Parastos i proslava

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 5. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Berane, 04.08.2013 - premijer Srbije Ivica Dačić prisustvovao je Svetoj arhijerejskoj liturgiji povodom proslave 800 godina manastira Đurđevi Stupovi u Beranama

Hrvatska zastava se danas „s ponosom vijori u Briselu i Strazburu”, ista zastava pod kojom je u akciji „Oluja”, izveden najveći progon Srba u novijoj istoriji. Više od polovine mladih u Srbiji živi o trošku roditelja. Proslavi 800 godina manastira Đurđevi stupovi, zadužbine župana Prvoslava, sinovca Nemanjinog. Evropu treba prepraviti što pre. Danas počinje 53. Dragačevski sabor trubača.

bicikl-rum-srb-zlato

Mirkurea Čuk, 04.08.2013 - mladi srpski biciklisti osvojili su jednu zlatnu i dve bronzane medalje na juniorskoj i kadetskoj Balkanijadu u Mirkurea Čuk, Rumunija: Dimitrije Žarković Đolai - zlatna medalja

Parastos žrtvama „Oluje“u Srbiji i slavlje istim povodom u Hrvatskoj

Dok su se u Hrvatskoj obavljale poslednje pripreme za proslavu, Srbija i Republika Srpska obeležile su 18 godina od akcije „Oluja”, najvećeg progona Srba u novijoj istoriji.

U crkvi Svetog Marka u Beogradu juče je služen parastos žrtvama „Oluje”. Parastos je služio hvostanski vladika Atanasije Rakita, a prisustvovali su mu prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović, načelnik Generalštaba VS Ljubiša Diković, predsednik Koalicije udruženja izbeglica i narodni poslanik Miodrag Linta, članovi porodica ubijenih i nestalih, izbeglice i brojni građani.

Hrvatski premijer Zoran Milanović čestitao je juče građanima Dan pobede i domovinske zahvalnost i Dan hrvatskih branitelja, istakavši da je pre 18 godina hrvatska zastava „na kninskoj tvrđavi označila pobedu hrvatske vojske i oslobađanje okupiranih područja”, a da se danas ta zastava „s ponosom vijori u Briselu i Strazburu”. „Mi, pobednici, danas imamo snage i možemo osuditi svako počinjeno zlo, žaliti za svakom nevinom žrtvom, svakim izgubljenim životom u ovome nametnutom ratu”, navedeno je u čestitki u kojoj se srpske žrtve hrvatske vojno-policijske akcije „Oluja” ne pominju, preneo je Tanjug.

Za sada nema informacija da će današnjoj centralnoj svečanosti na Kninskoj tvrđavi prisustvovati neko od predstavnika srpske manjine u Hrvatskoj. Kako su preneli hrvatski mediji, predsednica Hrvatske stranke prava i poslanica u Evropskom parlamentu Ruža Tomašić smatra da bi nedolazak predstavnika Srba na svečanost bio neodgovoran čin. Ona smatra da bi legitimni predstavnici morali pokazivati lojalnost državi u kojoj politički deluju i od koje žive, a ne samo manjinskom narodu kojem pripadaju, navodi se u saopštenju HSP-a. Umesto toga, oni, kako je navela, u međuvremenu slave i veličaju „četnički ustanak u Srbu”, u kojem je, kako je istakla, „bilo mnogo više nevinih žrtava nego u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji ’Oluja’”.

„Apelujem na međunarodnu zajednicu da odgovorni za ove teške zločine budu kažnjeni”, rekao je Vučić i dodao da će apel biti snažniji, ako snaga i ugled Srbije budu veći. „Ratni zločini nikad ne zastarevaju”, podsetio je Vučić, „i oni koji su ih počinili kad-tad će i odgovarati”, dodao je on. Vučić je ocenio da su neke stvari oko položaja Srba u Hrvatskoj pomerene s mrtve tačke, ali je naglasio da ima još nerešenih pitanja, objavljuje Politika. 

“Zločin ne smemo da zaboravimo”, naslov je u Novostima uz poruku Vučića: “Pouka je da moramo da stvorimo jaku i moćnu Srbiju”

U Informeru je naslov:”Hrvati i u EU slave genocid”.

Mladi uglavnom žive o trošku roditelja

Više od polovine mladih živi o trošku roditelja piše u Politici. Ako mladić ili devojka nemaju finansijsku poršku roditelja, ne mogu da zabrše fakultet ali ni da kupe stan. Polovina mladih do 25. Godine i gotovo deset odsto onih između 26. i 35. godine života nema nijedan „atribut odraslosti“ – još živi kod roditelja, ne radi, nije u braku i nije finansijski nezavisno.

nica-plaza-36

Nica, 04.08.2013 - francuska Azurna obala na više od 36 stepeni Celzijusa

Osam vekova Đurđevih stupova

Pred nekoliko hiljada ljudi u Beranama obeleženo 800 godina zadužbine župana Prvoslava, javljaju Novosti.

