Priština i Beograd razmenili “ambasadore”

Dragoljub Petrović

(utorak, 18. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Beograd, 17.06.2013 - doček vaterpolo reprezentacije Srbije na aerodromu "Nikola Tesla" posle osvajanja zlatne medalje na finalnom turniru Svetske lige

Šefica diplomatije Irske Lusinda Krejton prenela je premijeru Ivici Dačiću i prvom potpredsedniku Aleksandru Vučiću u Beogradu da je naša zemlja učinila mnogo više nego što se od nje očekivalo i izrazila nadu da će EU to pozitivno oceniti. Fiskalni savet odbacio kritike iz Vlade Srbije o tome da se nije oglašavao prethodnih godina i upozoravao na visinu budžetskog deficita i moguću krizu javnog duga, kao i da se komuniciralo samo sa javnošću. Smedrevska železara polako posustaje. Istraga jedne od 24 sporne privatizacije, na čijem rešavanju insistira Brisel, dovela je i do aktuelnog člana srpske vlade? Stav Srpske napredne stranke je da bi sadašnje Dinkićevo Ministarstvo finansija i privrede trebalo razdvojiti i formirati poseban resor privrede i industrije. Testovi za malu maturu prodavali su se u ponedeljak na ulici za 2.000 dinara.

mis usa

Las Vegas, 17.06.2013 - izbor za Mis SAD 2013. (Miss USA 2013): Erin Brady (Miss Connecticut 2013)

Stigao “oficir za vezu”

Premijer Srbije Ivica Dačić i Hašim Tači u četvrtak će u direktnom razgovoru da podvuku crtu ispod plana za sprovođenje briselskog sporazuma. Taj susret koji je u Briselu zakazala Ketrin Ešton mogao bi da prelomi sudbinu daljih evrointegracija naše zemlje, tačno nedelju dana pre odluke Saveta EU o datumu za početak pregovora, pišu Novosti. Visoka predstavnica EU svoju pozivnicu Dačiću i Tačiju potpisala je nedugo pošto su dve strane razmenile oficire za vezu. U Prištinu je otišao Dejan Pavićević, a u Beograd Ljuljzim Peci. Srbija je u ponedeljak dobila i podršku Irske na svom putu ka EU. Šefica diplomatije Lusinda Krejton prenela je premijeru Ivici Dačiću i prvom potpredsedniku Aleksandru Vučiću u Beogradu da je naša zemlja učinila mnogo više nego što se od nje očekivalo i izrazila nadu da će EU to pozitivno oceniti. Iako je Ljuljzim Peci na sva zvona najavljivao da u srpsku prestonicu stiže kao ambasador, Novosti saznaju da u njegovom kabinetu, u sedištu Delegacije EU, nije bilo „državnih simbola“ Kosova. Preuzevši dužnost na KiM, Pavićević je istakao da tamo nije došao kao diplomata, već kao službenik Vlade i da tu nema nikakve sumnje.

macevanje-zg-

Zagreb, 17.06.2013 - finalni meč na Evropskom prvenstvu u mačevanju (European Fencing Championships) u Zagrebu: Peter Joppich (Nemačka), Alexey Cheremisinov (Rusija) 

Fiskalni savet: Vučić ne govori istinu

Fiskalni savet odbaci kritike iz Vlade Srbije o tome da se nije oglašavao prethodnih godina i upozoravao na visinu budžetskog deficita i moguću krizu javnog duga, kao i da se komuniciralo samo sa javnošću, a ne i sa Vladom, piše Blic. "Trenutno je naš najbitniji i najodgovorniji zadatak da pravovremenim upozorenjima na neodrživu putanju fiskalnog deficita i javnog duga ukažemo na neophodne promene u vođenju fiskalne politike i tako doprinesemo sprečavanju krize koja bi pogodila sve građane Srbije", piše u saopštenju Fiskalnog saveta.  Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je u subotu 15. juna rekao da je Fiskalni savet ćutao kad je prošle godine budžetski deficit bio neuporedivo veći nego sada. Fiskalni savet je, po rečima Vučića, držao predavanja o svemu, a nije se setio da sebi zamrzne platu".  "Zamrzli bi penzije od 15.000 dinara, ali svoje plate od 220.000 dinara - duplo veće od predsednika države ili potpredsednika vlade - ni slučajno ne bi da zamrznu", rekao je Vučić.  Kako Fiskalni savet navodi u odgovoru na kritike, ovaj organ je od osnivanja objavio više od dvadeset nezavisnih ocena, analiza i izveštaja (najveći deo pre 2013. godine), zbog čega su njegovi članovi neretko bili na udaru vladajuće političke većine.  Precizira se da je u junu 2011, Fiskalni savet upozorio da će fiskalna decentralizacija napraviti rupu u republičkom budžetu od 400 miliona evra, u decembru iste godine je predlog budžeta za 2012. godinu tadašnje vlade ocenio kao neodrživ i nerealan, a u februaru 2012. upozorio je da je javni dug prešao zakonom predviđenu granicu i da su potrebne hitne mere.

