Država novim setom poreskih zakona štiti poslodavce koji su prekršili zakon i oštetili radnike i budžet

Dragoljub Petrović

(nedelja, 16. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Surčin/Beograd, 15.06.2013 - "vodeni pozdrav" za Airbus A319, prvi avion nacionalne avio-kompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Etihad Airways koji je danas sleteo na beogradski aerodrom "Nikola Tesla", na letu EY71 iz Abu Dabija

Oni kojima poslodavac nije uplaćivao doprinose za PIO, a od tada je prošlo 10 godina, praktično neće imati pravo čak ni da tuže poslodavca za neisplaćene doprinose, a u penzijskom fondu neće moći da ostvare pravo na punu penziju. Bogataši imaju još dve nedelje da dobrovoljno prijave svoj imetak, a tada poreznici kreću u dugo najavljivanu unakrsnu kontrolu. Izlaz iz krize postoji, program postoji, duboka reforma svih deset podsistema privrednog sistema je nužna i moguća, ali jednovremeno primenjena – kaže Slobodan Komazec. Hrvatska sudski goni čak 1.200 Srba, a taj broj raste iz godine u godinu. Čedomir Jovanović, lider LDP, kupio je „Silos“ iz Kovina, firmu za skladištenje i sušenje žitarica i industrijskog bilja. Istraga oko Luke beograd vodi se samo protiv predstavnika države koji su odlučili da prodaju akcije te firme, a ne protiv vlasnika Milana Beka i Miroslava Miškovića. Ministarstvo kulture izdvojilo je sredstva da se posle skoro jednog veka u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta napravi stalna izložba eksponata sa svetski poznatog lokaliteta - Belog brda u Vinči. Ukidaju se nacionalne penzije.

Janković: Država zabila nož u leđa radnicima

Najnovijim setom poreskih zakona država je usvojila predlog o zastarevanju poreza i doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje čime je praktično zaštitila poslodavce koji su se oglušili o zakon, oštetili i radnike i budžet. Umesto da ih natera da ovu grešku isprave makar na sudu, država ih je novim zakonom oslobodila svake odgovornosti, pa i mogućeg utuživanja na sudu! Samo lane, poslodavci su „prevideli” da za više od 98.000 radnika uplate doprinose, uskraćujući im tako pravo na penziju. To je nož u leđa radnicima i šamar u lice savesnim poslodavcima – kaže u razgovoru za Politiku Saša Janković, ombudsman – zaštitnik građana Republike Srbije. Oni kojima poslodavac nije uplaćivao doprinose za PIO, a od tada je prošlo 10 godina, praktično neće imati pravo čak ni da tuže poslodavca za neisplaćene doprinose, a u penzijskom fondu neće moći da ostvare pravo na punu penziju.

Bogataši imaju još 15 dana da prijave imovinu

Bogataši imaju još dve nedelje da dobrovoljno prijave svoj imetak. Rok za podnošenje informativne poreske prijave, za one čije bogatstvo prelazi 35 miliona dinara, ističe 30. juna. Tada poreznici kreću u dugo najavljivanu unakrsnu kontrolu. Do sada se javilo 966 imućnih građana Srbije, a Poreska uprava veruje da ih je najmanje 2.000, pišu Novosti. Naknadno oporezivanje, međutum, smatraju ekonomisti, ove godine budžetu neće doneti značajna sredstva. Država je deceniju unazad imala šansu da započne unakrsnu kontrolu prijavljenih prihoda i stvarnog poseda građana Srbije, ali je tek ove godine rešila to i da učini. Javni poziv da se bogataši sami prijave teče od 15. januara. Onima koje poreznici naknadno otkriju preti kazna i to u iznosu od tri odsto procenjene vrednosti imovine. Država je deceniju unazad imala šansu da započne unakrsnu kontrolu prijavljenih prihoda i stvarnog poseda građana Srbije, ali je tek ove godine rešila to i da učini. Javni poziv da se bogataši sami prijave teče od 15. januara. Onima koje poreznici naknadno otkriju preti kazna i to u iznosu od tri odsto procenjene vrednosti imovine. 

