Hag oslobodio generala Momčila Perišića

Anđelka Nikolić

(petak, 1. mart, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Kremlin/Moscow, 28.02.2013 - predsednici Rusije i Francuske, Vladimir Putin i Fransoa Oland, sa ruskim i francuskim poslovnim ljudima u Kremlju

Hag je poništio prvostepenu presudu od 27 godina zatvora bivšem načelniku GŠ VJ Momčilu Perišiću i oslobodio ga krivice. Perišić vladinim avionom u petak stiže u Beograd.

Dijalog sa Prištinom pred krahom. Dačić ne zna šta više da predložimo, osim da priznamo nezavisnost Kosova i da kažemo ”nama se ništa ne uvažava, radite šta hoćete”. Državni vrh zaseda u petak kako bi još jednom potvrdio platformu Srebije. Državni vrh danas i o sudbini Železare Smederevo. Dinkić najavljue plan B za Železaru. Plan B prazna priča, tvrde radnici i poćinju  protest.

Afera s mlekom rešena. Vlada dozvolila deset puta više aflatoksina u mleku i sad je mleko - po zakonu - ispravno.

perisic oslobo

Hague, 28.02.2013 - bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić u sudnici Haškog tribunala uoči izricanja konačne presude

 Hag oslobodio generala Momčila Perišića

Haški tribunal oslobodio je krivice za zločine srpskih snaga u BiH i Hrvatskoj, bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića (68). Apelaciono veće prihvatilo je žalbu odbrane i ukinulo prvostepenu presudu kojom je Perišiću izrečena kazna od 27 godina zatvora, prenose na naslovnim stranama beogradski mediji.

Prvostepena presuda poništena je sa četiri glasa sudija Žalbenog veća, od ukupno pet, a on je oslobođen krivice da je u ime VJ pomagao pri zločinima VRS u Srebrenici i Sarajevu, i VRSK u Zagrebu, ističu  Novosti.

Žalbeno veće, kojem je predsedavao američki sudija Teodor Meron utvrdilo je da pomoć koju je VJ, na čelu s Perišićem, pružila Vojsci RS, nije bila data sa uputstvom da bude korišćena za činjenje ratnih zločina u Sarajevu i Srebrenici, već za opšti ratni napor VRS, piše Politika.

„VRS nije ni dejure ni defakto bila podređena VJ“, kazao je Meron, naglašavajući da ni VRS nije bila u potpunosti zločinačka vojska, iako je njena strategija uključivala počinjenje zlodela nad civilima. Meron je naglasio da je pomoć jedne armije drugoj u ratnim naporima nedovoljna za krivičnu odgovornost, piše Danas.

Žalbeno veće poništilo je i prvostepenu presudu da je Perišić kriv zbog toga što nije sprečio i kaznio počinioce raketnog napada na Zagreb sa položaja snaga Republike Srpske Krajine u maju 1995. Apelaciono veće utvrdilo je da Perišić nije imao neposrednu komandu i kontrolu nad Srpskom vojskom Krajine.

Blic u naslovu ističe da je Perišić treći  Srbin oslobođen u Hagu.

Bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije doputovaće u Beograd avionom Vlade Srbije, saopšteno je iz Vlade. Kako se navodi u saopštenju Vlade, očekuje se da avion kojim će doputovati Perišić sleti na beogradski aerodrom oko 13 sati, piše Kurir.

Alo na naslovnoj strani u prvi plan već u naslovu ističe: Vlada šalje avion po Perišića.

Konačno jedna dobra vest iz Haga

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je Tanjugu da je ta presuda Haškog tribunal od velikog značaja za Srbiju jer negira optužbe o navodnoj agresiji Vojske Jugoslavije na BiH i Hrvatsku.

“To je konačno jedna dobra vest iz Haga”, kazao je Dačić, prenosi Kurir.

