Juneći but u mesarama koštaće 1.000, a svinjski 800 dinara

Dragoljub Petrović

(utorak 4. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Beograd, 03.09.2012 - protesna šetnja organizacije "99%" protiv BusPlus sistema

Sveže meso bi moglo da poskupi i do 30 odsto, a to znači da bi svinjski but premašio 800, a juneći dostigao i do 1.000 dinara. Tomislav Nikolić će se sresti sa prvim čovekom Amerike Barakom Obamom tokom zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Odluka Vlade Srbije da na regionalnim skupovima Kosovo bude asimetrično predstavljeno, odnosno da u pratećim dokumentima stoji fusnota koja nije obavezna na tabli ispred zvaničnika Prištine, zapravo nije loša odluka. U kabinetu Jovana Krkobabića, ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike, očekuju da se prva od ukupno četiri rate trinaeste penzije podeli najkasnije do kraja meseca. Groznicu zapadnog Nila u Srbiji ima 21 osoba, dok je jedan pacijent od ove opake bolesti preminuo.

Meso poskupljuje zbog suše

Poskupljenjima nema kraja, a posledice vrelog leta i suše tek će se osetiti krajem godine. Kako predviđaju pojedini mesari, sveže meso bi moglo da poskupi i do 30 odsto, to znači da bi svinjski but premašio 800, a juneći dostigao i do 1.000 dinara, pišu Novosti. Proizvođači i prerađivači mesa u Srbiji, zasad, najavljuju samo poskupljenja. Ponuda tovljenika je sve oskudnija, cene žive mere skaču, od ponedeljka su premašile 240 dinara po kilogramu, pa je neminovno da i cene mesa u prodavnicama za isti postotak porastu. Nedostaju i ostale sirovine, posebno živina, kao i junetine na tržištu. Posledice ovogodišnje suše već su izazvale poskupljenje stočne hrane, zbog čega preti trajno manji stočni fond Srbije i daleko više cene mesa, mleka, jaja...

Da li je Nikolić nadmašio Tita?

Pod naslovom Nikolić nadmašio Tita Novosti pišu da će se Tomislav Nikolić sresti sa prvim čovekom Amerike Barakom Obamom tokom zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a tim šefa naše države već ima listu od 20 svetskih zvaničnika sa kojima se ugovaraju susreti. Nikolić u Njujork putuje 23. septembra, gde će se dan kasnije, na sesiji zemaljskog parlamenta, okupiti predsednici i premijeri svih država sveta. Na marginama tog skupa naš predsednik trebalo bi da se sastane sa mnogim državnicima, pa i liderom iz Bele kuće. Za našu zemlju je veoma bitno što će sesiju svetskog parlamenta da vodi nekadašnji šef diplomatije Vuk Jeremić. Naš predsednik biće treći govornik na tom velikom skupu, a to u diplomatskim krugovima nije zanemarljivo. Jer, najbolje plasirani za mikrofonom sa ovih prostora bio je Josip Broz Tito, koji je svojevremeno uspeo da se međunarodnoj javnosti obrati kao - peti.

Poništavaju 5. oktobar

Postavljanem sumnivih kadrova iz devedesetih godina nova vlast u Srbiji poništava 5. oktobar, piše Blic. Očekivao sam da će nešto uraditi za reformu pravosuđa. Ovo što rade upravo je suprotno, vraćaju ljude koji su bili na mestima koja se pamte po zlu - kaže bivši sudija Zoran Ivošević.

Savet: Država da izmiri obaveze prema privredi

Privrednici i bankari, članovi Saveta za privredni oporavak zemlje, najavili su za Pres na kojim će merama insistirati kako bi Srbija što pre izašla iz krize. Oni poručuju da država mora da izmiri svoje obaveze prema privredi, jer će se tako prekinuti lanac nelikvidnosti. Prvo zasedanje saveta, koji će predvoditi premijer Ivica Dačić, trebalo bi da se održi do kraja nedelje. Potpredsednik saveta, predsednik kluba Privrednik Branislav Grujić, ističe da će se u tom telu ukrštati stavovi predstavnika privrede, ekonomske struke, bankarstva i vlasti radi nalaženja najboljih rešenja za pokretanje srpske ekonomije.