Komazec: Iz krize možemo izaći za godinu

Možete li teško oboleli organizam, čiji organi većinom ne funkcionišu, lečiti aspirinom ili pukim obećanjima da će biti bolje? Izlaz iz krize postoji, program postoji, duboka reforma svih deset podsistema privrednog sistema je nužna i moguća, ali jednovremeno primenjena. Na važećoj koncepciji i modelu razvoja kriza se samo produbljuje i produžava - kaže u razgovoru za Novosti profesor javnih finansija i bankarstva Slobodan Komazec koji je predavao na gotovo svim univerzitetima bivše Jugoslavije. Srpsku ekonomiju poredi sa teškim kliničkim bolesnikom sa dobrim izgledima samo ako se angažuju valjani doktori. On kaže da se šok terapijom u privrednom sistemu iz krize može izaći za godinu dana.

Hrvatska goni 1.200 Srba

Ni 18 godina posle rata u Hrvatskoj, priča sa procesuiranjem Srba za ratne zločine nije završena. Tačnije, nije ni blizu kraja, jer broj osumnjičenih, optuženih i osuđenih u odsustvu i dalje raste umesto da se smanjuje, pišu Novosti. Prema podacima koji su srpskom Ministarstvu pravde iz Hrvatske dostavljeni 2010. godine, na spisku je bilo nešto više od 900 ljudi. Mada je Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) u međuvremenu izvršio reviziju, broj je porastao na nešto više od 1.200, potvrđuju u Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu. Upravo zato je ovo bila jedna od tema sedme regionalne konferencije tužilaca na Brionima, 22.-24 maja. DORH je, inače, odustao od postupaka u blizu stotinu predmeta. Reč je o različitim fazama postupka: o licima protiv kojih se vodi istraga, o optuženima u odustvu i osuđenima u odsustvu.

Čeda Jovanović kupio “Silos”

Čedomir Jovanović, lider LDP, kupio je „Silos“ iz Kovina, firmu za skladištenje i sušenje žitarica i industrijskog bilja, saznaje Kurir. Naime, firma „Agroposlovi“, u kojoj je Jovanovićeva supruga Jelena direktor, a Jovanović preko firme „SHSF d. o. o.“ jedan od većinskih vlasnika, postala je pre dva dana (14. juna) vlasnik gotovo 30 odsto akcija „Silosa“.  Kad se tome doda da su „Agroposlovi“ odranije vlasnici 67,01 odsto akcija, to znači da su Jovanovići sada postali vlasnici gotovo cele firme. U izveštaju o preuzimanju akcija navodi se da je reč o preuzimanju 53.583 akcija, a da je vrednost jedne akcije 626 dinara.

Strah od gubitka posla - mobing

Stručnjaci kojima je u opisu posla rad sa žrtvama mobinga kažu da su žrtve psihološke torture na radnom mestu najčešće osobe koje se nalaze u najproduktivnijem životnom periodu i koje su visokoobrazovane, a „dželati” u psihološkim rukavicama po pravilu su osobe koje su radnu knjižicu dobile „preko veze” i koje sve stručne osobe u svom radnom okruženju doživljavaju kao svoju neposrednu konkurenciju, piše Politika. Ujedinjeni rezultati socijalno-psiholoških istraživanja govore da svaka druga zaposlena osoba u Srbiji ima strah od otkaza. Na žalost, upravo je strah od gubitka posla pokretački mehanizam za mobing – psihološko maltretiranje kolega koje ima za cilj oslobađanje od viška radne snage, a ta tortura vrši se kroz zastrašivanje, premeštanje na drugo radno mesto, socijalnu izolaciju i profesionalno ignorisanje. 

Bubalo negira krivicu: “Sve sam radio po propisima”

Tužilaštvo za organizovani kriminal donelo je u subotu naredbu o sprovođenju istrage protiv Predraga Bubala, bivšeg ministra privrede i privatizacije, i još sedmoro osumnjičenih kojima se na teret stavljaju zloupotrebe prilikom privatizacije „Luke Beograd“. Pored toga, Tužilaštvo je predložilo da svim osumnjičenim bude određen pritvor do 30 dana, radi neometanog vođenja krivičnog postupka. Odluku o ovome doneće sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu. Prema informacijama iz tužilaštva, osumnjičeni su negirali dela koje im se stavljaju na teret, tvrdeći da su sve radili po zakonu. Advokat Krsto Bobot, branilac Gorana Mrđe, rekao je u subotu, za Novosti, da je njegov klijent detaljno, stručno i argumentovano objasnio da je svoju dužnost obavljao po propisima.

Blic piše da se istraga vodi samo protiv predstavnika države koji su odlučili da prodaju akcije Luke Beograd, a ne protiv vlasnika Milana Beka i Miroslava Miškovića. Taj list navodi  da su optuženi prebacivali na saslušanju krivicu sa jednih na druge.