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić ocenio je da je ta presuda bitna za Srbiju i veoma je važna distanca između Vojske Jugoslavije i Vojske Republike Srpske, prenosi  Politika.

Branilac Novak Lukić izjavio je da oslobađajuća presuda Perišiću razbija predrasude o krivičnoj odgovornosti vođstva SRJ za zločine u Hrvatskoj i BiH, 1993–1995. godine.Lukić je novinarima rekao da je presudu priželjkivao, ali da je ona i iznenađenje, s obzirom na sve što se događalo u tribunalu svih ovih godina.

Agencije: Pobeda Srba u Tribunalu

U kratkim komentarima na oslobađajuću presudu generalu Perišiću svetske agencije ocenjuju da ona predstavlja svojevrsnu pobedu Srba u Tribunalu i da je značajna za Srbiju, jer se njome potvrđuje da srpski zvaničnici nisu odgovorni za zločine počinjene u Bosni.

AP navodi da ova odluka predstavlja jednu od retkih pobedu Srba u Tribunalu. BBC iz Beograda ocenjuje da bi ova odluka mogla da povrati veru građana Srbije u neutralnost Tribunala, a AFP navodi da će "oslobađanje jednog srpskog vojnog lidera" biti pozdravljeno u Beogradu gde se Tribunal smatra pristrasnim".

Bivša direktorka Fonda za Humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je za Danas da se nakon oslobađanja hrvatskih generala moglo očekivati da Haški tribunal u istom tonu donese presudu i generalu Momčilu Perišiću.

Dijalog pred krahom-sastanak državnog vrha

Pošto Priština ne pristaje ni da razgovara o ovlašćenjima Zajednice srpskih opština, dijalog Ivice Dačića i Hašima Tačija preti da propadne, pišu Novosti.

Pred sledeću briselsku rundu koja je zakazana za ponedeljak, pozicije dve strane su najudaljenije od početka pregovora. Zbog ulaska u tu kritičnu fazu, predsednik države Tomislav Nikolić zakazao je za petak sastanak državnog vrha kako bi se još jednom utvrdio stav Srbije.

Prema saznanjima Novosti, Beograd insistira da Zajednica srpskih opština ima izvršnu vlast u oblasti prosvete, zdravstva, kulture, medija, prirodnih resursa, socijalnih pitanja. Za organe te autonomije, koja bi bila finansijski vezana za Srbiju, raspisivali bi se izbori. Za Prištinu je sve to neprihvatljivo. Hašim Tači je spreman da prihvati Zajednicu srpskih opština, ali samo kao neku vrstu nevladine organizacije. Po njemu, za srpsku zajednicu se ne bi organizovali izbori.Pored ovih suštinskih razlika, dogovora nema ni oko suda u Kosovskoj Mitrovici, telekominikacija i energetskog sistema.

nbs-nikol-dac-patrijarh

Beograd, 28.02.2013 - predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić i poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Irinej posetili su Narodnu biblioteku Srbije povodom svečane proslave Dana Narodne biblioteke Srbije i Nacionalnog dana knjige: Tomislav Nikolić, Dragica Nikolić, Ivica Dačić, patrijarh Irinej, Dejan Ristić

Dačić: nama se ništa ne uvažava, radite šta hoćete

Premijer Ivice Dačića  izjavio je za Novosti da situacija nije nimalo naivna, već je veoma teška. Bićemo izloženi velikim pritiscima i manipulacijama. Srbija je pokazala korektnost i ne znam šta više mi možemo da predložimo, osim da priznamo nezavisnost Kosova i da kažemo ”nama se ništa ne uvažava, radite šta hoćete”. Ali, šta će onda biti sa našim narodom - upitao je Dačić?

Pozicija Brisela je za sada neutralna i oni žele da se reši problem. Oni stalno govore da neće Republiku Srpsku, ali nadležnost zajednica opština koje smo predvideli mnogo su niže od nadležnosti RS, rekao je Dačić.

