Španovićeva osvojila bronzu u Moskvi

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 12. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Moskva, 11.08.2013 - finale skoka u dalj za žene na svetskom prvenstvu u atletici: Ivana Španović

Vladajuće stranke tvrde da izjava da kosovski Srbi treba da imaju „svog Dodika“, ne znači da je državna politika po pitanju Kosova promenjena. To što Ministarstvo finansija tek treba da dobije vođu neće uticati na isplate plata i penzije, jer, tvrde stručnjaci, u suprotnom bi vlast izgubila podršku. Međunarodni dan mladih u Srbiji se obeležava u znaku besparice i nezaposlenosti. U privatnim firmama radnici često idu na odmor, ne po zakonu, nego koliko im gazda dozvoli. Zbog jake kiše usled koje su se obrušili lokalni putevi u Rožajama u Crnoj Gori, više od 150 domaćinstava je odsečeno. Američki stručnjak Hejden preneražen je Meronovim pozivanjem na „saznanja“ zaštićenog svedoka, obrazlažući time odluku da se Karadžiću sudi za genocid. Tinejdžer iz Bora zlostavljao je dečake. Kristijan Azirović proglašen je za prvu trubu 53. Dragačevskog sabora trubača. Dejan Jevđić je, treći put zaredom, dobio nagradu publike. Bregović je sinoć zatvorio Guču. Ivana Španović osvojila je bronzanu medalju na atletskom prvenstvu u Moskvi, skočivši više od sopstvenog državnog rekorda. Košarkaši Srbije pobedili su Sloveniju i uzeli „Trofej Beograda“. Zvezda je na startu srpskog prvenstva izgubila od Javora sa 3:4.

guca atmosh stadion

Guča, 11.08.2013 - finalno takmičenje na 53. Saboru trubača

Državna politika pod „propagandnom anestezijom“

U SNS-u i SPS-u tvrde da izjava šefa vladine Kancelarije za Kosmet Aleksandra Vulina da bi kosovski Srbi mogli da imaju „svog Dodika“, ne znači promenu sadašnje državne politike, „iako je pre samo nekoliko meseci premijer Srbije Ivica Dačić ubeđivao Prištinu, Brisel i Vašington da buduća zajednica srpskih opština neće biti nova RS“, piše Danas. Analitičar Đorđe Vukadinović smatra da je pre reč o „propagandnoj anesteziji“, mada ne isključuje mogućnost nagoveštaja promene političkog kursa u Beogradu. Njegov kolega Dušan Janjić procenjuje da će trojka na državnom vrhu – predsednik, premijer i vicepremijer – ponovo morati da se kune pred međunarodnom zajednicom da u briselskim pregovorima i dogovorima podržava princip „teritorijalnog integriteta Kosova“. „Od Aleksandra Vulina naš list do juče nije dobio odgovore na pitanja zbog čega je Srbima potreban Dodik, ako je Kosmet deo Srbije, da li se menja državna politika, kao i da li iza ideje o ’kosovskom Dodiku’ stoji i Aleksandar Vučić, jer Vulin kaže da sve rade zajednički“, navodi list.

Plata i penzija će biti, inače vlast gubi podršku

U Ministarstvu finansija kažu da podmirivanje obaveza prema budžetskim korisnicima neće biti problem, bez obzira na promenu ministra, jer je zasad u državnoj kasi dovoljno sredstava za ove obaveze. U budžetu se nalazi oko 740 miliona evra, te nema razloga za brigu kada su u pitanju isplate penzija i zarada u zdravstvu, policiji, prosveti. Računica, međutim, pokazuje, pišu Novosti, da je za ove isplate potrebno godišnje 850 milijardi dinara. Mesečno taj trošak iznosi oko 70 milijardi, što je otprilike suma kojom kasa trenutno raspolaže. Većina ekonomista ističe da se plate u javnom sektoru i penzije ne podmiruju samo iz sredstava sa računa, već i od tekućih priliva. Profesor Ljubomir Madžar kaže da je siguran da će ova vlast obezbediti sredstva, jer neisplata ovih obaveza prema budžetskim korisnicima značila bi gubitak političke podrške velikog dela biračkog tela. „Ako trenutna sredstva nisu dovoljna, naći će se način za podmirivanje ovih obaveza. Fiskalni prilivi su redovni, ali ako to ne može da pokrije izdatke, ima i drugih rešenja. Jedan model je zaduživanje, iako je pitanje dokle ćemo tako moći“, objašnjava Madžar.

