Vlada će biti obnovljena do kraja avgusta

Anđelka Nikolić

(četvrtak, 1. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, srušeni ringišpil u selu Salakovac kod Požarevca, lakše povređeno petoro dece

Vlada Srbije će nastaviti da radi u sastavu SNS i SPS, URS odlazi u opoziciju, ministar Obradović napušta kabinet a očekuje se da li će to učiniti još neko iz SPS (Slavica Đukić Dejanović). U vladi upražnjeno najmanje osam mesta – odbrana, poljoprivreda, kultura, sport i omladina (koje su držali naprednjaci), saobraćaj i prosveta (socijalisti) i finansije i privreda i lokalna samouprava i regionalni razvoj. Dinkić najavljuje propast Dačića a ovaj kaže da mu je Dinkić pretio. Vlasnicima stanova u pojedinim gradovima stigla paprena poreska rešenja, Beograđane "poreski šok" očekuje naredne godine. Struja u Srbiji od danas je u proseku skuplja 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu.

vucic rekonst

Beograd, 31.07.2013 - izjava za novinare predsednika SNS Aleksandra Vučića posle sednice Predsedništva Srpske napredne stranke 

“Vešti dribling” bez iznenađenja

Naprednjaci odlučili da naprave novi koalicioni sporazum sa socijalistima, URS definitivno prelaze u opoziciju. Rekonstruisani kabinet biće formiran do kraja avgusta, objavljuju Novosti pod naslovom “Vučić i Dačić idu dalje, nema izbora”.

Vlada Srbije će nastaviti da radi u sastavu SNS i SPS, bez URS, piše u Danasu. To je između ostalog, juče potvrđeno i na sednici Predsedništva SNS, na kojoj su naprednjaci odlučivali da li da prihvate predlog premijera Ivice Dačića da Vlada nastavi bez Mlađana Dinkića i URS. „Većina je bila za izbore, ali sam predložio da se sačuva stabilnost zemlje i omogući što bolji rad bez izbora. Na moje insistiranje prihvaćen je moj predlog“, rekao je posle sednice prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

“Vučić: Nije me iznenadio Dačićev predlog, ali nije bio zavera”, naslov je u Politici koja prenosi tekst Tanjuga. Vučić je u intervjuu za B92 rekao da bi, da je insistirao na ostanku URS-a u vladi, to verovatno značilo - kraj vlade.

Vučić je rekao da ga nije iznenadio Dačićev predlog, ali da to nije bio deo dogovora ili nekakve zavere, te da nije premijeru rekao da URS ne bude više u vladi, već naprotiv. Lider SNS je takođe ponovio da neće od Dačića tražiti da se odrekne funkcije ministra unutrašnjih poslova, prenosi Politika.

Isti list, pod naslovom “Dačićev vešti dribbling”, objavljuje kako je “premijer naprednjacima praktično preoteo priču o izborima, pokazujući da ne strahuje od vanrednog glasanja”.

vlada-dinkic-poslednja

Beograd, 31.07.2013. - sednica Vlade Srbije: Mlađan Dinkić, Jovan Krkobabić, u daljini Dačić

Odlazi i ministar prosvete

Žarko Obradović odlazi sa mesta ministra prosvete, objavljuje Politika.

Žarko Obradović više neće biti ministar prosvete, odlučeno je sinoć na sednici Predsedništva Socijalističke partije Srbije, javljaju Danas i Blic.

Predsedništvo Socijalističke Partije Srbije donelo je sinoć odluku da Žarko Obradović više neće biti ministar prosvete, saznaje Tanjug. Prethodno je ostavku podneo i ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić.

Dačić je juče ujutro na TV Pink rekao da još ne postoji jasan plan u vezi sa novim ministrima, ali postoje rokovi koji moraju da budu ispoštovani. Kako je objasnio, najpre Narodna skupština mora da konstatuje ostavke ministara koji odlaze, zatim mora da bude određen ministar koji će obavljati te poslove do izbora novog člana vlade, a u roku od mesec dana premijer ima obavezu da predloži nova imena, preneo je Tanjug.