Dačiću teško: krah dijaloga, male šanse za datum, loš prolaz na izborima..

Aktuelni pesimizam srpskog premijera Ivice Dačića potiče od  teškoća u dijalogu s Prištinom ali i od potencijalno nepovoljne pozicije u slučaju vanrednih izbora, piše Politika povodom Dačićeve izjave da su  veliki problemi na vidiku jer prištinske vlasti ne žele da prihvate ništa što ne moraju i na šta ih niko ne tera.

Otkuda sada Dačićevo o otvoreno nezadovoljstvo? Da li je zaključio da su razgovori sa Hašimom Tačijem pred krahom i da su male šanse da Srbije do aprila, kada bi Evropska komisija trebalo da preporuči datum za pregovore, ispuni sve što se od nje očekuje? Ili je shvatio da mu je potrebna pomoć, možda onakva kakvu su predložili nemački zvaničnioci – da se Aleksandar Vučić otvorenije uključi u dijalog Beograd - Priština. A možda bi se sve to moglo svesti na obični izbornu priču?

Sudeći po ocenama posmatrača, reč je o svemu ovome pomalo, zaključuje list.

Eštonova: Ne tražim od Nikolića priznanje Kosova

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton rekla je u četvrtak u razgovoru sa predsednikom Slovačke Ivanom Gašparovičem da ne traži i da neće tražiti od predsednika Srbije Tomislava Nikolića da prizna Kosovo, prenose Novosti.

Situacija sa nezavisnošću Kosova ne može da se vrati nazad i jedino što tražim jeste da se ne ignorišu ljudi na severu Kosova gde se ne živi dobro. Upravo zbog njih, odnos Beograda i Prištine morao bi da se reši. Prvi korak bi trebalo da bude normalizacija odnosa između Srbije i Kosova. Za kosovske Srbe je potrebno stvoriti takav status, da se ne osećaju otrgnuti od društva, nego priznati - rekla je Eštonova

Vlada dozvolila deset puta više aflatoksina u mleku

Aferu sa mlekom Vlada Srbije odlučila je da okonča tako što je podigla dozvoljeni nivo aflatoksina u ovoj namirnici, i to za deset puta. Država je na ovaj način, zapravo, odlučila da krene linijom manjeg otpora i umesto da pooštri propise za stočnu hranu, da osavremeni proizvodnju i prati evropske trendove u bezbednosti hrane, pokazala da tome, za sada, nije dorasla, komentariše Politika.

Vlada Srbije odlučila je da promeni Pravilnik o dozvoljenoj količini aflatoksina u mleku sa sadašnjih 0,05 mikrograma po kilogramu na 0,5, kao što je bilo do pre dve godine – izjavio je ministar poljoprivrede Goran Knežević, tvrdeći da te količine ne mogu negativno da utiču na zdravlje ljudi.

Taj pravilnik nije deo nacionalnog programa za integraciju u EU i njegovo usvajanje nije bila obaveza Srbije nego se radilo o nepotrebnom i nekritičkom prepisivanju EU propisa - kaže Knežević .

“Suvi genije. Knežević povećao količinu otrova u mleku za deset puta”, piše Alo.

“Šokantna odluka vlade Srbije”, komentariše Blic pod naslovom: “Legalizovali trovanje aflatoksinom”. “Totalna zbrka, mleko koje je do juče povlačeno kao zatrovana sada je odjednom ispravno”, piše taj list.

knezevic mleko

Beograd, 28.02.2013 - ministar poljoprivrede Goran Knežević na konferenciji za novinare povodom donošenja pravilnika o dozvoljenoj količini aflatoksina u mleku 

..da bi se sprečio pokolj stoke?

Kako je za Politiku rekao Dragan Glamočić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu i član radne grupe za mleko „država se na ovaj korak između ostalog odlučila zbog pokušaja da se spase stočarstvo u Srbiji i spreči veliki pokolj stoke”. Ovaj potez je bio jedini realan u datoj situaciji. Imali smo dosta uzoraka iznad 0,05. Količine aflatoksina koje se kod nas pronalaze su daleko ispod 0,5 mikrograma po litru– rekao je Glamočić.