“Sveti Nemanjići nas pitaju da li smo jedinstveni u rodoljublju”, poručio patrijarh Irinej.

“Pitaju nas danas sveti Nemanjići, episkopi i mitropoliti ove svetinje, idemo li njihovim putem, a to je put Hrista i put Svetog Save. Držimo li se vere njihove i jesmo li jedinstveni u hristoljublju i u rodoljublju, kao što su oni bili? Da li su nam bliže deobe i nesloge od bratske ljubavi? Odgovor na ova pitanja trebalo bi da damo na ovom svetom mestu. Pred manastirom, koji je ikona Hristovog vaskrsenja.”

Ovako je u nedelju na dan Svete Marije Magdaline u Beranama, pred nekoliko hiljada vernika iz Crne Gore, Srbije i dijaspore, besedio patrijarh srpski gospodin Irinej na proslavi 800 godina manastira Đurđevi stupovi, zadužbine župana Prvoslava, sinovca Nemanjinog.

Patrijarh je podsetio na stradanja manastira, pet paljenja, pustošenja, ubijanja sveštenstva i episkopa, mučeničku smrt mitropolita Pajsija Kolašinovića koga su Turci živog odrali i obesili na vratima manastira, ali je i naglasio da je u Đurđevim stupovima, na svetim vodama Lima, Sveti Sava 1219. godine osnovao jednu od prvih sedam eparhija, četvrtu po redu - Budimljansku.

Predsedniku Vlade Srbije Ivici Dačiću, predsedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću i srpskom patrijarhu Irineju u nedelju su u Beranama uručene medalje Svetog Georgija prvog reda.

Na konstataciju mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, koji je sedeo do Dačića, da je ovaj kraj bio stožer srednjovekovne srpske države, premijer Dačić je ponovio reči mitropolita, a potom zagrlio Amfilohija.

- Vidite da smo se pomirili - kazao je Dačić, a te njegove reči i zagrljaj sa mitropolitom Amfilohijem propraćeni su jakim aplauzom prisutnih.

Hiljade građana okupljenih na svečanoj akademiji, ali i brojni TV auditorijum, bili su svedoci salvi zvižduka upućenih crnogorskom predsedniku Filipu Vujanoviću. Doduše, Vujanović je u dva navrata nagrađen i aplauzom kada je govorio o neophodnosti jedinstva srpskog i crnogorskog naroda, ali su zvižduci ipak nadjačali napore tehnike da ih sakriju pojačavanjem tona dok je Vujanović govorio. 

Predsedniku Vlade Srbije Ivici Dačiću i srpskom patrijarhu Irineju su u Beranama uručene medalje Svetog Georgija prvog reda povodom proslave osam vekova manastira Đurđevi stupovi, objavljuje Alo. Isto priznanje dodeljeno je predsedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću, koji nije prisustvovao jučerašnjoj proslavi velikog jubileja tog hrama Srpske pravoslavne crkve, ali je govorio na preksinoćnoj akademiji.

“Amin, pomirili se Ivica Dačić I mitropolit Amfilohije” piše u Blicu pod naslovom “Oprostili izdaju Kosova I opelo za žive ministre”.

moda-indi-delhi3

Nju Delhi, 04.08.2013 - Nedelja mode u Nju Delhiju (Delhi Couture Week): Kalki Koechlin (kolekcija - Gaurav Gupta)

Podelili resore?

“Vučiću kasa i ekonomija”, naslov je u Blicu gde se tvrdi da su SNS I SPS podelili resore koje je imao URS. Ministre finansija i privrede postaviće lider SNS a na jednu od ovih funkcija doćiće stranac. Bajatović ostaje u Srbijagasu.

Ne znaju se novi ministri?

Još nismo razgovarali ni o jednom novom ministru, tako da svako ime koje se pojavi po medijima je više plod želja ili opstrukcija, kaže u razgovoru za Danas Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS i ministarka energetike.

Ona dodaje da su i pre početka rekonstrukcije vođeni razgovori o tome ko bi mogao bolje i efikasnije da radi u određenim ministarstvima, da li je ovakav raspored ministarstava i nadležnosti efikasan i adekvatan, ko bi mogao da predstavlja pojačanje i slično.

Dinkićeve šanse?