Nešto kasnije u Sremskoj Mitrovici izrazio je očekivanje da će tokom jučerašnjeg dana biti definisana lista ministara, to jest resora u kojima će biti promena, piše u Politici.

Ako se Dačić zaista zahvali na saradnji ministru prosvete i svom zameniku u stranci, onda je u vladi upražnjeno najmanje osam mesta – odbrana, poljoprivreda, kultura, sport i omladina (koje su držali naprednjaci), saobraćaj i prosveta (socijalisti) i finansije i privreda i lokalna samouprava i regionalni razvoj (na tim funkcijama bili su Mlađan Dinkić i Verica Kalanović). Mesto potpredsednika za evropske integracije na kojem je bila Suzana Grubješić može i da se ukine, a najčešće se spekuliše da bi tim evropskim zadacima trebalo da se bavi Ministarstvo spoljnih poslova i pregovarački tim, piše u Politici.

Dinkićeve kletve i Dačićeve psovke

Odlazeći ministar finansija i privrede i lider Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić izjavio je juče da njegovim odlaskom iz vlade počinje proces koji će se završiti odlaskom premijera Ivice Dačića, prenosi Politika.

„Očekivao sam da će se ovo ovako završiti, jer znam da postoje obaveze iz briselskog sporazuma, da nije vreme za vanredne izbore i da SNS u ovom trenutku ne može da formira većinu bez Dačića”, rekao je Dinkić Televiziji B92.

Lider URS nije želeo da prognozira koliko će opstati rekonstruisana vlada, ali je uveren da „pritisak neće popustiti”, i da će doći do vanrednih izbora ili prekompozicije vlade.

U izjavi za Blic Dinkić poručuje: “Videćemo se u sledećoj vladi”.

Iako su čelni ljudi Vlade pregovore o rekonstrukciji pokušavali da predstave kao konstruktivne debate okrenute isključivo svetloj budućnosti zemlje, istina je da su na tim sastancima pljuštale psovke, ali i nepristojne ponude, objavljuje Kurir. Kako ovaj list saznaje, premijer i šef Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić, oterao je u materinu Mlađana Dinkića, lidera Ujedinjenih regiona Srbije, i to pošto mu je Dinkić rekao da se spremi za rat.
- Dačić i Dinkić imali su ozbiljnu svađu - kaže izvor ovog lista.

Alo najavljuje izjavu premijera o okršaju sa liderom URS pod oznakom “dramatično” i naslovom “Dačić: Dinkić mi je pretio”.

“Dačić ruši i Đilasa”, piše u Informeru. Navodno lider SPS, posle smene Dinkića, namerava da pozove naprednjake da zajedno smene i gradonačelnika Beograda.

Naše novine objavljuju da je “Dinkićeva stranka u rasulu”, pod naslovom “Haos u URS: jedni traže posao, drugi plaču, treći beže u SNS!”

vojska-verska-sluzba

Beograd, 31.07.2013 - svečanost u Generalštabu Vojske Srbije povodom prijema oficira verske službe na početne dužnosti

Poreski šok

Vlasnicima stanova u pojedinim gradovima stigla paprena poreska rešenja: U Novom Sadu obračuni veći i do 300 odsto, Kragujevcu 15 a u Beogradu bez promene, piše u Novostima. Beograđane "poreski šok" očekuje naredne godine a koliko je to procenata više za Beograđane, niko ne može ni da nasluti, dok se ne utvrde prosečne cene po kvadratu odgovarajućih nepokretnosti po zonama i dok se ne donese odluka o stopama poreza na imovinu.

Veliki broj prijava građana stigao je na adresu Ministarstva finansija, koje se oglasilo nenadležnim, jer su za obračun i naplatu poreza zadužene isključivo opštine i gradovi.