Ugrožen izvoz mleka

Odluka Vlade Srbije da ponovo "podigne" gornju granicu aflatoksina u mleku nije nimalo dobra i ne približava nas evropskim standardima, tvrdi Miladin Ševarlić, profesor sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, za Novosti.

To će smanjiti izvozni potencijal industrije mleka i eliminisati  srpske proizvode sa tržišta regiona.

U Crnoj Gori 90 odsto ispitanih linija mleka srpskih proizvođača bilo je nebezbedno. Sve nebezbedne serije povučene su iz radnji, uskladištene i biće vraćene proizvođačima, pišu Novosti.

Plan B prazna priča?

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić najavio je da će danas objaviti plan B za Železaru Smederevo, jer ruski Uralvagonzavod nije dostavio ponudu za tu kompaniju, piše Danas pod naslovom: Plan B prazna priča?

Dinkić je rekao da će o daljoj sudbini Železare danas raspravljati državni vrh. Na sastanak je pozvao predsednika Srbije Tomislava Nikolića, premijera Ivicu Dačića, kao i neke ministre, a po okončanju tog skupa će otići u Smederevo, gde će rezervni plan predstaviti rukovodstvu i sindikatima te kompanije. On će tražiti njihovu saglasnost za plan koji je pripremilo njegovo ministarstvo, ali tokom jučerašnjeg dana niko nije mogao da kaže šta je alternativa strateškom partnerstvu sa Rusima.

Dva reprezentativna sindikata Železare Smederevo danas počinju protest zbog toga što Vlada Srbije nije našla rešenje za to preduzeće i, ukoliko ga hitno ne ponudi, tražiće i smenjivanje ministra finansija Mlađana Dinkića.

Mihajlović: Prvo socijalne karte, pa poskupljenje struje

Cena električne energije neće se menjati pre 1. aprila, kada na snagu stupaju socijalne karte. Do tada bi i Agencija za energetiku trebalo da završi novi tarifni sistem, koji je vraćen na doradu, jer mora da uspostavi što pravedniju skalu plaćanja, uzimajući u obzir standard građana i stanje u privredi. Oko 320.000 građana biće obuhvaćeno povlasticama, rekla je za Novosti ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović. Ona je izjavila i da nema privatizacije EPS-a.

Požarevac: Zbog gladi hteo u smrt

Posle višečasovne drame, policija odgovorila od samoubistva Ivana P. (28) iz Požarevca koji je rekao da više ne želi da živi, jer ne može da nađe posao i bukvalno gladuje, prenose Novosti.

Zbog neplaćenih računa isečena mu je i struja, pa živi u mraku i hladnoći, bez grejanja. Ivan P. je od rođenja do svoje 12. godine živeo u hraniteljskoj porodici u Miloševcu kod Velike Plane, nakon čega je prešao da živi kod svog oca u Požarevcu. Njihove komšije kažu da se radi o dobrim ljudima, koji se već dugo zlopate zbog velike nemaštine.

Pametni odlaze zbog golog života

Srbija je po odlivu mozgova dodatno pala na svetskoj lestvici, na 141. mestu među 144 zemlje. Prosek iseljenih je 24 godine, pišu Novosti.

Najgrublje procene govore da se napolju nalazi oko 5.000 doktora nauka i skoro isto toliko mladih istraživača. Od oko 3.000 ljudi koji godišnje dobiju vizu u SAD, 10 odsto su visokoobrazovani. Od 1997. do 2002. godine 469 ljudi odavde doktoriralo je u SAD, a 80 odsto tamo i ostalo. Najviše je iz zemlje otišlo lekara, elektroinženjera, IT stručnjaka i nešto malo manje mašinskih inženjera.

nato-srb-sad

Monterej, 28.02.2013 - učesnici konferencije o igradnji integriteta u oblasti odbrane (The 2013 NATO Building Integrity Conference) u Montereju, na kojoj je učestvovao i državni sekretar MO Srbije Miroslav Jovanović 

Preliću se opet sudi?

