministarstva za evrointegracije. Resor lokalne samouprave biće priključen Ministarstvu pravde. Osim ovih izmena, struktura Vlade ostaće manje-više ista.

Vlada Srbije na sednici, zakazanoj za devet časova, treba da usvoji izmene Zakona o ministarstvima, a nešto kasnije tokom dana očekuje se da budu poznata imena svih novih ministara, piše u Novostima.

Sednica vlade zakazana je za 9 sati i na njoj bi trebalo da se razmotre izmene Zakona o ministarstvima, objavljuje Kurir pod naslovom “Dan raspleta”.

bogati polit

Prema registru movine agencije za borbu protiv korupcije, Blic, pod naslovom “Ovo su najbogatiji političari”, objavljuje imovinske karte Popović, Ilića, Đilasa i Bajatović

Bez uvoza grožđa iz Makedonije?

Posle otezanja Makedonije da ukine zabranu za uvoz srpskog žita, spremne recipročne mere, piše u Novostima pod naslovom “I Beograd spušta rampu Skoplju”. IAKO je prošlog meseca dogovoreno da Makedonija ukine uredbu koja ograničava uvoz pšenice iz Srbije, naši susedi ponovo su se oglušili o dogovor. I dok srpski poljoprivrednici, zbog sporne uredbe, trpe velike ekonomske štete, makedonski izvoznici zarađuju u našoj zemlji, naročito na sezonskom povrću i lubenicama. I dok naša vlada i dalje samo najavljuje mere reciprociteta, stručnjaci napominju da smo sa reakcijom već zakasnili i da je velika šteta načinjena. Ipak, uz Ministarstvu poljoprivrede tvrde da će Makedonce najviše zaboleti ograničenje uvoza vina i grožđa koje pristiže.

Srpski stambeni fond

Rezultati popisa potvrdili da Srbija ima oko 300.000 podstanara, ali i veliki broj pustih stambenih objekata. Najviše napuštenih kuća u selima. Na jugu i istoku pusta svaka četvrta kuća, objavljuju Novosti prema podacima koje je objavio Republički zavod za statistiku. Stanodavci od podstanara ubiraju kiriju za najmanje 163.000 stanova i kuća u Srbiji, što je manje od 10 odsto svih objekata za stanovanje. Najveći broj nastanjenih stambenih jedinica, kojih je ukupno oko 2,4 miliona, u vlasništvu je porodica koje u njima žive. Najviše stanova izdatih podstanarima je u Novom Sadu, gde pod kiriju ide čak 15 odsto svih prostora za stanovanje, dok je u Beogradu i okolini izdat svaki deseti stan. Istovremeno, niko ne živi u čak 800.000 objekata za stanovanje.

Da je većina ovih kuća i stanova u izuzetno lošem stanju, međutim, ističe Goran Rodić, stručnjak za građevinarstvo iz Privredne komore Srbije. On navodi da je ogromna većina ovih objekata samo na papiru useljiva, ali i da je istim tonovima obojena i kompletna srpska slika stambenog fonda.

- Najveći broj ovih kuća rasut je po ruralnim delovima Srbije i ne ispunjava ni osnovne uslove za život - objašnjava Rodić.

stanovi mapa

(ilustracija-Novosti)

Nepoverenje u medije i institucije

Teorije zavere opstaju kao vid grubog pojednostavljivanja stvarnosti, ali i opšteg nepoverenja u nauku, činjenice, medije i institucije, objavljuje Politika. Autor napisa tvrdi da je posle Snoudena i Vikiliksa porastao broj pristalica teorija zavere i zatim nabraja razne poznate teme o nerazjašnjenim događajima i pojavama koje odavno opsedaju medije i javnost, kao što su ubistvo Knedija ili poreklo Tita.

Protekle sedmice tako je otvoreno nekoliko davno zatvorenih dosijea, piše u ovo listu. U Americi su pod znak pitanja ponovo došli ubistvo Džona Kenedija i saobraćajka princeze Dajane. U godini kada Amerika obeležava pedeset godina od smrti Džona Kenedija, 59 odsto Amerikanaca je, pokazuju podaci AP-a, ubeđeno da je predsednik nastradao u zaveri, a ne od metka Lija Harvija Osvalda. Osim što ne veruju ovoj komisiji, Amerikanci – njih 37 odsto – ne veruju ni u globalno zagrevanje. Polovina stanovnika SAD tvrdi da ljudi iz senke vladaju svetom, dok desetina smatra da je Vašington orkestrirao napad 11. septembra 2001.

“Živimo u vreme sumnje, a kada se pokaže da su neke teorije zavere bile opravdane, uzimaju se kao potvrda svih drugih teorija”, kaže Psiholog Zoran Milivojević.

