Predsednik Srbije ponovo izbegao atentat?

Dragoljub Petrović

(četvrtak, 22. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Macau, 21.11.2012 - obuka novih krupijea u kazinu u Makau

Nepoznati vozač škode bez registarskih tablica pokušao je četiri-pet puta da preseče kolonu sa pratnjom Tomislava Nikolića. Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović pozvao je  vladajuću većinu da donese Zakon o ispitivanju imovine političara. Srbima je do sada, u pravosudnim presudama Haškog tribunala, izrečeno 685,5 godina zatvora, a nepravosnažno još 252 godine, što je ukupno gotovo deset vekova iza rešetaka. Potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski se zbog prolaska kroz crveno svetlo pozvala na poslanički imunitet. Uvoz hrane iz Evropske unije biće već 2014. godine, gotovo u potpunosti, bez troška naplate carine. Hemikalije koje mogu da izazovu rak i hormonalne poremećaje otkrivene su u odeći velikih modnih kuća kao što su "Zara", "Calvin Klein", "Levi's" i "Li Ning".

min tur plakanje

Gaza Siti, 21.11.2012 - turski ministar inostranih poslova Ahmet Davutoglu tokom susreta sa Palestincem kojem je poginula maloletna ćerka u izraelskom vazdušnom napadu 

“Škoda” presrela Nikolića

Tomislavu Nikoliću, predsedniku Srbije, juče oko 16 časova nepoznati vozač škode bez registarskih tablica pokušao je četiri-pet puta da preseče kolonu, saznaje Blic. Incident se dogodio u Ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu. Pratnja predsednika pokušala je da zaustavi vozača, ali je on pobegao. U MUP-u kažu da u ovom trenutku ne znaju da li se radi o bahatom vozaču ili je incident posledica gužvi zbog radova u ulici. Policija traga za vozačem.

Incident se dogodio u blizini TC "Piramida", a kada je pratnja pokušala da zaustavi to vozilo, vozač "škode" je iskoristio veliku saobraćajnu gužvu zbog radova na mostu preko Ade, te je pobegao u pravcu "Imo centra". Automatski je raspisana potraga za sivom "škodom fabijom", a u akciju je, kako saznajemo, uključena kompletna srpska policija, piše Alo. List navodi da se u poslednje vreme u Beogradu često mogu sresti civilni automobili sa rotacionim svetlima koje vozači nabavljaju na auto-pijaci u Bubanj potoku, a koje koriste ne bi li prilikom velikih saobraćajnih gužvi "odglumili" službena vozila i na taj način izbegli krkljanac.

Ovo je već drugi incident za nepunih mesec dana, pišu Novosti. Prošli put, kolonu vozila u kojoj je bio predsednik Nikolić, takođe je u nekoliko navrata, ali tada na autoputu Beograd – Niš, “isekao” džip za čijim volanom je bio pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova.

Čeda traži ispitivanje svoje imovine

Predsednik Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović pozvao je  vladajuću većinu da donese Zakon o ispitivanju imovine političara i ispita svakog na političkoj sceni, uključujući i njega samog, piše Politika u tekstu “Politika je najisplativiji biznis”. On je napomenuo da je vreme da Srbija dobije civilizovane, efikasne i stroge propise o borbi protiv korupcije i da ih je LDP vrlo konkretno predložio pre nekoliko dana. Pred tim merama, kako je naveo, vlast ćuti, nespremna da se ozbiljno posveti vođenju zemlje i poštenoj borbi za pravnu državu. 

Srbima deset vekova robije

U pritviru Haškog tribunala trenutno se nalazi 31 optuženi za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, pišu Novosti. Od toga, 23 su Srbi, šestorica Hrvati, ali iz Bosne, i trojica Albanaca. Srbima je do sada, u pravosudnim presudama, izrečeno 685,5 godina zatvora, a nepravosnažno još 252 godine, što je ukupno gotovo deset vekova iza rešetaka.

Srbija na više frontova protiv presude iz Haga

Srbija je na više frontova krenula u ofanzivu protiv oslobađajuće presude Haškog tribunala u procesu protiv hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača. Kako saznaju Novosti u vrhu srpske vlasti, ta bitka će se narednih meseci odvijati na minimum tri koloseka. Prvi je da se među članicama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija prikupi što šira podrška pred javnu debatu, koju je za april naredne godine zakazao predsedavajući GS Vuk Jeremić. Paralelno sa tim, naše Tužilaštvo za ratne zločine, kako je najavljeno, aktiviraće predmete povodom zločina počinjenih u “Oluji” i tražiti od Haga da dostavi dokaze iz predmeta protiv Gotovine i Markače. Uz to, premijer Ivica Dačić zadužio je potpredsednika Vlade Rasima Ljajića da stupi u kontakt sa predstavnicima Haškog tužilaštva, kako bi se eventualno izdejstvovalo podnošenje zahteva za reviziju postupka protiv hrvatskih generala.