Vođa „Alkatraza“, navijačke grupe FK Partizan, Đorđe Prelić (28), koji je uhapšen u Španiji zbog ubistva francuskog državljanina Brisa Tatona, trebalo bi da bude isporučen Srbiji najkasnije za nekoliko meseci, pišu Novosti.

Potvrđeno je da će naše Ministarstvo pravde podneti zahtev za ekstradiciju kada stigne i zvanična potvrda da se radi o traženom huliganu i sva potrebna dokumentacija bude prevedena na španski jezik. Iako je Prelić u odsustvu osuđen na 15 godina zatvora, on će moći da podnese zahtev za ponavljanje suđenja, potvrdili su u Višem sudu u Beogradu.

Prozvani o reviziji: Nema pronevera

Ostavka reditelja Emira Kusturice na javne funkcije samo je najglasnija reakcija na prekršajne prijave koje je protiv više od 190 osoba podneo državni revizor. Jer, na spisku su bivši i sadašnji ministri, ambasadori, gradonačelnici i drugi nosioci javnih funkcija. Većina sa spiska državnog revizora ne zna ni zašto su bili predmet postupka, pišu Novosti.

Veliki deo njih ne krije ogorčenje zbog toga što su u javnosti prikazani kao bahate trošadžije državnog novca. Oni navode da su prijave napisane bez argumenata, ali i da su posledica robovanja formi i birokratiji.

Uglavnom je reč o nepoštovanju procedura. U DRI kažu da nije reč o ”lovu na veštice”, već o zakonskoj obavezi.

Dosije Stanišić: Šta je Đinđić rekao Miloševiću

Novosti nastavljaju da ističu zasluge Jovice Stanišića , pitajući zašto najpoznatiji srpski policajac čeka presudu Haškog tribunala.

U četvrtom nastavku list piše kako je Stanišić, tada šef srpske DB, uspeo da spreči krvoproliće i amortizuje suludu ideju Slobodana Miloševića da primenom sile odgovori na masovne ulične demonstracije širom Srbije posle krađe lokalnih izbora.

Stanišić je posegao za možda u tom trenutku jedinim razumnim rešenjem: da organizuje susret Miloševića i opozicionog lidera Zorana Đinđića. Istina je: bio je susret! Organizovao ga je Jovica Stanišić, piše list. Sreli su se u vili broj 16, na Dedinju. Razgovarali su sami čak nekoliko sati.

Đindjić je posle došao do Stanišića i rekao: Jovice, ne vredi! Ovaj čovek nije normalan!

Milošević je strašno zamerio Stanišiću i bio je ljut kao ris! Vikao je da Stanišić stoji iza Đinđića, da je on, u stvari, Demokratska stranka.

Stanišić pokušava sa poslednjim adutom. Hitno odlazi u Moskvu na sastanak sa Jevgenijem Primakovom. Traži pomoć da se Milošević urazumi. Rešenje je ubrzo pronađeno: Milošević je doneo zakon, leks specijalis! Time je rešena sigurno najozbiljnija politička kriza u Srbiji devedesetih godina. Jaz između Miloševića i Stanišića bio je sve dublji. 

Niš: Čekali Konstantina, stigao Vang

Dve devojčice i dva dečaka ugledali su svet u sredu u Nišu na dan kada je u ovom gradu, tada rimskom Naisusu, pre 1.741 godinu rođen car Konstantin, pišu Novosti.

Rođenje dečaka se čekalo celi dan, pa je niški vladika Jovan koji je darivao decu, u porodilište otišao tek popodne kada su zaplakala dva dečaka. Prvi je svet ugledao mali Kinez čija je majka Bej Vang (24), a potom i sin Natalije Milošević (31).