Dan mladih u senci nezaposlenosti i besparice

Omladinske organizacije, kancelarije za mlade i Ministarstvo omladine i sporta danas će nizom manifestacija obeležiti Međunarodni dan mladih. Prosečan omladinac u Srbiji, pišu Novosti, čini se da nema mnogo šta da slavi – uglavnom je bez posla, njegovo obrazovanje nije usklađeno s potrebama domaćeg tržišta rada, nedostaju mu prilike da stekne radno iskustvo a o zasnivanju porodice ne razmišlja jer nije ekonomski nezavistan. Stambeni problem mladi „rešavaju“ tako što ostaju da žive kod roditelja, 56,5 odsto njih. Jedna od ključnih karika osamostaljivanja mladih je ekonomska nezavisnost, do koje je kod nas daleko teže doći nego u drugim evropskim zemljama. Mladi u Srbiji se čak deset godina kasnije osamostaljuju od vršnjaka u Danskoj. U junu 2013. čak 142.400 osoba između dvadesete i tridesete godine čekalo je posao, uz još 96.720 nezaposlenih starosti između 30 i 34. Prema podacima Zavoda za statistiku, više od polovine mladih od 15 do 24 godine je nezaposleno a više od 33 odsto starih između 25 i 33 godine je još bez radne knjižice. Tako su mladi nezaposleniji od drugih grupa stanovništva.

Na odmor koliko gazda kaže a ne po zakonu

Inspekcija rada podnela je prošle godine samo 42 rešenja vezana za sprečavanje radnika da koriste godišnji odmor a do juna ove godine – 25, objavljuju Novosti. Procene sindikata, međutim, jesu da između 700.000 i milion zaposlenih u Srbiji ne može da odmara onoliko koliko im pripada po zakonu. Uglavnom je reč o ljudima koji rade na određeno vreme, u privatnom sektoru ili nisu čak ni prijavljeni. „Na osnovu inspekcijskih nadzora utvrdili smo da u većini slučajeva poslodavci omogućavaju zaposlenima pravo na korišćenje godišnjeg odmora, ali se on utvrđuje u zakonskom minimumu, bez uvećanja po obaveznim dodatnim kriterijumima. Ne donose se pisana rešenja a ako se i donesu, ona se zaposlenom dostavljaju u roku kraćem od utvrđenog zakonom, najčešće na dan početka korišćenja odmora“, kaže direktor Inspekcije rada Dragoljub Peruača. Često se dešava i da se u rešenju vodi da je radnik dobio veći broj dana nego što ih je stvarno koristio, što može da se utvrdi samo ako se prijavi.  

Kiša u Rožajama urušila puteve

Nevreme na području Rožaja, na severoistoku Crne Gore, odseklo je od ostatka zemlje više od 150 domaćinstava, jer su se tokom jake kiše obrušili lokalni putevi, prenosi Blic. Jaka kiša neprekidno je padala celu noć a bujice su uništile puteve, napravile nanose od oko metar, srušile štale, ograde. Crnu Goru je prethodne sedmice, do petka uveče, pogodio talas ekstremno visokih temperatura koje su prelazile 40 stepeni Celzijusovih. Vreme u Crnoj Gori juče je bilo pretežno sunčano s najvišom temperaturom od 35, izmerenoj u Podgorici.

Hejden preneražen odlukom Merona u Hagu

Profesor prava na Univerzitetu Pitsburg i istaknuti američki stručnjak za Balkan Robert Hejden, u međunarodnim pravnim krugovima poznat je i kao oštar kritičar Haškog tribunala, piše Politika. On je autor više zapaženih knjiga o bivšoj Jugoslaviji, te je bio preneražen kada se predsednik suda u Hagu Teodor Meron pozvao na „saznanje“ zaštićenog svedoka da je rukovodstvo bosanskih Srba 1992. donelo odluku da „trećinu muslimana pobije, trećinu prekrsti a trećina će sama otići“, i to tokom obrazlaganja odluke da se Radovanu Karadžiću sudi za genocid. „Dokazi iz druge ruke po pravilu su zabranjeni u američkom sudstvu. Jer, ako je neko nešto rekao, onda pozovimo njega da vidimo šta on ima da kaže. U ovom slučaju zaštićeni svedok kaže da je Stevo Veselinović njemu rekao da je bio na sastanku gde je navodno čuo da je doneta takva odluka. To nije samo iz druge ruke, nego iz treće ruke i veoma je čudno da optužba može da uvede takav dokaz“, objašnjava Hejden.