Tadić ima većinu

Iako je podrška Draganu Đilasu i Bojanu Pajtiću među članovima Demokratske stranke porasla, nema kritične mase da glasa protiv Tadićevog izveštaja, piše Blic. Rasplet na GO DS izgledaće tako što će Dragan Đilas podneti ostavku.

Svi sem Bakira dolaze u Aranđelovac

Na samit „100 biznis lidera“ u Aranđelovcu pozvani su predsednici svih država nekadašnje Jugoslavije, osim predsednika Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića, i to iz tehničkih razloga, ali će narednih dana i njemu biti zvanično poslat poziv. Kosovska predsednica Atifete Jahjaga, kao ni privrednici s Kosova, nisu pozvani na samit koji se održava 1. i 2. oktobra, kaže za Danas Maja Piščević, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera, koja je organizator ovog regionalnog skupa.

Neobavezna fusnota, nije loša odluka

Odluka premijera Srbije Ivice Dačića da želi da vodi realnu politiku rešila je problem predstavljanja Prištine na regionalnim skupovima. Novom instrukcijom usvojenom u nedelju uveče vlada je odblokirala učešće Srbije na regionalnim skupovima na kojima učestvuju predstavnici privremenih institucija u Prištini, piš Politika. Govoreći o novoj instrukciji juče je premijer Dačić rekao da se „ne treba junačiti oko fusnote”. „Neću da vodim nebesku Srbiju, već Srbiju koja će da vodi realnu politiku. Neću dozvoliti uzaludne žrtve ni zbog čega. Ne treba da se heroišemo na pitanju fusnote, a da prihvatamo carinu na administrativnim prelazima”, rekao je Dačić. On je konstatovao da se prethodni beogradski pregovarački tim junačio na fusnoti, a istovremeno potpisao da će na administrativnim prelazima možda biti neki carinski svedoci

Odluka Vlade Srbije da na regionalnim skupovima Kosovo bude asimetrično predstavljeno, odnosno da u pratećim dokumentima stoji fusnota koja nije obavezna na tabli ispred zvaničnika Prištine, zapravo nije loša odluka.  Može se reći da je nova vlast izabrala manje zlo i odlučila da deluje pragmatično. Međutim, mora se imati u vidu da sporazum Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju nije bio dovoljno precizan, pa su ga EU i Vlada Kosova tumačile drugačije od Srbije - ističe u razgovoru za Danas Oliver Ivanović, bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju. Kako kaže, bila bi šteta da predstavnici Srbije ne učestvuju na regionalnim skupovima ili da napuštaju forume na kojima se nalaze zvaničnici Prištine. Da se ta praksa nastavila, učesnici tih skupova bi se jednostavno navikli da nas nema, ukazuje Ivanović.

Šta utiče na cenu autoputa?

Da li izgradnja kilometra autoputa kroz brdovit kraj, od Ljiga preko Takova do Čačka, vredi 7,5 miliona evra? Da li kilometar Koridora 11 košta isto toliko kroz ravnicu između Obrenovca i Ljiga, kao što je procenila jedna strana kompanija? Ili je realno da bude 2,5 miliona evra manje, pita, ali i odgovara za Politiku Velimir Ilić, ministar građevinarstva i urbanizma?

Ne mogu asfalt, tampon, čelik i radna snaga da budu duplo skuplji nego na drugim mestima. Ako domaći konzorcijum kaže da može da radi za 4,5 miliona evra po kilometru, onda ova deonica ne može da košta više od pet miliona evra –obrazložio je Ilić svoju procenu. Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, kaže da na cenu autoputa utiče konfiguracija terena, trasa, da li ima mostova, tunela, nadvožnjaka i da li je urađena eksproprijacija. On smatra da je Koridor 11 skuplji, jer je dosta zahtevniji za građenje nego Koridor 10, izuzimajući Sićevačku i Grdeličku klisuru.