lusinda eu irska

Beograd, 17.06.2013 - izjava za novinare ministarke za evropska pitanja Irske Lusinde Krejton 

Železara u Smederevu posustaje

Smedrevska železara polako posustaje, piše Politika. Visoka peće radi pet dana, a dva je u tihom hodu, jer joj ponestaju sirovine a sve je više tehničkih problema sa istrošenom opremom. Srpska ekonomska žila kucavica na taj način ponovo posustaje. Sindikalne vođe smatraju da će Železara zbog zamene konusa morati da stane u septembru ili oktobru.

Hapšenje člana Vlade?

Ršum u Nemanjinoj 11! Istraga jedne od 24 sporne privatizacije, na čijem rešavanju insistira Brisel, dovela je i do aktuelnog člana srpske vlade!

Kako Kurir saznaje, radna grupa je tokom ispitivanja spornih privatizacija došla do tragova koji nedvosmisleno upućuju na umešanost jednog od aktuelnih ministara iz Nemanjine 11... Kako je zloupotreba izvršena, kojim tajkunima je ministar iz vlade pomogao da zgrnu milione i šta o svemu tome kaže prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić možete da pročitate u štampanom izdanju Kurira za utorak 18. jun...

moda-muska-lond-

London, 17.06.2013 - revija muške mode za leto 2014. na Nedelji mode un Londonu (Men's spring summer fashion collections 2014. London Fashion Week): kolekcija - Oliver Spencer 

Vladu čeka ozbiljno stezanje kaiša

Srpske ministre i zaposlene u resorima u kojima šefuju, narednih meseci čeka ozbiljno stezanje kaiša. Već stanjeni budžeti za ovu godinu biće dodatno „skresani“, kako bi se napravile uštede od 28 milijardi dinara, a najveći rezovi biće na nabavkama, putovanjima i dnevnicama, ugovorima o delu...  Kako je u ponedeljak potvrdio i premijer Ivica Dačić, finalni razgovori sa članovima njegovog kabineta o smanjenju rashoda su u toku i za nekoliko dana biće „zakucani“ konkretni iznosi kojih će svako ministarstvo morati da se odrekne do kraja godine.

necas ostavka

Prag, 17.06.2013 - češki premijer Petr Nečas podneo je danas ostavku predsedniku Češke Milošu Zemanu

SNS hoće da razvlasti Dinkića

Stav Srpske napredne stranke je da bi sadašnje Dinkićevo Ministarstvo finansija i privrede trebalo razdvojiti i formirati poseban resor privrede i industrije, saznaje Danas iz izvora bliskih vrhu te partije. Na čelu novog ministarstva, koje bi nastalo ili kroz rekonstrukciju vlade ili posle izbora ukoliko oni budu uskoro raspisivani, moguće je da će se naći Milka Forcan, koja je, inače vrlo bliska SNS-u, ali je kao kandidat viđen i profesor Milenko Dželetović, sadašnji predsednik Ekonomskog saveta te stranke i čovek koga uvažavaju i Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić. Takođe, u SNS-u se razmišlja i o profesoru Bojanu Dimitrijeviću, bivšem ministru trgovine i turizma (u Koštuničinoj vladi, ispred SPO-a) koji je sada član Predsedništva SNS.