Uspeh tematske konferencije UN koju je za april sledeće godine sazvao Vuk Jeremić, zavisiće najviše od odziva najvećih zemalja, piše Politika.

Manter Miškovićev lobista?

Kameron Manter, bivši američki ambasador u Srbiji, boravio je pre oko mesec dana u Beogradu gde je s Miroslavom Miškovićem, vlasnikom Delta Holdinga, razgovarao o mogućnosti da bude njegov lobista u Srbiji i na Zapadu, ekskluzivno saznaje Danas. Manter, odnedavno u penziji, imao je sastanak o sličnoj temi i s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a susreo se i s predstavnicima više vladajućih i opozicionih političkih stranaka.

Pozvala se na poslanički imunitet kod prekršajca

Potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski se zbog saobraćajnog prekršaja, prolaska kroz crveno svetlo, pozvala na poslanički imunitet, piše Blic. Sud je zatražio od Skupštine da se izjasni o njenom imunitetu. Ona međutim tvrdi da sudija nije razumeo šta je rekla, te da se nije pozivala na imunitet.

Ćirić: DS izlazi iz defanzive

Na Izbornoj skupštini Demokratske stranke u nedelju, 25. novembra, usvojićemo važne izmene Statuta, a sasvim je sigurno da ćemo odmah potom izaći iz defanzive u kojoj se nalazimo i biti žestoka opozicija sadašnjoj vlasti, najavljuje u razgovoru za Danas Goran Ćirić, kandidat za novog potpredsednika demokrata.

Propada Narodni muzej

Unutrašnjost više od stotinu godina stare zgrade na Trgu republike danas više liči na scenografiju za horor film, nego na prostor gde se čuva naše najvrednije umetničko blago. Posle mnogo godina provedenih u čekanju da počne rekonstrukcija, u Narodnom muzeju je sve manje nade. Dok se planovi oko uređenja, sanacije i rekonstrukcije nižu jedan za drugim, voda prodire sa svih strana. Krov prokišnjava, kompletna kišno-kanalizaciona mreža gotovo da ne funkcioniše. Sva kiša koja padne na krov prolazi kroz celu zgradu, jer je mreža tako projektovana. Posledice se vide na mnogim ruiniranim zidovima, koje je vlaga do cigle “oglodala”, pišu Novosti.

Navip ide u bankrot

Navip po svemu sudeći neizbežno ide u bankrot. Nakon što je pre nedelju dana smenjen stečajni upravnik Husein Banjalučkić i na njegovo mesto postavljen Vasilj Vasiljević, radnici nezadovoljni time što tri meseca nisu primili platu počeli su novi štrajk, na šta je novi upravnik imao samo da im poruči da će većina morati da izgubi posao, jer glavni poverioci ne nameravaju da ulože novac u Navip, odnosno da mu oproste dugove kako bi mogao da krene u reorganizaciju, što znači da firmi kao rešenje ostaje jedino bankrot, piše Danas. Glavni poverioci Navipa su Agrobanka i Marinković komerc iz Banjaluke. 

Hrvatska nacionalizovala 144 srpska odmarališta

Jedna od najomiljenijih turističkih destinacija Beograđana pre ratova devedesetih godina, nesumnjivo je bio Rovinj, a u Rovinju Turističko naselje „Beograd“. To je turističko naselje, kaže za Danas Miroljub Đenadić, direktor firme „Rekreaturs-Adria“, devedesetih godina podržavljeno, preneto u vlasništvo Hrvatskog fonda za privatizaciju i prodato. „To naselje, gde je išlo pola Beograda, stvarno, sada se zove Valdanizo“, kaže Đenadić. Po raspadu bivše SFRJ, Srbija je polagala pravo na 144 odmarališta samo u Hrvatskoj. Skupština grada Beograda imala je odmaralište u Brelima i dečje odmaralište u Jelsi na Hvaru, a firme i organizacije iz Srbije polagale su pravo i na odmarališta u Tučepima, Rovinju (Mohorovićeva ulica 16), Trpnju ( Kovači), Dubrovniku ( Vlaha Bukovca 33), Gradacu, Primoštenu, Rogoznici, Tijesnom, Vodicama, Bolu na Braču... Hrvatska je devedesetih godina, a u skladu sa propisima koje je tada donela, nacionalizovala imovinu društvenih preduzeća sa teritorije Srbije, pa i odmarališta.

U RTS „nestalo“ pola miliona evra?