Živimo, dakle, u svetu neosnovanih mišljenja, zaključuje autor, bez objašnjenja što to treba da znači.

Vinča u opasnosti

“Vinči, arheološkom nalazištu svetskog značaja nadomak Beograda, preti uništenje. Podzemne vode razaraju les Belog brda. Ostali bez novca EU. Arheolozi: Bruka države”, najavljuju Novosti tekst pod naslovom “Vinča: Kolevka Evrope klizi u Dunav”.

Vinča je kolevka evropske civilizacije, piše u ovom listu. Vinčanska kultura otkrila je pre više od 7.000 godina tajnu pronalaženja ruda i topljenja metala i tako izvela najveću tehnološku revoluciju čovečanstva. Vinča je stvorila „evropsku uniju“ od Egeja do Crnog mora i međunarodnu trgovinu. Vinčanci su imali novac od školjki, a za sporazumevanje su koristili simbole koje neki naučnici smatraju začetkom pisma. Metropola vinčanske civilizacije nalazila se u selu Vinči, na lokalitetu Belo brdo kraj Dunava, dvadesetak kilometara udaljenom od centra Beograda. Uprkos svetskom značaju i dobrom položaju, nalazištu preti uništenje.

Amerika preti ratom?

SAD su reagovale na optužbe da je Damask upotrebio hemijsko oružje u napadu na civilno stanovništvo u Irbinu  – najavom o pojačanju prisustva mornarice u pred teritorijalnim vodama Sirije. Pozivajući se na saopštenje ministarstva odbrane SAD, agencije su izvestile da će u pomorski region biti poslat četvrti ratni brod, naoružan krstarećim raketama, prenosi Politika.

Prema pisanju dnevnika „Njujork tajms” koncentracija mornarice bi mogla da predstavlja uvod u vazdušne udare – planirane po uzoru na operaciju „Milosrdni anđeo” u kojoj je bombardovana bivša SRJ 1999. godine.

Najava najnovijeg obračuna sa kriminalom

Policija privodi kraju istrage i od septembra bi mogla da počnu saslušanja poznatih biznismena i državnih funkcionera, piše u Kuriru pod naslovom “Vučić kreće u novi obračun s kriminalom, nema zaštićenih: Padaju ministar, dva političara i dva tajkuna”.

Jovanki Broz bolje

Uz intenzivnu negu popravlja se zdravstveno stanje nekadašnje prve dame SFRJ, dobija terapiju za srce i protiv sepse. Sumnja na tumor, čekaju se nalazi, piše u Novostima pod naslovom “Jovanka svesna, ne želi posete“. Jovanka Broz došla je svesti, zna gde je, u subotu je razgovarala sa lekarima, ali nije raspoložena da prima posete, saznaju Novosti.

U Blicu piše da Jovanka ima tumor kože koji najverovatnije potiče od mladeža na leđima.

Tabloid Alo objavljuje:”Ekskluzivno Jovanka Broz, neće mi biti ništa, ja sam tvrdoglava Ličanka”.

Gužva na Pančevačkom mostu

Vozač D.Z. (51) čiji je kamion juče popodne probio zaštitnu ogradu na Pančevačkom mostu u Beogradu i sa visine od 15 metara sleteo na travu, prebačen je na odeljenje reanimacije Urgentnog centra.

Kako su agenciji Beta rekli članovi dežurne ekipe Urgentnog centra u Beogradu, vozač je prebačen na reanimaciju ali oni nisu hteli da govore o težini povreda i o eventualnoj životnoj ugroženosti, prenosi Politika.

Zbog nesreće na Pančevačkom mostu došlo je do zastoja u saobraćaju i velike saobraćajne gužve u pravcu ka Beogradu.

Sinoć oko 19.30 veliki broj vozila još se nalazio na mostu, a kolona dužine oko pola kilometra formirana je na putevima iz Pančeva, i Zrenjaninu.

Nevreme u Srbiji

Jak pljusak je poplavio ulice Beograda i otežao saobraćaj. U nekim delovima je padao i grad.

Grad je padao i u Banatu, Bačkoj, Sremu i severozapadnoj Srbiji. Kako je agenciji Beta rečeno, radarska služba registrovala je grmljavinu u većem delu Srbije - od Loznice do Bajine Bašte, na Zlatiboru i u okolini Sjenice, kod Niša, Kuršumlije, Vranja i Dimitrovgrada. Jaka kiša i sitan grad padali su danas i u Kragujevcu i okolini, nakon desetak dana bez padavina, piše u Blicu pod naslovom “Nevreme zahvatilo Srbiju, poplavljene ulice u Beogradu”.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...