Čigota danima u plamenu, gori i Tara

Danijela Ćirović

(subota, 25. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 24.08.2012 - svečanost povodom završetka školovanja slušalaca za rezervne oficire Vojne i Vojnomedicinske akademije

Radna verzija izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije ka EU je završena, „blago je kritički intonirana“ a u zaključku je dat čitav spisak uslova, pre svega vezanih za Kosovo, koje treba ispuniti zarad datuma pretpristupnih pregovora. Očekuje se da Dik Marti u ulozi svedoka ukaže na vezu „žute kuće“ i „Medikusa“. Dačić je, kaže, posle mesec dana rada, zadovoljan Vladom. Funkcionerke SNS-a na državnim pozicijama predstavljaju se „u muškom rodu“. Toma je na odmoru, niko ne zna gde. Zaduženost Srbije u inostranstvu dostigla je 79 odsto BDP-a a MMF dolazi zbog analiza i po koje kritike. Na Čigoti je vatra za tri dana zahvatila 120 hektara borove šume i 1.000 hektara pašnjaka i rastinja. U Zaovinama na Tari požar se raširio na 100 hektara šume. Vladika valjevski za sušu je okrivio grešnike i pozvao vernike da se u nedelju okupe i pomole Bogu za padavine. U porodilištu „Betanija“ u Novom Sadu umrla je još jedna beba pre rođenja, i to pod nadzorom lekara. Policijaci u civilu pretukli su juče tehničkog urednika NIN-a. Brejvik je osuđen na 21 godinu zatvora. Otpušteni radnik ubio je bivšeg kolegu u Njujorku i zapucao na prolaznike. Vujošević i Čović nastavili su rat saopštenjima, pa je prvi, između ostalog, rekao da se drugi „poltronski ponaša“ a drugi prvog uporedio sa Mirom Marković.

Spisak uslova u novom izveštaju EK

Izveštaj Evrpske komisije o napretku Srbije ka EU ove godine će biti kraći, s manje detalja, „blago kritički intoniran“ a u zaključku će biti dat čitav spisak uslova, pre svega vezanih za Kosmet, koje treba ispuniti da bi država dobila datum za otvaranje pretpristupnih pregovora, pišu Novosti. Radna verzija izveštaja je završena a finalne korekcije će biti unete u drugoj polovini septembra. Srpski zvaničnici će dobiti izveštaj 10. oktobra. U dokumentu će biti konstatovano i da zbog izbornog procesa nije ostvaren očekivan napredak u reformama u nizu oblasti – od normalizacije odnosa sa Prištinom do pravosuđa, borbe protiv korupcije i zaštite ljudskih prava.

Dik Marti povezuje „žutu kuću“ i „Medikus“

Istraga o trgovini ljudskim organima na Kosovu trebalo bi početkom septembra da dovede do novih činjenica o povezanosti dva za sada odvojena slučaja, poznata kao „žuta kuća“ i „Medikus“, piše Politika. U sudskom postupku „Medikus“, gde se pred pravosuđem Euleksa u Prištini sudi za ilegalnu trgovinu organima, očekuje se svedočenje Dika Martija, bivšeg specijalnog izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, koji je ukazao na vezu između ova dva slučaja, ne samo putem poznatih ličnosti na Kosovu, već i ljudi poznatih u međunarodnim krugovima. Predmet „žuta kuća“ pod istragom je specijalnog tužioca Klinta Vilijamsona, dok istragu trgovine organima i ilegalnih transplantacija u bolnici „Medikus“ na putu Priština – Kosovo Polje vodi Euleksov tužilac Džonatan Ratel.

Dačić zadovoljan Vladom

Premijer Ivica Dačić izjavio je da je zadovoljan radom Vlade u prvih mesec dana. Započeto je dosta poslova, rekao je on, ali dosta toga ima još da se uradi: „Od formiranja Vlada je radila svakodnevno a prvi rezultati su zadovoljavajući. Ovo je tek početak, ali očekujem da nastavimo ovim tempom i da razultati budu još bolji. Iako nas čekaju teški zadaci uveren sam da ćemo ih uspešno rešavati i da će ova Vlada imati pun mandat.“ Premijer je za Pres dodao i da Vlada radi kao tim, efikasno i da nema trzavica. Članovi Vlade imaju redovnu i dobru komunikaciju i lako se dogovaraju, kaže on, navodeći da je najvažnije da se obavi posao koji građani očekuju, odnosno da se poboljša standard.

Funkcionerke iz SNS u muškom rodu

Predstavnice SNS-a koje su posle izbora došle na visoke državne pozicije, „izgleda da odbijaju da koriste rodno osetljiv jezik“, piše Danas, pa je primetno da ne prihvataju svoje funkcije u ženskom rodu u javnim nastupima i komunikaciji u medijima. Jorgovanka Tabaković i njeni saradnici koriste isključivo termin „guverner“, dok Zorana Mihajlović i Alisa Marić nisu ministarke već „ministri“, navodi list. U centrali stranke kažu da „izbegavanje ženskog roda“ nije ustaljena praksa kod naprednjaka, već da njihove funkcionerke imaju pravo da same odlučuju koji će jezički oblik da koriste. „Tabakovićeva je još po izboru na čelno mesto u NBS jasno poručila da ona ’nije guvernerka, već guverner’“, stoji u tekstu.