Prva rata trinaeste penzije do kraja meseca

Nestrpljenje pola miliona penzionera u Srbiji sve je veće, naročito što još niko u Vladi RS ne može sa sigurnošću da kaže kojeg će tačno datuma početi isplata trinaeste penzije. U kabinetu Jovana Krkobabića, ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike, očekuju da se prva od ukupno četiri rate podeli najkasnije do kraja meseca, ali dodaju da završnu reč ima Ministarstvo finansija, i to tek nakon 15. septembra, kada je najvljen rebalans republičkog budžeta. Kako Novosti saznaju, druga rata je planirana za kraj godine, a dok bi preostale dve išle istom dinamikom - kvartalno. Treća bi, dakle, bila u aprilu, a poslednja na jesen 2013. godine. 

Groznica zapadnog Nila odnela prvu žrtvu

Groznicu zapadnog Nila u Srbiji ima 21 osoba, dok je jedan pacijent od ove opake bolesti preminuo. Ovo su u ponedeljak potvrdili nadležni u Institutu za virusologiju, vakcine i serume Torlak. Svi zaraženi smešteni su na infektivne klinike i njihovo stanje se prati, pišu Novosti.

Nije ništa čudno što obolelih od virusa zapadnog Nila imamo i u Beogradu. Reč je o virusnoj infekciji, koja najčešće od ozbiljnih manifestacija izaziva zapaljenje mozga – encefalitis. Kod ovih bolesnika, laboratorijski smo dokazali prisustvo ovog virusa. Manja grupa bolesnika ima blaže znake bolesti i ovi pacijenti najčešće prođu bez dijagnoze, jer su znaci bolesti nekarakteristični i često se ne javljaju lekaru ili se na ovu bolest ne pomišlja – kaže za Politiku profesorka Olga Dulović.

Sve osobe su starosti od 52 do 82 godine i uglavnom su imale neuroinvazivni oblik bolesti, odnosno zapaljenje moždanih ovojnica - meningitis. Osim jedne osobe sa stalnim prebivalištem u Nemačkoj, ostali potvrđeni nisu dali podatke o eventualnom putovanju u inostranstvo u poslednje dve nedelje. Među pacijentima za koje se sumnja da imaju groznicu, a takvih je 12, ima onih koji su putovali u Grčku, Makedoniju i Crnu Goru - objašnjava za Pres Jelena Obrenović, specijalista epidemiologije i šef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u Batutu.

Revolucionarno otkriće dr Tatića

Kardio-patologu Vojnomedicinske akademije u penziji profesoru Vujadinu Tatiću ovih dana često zvoni telefon: zainteresovani sa američke klinike Mejo, sa naših medicinskih fakulteta i mnoge profesorove kolege zovu ne bi li saznali još neki detalj o revolucionarnoj tvrdnji da se ćelije srca regenerišu posle infarkta, piše Politika. Povod je nedavno objavljivanje rada u Vojnosanitetskom pregledu, koji se indeksira u naučnim krugovima i čita u celom svetu. Dr Tatić je, od sedamdesetih do 2000. godine na VMA, u Zavodu za patologiju, čiji je rukovodilac bio godinama, obdukovao 308 umrlih od akutnog infarkta miokarda. Od tog broja, njih 177 su već preležali infarkt. Dr Tatić objašnjava da danas u svetu od kardiovaskularnih bolesti umire 52 odsto stanovništva, a čak u 80 odsto presudnu ulogu na njihovu bolest ima proces ateroskleroze. Ateroskleroza je , podsećasagovornik, bolest stvaranja naslaga (pločica) na unutrašnjim zidovima krvnih sudova. Naslage vremenom dovode do suženja ili potpunog začepljenja otvora krvnog suda. Krv sve teže stiže do pojedinih organa i tkiva, koji slabo ishranjeni, obolevaju, odnosno izumiru.

Jedini srpski đak u Prizrenu

I u Prizrenu, gde živi svega dvadesetak Srba, u ponedeljak je počela nova školska godina. U školsku klupu sela je mala Milica Đorđević, jedino srpsko dete u carskom gradu. Milicu u ponedeljak nisu dočekali dečija graja niti školsko dvorište. Nije bilo ni školskog zvona. Do učionice u Hramu svetog Đorđa dopratili su je majka Evica i deda Adem, njihov jedini zaštitnik. Iako kaže za Novoosti da nije imala tremu, Milica priznaje da se radovala prvom školskom času.

