Britanci traže da se FSS kazni zbog rasizma

Danijela Ćirović

(četvrtak 18. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Priština, 17.10.2012 - policija obezbeđuje protest protiv privatizacije Elektrodistribucije Kosova

Dok pojedini ministri iz EU tvrde da poštovanje teritorijalnog integriteta Kosova ne znači da Brisel od Beograda traži priznanje nezavisnosti, drugi poručuju da je za Srbiju bolje da prihvati ono što ionako ne može da promeni. Nikolić i Putin mogli bi da potpišu dugo najavljivani sporazum o strateškom partnerstvu dveju zemalja. Iako će u Njujorku boraviti bar šest meseci kao predsedavajući Generalne skupštine UN, Jeremić se nije odrekao zarade na ime poslaničkog mesta u parlamentu. DS je optužila SNS za klevetu a naprednjaci su poručili da su tek počeli. Građani i privreda duguju za grejanje i struju oko milijardu evra. Neće biti restrikcija struje preko zime. Lopovi su šesti put upali u kompleks „Vinče“. Posle incidenta u Kruševcu i utakmice Srbija-Engleska koja se završila tučom igrača, Britanci traže drakonske kazne FSS-a zbog rasističkih uvreda, dok FSS tvrdi da tuča nije imala veze s rasizmom. UEFA je pokrenula disciplinski postupak.

tunel fra

Montesquieu - početak bušenja tunela koji povezuje Francusku i Italiju

Švarcenberg: Bolje da Beograd pristane

Ministri iz EU govore za Novosti o tome kako će se rešiti sukob nastao zahtevom da Srbija prizna teritorijalni integritet Kosova. Miroslav Lajčak, ministar spoljnih poslova Slovačke i specijalni izaslanik EU kaže da je sporna formulacija naš odgovor na ideje podele Kosova i da to ne znači da Brisel traži priznanje nezavisnosti. Potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Češke Karel Švarcenberg poručuje da je ipak bolje pristati na ono što ionako ne možete da promenite, jer uslove morate ispuniti.

Ne verujem da će Vlada dovesti u pitanje ovaj proces, jer je to jedini put koji vodi stabilnosti, rekao je vicepremijer i ministar spoljnih poslova Luksemburga Žan Aselborn.

Ipak, pred sutrašnji sastanak vrha države, objavljuje Blic, prvi vicepremijer Aleksandar Vučić je na sastanku Vlade rekao da neće dozvoliti da evropske integracije budu ugrožene zbog Kosova, i niko mu se nije suprotstavio.

zetva nepal

Chunnikhel- nepalski ratari tokom žetve nadomak Katmandua

Vilhelm: EU nije kompletna bez Srbije

Nemački ambasador u Beogradu Hajnc Vilhelm u intervjuu za Kurir kaže da je Nemačka pouzdan partner Srbiji, kao i da je „Beograd svestan da je Nemačka izuzetno važna zemlja u EU i da mnogo toga zavisi od nje“. Kada je došao za novog ambasadora, Vilhelm kaže da je bio iznenađen koliko je Beograd živ grad: „Nisam očekivao da je toliko velik. Inače, došao sam ovde s veoma pozitivnim stavom. Stekao sam neke prijatelje Srbe u Parizu još 2006. To je bio vrlo težak period za Srbiju zbog deklaracije o nezavisnosti Kosova. Sećam se kada je tadašnji ambasador Srbije u Parizu Predrag Simić došao kod mog ambasadora, bio je veoma potresen. Tada sam shvatio koliko je za Srbiju teško da prihvati gubitak Kosova“, navodi on. Vilhelm je istakao i da je Srbija „izuzetno važna zemlja na Balkanu“, te da bez Srbije u EU, „Unija ne bi bila kompletna i da na Balkanu neće biti stabilnosti ako Srbija nije deo EU“.

fra modernaumet

Pariz - Međunarodni sajam savremene umetnosti u Parizu (International Contemporary Art Fair - FIAC)

Uskoro i sporazum sa Rusijom?

Dugo najavljivani sporazum o strateškom partnerstvu Srbije i Rusije trebalo bi uskoro da bude potpisan, piše Politika. Prva prilika za njegovo potpisivanje mogla bi tako da bude tokom susreta predsednika Tomislava Nikolića i Vladimira Putina u decembru na otvaranju početka radova na „Južnom toku“. „Da li je zaista sazrelo vreme da dve zemlje, dve godine pošto su to dogovorile, konačno i zvanično postanu strateški partneri? Da li će Nikolić i Putin staviti svoj potpis na ovaj dokument što nije pošlo za rukom Borisu Tadiću i Dmitriju Medvedevu?“, stoji u tekstu.