Izlazak Ujedinjenih regiona Srbije iz Vlade Srbije, sukob Mlađana Dinkića sa premijerom Ivicom Dačićem, ali i dalje dobri odnosi sa liderom naprednjaka Aleksandrom Vučićem neće uticati na rast rejtinga Dinkićeve stranke, ocenjuje većina sagovornika Danasa, dok pojedini vide šansu za ovu partiju upravo u opozicionom delovanju, objavljuje Danas pod naslovom “Dinkića ne treba otpisati”.

“Palma zabio nož u leđa Dačiću”, naslov je u Našim novinama. “Ne razumem zašto je Dinkić smenjen, dobro je radio”, prenosi list izjavu Dragana Markovića Palme, uz tvrdnju da je time “gurnuo prst u oko Dačiću”. Takođe, list donosi da je Palma odbio mesto ministra I da je “koalicija SPS i JS pred raspadom”.

Briselska administracija menja zahteve

Kako Evropska unija menja zahteve i rečnik prema Srbiji pred početak pregovora o pristupanju? Od dva koloseka do revidiranja geografije, uz statusnu neutralnost, piše u Novostima.

Politički kriterijumi, koji predstavljaju samo deo uslova za ulazak u EU, za Srbiju su se etablirali daleko iznad ostalih - ekonomskih, pravnih i reformskih. A među njima, kao najvažniji, poseban i, čini se, jedini - onaj kosovski, objavljuju Novosti. Zanimljivo je prisetiti se kako je briselska administracija, s vremenom, s tim u vezi, menjala, prilagođavala i redefinisala zahteve i terminologiju, sve pod plaštom poštovanja principa statusne neutralnosti. Ne tako davno, pre svega nekoliko godina, kada je Srbija ulazila u proces stabilizacije i pridruživanja, vrh EU je, sredinom protekle decenije, govorio o „dva koloseka“, podrazumevajući pod tim da se ovim šinama odvojeno usmeravaju evropske integracije Srbije i kosovsko pitanje. Dva koloseka su ubrzo promenila značenje i postali sinonim za odvojene puteve Srbije i Kosova ka EU.

Povodom Kosova, evropska očekivanja od Srbije su, naime, neprestano sve veća. Počelo je, tako, da se, zatim, govori o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine koja, najpre, nije bila sastavni deo pregovaračkog procesa za prijem, da bi to, na kraju, ipak postala, i to kao njegova suština.

Usledili su novi zahtevi. Iz kabineta komesara za proširenje tražili su da Srbija prizna teritorijalni integritet Kosova, posle čega je mnogo više počelo da se govori o autonomiji Srba na Kosovu, nego o autonomiji Kosova unutar Srbije, kao što je to bio slučaj pre toga.

Rekonstrukcija Evrope?

Sve očiglednije postaje da ako Evropa želi da prevaziđe krizu, biznis više ne može da se vodi kao do sada. Treba nam konkretnija Evropa, manje retorička i bolje uklopljena u tokove globalne ekonomije. Treba da se usredsredimo ne samo na pojedine politike Evropske unije već na promenu njene „politike“. Ta promena ekonomski rast mora da postavi kao prioritet.

Evropi nije potrebna debata o izboru između štednje i rasta; Evropa treba da je pragmatična. Dobar primer za ovo dao je poslednji samit Evropskog saveta koji je bio posvećen dvama najvećim problemima Evrope: lošem funkcionisanju tržišta rada, koje se ogleda u rekordno visokoj nezaposlenosti mladih, i lošem funkcionisanju kreditnih tržišta - teško je doći do novca, a kamate znatno variraju u različitim delovima zajedničkog tržišta, objavljuje Danas stavove italijanskog premijera Enrika Lete pod naslovom “Evropu treba prepraviti što pre”.

berlin-konji

Berlin, 04.08.2013 - parada učesnika Svetskog konjičkog kupa u Berlinu

Počinje trubački sabor

Danas počinje 53. Dragačevski sabor trubača i do 11. Avgusta domaćini očekuju 49 orkestara iz zemlje i sveta, 48 društava i pevačkih grupa i pola miliona posetilaca, objavljuje Politika pod naslovom „Život u znaku trube“.

Manje stranke „u hladovini“

Rekonstrukcija pogodila samo najjače stranke vladajuće koalicije, dok ostali nisu ni uključeni u pregovore. Izvesno je da Ljajić, Krkobabić , Ilić i Ugljanin ostaju na funkcijama, piše u Novostima pod naslovom “Rokade zaibišle manje partnere”.

Na udaru rekonstrukcije našli su se samo ministri iz SNS, SPS i URS, dok su predstavnici manjih stranaka vladajuće koalicije iz bezbedne „hladovine“ gledali politički okršaj jačih partnera.