Rat Mitrović-Đilas

Rat dva medijska moćnika - Željka Mitrovića i Dragana Đilasa - nastavlja se, ali je iz marketinških prešao u druge vode. Prvi čovek Pinka sada optužuje predsednika DS i gradonačelnika Beograda za stvari koje nemaju veze sa radom njegove agencije „Dajrekt medija“. Uključilo se i Nezavisno udruženje novinara Srbije, koje od Republičke radiodifuzne agencije traži reakciju. NUNS tvrdi da Mitrović „na neprimeren način, suprotan profesionalnim standardima i etičkom kodeksu, koristi svoju poziciju na medijskom tržištu za lične obračune“. U Republičkoj radiodifuznoj agenciji u ponedeljak, međutim, nisu hteli da reaguju, niti smo od njih mogli da dobijemo bilo kakvo objašnjenje da li su Mitrović i TV Pink na bilo koji način prekršili medijske zakone i Kodeks ponašanja emitera. Poslednje Mitrovićeve optužbe na Đilasov račun ticale su se navodnih zloupotreba funkcije gradonačelnika. On je upitao NUNS da mu pojasni o čemu njegova televizija sme da izveštava, a o čemu ne, „ko sme da krade, a ko ne, ko sme, a ko ne sme da objavi istinu o zloupotrebama gradonačelnika Đilasa“.

Telekom na prodaju, aerodrom u zakup

Ispražnjenu državnu kasu Vlada će pokušati da napuni prodajom Telekoma i rudnika Resavica, a u planu je da se aerodrom „Nikola Tesla“ da u zakup kako bi se smanjili troškovi države, usaglašeno je u nedelju uveče između koalicionih partnera, saznaje Danas iz izvora u Vladi, a očekuje se da će na prvoj sednici neke od tih odluka biti i zvanično potvrđene.  Problem sa kojim se suočava Vlada je dvostruk. Naime, samo deo antikriznih mera može da se sprovede odmah, odnosno od 1. jula kako je to planirano. Reč je o segmentu vezanom za uštede koje treba da ostvare ministarstva u svojim sektorima i za smanjenje subvencija pojedinim javnim preduzećima. Te mere, same po sebi nisu dovoljne, ako se ne kombinuju sa privatizacijom i izmenama Zakona o radu i reformom penzionog sistema. Tu se pojavljuje drugi problem, jer levičarski deo vlade ne gleda blagonaklono na bilo kakve izmene penzionog sistema, pa se o eventualnom destimulisanju prevremenog odlaska u penziju priča znatno opreznije nego o merama koje treba da se preduzmu kada je reč o izmenama Zakona o radu - napominje taj sagovornik.

indonez-dzakarta-stud-prot

Džakarta, 17.06.2013 - sukob policije i demonstranata tokom protesta indonežanskih studenata protiv podizanja cena subvencionisanih energenata

Rim za datum

Da je samo do Rima - Srbija bi 28. juna dobila datum za početak pregovora o članstvu sa EU. Italija, koja je pre svih i više od svih verovala u povratak Srbije u Evropu, maksimalno će se angažovati kako bi se taj rezultat postigao. Ove poruke ohrabrenja srpskom državnom vrhu u utorak u Beograd donosi italijanska šefica diplomatije Ema Bonino, koja u intervjuu za Novosti kaže da Srbija i ubuduće može da računa na punu podršku Italije. Jačanje odnosa sa Beogradom za Rim je prioritet i ministarka Bonino najavljuje novi međudržavni samit, u okviru strateškog partnerstva koje su dve zemlje započele još 2009.

Miščević: Najznačajniji proces za Srbiju u 21. veku

Zanimljivo je kako su pitanja procedure Evropske unije ovih dana postala pitanja od primarnog političkog značaja u Srbiji, što se događa po prvi put, bar u meri u kojoj pratim odnos Srbije i EU od početka devedesetih godina. Nemojte me pogrešno razumeti - to je značajan napredak, jer samo upoznavanjem procesa i svih njegovih elemenata, a ne samo političkih uslova, nećemo više biti iznenađeni onim što je pred nama u evropskim integracijama. Naime, da li je samo datum za otvaranje pregovora ono što nas može zadovoljiti i dokazati našu posvećenost evropskim integracijama, ili će biti neko od „svetala”, a nagrada dolazi kasnije?! Ono na šta bih ja volela da obratimo pažnju jeste činjenica da kakva god odluka bude doneta na Samitu EU krajem ovog meseca, njome će zapravo početi najznačajniji proces za Srbiju u 21. veku, a to je proces njenog pristupanja Uniji. I, mnogo više i mnogo značajnije, to će biti proces najvećih, najobimnijih i najtežih reformi u našoj zemlji, koji od Srbije treba da stvori normalnu, razvijenu, evropsku državu – piše za Danas dr Tanja Miščević, profesor Fakulteta političkih nauka.

popl nem barze

Fischbeck, 17.06.2013 - posledice poplava u Nemačkoj

Agrokor kupio 36 odsto Srbije

Preuzimanjem slovenačkog „Merkatora“, hrvatski „Agrokor“, vlasništvo Ivice Todorića, dobija i trećinu srpskog maloprodajnog tržišta - tačnije 36 odsto, pišu Novosti. Potez „Agrokora“, koji je kupio 53 odsto akcija „Merkatora“, a do kraja godine trebalo bi da postane vlasnik celokupne kompanije, osetiće se i u Srbiji. 