Jeremić prima i poslaničku platu

Predsedavajući Generalne skupštine UN i narodni poslanik DS-a u Skupštini Vuk Jeremić nije se odrekao poslaničkog paušala od oko 30.000 dinara koje prima na osnovu „rada u parlamentu“, piše Danas. Prema podacima iz Registra o imovini i prihodima funkcionera, Jeremić je u septembru prijavio da osim 8.066 dolara koje prima kao specijalni izaslanik ministra spoljnih poslova, dobija i 30.334 dinara od Skupštine Srbije „iako će u narednih bar šest meseci živeti i raditi u Njujorku“. „Situacija u kojoj je bivši šef diplomatije nije kršenje zakona a i poslanički mandat pripada poslaniku, te može njime da raspolaže po slobodnom nahođenju. Međutim, ostaje dilema da li je etički opravdano da bilo ko, pa i političar, dobija novac iz državnog budžeta za posao koji uopšte ne obavlja“, navodi list.

Za DS „kleveta“, za SNS „tek početak“

DS je saopštio da odbacivanje prijave o izbornoj krađi koju je podneo SNS posle prvog kruga predsedničkih izbora 6. maja, dokazuje da su sve optužbe Tomislava Nikolića o izbornoj krađi bile lažne, prenosi Pres. „Očito izmišljena afera o izbornoj krađi uticala je na ukupnu atmosferu pred drugi krug predsedničkih izbora a Tomislav Nikolić je svojim tvrdnjama ozbiljno uzdrmao međunarodni ugled demokratske zemlje koja je prethodno dobila status kandidata na članstvo u EU“, navela je stranka i pitala da li će Nikolić odgovarati za klevete. Nikolić je saopštio da odluka tužilaštva da odbaci krivičnu prijavu govori o tome „da je Srbiji potrebna ozbiljna reforma tužilaštva“. SNS je naglasio da je ovo „tek početak u borbi za dokazivanje pljačke izborne volje naroda u sklopu borbe protiv kriminala i korupcije“.

ds kuzmanovic

Beograd, 17.10.2012 - predsednik opštine Vračar Branimir Kuzmanović predao je danas kandidaturu za predsednika Demokratske stranke (DS) i postao prvi zvanični kandidat za šefa stranke

Namirivanje štete iz budžetske rezerve

Izmenama Zakona o budžetskom sistemu, Srbija je u okviru budžetske rezerve predvidela i određenu sumu iz koje će Evropskoj uniji biti nadoknađena njena finansijska pomoć za koju se utvrdi da je korišćena suprotno ugovorenoj nameni „ili je prosto bila predmet prevare“, navodi Danas. Ako eventualna šteta ne bude mogla da se naplati od neposrednog korisnika zloupotrebljenog novca, platiće je država iz nedavno formirane rezerve. Taj fond može da bude najviše na nivou 10 odsto ukupnih sredstava finansijske pomoći EU predviđenih za tekuću godinu, „tako da se neobavezno može zaključiti da rizik od prevare ili zloupotrebe pri korišćenju pomoći EU iznosi najviše 10 odsto“.

Milijarda evra duga za struju i grejanje..

Građani i privreda Srbije duguju za struju i centralno grejanje čak 111,4 milijarde dinara (milijardu evra), podaci su „Elektroprivrede Srbije“ i „Toplana Srbije“. Za struju se duguje 91 a za grejanje 20,4 milijarde. Kad bi se ovaj dug naplatio, piše Pres, moglo bi da se sagradi oko 50.000 stanova od 50 kvadrata, gde bi se uselilo čak 150.000 ljudi. U EPS-u kažu da više od polovine građana plaća račune, ali da je taj odnos kod preduzeća skroz drugačiji. „Od ukupnog duga za struju, 46 milijardi duguju domaćinstva a 45 privreda. Ipak, čak 70 odsto domaćinstava, odnosno 2,2 miliona, redovno izmiruje obaveze a dug je napravilo ostalih 1,1 domaćinstava. Što se tiče privrede, firme uglavnom neredovno plaćaju, pa se procenjuje da od 400.000 čak 70 odsto duguje za struju, što je oko 28.000 preduzeća“, kažu u EPS-u.