Aleksandar Tijanić i dalje je generalni direktor Javnog servisa, iako je u RTS „nestalo“ pola miliona evra za vreme održavanja Evrovizije u Beogradu 2008, o čemu je Kurir pisao pre nekoliko godina. Kurir pita nadležne da li će Tijanić konačno odgovarati zbog činjenice da je tokom Evrovizije potrošeno više novca nego što je bilo potrebno? Kurir je marta 2009. pisao da je glavna i odgovorna urednica zabavnog programa RTS Sandra Šuša uputila mejl Tijaniću u kojem mu kaže da zna da je Evrovizija mogla da bude jeftinija za pola miliona evra.

Hrana iz EU bez naplete carine

Uvoz hrane iz Evropske unije biće već 2014. godine, gotovo u potpunosti, bez troška naplate carine. Na to smo se obavezali Prelaznim trgovinskim sporazumom još 2009. godine i, mada se uskoro očekuje revizija ovog aranžmana, srpske vlasti, prema saznanjima Novosti, nemaju nameru da ozbiljnije lobiraju u Briselu i odlože primenu ranije ugovorene dinamike spuštanja carina. Tako je, zapravo, naredna godina poslednja šansa srpskih proizvođača hrane da sačuvaju kupce. Jer ukoliko ne uspeju da 2013. godinu iskoriste i sustignu konkurenciju iz Evrope, već 2014. će mnogi ostati i bez domaćeg tržišta. Naredna godina je, naime, poslednja godina smanjivanja carina na uvoz hrane iz Evropske unije prema Prelaznom trgovinskom sporazumu. Već od 2014. skoro sve namirnice ulaziće u Srbiju oslobođene nameta.

Predistražne radnje protiv Miškovića

Potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da za dva do tri dana sledi nova velika akcija protiv korupcije, i da se vode predistražne radnje o poslovanju firmi vlasnika Delte Miroslava Miškovića, prenosi Blic. "Mislim da će ljudi videti da je kod nas nulta tolerancija prema korupciji", rekao je Vučić. Upitan da li će na udaru tužilaštva biti Mišković, Vučić je rekao da to zavisi od tužioca, ali je pomenuo predistražne radnje u vezi sa pojedinim Miškovićevim firmama. Vučić je zamolio građane da pokažu strpljenje pošto će u narednom periodu videti mnogo jasnije rezultate.

Najbolji kadet udaljen sa Vojne akademije

Goran Pavlović želeo je da bude pilot. Prošao je sve preglede i primljen je na vazduhoplovni smer Vojne akademije, gde je tri godine bio najbolji kadet. Na kraju treće godine studija otkrili su mu „srčanu specifičnost“ zbog koje, prema važećem pravilniku, nije mogao ni da bude primljen na Akademiju, pišu Novosti. Isključen je sa akademije, ostao bez stipendije, bez mogućnosti da postane pilot i sa pitanjem - kako je moguće da je tuđom greškom uzalud potrošio tri godine.

Tragedija u Vrčinu: Poginula braća

Mladić S. A (17) i njegov mlađi polubrat L. A. (9) poginuli su u saobraćajnoj nesreći juče oko 16.10 sati u Vrčinu. Do nesreće je došlo kada je automobil kojim je upravljao S. A. udario u garažu, piše Blic. Porodica dečaka živi na Konjarniku, a u Vrčinu imaju vikendicu, gde su došli kako bi proslavili Aranđelovdan. Otac Đorđe dopustio je sinovima da uzmu auto i odu do prodavnice kako bi kupili namirnice. 

Roditelji i rodbina tragično stradale braće bili su sinoć u šoku. Vest o tragediji neke je razbesnela, toliko da su bili vrlo neprijatni i čak spremni i fizički da se obračunaju sa novinarskim ekipama koje su došle na mesto tragedije, pišu Novosti.

Otrovna odeća čuvenih marki

Hemikalije koje mogu da izazovu rak i hormonalne poremećaje otkrivene su u odeći velikih modnih kuća kao što su "Zara", "Calvin Klein", "Levi's" i "Li Ning", objavila je u Pekingu organizacija za zaštitu životne sredine "Greenpeace", a prenela Politika. "Greenpeace" je 2012. kupio uzorke odeće dvadeset proizvođača u 29 zemalja i regija u svetu, od pantalona i farmerki, majica, donjeg veša i haljina proizvedenih u Kini i drugim zemljama u razvoju i sproveo ispitivanja. "U dve trećine od 141 uzorka otkriveno je prisustvo nonilfenol etoksilata (NPE)", saopštio je "Greenpeace". NPE se često koristi u tekstilnoj industriji u deterdžentima u brojnim industrijskim procesima i proizvodnji prirodnog i sintetičkog tekstila. Izliva se u kanalizaciju i razlaže se u vrlo toskičan nonilfenol koji remeti rad hormona.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...