Ne zna se gde Nikolić letuje

Predsednik Tomislav Nikolić je na odmoru, ali, kako piše Danas, niko od njegovih najbližih saradnika ne zna gde je tačno. Šef kabineta Miroslav Latinović kaže da Nikolić nije u Srbiji, ali da ne zna gde je tačno otputovao, budući da je i sam nedelju dana ranije otišao u BiH na odmor. „Toma se malo nećkao da li uopšte da ide na odmor, ali je umor ipak učinio svoje, pa se odlučio bar na desetodnevno letovanje. Možda će vam zvučati čudno, ali stvarno ne znam gde je otputovao... Znam samo da je predsednik trebalo da bude odsutan iz Beograda do utorka, 28. avgusta, ali da je sam odlučio da se vrati dva dana ranije“, objasnio je Latinović.

Josipović odgovara Pupovcu

Kabinet hrvatskog predsednika Ive Josipovića reagovao je na intervju Milorada Pupovca, lidera SNV-a i poslanika u Saboru, navodeći da „Pupovac navodi više neprihvatljivih stavova“. „Najvažnije, g. Pupovac je naveo kako nastavak kritike njegove politike i propitivanje njegovog poslovanja predstavlja razlog za tvrdnju kako Hrvatska možda ne ispunjava obaveze iz monitoringa o pristupanju EU. Time g. Pupovac sebe stavlja iznad načela demokratskog funkcionisanja društva i slobode štampe a Hrvatsku pozicionira kao taoca njegovih privatnih problema. Očito, g. Pupovac zbog kritika s kojima je suočen namerava ’tužiti’ Hrvatsku EU. Time želi svoju poziciju izjednačiti s položajem manjina u Hrvatskoj, zaboravljajući da su najoštrije kritike njegovog rada došle upravo iz redova srpske manjine“, stoji u saopštenju a prenosi Danas.

Zaduženost dostigla 79 odsto BDP-a

Spoljni dug je premašio 24 milijarde evra, pišu Novosti. Zaduženost Srbije u inostranstvu dostigla je 79 odsto BDP-a, što zemlju dovodi nadomak visoko zaduženih ili prezaduženih zemalja. Država uzima sve više kredita i oni su na nivou od 8,1 milijardu evra, dok su dugovanja celokupnog javnog sektora 11 milijardi. S druge strane, ukupni javni dug Srbije je na nivou od 15,3 milijarde evra i u odnosu na mart je povećan za 674 miliona evra. Od prodaje dinarskih hartija od vrednosti unutrašnja zaduženost države je povećana za 291,3 miliona evra a od obveznica vezanih za evro za 231,9. Obaveze države prema Fondu za razvoj su povećane za 51,1 milion dinara.

MMF dolazi zbog analiza

MMF dolazi sredinom septembra, ali to ne znači da je Srbija na dobrom putu da nastavi prekinuti aranžman iz predostrožnosti ili da sklopi neki drugi sa ovom finansijskom institucijom, piše Politika. Upućeni kažu da su ovakve posete deo redovnog izveštavanja o privrednim prilikama zemlje, nezavisno od toga da li ima neki kreditni aranžman sa MMF-om ili ne. Stalni predstavnik Fonda Bogdan Lisovolik saopštio je juče da misija dolazi da analizira činjenično stanje u srpskoj privredi. Glavni zadatak će biti procena najnovijih makroekonomskih pokazatelja i prognoza, ali delegacija Fonda neće razgovarati o aranžmanu sa Srbijom. Fond će „takođe razgovarati o zabrinutosti MMF-a povodom nedavnih izmena Zakona o NBS, koje su po oceni Fonda narušile njenu autonomiju“, naveo je Lisovolik.

Ministar menja Zakon o Visokom savetu sudstva

Ako bude usvojen predlog za izmenu i dopunu Zakona o Visokom savetu sudstva, koji je juče Društvo sudija poslalo ministru pravde i državne uprave Nikoli Selakoviću, članovi ovog tela moći će da budu smenjeni ako obrazloženi predlog za to potpiše najmanje 50 sudija ili strukovno udruženje sa najmanje 100 članova. Politika piše da je predlog dostavljen ministru na njegov zahtev a sadrži još i osam krucijalnih izmena Zakona o VSS. U pismu koje je Selakoviću dostavljeno navodi se da je neophodno da se Zakon o VSS-u bez odlaganja izmeni kako bi se odluka Ustavnog suda o raspoređivanju sudija izvršila na odgovarajući način.