- Od 2014. godine porez će se utvrđivati na osnovu realnih prosečnih tržišnih cena po kvadratu odgovarajućih nepokretnosti po zonama - kaže za Novosti Violeta Nićiforović, zamenik direktora Uprave javnih prihoda Beograda. - Prosečne cene treba da se objave do kraja novembra, a na osnovu cena ostvarenih u prometu nekretnina od 1. januara do 30. septembra. Beograd već ima odluku o određivanju zona, koja će se primenjivati i kod utvrđivanja poreza na imovinu. U planu je donošenje odluke kojom će se predvideti umanjenje poreza na imovinu po osnovu amortizacije.

porez na stan

(ilustracija Novosti)

Pola plate za kamatu

Za kamatu na nedozvoljeni minus po tekućim računima građani godišnje plate od dve do tri milijarde dinara, objavljuju Novosti. U "crvenom" je, naime, više od 200.000 građana, koji duguju bankama gotovo četiri milijarde dinara. Ovaj iznos nedozvoljenog minusa je, na nivou celog bankarskog sektora, približno isti tokom cele godine. A zatezne kamatne stope za one koji padnu "ispod crte" uglavnom idu od 60 do čak 80 odsto.

Prema podacima Udruženja banaka Srbije, čak 4,5 miliona građana ima otvoreno više od šest miliona tekućih računa. I po osnovu njih koriste dozvoljeni minus u vrednosti od 46,4 milijarde dinara. Na ovu pozajmicu kamatne stope se uglavnom kreću između 30 i 40 odsto na godišnjem nivou.

Prostom računicom, u slučaju da su svi korisnici iskoristili svoj dozvoljeni minus do maksimuma, svih 365 dana u godini, kamata koju plate za ovu pozajmicu premašuje 14 milijardi dinara.

Na dozvoljeni minus od 50.000 dinara, mesečno se na ime kamate korisniku "skida" oko 1.300 dinara. Godišnje je to gotovo trećina plate. Ako se povremeno "uleti" u nedozvoljeni minus, godišnja kamata može da naraste i do pola plate.

izlo tito pokloni

Beograd, 31.07.2013. - izložba "Carski darovi" u Muzeju istorije Jugoslavije, pokloni koje je Josip Broz Tito dobio od vladarskih porodica iz osamnaest zemalja Evrope, Azije i Afrike

Od danas skuplja struja

Struja u Srbiji od danas je u proseku skuplja 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu, objavljuje Blic. Nakon poskupljenja, prosečna cena jednog kilovat-sata za domaćinstva, bez uračunatog poreza na dodatu vrednost (PDV), biće 6,148 dinara (5,35 evrocenti), a za industriju 5,854 dinara (5,09 evrocenti), rečeno je agenciji Beta u Elektroprivredi Srbije (EPS), Struja je u Srbiji prethodno poskupela 1. aprila 2011. godine u proseku za 15 odsto.

U EPS-u su kazali da će i nakon poskupljenja cena struje za domaćinstva u Srbiji biti znatno niža od tržišne i da neće pokriti ni rast inflacije koji od prethodnog poskupljenja iznosi 14,1 odsto.

izlo tito pokloni

Beograd, 31.07.2013. - srpske dinastije u zbirkama Istorijskog muzeja Srbije

JAT je mrtav, živela Er Srbija

Sporazum o strateškom partnerstvu Jat ervejza (Airways) i Etihad ervejza iz Ujedinjenih Arapskih Emirata biće potpisan danas u Beogradu, najavile su te avio-kompanije, prenosi Danas. U ime Vlade Srbije sporazum bi trebalo da potpiše prvi potpredsednik Aleksandar Vučić. Vršilac dužnosti generalnog direktora Jat ervejza Velibor

Vukašinović kazao je da je predviđen aranžman kojim će avio-kompanija Etihad postati vlasnik 49 odsto kapitala u avio-kompaniji koja će se promeniti ime u Er Srbija (Air Serbia).