Bler o „pomacima“ na Bliskom istoku

Bivši britanski premijer i specijalni izaslanik za Bliski istok Toni Bler u autoruskom tekstu za Danas piše da je Sirija „živa noćna mora“, da je Egipat na ivici kolapsa, kao i da, prema dinamici mirovnih pregovora Izraela i Palestine, nade ipak ima. „I uprkos tome što može da izgleda da to nije prirodno, previranja u regionu konačno iznose na površinu njegove suštinske probleme na način koji omogućava da se oni prevaziđu. Nije vreme za očaj, već za akciju“, navodi on. Bler kaže da je u Iraku, nakon perioda od nekoliko godina tokom kojeg je stopa sektaškog nasilja opadala, broj žrtava ponovo u porastu, delimično zbog rata u susednoj Siriji. Ipak, čak i u Iraku ajatolah Ali al Sistani nedavno je izdao zapaljivo sapštenje u kojem navodi da je potrebna civilna a ne verska država u kojoj svi imaju slobodu da se angažuju. Bler kao primer izvesnog pomaka pominje i kralja Saudijske Arabije Abdulaha  koji je na početku Ramazana odrekao islamsku veroispovest kod onih koji će je izopačiti u ime politike.

Tinejdžer iz Bora zlostavljao dečake

Nekoliko roditelja dece, uzrasta od osam od 10 godina, podnelo je policiji u Boru prijave protiv maloletnika u njegovih roditelja zbog sumnje da je ovaj petnaestogodišnjak u prethodnih godinu dana tukao i maltretirao njihovu decu, objavljuje Blic. Sumnja se da je tinejdžer nekoliko mlađih dečaka terao da onanišu pred njih a one koji su to odbili, tukao. Decu je plašio da će ukoliko se požale roditeljima, snimak koji je napravio mobilnim telefonom postaviti na Jutjub. Terao je dečake i da se penju na drvo i donesu mu jabuke, pa ih je pretukao jer mu se nije dopalo ono što su mu doneli. Pre nekoliko dana, u trenuktu kada je petnaestogodišnjak decu terao da skinu pantalone, slučajno je naišla majka jednog desetogodišnjaka. Uplašeni dečaci priznali su sve što se dešavalo u prethodnom periodu, nakon čega je nekoliko roditelja podnelo prijavu.

Kristijan Azirović prva truba 53. Sabora

Svirajući baladu „Devla“ o nesrećnim Romima, Kristijan Azirović (23) iz pustorečkog sela Bojnika, priredio je sebi najrećnije trenutke jer je s tom muzikom postao prva truba 53. Dragačevskog sabora u Guči. Za tu numeru i „Kristijanovo kolo“ stručni žiri dodelio je ovom mladiću nagradu za kojom mnogi trubači čeznu čitavog života, piše Politika. Azirović je preksinoć prvi put svirao u seniorskoj konkurenciji u Guči i odmah, pored velikih majstora, postao najbolji. „Pobeđivao sam sve do 2008, do prošle godine, i u Guči i u Surdulici, ali među juniorima a to je nešto drugo. Ovo je velika noć za nas, očekujemo da nam posao mnogo bolje krene“, rekao je Kristijan. Kako kaže, truba je u tradiciji njegove porodice, učio je od dede i oca, s njim u orkestru sviraju brat Danijel i otac Nebojša. Najčešće vežbaju negde napolju, blizu kuće, i već su imali tezge u Austriji, Sloveniji i susednim državama.

Jevđiću priznanje publike, po treći put

Dejanu Jevđiću (33), trubaču iz sela Rasna kod Požege, posrećilo se da tri puta zaredom osvoji „Zlatnu trubu“ Novosti, nagradu publike. „Danas sam siguran da sam se odužio svojim precima, dedi Ljubi i pradedi Joviši, što su me naučili prvim tonovima na trubi i šta znači biti trubač u Srbiji. Isto tako znam da će moje ćerkice Mina i Dunja sutra biti ponosne na svog oca, jer je postigao veliki uspeh“, kaže Jevđić. Dejan je, inače, profesionalni vojnik, kao i njegov brat Slobodan (31), koji svira tenor trubu u orkestru, dok je najmlađi Branko (28) bubnjar. Kako kaže, truba je odvajkada bila i vojnički instrument, da je pozivala u boj, ali ipak, ističe da njegova truba uvek poziva na pesmu, igru, na sevdah.

Bregović sinoć zatvorio Guču

Poslednje veče Sabora trubača u Guči bilo je sinoć a obeležio ga je koncert Gorana Bregovića. On je svoj nastup počeo rečima: „Ko ovde ne poludi – taj nije normalan.“ Posle prve pesme, međutim, ozvučenje nije štimalo, pa je Bregović prekinuo koncert i iza bine se sa tehničarima pozabavio ovim problemom, objavljuje Kurir. Ubrzo je koncert nastavljen a atmosfera je bila vesela i živa, kako se i očekivalo. Bregović je inače redovan gost Guče poslednjih šest godina. Dragačevci pamte da je na jednom od ranijih koncerata na bini ugostio jednog petla, koji mu je uneredio belo odelo, „od te prakse, kasnije je odustao“. Ogromne gužve i kolone automobila bile su sinoć na ulazu u Guču, te se očekivalo da će ovom koncertu prisustvovati najviše posetilaca od početka Sabora.