Mala matura za 2000 dinara

Testovi za malu maturu prodavali su se u ponedeljak na ulici za 2.000 dinara. Da li je reč o verodostojnim kombinacijama pitanja, znaće se već u utorak, kada deca budu rešavala zadatke iz matematike, pišu Novosti. Pojedini nastavnici tvrde da su ih deca dan pred polaganje završnog ispita iz srpskog jezika zvala da im pomognu u rešavanju konkretnih pitanja - upravo onih koji su se u ponedeljak našli na testu. Reporter Novosti je komplet od tri testa iz matematike, od kojih će jedan, navodno, u utorak da izvuče ministar prosvete Žarko Obradović, i koji će osmaci rešavati, nabavio od đaka po ceni od 2.000 dinara. Navodno, kada su pre nekoliko dana pojavili, zadaci su koštali i do 500 evra. Da ispitaju regularnost male mature, biće narednih dana posao Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Ministarstvo povuklo Pravilnik o pristupu zadržanim podacima

Ministarstvo trgovine i telekomunikacija odlučilo je da povuče Pravilnik o zadržanim podacima i presretanju elektronske komunikacije, saznaje Danas u tom ministarstvu. Kako objašnjava izvor našeg lista, do povlačenja pravilnika je došlo nakon što je Ustavni sud Srbije krajem protekle sedmice oglasio neustavnom odredbe Zakona o elektronskim komunikacijama koje se odnose na kontrolu zadržanih podataka nastalih u fiksnom i mobilnom telefonskom saobraćaju i internet komunikaciji. Tim odredbama bilo je moguće da nadležne službe - BIA, policija, tužilaštvo, Vojnoobaveštajna (VOA) i Vojnobezbednosna agencija (VBA), mimo suda pristupe zadržanim podacima, to jest informacijama o tome ko je koga, kada i odakle zvao i koliko je trajao razgovor, a nadležno ministarstvo je imalo ovlašćenje da bliže uređuje zahteve u vezi sa zadržanim podacima podzakonskim aktom.

Republika je lokalu „zavrnula slavinu“

Novim poreskim zakonima republika je lokalu „zavrnula slavinu“, ali su opštine i gradovi našli način kako da popune rupe u budžetu, pišu Novosti. Na meti su nelegalni objekti, čijim vlasnicima poslednjih dana masovno stižu rešenja za porez na imovinu i to retroaktivno - za tri do pet godina unazad.

Papuljas: Prvi za Srbiju

Grčka će nastaviti politiku podrške evropskoj perspektivi zapadnog Balkana, na osnovu principa uslovljenosti, dakle ispunjavanja neophodnih kriterijuma, među kojima je i regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi. Najveći izazov za Srbiju upravo je bio da dokaže svoju stabilizacionu ulogu na regionalnom nivou. U okviru toga, bili smo prvi koji smo se, u teškim vremenima za Srbiju, borili da ubedimo Evropu u iskrenu volju Beograda da korača ka evropskoj porodici. Smatramo da sada postoji široki konsenzus u Evropi da je Srbija načinila suštinske korake u ovom pravcu - kaže Karolos Papuljas (84) borac protiv nemačke okupacije, doktor prava, bivši šampion u atletici i odbojci, jedan od osnivača socijalističkog Pasoka, ministar u mnogim bivšim vladama, poslanik u više mandata i predsednik Grčke od 2005. On je ponovo ju Beogradu gde će, kao i u ranijim prilikama, ustanoviti da Srbija i Grčka nemaju nijedan otvoren problem otkako su pre 131 godinu uspostavile diplomatske odnose. Samo prijateljstvo „koje nikad neće prestati”. Uoči njegove dvodnevne zvanične posete, predsednik Papuljas se ljubazno odazvao molbi Politike za intervju.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...