Srpski građevinci gladuju u Minsku

Srpski građevinci koji rade na gradnji hotela u Minsku u Belorusiji, traže pomoć Ambasade Srbije za povratak u zemlju jer su, kako tvrde, ostavljeni bez hrane i novca, spavaju u barakama u šumi, jedu kukuruz i gljive koje tamo nađu i nemaju novca za kartu nazad. Iz Srbije put Belorusije 4. avgusta krenulo je 36 radnika koje je angažovala firma Srb-Belo-stroj. Građevinci tvrde za Novosti da su uslovi za život nehumani, ispod dostojanstva čoveka i da su izrabljivani.

Film o Tesli u novembru

Snimanje srpsko-holivudskog filma Tesla, vladar sveta, o slavnom srpskom naučniku, najverovatnije će početi u novembru, saznaju Novosti. Prve scene snimaće se u Srbiji, a po rečima Vladimira Rajčića, suvlasnika američke produkcijske kuće V.P.R. Studio, koja autorski stoji iza ovog velikog projekta, tim povodom Beograd će posetiti Ram Imanjuel, gradonačelnik Čikaga. Kako saznaje list, Vlada Srbije zainteresovana je da podrži ovaj projekat, ali će tek 9. septembra biti precizirano da li je reč i o finansijskoj ili samo moralnoj podršci. Rajčić, koji je i autor scenarija, već je dobio podršku Ministarstva kulture za snimanje filma o Tesli. U Ministarstvo naglašavaju da nije reč o finansijskoj podršci, kao i da je ovaj filmski projekat od posebnog značaja za razvoj, unapređenje i međunarodno predstavljanje srpske kulture.

Vilander: Novak, sem Potra, nema ozbiljnu prepreku

Mislim da osim Del Potra Novak Đoković nema ozbiljniju prepreku. S druge strane Argentinac ne može da izdrži fizički borbu sa Đokovićem u pet setova. Novak se sjajno snalazi na betonu. Iskreno ne vidim neku razliku između u njegovoj igri prošle godine kada je osvojio titulu i sada. Sjajno se kreće, servis mu je odličan, jednostavno mnogo je dboar u svim segmentima igre. Kada god dođe u Njujorku, on je u najužem krugu favorita. Uostalom brani titulu ovde, osvojio je tri poslednja gren slema na betonu. Mnogo je argumenata da može i ovde da slavi – kaže za Politiku nekadašnji teniski as Mats Vilander.

Prosinečki: Niko od 215 zaposlenih u Zvezdi nije primio platu

Robert Prosinečki nedavno je napustio klupu Crvene zvezde, ali dok odmara od fudbala u potrazi za novim klubom nije mogao a da se sa distance ne osvrne na dešavanja u Ljutice Bogdana. On je u intervjuu za Jutarnji list koji prenosi Danas otvorio dušu rekavši da ga iz crveno-belog tabora niko nije oterao, da je sam otišao, ali da to nije odlučio preko noći već da je dugo razmišljao zbog svih loših stvari koje je gledao u svom taboru.

Situacija u Zvezdi već duže vreme ne valja, nisam više mogao da izdržim stalne pretnje štrajkom. Klub je u groznom stanju, već sedam meseci niko od 215 zaposlenih nije primio platu. Šest meseci sam pokušavao da motivišem igrače, a ipak smo u tih šest meseci dobili skoro sve utakmice. Sve bez ikakve naknade. Zato moja odluka nije bila momentalna već sam dugo razmišljao o odlasku. Jednostavno nisam mogao više da ostanem iako je ceo stadion to tražio. Nisam više mogao da to gledam. Klub će vrlo teško stati na noge u finansijskom smislu. Glavni sponzor Gasprom završio je prošlu godinu u velikom plusu ali Zvezdi ne daju pare - otvoreno je rekao Prosinečki.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...