Mali Milošević je roditeljima treće dete i bilo je planirano da dobije ime Vuk, ali je porodični savet sada u zasedanju, pa možda ponese i ime prvog hrišćanskog cara. Vangovi se verovatno neće otimati za to ime.

Ministarstvo prosvete: Tončev je menadžer master

Ivica Tončev, savetnik za nacionalnu bezbednost premijera Srbije Ivice Dačića, poseduje diplome na osnovu kojih je 2008. godine zasnovao radni odnos u Vladi Srbije, saopštilo je Ministarstvo prosvete Srbije, prenosi Danas.

U saopštenju Ministarstva navodi se da je Republička prosvetna inspekcija utvrdila da Tončev poseduje diplomu „Megatrend International Expert Conzortium“, čije je sedište u Londonu, za oblast „poslovna administracija, menadžment“, koja je kao strana javna isprava nostrifikovana rešenjem Fakulteta za menadžment u Zaječaru. Tončev ima i diplomu Megatrend univerziteta, Fakulteta za menadžment u Zaječaru o završenim master akademskim studijama drugog stepena na studijskom programu diplomske akademske studije menadžmenta, čime je stekao akademski naziv diplomirani menadžer - master.

Pao Surčinac: Počelo hapšenje Đilasove ekipe

Vojislav Janošević (67), funkcioner Demokratske stranke i bivši predsednik Gradske opštine (GO) Surčin, uhapšenje juče zbog sumnje da je zloupotrebom položaja prilikom izgradnje vodovoda i kanalizacije oštetio tu opštinu za više od 27 miliona dinara, prenosi Kurir uz komentar da je poćelo hapšenje Djilasove ekipe.

Vojislav Janošević se krio se u bašti kako bi izbegao privođenje. Pokušao je da pobegne, policija mu lisice stavila u bašti iza kuće.

Osim Janoševića, privedeni su Gvozden Radivojčević (57), Jovan Milivojević (40), Rade Spasić (68) i Svetlana Spasenović (49), dok će krivičnom prijavom biti obuhvaćen i Dejan Radojević (40).

Mišković prodaje svoju imovinu

Raspada se imperija. Mišković prodaje svoju imovinu.Na prodaju nudi i lokale u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, objavljuje  Informer.

Miškovićevi ljudi pokušavaju da prodaju „Kosta kofi”, ”Delta sport”, zastupništvo “Honde” i “BMW”. Najbogatiji Srbin u problemima jer banke odbijaju da mu i dalje kreditiraju poslove.

Ambasada skuplja ćetiri puta od vile Džonija Depa

Ministarstvo spoljnih poslova 2008. godine kupilo je diplomatsko predstavništvo Srbije u Briselu za 14 miliona evra, a za opremanje, renoviranje i troškove advokata izdvojeno je još 1,7 miliona, piše Alo.

Bivši šef diplomatije Vuk Jeremić iskeširao je 15,7 miliona evra državnih para  za zgradurinu u Briselu, piše list uz primedbu da je ambasada skuplja ćetiri puta od vile glumca Džonija Depa.

Sve spremno za Murinjov povratak u Čelsi

Trener Čelsija Rafael Benitez potvrdio je da će po završetku sezone napustiti klupu londonskog tima. Sve ovo krajičkom oka sa velikom pažnjom prati aktuelni trener Reala Žoze Murinjo, koji slovi za najozbiljnijeg kandidata da nasledi Beniteza, piše Danas.

Španski stručnjak je od dolaska na Stamford Bridž pod ogromnim pritiskom, jer su navijači otvoreno protiv njega. Oni ne mogu da se pomire sa činjenicom da njihov klub vodi trener koji je najveće uspehe postigao sa velikim rivalom Liverpulom tokom šest godina boravka na Enfildu. Atmosfera u ekipi Čelsija je daleko od željene, a i rezultati takođe.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...