Ivana nadmašila sopstveni državni rekord

Ivana Španović je nadmašila sopstveni državni rekord za četiri santimetara u skoku udalj na takmičenju u Moskvi (6,82) i osvojila bronzanu medalju. Zlato je uzela Amerikanka Britni Ris (7,01) a srebro Blesing Okagbare iz Nigerije (6,99). „Nije kule i gradove na peskovitom borilištu obećavala Ivana, koja je imala zdravstvenih problema ove godine. Odluku o odlasku u Moskvu donela je tek desetak dana pred start, kada je sa zlatom na Balkanijadi uvidela da se nalazi u dobroj formi. Sam nastup je bio ’ruski rulet’, jer je mogla da obnovi povrede. U kockanju između opcije ’sve’ i opcije ’ništa’, uzela je medalju i to istorijsku“, pišu Novosti.

Košarkaši izvojevali „Trofej Beograda“

Košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je sinoć turnir „Trofej Beograda“, pošto je u finalu u Areni ubedljivo savladala selekciju Slovenije sa 91:66. Utakmici je prisustvovalo oko 10.000 gledalaca a najefikasniji u timu Srbije bio je Nemanja Nedović sa 20 poena, dok je Nenad Krstić dodao na to još 16, piše Blic. Kapiten Srbije je proglašen za najkorisnijeg igrača na turniru. Treće mesto na turniru osvojila je selekcija Turske, koja je tokom dana pobedila Ukrajinu sa 72:64. Izabranike Dušana Ivkovića danas, takođe u Areni, očekuje prijateljska utakmica sa reprezentacijom Rusije. Evropsko prvenstvo u Sloveniji na programu je od 4. do 22. septembra a Srbija će igrati u grupi B u Jesenicama sa Crnogorcima, Litvancima, Bošnjacima, Makedoncima i Letoncima.

Zvezda poražena na startu srpskog prvenstva

Fudbaleri Crvene zvezde poraženi su na startu srpskog prvenstva u Ivanjici od ekipe Javora sa 4:2, prenosi Blic. Vicešampion Srbije je od sredine drugog poluvremena igrao sa igračem manje pošto je zbog dva žuta kartona Novak Martinović morao da napusti igru. Tokom prvog poluvremena dogodio se i manji incident iza gola Bajkovića gde je jedan navijač crveno-belih ušao na teren, krenuo prema jednom igraču Javora, ali je policija veoma brzo reagovala.

Istraga u FSS-u zbog suđenja u korist Partizana

Ministarstvo unutrašnjih poslova planira da pokrene istragu u Fudbalskom savezu Srbije nakon skandaloznih dešavanja na subotnjem meču između Partizana i Novog Pazara, piše Kurir. Kako list nezvanično saznaje, istraga će biti usmerena na ispitivanje sumnji da je glavni arbitar meča u Humskoj imao nalogodavca, zbog čega je i sudio u korist Partizana protiv ekipe, koja nije imala nijednog rezervnog igrača na pomenutoj utakmici. Predsednik FSS-a Tomislav Karadžić kaže da ne veruje „da je Džajić saglasan“ sa zahtevom za njegovu smenu a Nebojša Čović poručuje da svi u Zvezdi stoje iza saopštenja i da Karadžića niko u klubu neće.

Propast Hajduka iz Kule simbol nestajanja grada

„Ako hoćete da odslušate vojvođanski bluz o propasti jednog fudbalskog kluba, ako ste spremni da odgledate melodramu o nestanku jednog grada, dobro došli u Kulu“, piše Politika. Fudbalski klub Hajduk osnovan je pre 101 godinu a sada je istupio iz najvišeg ranga takmičenja. Njegova propast je i simbol nestajanja nekada moćnog industrijskog grada. „Ako se mediji bave Stros-Kanom strašnim, kjoi čak s Jelisejskih polja, kao zao duh međunarodnih finansija i beosvetskih postelja, izaziva unutrašnje nemire sponzoruša ovdašnjih, ko mari za ubistvo fudbala u Vučjoj tvrđavi? Ili Vofzburgu, kako su Kulu nekada zvali starosedeoci, Nemci“, stoji u tekstu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...