..Ipak, zima bez restrikcija

V.d. direktora EPS-a Aleksandar Obradović u intervjuu za Pres kaže da je u preduzeću zatekao rupu od 41 milijardu dinara, te da će zbog toga prve mere biti stabilizacija finansijske situacije kako ceo sistem ne bi bio ugrožen, ali i obezbeđivanje struje pred zimsku sezonu i prelazak EPS-a iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo. „Akumulacija voda je loša i već sada procenjujemo da kada dođe hladan talas možemo imati nedostatak električne energije. S druge strane, moramo poći od cene jer imamo neke kapacitete koje možemo da uključimo, kao što su panonske elektrane. Međutim, troškovi održavanja su mnogo veći nego kada bismo tu struju kupili. Tako da je uvoz i mera štednje“, objašnjava Obradović raspisan tender za kupovinu struje za novembar.

Sve popularnije prodavnice polovne robe

Besparica je naterala građane da se snabdevaju na buvljacima i prodavnicama polovne robe a čak je i kineska roba postala nepristupačna, pišu Novosti. Prodavnica polovne robe danas ima više u Beogradu nego ranije „a kupci su uglavnom oni koji su do skora posećivali firmirane butike“. U poslednje dve godine u Leskovcu je otvoreno desetak ovakvih prodavnica. Šef jedne od njih Marina Đokić kaže da su se za mušterije izborili cenama i kvalitetom: „Naša roba je čista, ispeglana, dezinfikovana. Roba stiže petkom i tada se prodaje po ’punoj ceni’. Ponedeljkom i utorkom sve je 50 odsto jeftinije, sredom svaki artikal košta 100 a četvrtkom 50 dinara.“

Policija protiv opštinske vlasti

Novosti pišu da je afera „bazen“ uzdrmala Šumadiju i da se sada čeka ko će pobediti – opštinska vlast i političari, ili policija. Posle krivične prijave koju je Višem tužilaštvu podneo Nebojša Vasiljević, član gradskog veća zadužen za investicije, protiv Ivana Đorovića, šefa kragujevačke policije, građani ne znaju kome da veruju. Na optužbe čelnika Kragujevca da je policija „iznuđivala priznanja“ u nekim istragama, Đorović kaže da su ljudi iz gradske vlasti uznemireni jer se u policiji vodi nekoliko istraga o sumnjivim poslovima i zloupotrebama u javnim preduzećima. Istrage se vode oko izgradnje gradskog bazena, prodaje fudbalera Filipa Kostića, tri privatizacije, gradnje stanova i prodaje gradskog odmarališta u Hrvatskoj.

Šesti upad lopova u „Vinču“

Grupa lopova dovezla se u gluvo doba noći, uskim putem koji vodi kroz šiblje, piše Politika, jedan od njih je preskočio žičanu ogradu i isekao je sa unutrašnje strane. Ušli su u objekat i natovarili na kamionet stare gvozdene ormare, ali se vozilo zaglavilo u potoku. „Zabrinjavajuće je što je ova grupa bez teškoća provalila u kompleks koji je jedan od najvažnijih za nacionalnu bezbednost Srbije“, objavljuje list i navodi da je ovo već šesti sličan upad u kompleks „Vinča“, pitajući šta bi se desilo da su umesto lopova koji su uzeli ormare, u „Vinču“ upali teroristi u potrazi za „kobaltom 60“ ili „cezijumom 137“ od kojih može da se napravi nukelarna bomba.

Obama agresivniji u drugoj TV debati

Aktuelni predsednik SAD Barak Obama je u drugoj od tri TV debate uoči izbora 6. novembra često prekidao izazivača Mita Romnija. Najveća rasprava vodila se oko ekonomije, poreza i spoljne politike, prenosi Danas. Romni je otpužio Obamu da je prekršio predizborna obećanja i za brojne neuspehe u protekle četiri godine. Obama je branio postupke Bele kuće napadajući Romnija pre svega povodom pitanja oporezivanja bogatih i odnosa prema kineskoj ekonomiji. Američki Politiko piše da je debata pokazala da je Obama bio „u ofanzivi“, dok britanski Gardijan navodi da je Obami ovoga puta išla u prilog činjenica da ne može biti gore nego što se pokazao u prvom duelu.

Britanci traže drakonske kazne..

Mlada fudbalska selekcija Srbije drugi put zaredom nije uspela da se kvalifikuje za Evropsko prvenstvo, ali je to mnogo manja šteta od kazni kojima će evropska fudbalska federacija izvesno sankcionisati skandalozno „treće poluvreme“ utakmice u Kruševcu, piše Danas. Dan posle utakmice, stručna engleska javnost se digla na noge „a stvar je otišla toliko daleko da je i britanski premijer Dejvid Kameron pozvao UEFA da drakonskim kaznama sankcioniše našu selekciju, igrače, trenere i Fudbalski savez Srbije, pri čemu se akcenat stavlja na osetljivo pitanje rasističkih uvreda s tribina“.