Informer objavljuje da će direktor Er Srbije biti Srbin iz Australije koji se zove Dane Kondić, poreklom sa Kozare, rođen u Australiji i oženjen Srpkinjom

Bredli Mejning nije izdajnik

U iščekivanju koliko dugu zatvorsku kaznu će dobiti bivši analitičar obaveštajne službe koji je Vikiliksu prosledio američke obaveštajne podatke, komentatori širom sveta zaključuju da vojni sud zapravo u presudi rekao da je Bredli Mejning (25) kriminalac ali ne i izdajnik, piše u Politici pod naslovom “Bredli Mejning nije izdajnik, presudio vojni sud”.

Barak Obama je, prema oceni Rojtersa, bio agresivniji od svih svojih prethodnika u potrazi I kažnjavanju odgovornih za “curenje” informacija, prenosi Politika.

Bredli Mening, američki vojnik koji je sajtu Vikiliks omogućio svetsku slavu dostavivši njegovom osnivaču Džulijanu Asanžu ogromne količine poverljivih podataka, juče je pred vojnim sudom u Fort Midu konačno dočekao presudu, objavljuje Blic. Posle čak tri godine pritvora, stavljena je tačka na slučaj ovog mladića koji je za jedne heroj uzbunjivač, a za druge izdajnik.

Ako je Asanž bio medijski savršeni, drčni heroj kao stvoren za neobičnu sagu o Vikiliksu, koja je uzdrmala 2010. godine, Mening je bio sve suprotno tome. Antiheroj, gej vojnik koji je navodno upao u depresiju nakon propasti veze, malo pre nego što će izazvati bes Pentagona skidanjem i deljenjem sa javnošću dokaza o američkim “kolateralnim štetama” u Iraku i diplomatskim depešama koje su delimično pokazale kako Amerika vidi svet.

Karić se ne vraća

Biznismen Bogoljub Karić poručuje da nema nameru da se vraća u Srbiju i da zato nema potrebe ni za kakvim tajnim dogovorima o tome, ali i da ga štite rezolucije Evropskog parlamenta i da će istraga protiv njega i njemu sličnih u Srbiji morati da bude obustavljena.

Karić u ekskluzivnom intervjuu za Tanjug kaže da je politička žrtva bivše vlasti, da je svoje firme gradio iz temelja, ali da je na kraju u Srbiji opljačkan, prenosi Politika.

Bivši vlasnik „Mobtela” demantovao da su njegov povratak dogovorili predsednik Tomislav Nikolić i patrijarh Irinej, piše u Politici.

“Karić: Hteli su da me likvidiraju, ne vraćam se u Srbiju”, naslov je u Kuriru.

Provera privatizacije imovine između Srbije i Srpske

MUP Srbije sa kolegama iz Republike Srpske krenuo je u istragu oko prodaje i privatizacije imovine raznih firmi iz Republike Srpske koje se nalaze na području Srbije.

U MUP RS je Novostima potvrđeno da se na području biših jugoslovenskih republika nalaze stotine raznih objekata koji su vlasništvu Republike Srpske, a koji su nelegalno prodati i privatizovani. Procena je da je vrednost ove imovine više od 100 miliona maraka.

Gojko Vasić, direktor Policije RS potvrdio je Novostima da je kolegama iz MUP Srbije poslat zahtev za proveru načina prodaje i privatizacije firmi iz Srpske.

- S druge strane, MUP Srbije proverava privatizacije imovine svojih firmi u Srpskoj, pojašnjava Vasić.

Šminkanje MUP-a

Nove kadrovske promene u Ministarstvu unutrašnjih poslova, odnosno imenovanje devet načelnika Uprave kriminalističke policije (UKP) i Policijske uprave Beograda, ne predstavljaju reformu policije, već rotiranje kadrova unutar nje, smatraju sagovornici Danasa. Najbolji pokazatelj „imitacije“ reforme je nedavno razrešenje komandanta Žandarmerije Bratislava Dikića, koji je nakon smene imenovan za pomoćnika direktora policije.