Nalazi iz Vinče biće konačno izloženi javnosti

Ministarstvo kulture izdvojilo je sredstva da se posle skoro jednog veka u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta napravi stalna izložba eksponata sa svetski poznatog lokaliteta - Belog brda u Vinči, saznaju Novosti. Nalazi koji imaju najvišu, "nultu" kategoriju, na jesen će najzad izaći iz depoa. Zahvaljujući upravo tim otkrićima akademika Miloja Vasića Srbija je blesnula na međunarodnoj kulturnoj pozornici između dva svetska rata - ističe dr Mira Ružić, upravnik Arheološke zbirke Filozofskog fakulteta. Arheolozi podsećaju da je Vinča od prvog dana bila senzacija, pa je iskopavanja pre Prvog svetskog rata većim delom finansirao Ruski carski arheološki institut u Carigradu, a posle rata ser Čarls Hajd, britanski novinski magnat. On je sponzorstvo uslovio stvaranjem arheološke zbirke na Filozofskom fakultetu, koja je trebalo da služi pre svega studentima. Trenutno se hiljade vinčanskih figura i dokumentacija akademika Vasića nalaze u stotinama kutija u depou zbirke. 

Ukidaju se nacionalne penzije

Razdor i revolt koji je svake godine izazivalo javno nadmetanje umetnika i kulturnih radnika u borbi za nacionalno priznanje u vidu doživotne apanaže u iznosu od 500 evra mesečno (neto iznos u dinarskoj protivvrednosti) na već postojeću penziju, dobiće po svoj prilici drugačiji epilog. Naime, kako Politika saznaje iz Ministarstva kulture Republike Srbije, već se uveliko radi na zakonu kojim će biti regulisano dodeljivanje nacionalnih priznanja. Njime bi trebalo da se ukinu doživotne nacionalne penzije i uvede jednokratno dodeljivanje nacionalnog priznanja, uz diplomu i odgovarajući novčani iznos.

I Evropa razvija program za kontrolu komunikacija

Jedna od najpopularnijih novih američkih TV serija "Osoba od interesa" ima sasvim jednostavnu ideju - američka vlada razvila je softver koji joj omogućava da prati svaki korak svojih građana. Možda ideja ove serije i ne bi bila tako loša da stvarnost još jednom nije otišla dalje - zahvaljujući Edvardu Snodenu, bivšem službeniku NSA, saznali smo da uz svesrdnu saradnju internet-giganata, američke službe prate građane čitavog sveta, pišu Novosti. A Evropska unija, čiji se lideri bune zbog američkog kršenja sloboda, paralelno razvija projekat INDEKT, koji će omogućiti prikupljanje informacija, ne samo iz javno dostupnog dela interneta, društvenih mreža, foruma, mreža sa podacima državnih institucija i ureda, već i sa kamera za video-nadzor i različitih drugih izvora.

Rusi kažnjavaju LGBT propagandu

Dok se na Zapadu gej-supružnici vesele, jer su im zakonski dozvoljeni brakovi, ruski parlament usvaja zakon kojim je pooštreno kažnjavanje gej-propagande. Predlagači zakona umesto termina „homoseksualci“ koriste novokomponovani - „osobe netradiocionalnih seksualnih odnosa“. Novčane kazne za pojedince nisu visoke - od sto do hiljadu evra - a firme mogu biti kažnjene do 25.000 evra, pišu Novosti. “U Rusiji nema nikakve diskriminacije ljudi netradicionalne seksualne orijentacije. Priznajemo ih na državnom nivou i oni mogu da rade posao koji im se sviđa i tako grade karijeru. Zbog svega toga meni su dosadila pitanja o homoseksualcima i o jednopolnim brakovima” - izjavio je predsednik Vladimir Putin ovih dana u Jekaterinburgu, posle samita Rusija - EU. 

Svetlana Ražnatović kvit sa državom

Svetlana Ražnatović otplatila je treću ratu državi i na taj način završila sa svojom kaznom. Kako piše Blic, ona je od zarađenih honorara uspela da vrati dug prijateljima, koji su joj pre pet meseci pomogli da otplati drugu ratu od 500.000 evra. Možda bi i sama Ceca uspela da prikupi svih 500.000 evra, ali su joj posao olakšali prijatelji koji joj nisu okrenuli leđa.

  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...