Sumnjivo meso

Na naše trpeze, preko Kosmeta i Crne Gore, stiže sve više mesa sumnjivog porekla i kvaliteta, objavljuju Novosti. Klaničarima dolaze tovari bez kontrole iz Brazila, Argentine... Samo u prvoj polovini godine uvezli smo, prema zvaničnim podacima, mesa za oko 15 miliona dolara, što je skoro duplo više nego lane. U našu zemlju je, tako, stiglo svinjetine, govedine... uglavnom iz Evropske unije - Austrije, Nemačke, Španije i Mađarske. Ali stručnjaci tvrde da je bar duplo više mesa došlo ilegalnim putevima i da se ono uglavnom koristi za preradu. U Upravi za veterinu potvrđuju da meso uvoze prerađivači, a ne trgovinski lanci. Preko administrativne linije sa Kosmetom prelaze tovari mesa, koje završava ne samo u radnjama gradova u blizini administrativne granice, već i u drugim delovima zemlje. Ilegalno preko granice stižu mahom pileći bataci proizvedeni u Americi. Osim što su prepuni hormona, koji su u Evropi zabranjeni, a SAD ih legalno koristi u proizvodnji, sumnjiva je i bakteriološka ispravnost ovih namirnica pošto se isporuke na putu do kupaca više puta odmrzavaju. Piletina iz Južne Amerike stiže i preko crnogorskih luka, bez bilo kakvih carinskih deklaracija. Na jugu Srbije, ovo meso dominira i prodaje se uglavnom u manjim privatnim prodavnicama.

Pada i Milan Beoko?

“Policajci ga imaju spakovanog”, naslov je u Informeru gde piše da je policijska istraga došla do dokaza koji terete Milana Beka za poresku proneveru. Istraga privatizacije “C marketa” privedena kraju, policajci tvrde da Beka već imaju “spakovanog”, objavljuje ovaj tabloid.

Automobil propao kroz asfalt

“Haos u Beogradu: Automobil propao kroz asfalt”, naslov je u Kuriru.

Slađan Mandić (24) i dvoje njegovih prijatelja, kolima su se vraćali sa bazena kada je auto kojim je upravljao propao kroz asfalt u Bulevaru kralja Aleksandra. U nesreći nije bilo povređenih, a uzrok pucanja asfalta bilo je pucanje vodovodne cevi.

U pritvor zbog devojaka

Vladimir Ivanović iz Beograda, Stipe Borovac iz Metkovića i njihove devojke doživeli su na letovanju u Budvi, kako kažu, pravu torturu i to od strane službenika crnogorske Agencije za nacionalnu bezbednost Nikole Lauševića i službenika Ministarstva održivog razvoje Crne gore Davora Vukovića, koji su ih fizički napali, priveli u policiju, a potom im i pretili ubistvom, objavljuju Novosti. Kako je ispričao Ivanović, incident se dogodio 21. jula posle noćnog izlaska, oko 4.30, kada je sa drugom iz Hrvatske i devojkama svratio na kiosk brze hrane. Devojke su produžile šetnju, dok su Ivanović i Borovec čekali hranu. U međuvremenu, Laušević i Vuković su presreli devojke i započeli konverzaciju.

 Tada smo prišli i nenametljivo im stavili do znanja da su to naše devojke - ispričao je Ivanović.

On kaže da je Vukoviću i Lauševiću, koji su, prema njegovim rečima, bili "vidno pijani", zasmetalo njihovo prisustvo. Po njegovim rečima, Laušević je tada izvadio legitimaciju ANB s namerom da privede njih četvoro. Na njihovo negodovanje, Vuković i Laušević ih fizički napadaju. Nakon kratke tuče, sve ih privodi patrola policije, gde je utvrđeno da je Laušević imao 2,03 promila alkohola, a Vuković 0,75 promila.

Kako kažu, pripadnici ANB koji su došli da pomognu svojim kolegama, "predložili" su im da prihvate "pomirenje" sa Lauševićem i Vukovićem, što su dvojica turista i učinili, s obzirom na to da su bili svesni koliko su uticajni službenici ANB, kao i mogućnosti da im se bezrazložno produži pritvor.

- Držali su nas u stanici do 10 i 30 ujutro. Pristali smo na pomirenje, plašeći se da nam ne produže pritvor - kaže Ivanović, prenose Novosti.

Bratanac Žarka Lauševića tukao Srbina, pretili mu smrću, objavljuje Kurir. Nikola Laušević, agent ANB, i Davor Vuković, činovnik crnogorske vlade, u centru Budve pretukli Srbina Vladimira Ivanovića i Hrvata Stipu Borovca; Zbog tuče nedaleko od plaže sva četvorica završili iza rešetaka i kažnjeni novčano

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...