Uhapšen prodekan u Nišu

Biv­ši de­kan, a sa­da pro­de­kan za fi­nan­si­je Me­di­cin­skog fa­kul­te­ta Uni­ver­zi­te­ta u Ni­šu pro­fe­sor dr Mi­lan Vi­šnjić uhap­šen je ju­če, na­ve­de­no je u sa­op­šte­nju In­for­ma­tiv­ne slu­žbe PU Niš, zbog sum­nje da je iz­vr­šio kri­vič­no de­lo zlo­u­po­tre­be slu­žbe­nog po­lo­ža­ja. Pro­fe­sor Vi­šnjić se te­re­ti da je ošte­tio Me­di­cin­ski fa­kul­tet za 167.969.850 di­na­ra i 70.000 evra.
Sum­nja se, na­vo­di po­li­ci­ja, da je dr Vi­šnjić kao de­kan Me­di­cin­skog fa­kul­te­ta sa­mo­i­ni­ci­ja­tiv­no uve­ća­vao ko­e­fi­ci­jen­te pla­ta ne­na­stav­nog oso­blja su­prot­no Ured­bi Vla­de Sr­bi­je. Na osno­vu uve­ća­nih ko­e­fi­ci­je­na­ta, od 1. sep­tem­bra 2008. do 31. mar­ta 2013, ne­na­stav­nom oso­blju is­pla­će­no je vi­še od 45,35 mi­li­o­na di­na­ra, objavljuje Politika.

Mala matura

Blic na naslovnoj strani uz fotografiju Zorice Matić, objavljuje naslov “Zbog nje je poništena mala matura”.  Ova radnica štamparije Službenog glasnika trebalo je juče da bude saslušana u sudu u Palati pravde zbog sumnje da je ukrala testove za srpski i matematiku, ali je saslušanje odloženo.

I Naše novine donose sličan naslov “Ova žena je ukrala testove” uz sličnu fotografiju Matićeve.

Povređena deca na ringišpilu

U utorak uveče, u Salakovcu kod Malog Crnića, srušio se ringišpil, zbog čega je petoro dece zadobilo lakše telesne povrede, piše u Novostima. Do nesreće je došlo oko 23 sata, u dvorištu Osnovne škole „Moša Pijade“, na čijim se terenima odigravao turnir u malom fudbalu. U trenutku dok se u korpama vozilo desetoro dece, pukao je glavni noseći stub na ringišpilu, zbog čega se on, zajedno sa decom, srušio. Ubrzo su došla dva vozila službe Hitne pomoći i povređenu decu prebacila u požarevačku Opštu bolnicu. Prema rečima direktora bolnice Srećka Bosića, deca su, srećom, prošla sa lakšim telesnim povredama.

Vlasnik ovog ringišpila je Miroslav Nikolić (55) iz Žabara, koji nije imao dozvolu za njegovo postavljanje.

Zaplenjeno 103 kilograma eksploziva

Kragujevačka kriminalistička policija zaplenila je juče 103 kilograma eksploziva i 300 detonatora kapisli ukradenih iz rudnika u Krepoljinu, koji su bili namenjeni za sada nepoznatom kupcu. Putničko vozilo mazda, kojim su prevozili eksploziv i kapisle, operativci su sačekali na naplatnoj rampi kod Batočine. Prethodno je zaustavljeno i vozilo koje je bilo izvidnica, iz kojeg je S. P. za novčanu nadoknadu od 100 evra trebalo ostalu dvojicu da obaveštava o policijskim patrolama na putu.

Dobar je i poraz?

U prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona: Ludogorec – Partizan 2:1 (0:0). „Crno-beli“ poveli golom Markovića, a Marselinjo i Aleksandrov doneli preokret i pobedu bugarskom timu, objavljuje Politika pod naslovom “Poraz nade u Razgradu”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...