„Ime Srbije opet se pojavilo na CNN i BBC, ovoga puta zbog fudbala. Prenete su izjave engleskih fudbalera koji su Srbe optužili za rasizam, tražeći da se sve naše fudbalske reprezentacije izbace sa evropske i svetske scene“, piše Politika. Juče je nastavljena istraga o incidentu u Kruševcu koji se zbio neposredno po završetku utakmice. Saopštenju Fudbalskog saveza Engleske pridružio se i britanski ministar sporta Hju Robertson koji je tražio kazne zbog rasističkih povika navijača.

Engleska javnost traži da Srbija bude izbačena iz svih međunarodnih takmičenja, piše Pres. Premijer Ivica Dačić izjavio je da krivci moraju da budu kažnjeni a list objavljuje i da je „selektor Mihajlović vređao igrače i lomio po svlačionici“.

..FSS: Tuča nije imala veze s rasizmom..

Fudbalski savez Srbije izdao je saopštenje povodom incidenta u Kruševcu, navodeći da će se istražiti šta se tačno dogodilo na terenu i van njega, prenosi Kurir. „Vezivanje viđenog incidenta – tuče između članova dve ekipe sa rasizmom apsolutno nema nikakvog osnova i smatramo ih potpuno zlonamernim. U prilog našoj tvrdnji idu i preliminarni izveštaji službenih lica sa susreta Srbija-Engleska. Niko od njih nije ni u jednom trenutku pomenuo rasističke ispade i očekujemo da ljudska i sportska kultura naših fudbalskih prijatelja iz Engleske odnese pobedu nad širenjem dezinformacija“, navodi FSS.

..UEFA pokrenula disciplinski postupak

Evropska fudbalska unija (UEFA) objavila je da je otvorila disciplinski postupak protiv FSS-a i Fudbalskog saveza Engleske (FA) posle niza incidenata za vreme i posle utakmice u Kruševcu, piše Blic. Što se tiče rasističkih uzvika sa tribina, UEFA će pokrenuti postupak protiv FSS-a zbog nesportskog ponašanja domaćih navijača tokom i na kraju meča. Postupak će se voditi i zbog nepropisnog ponašanja igrača Srbije na kraju utakmice a protiv FA zbog nepropisnog ponašanja engleskih navijača. Kontrolna i Disciplinska komisija raspravljaće o ovim slučajevima na redovnom sastanku 22. novembra. List objavljuje i da Siniša Mihajlović i Tomislav Karadžić moraju da odu zbog debakla „orlova“.

Mihajlović „poremetio“ atmosferu u timu

„Jedan poraz promenio je sve. Nezasluženi debakl od Belgije u Beogradu okrenuo je naglavačke sav optimizam koji je grejao Srbiju posle ubedljivih 6:1 u Novom Sadu protiv Velsa“, pišu Novosti. Posle mesec dana, „orlovi“ su sa prvog skliznuli na treće mesto u grupi sa ozbiljnim zaostatkom za vodećim selekcijama i dramatično smanjenim šansama za plasman na Svetsko prvenstvo. List navodi da je selektor Siniša Mihajlović taj „koji je poremetio atmosferu u ekipi“. Za prvi poraz optužio je kapitena Branislava Ivanovića i njegovog zamenika Aleksandra Kolarova, kojima to nije prijalo. „Ostalo je pitanje šta sada? Da li može reprezentacija da nastavi na proleće kao da se ništa nije desilo? Deluje nemoguće. Ako je tako, jasno je da će neko morati da se žrtvuje“, objavljuje list i pita da li Mihajlović treba da ode da bi državni tim pokušao da se sabere.

Misica odustala od krune

Nikolina Bojić (25) iz Kule koja je pre desetak dana izbrana za mis Srbije, ostala je bez krune jer, kako je saopštio njen advokat, „nije u stanju da iznese sve ono što se u narednom periodu od nje traži“. Predsednica kompanije „Mis Ju“ Vesna da Vinča potvrdila je juče za Novosti da je Nikolina samovoljno odustala od titule, kao i da će nova misica biti proglašena u nedelju. Po svemu sudeći, Srbiju će na svetskom izboru sledeće godine na Baliju predstavljati prva pratilja Aleksandra Doknić, navodi list. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...