Vatra zahvatila stotine hektara šume i pašnjaka

Za tri dana i noći, koliko traje borba sa vatrenom stihijom na Čigoti, izgorelo je oko 120 hektara borove šume i više od 1.000 hektara niskog rastinja i pašnjaka. U noći između četvrtka i petka plamen je progutao dve kolibe i dve vikendice. Veće evakuacije nije bilo, objavljuju Novosti, odnosno samo je jedno domaćinstvo iseljeno, kao i stoka iz ugroženog područja. Požar danonoćno gasi više od 120 vatrogasaca a na terenu su 32 vatrogasna vozila, tri helikoptera, od kojih je jedan ruski. „Peče zvezda, štipaju za oči garež, dim, prašina od terenaca i cisterni. Trava do kolena, retko je ko gde manuo kosom. Visovi, koji se obično zabele oko Mitrovdana – crni kao ugarak“, navodi list.

U Zaovinama na Tari požar je zahvatio između 80 i 100 hektara mešovite šume, rekao je komandir vatrogasne jedinice Bajina Bašta Petar Rakić. Nema opasnosti za naselja, dodao je on, ali gašenje otežava jak vetar i nepristupačan teren, objavljuje Kurir.

Vladika Milutin: Za sušu krivi grešnici

Vladika valjevski Milutin pozvao je vernike da se u nedelju okupe u Hramu Hristovog Vaskrsenja i molitvom prizovu kišu. Episkop je u zvaničnom pozivu naveo da su ljudski gresi krivi za sušu koja je pogodila Srbiju i da je važno da se svi vernici pokaju za svoja loša dela kako bi Bog poslao padavine. „Mnogi se sada pitaju zašto je Gospod dozvolio da se takva nesreća sruči na zemlju? Zašto takva kazna? Naravno, ljudski gresi i nebriga za prirodni poredak od Boga dat tvorevini, razlog su ovakvih nesreća na zemlji“, navodi se, između ostalog, u pozivu Eparhije valjevske koji prenosi Kurir.

Pacijenti zabrinuti zbog zamene leka

Umesto leka „glivek“, koji se primenjuje u lečenju obolelih od hronične mijeloidne leukemije i koji više ne može da se dobije o trošku republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, na pozitivnu C listu po ubrzanom postupku je uključen „anzovip“. Redakciji Danasa su se javili predstavnici udruženja obolelih od ove bolesti, koji tvrde da je „glivek“ pokazao odlične rezultate, kao i da o „anzovipu“ nemaju nikakvih podataka i ne znaju da li može da izazove neke kontraindikacije. Oni kažu i da je „anzovip“ registrovan u Srbiji iako nije odobren niti na tržištu zemalja EU ili SAD, što je jedan od zakonskih uslova da se određeni medikament nađe i na srpskom tržištu.

Još jedna beba umrla pre porođaja

Katarina i Srđan Doroslovački iz Bečeja četvrti su bračni par kome je u poslednjih godinu dana, u novosadskom porodilištu „Betanija“, beba umrla pod nadzorom lekara, pišu Novosti. Zbog ovog poslednjeg tragičnom slučaja, upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, dr Dragan Budakov podneo je ostavku. Srđan kaže da je supruga Katarina (30), kojoj je termin bio 12. avgusta, imala devet idealnih meseci trudnoće. Primljena je u „Betaniju“ 20. avgusta i bila pod nadzorom lekara. „Oni su tri puna dana nju držali u sobi a tek na njenu inicijativu, kada je primetila da već duže vreme nije osetila pokrete bebe, proverili su otkucaje srca. Ali već je bilo kasno“, priča Doroslovački.

Policajci u civilu pretukli urednika NIN-a

Pripadnici beogradske policije kod zgrade kompanije „Ringier Axel Springer“ u Beogradu, posle svađe zbog saobraćaja, brutalno su pretukli, vezali lisicama i vadili pištolj na Vladimira Piacuna (39), tehničkog urednika NIN-a. Piacun je odveden u zgradu policije gde mu je određeno zadržavanje, jer je osumnjičen za nasilničko ponašanje, piše Blic. Policajci u civilu bili su u „civilnoj tojoti“ kada su preprečili put Piacunu koji je vozio motor. Svedoci napada ispred zgrade u kojoj se nalaze redakcije NIN-a i dnevnih listova Blic, Alo i 24 sata, kažu da se „sve odvijalo munjevito“, da su vozač i suvozač iz „tojote“, bez predstavljanja i legitimisanja, istrčali i počeli da udaraju Piacuna. „Udarali su ga dok je on ležao na stomaku a jedan od njih je, bez ikakvih povoda i razloga, izvadio i pištolj. U tom trenutku pritrčalo je obezbeđenje firme i tek tada je jedan od njih izvadio službenu legitimaciju“, navode svedoci.

Brejvik osuđen na 21 godinu zatvora

Anders Bering Brejvik (33) proglašen je juče u Osnovnom sudu u Oslu uračunljivim, mentalno zdravim, i osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 21 godinu, odnosno specijalni nadzor uz mogućnost produženja kazne najmanje deset godina. Brejvik je, uz osmeh i neskriveno zadovoljstvo izrečenog kaznom, prenosi Politika, najavio da se neće žaliti na odluku suda. „Mada je Brejviku izrečena maksimalna kazna propisana u Norveškoj, ovde se tumači zapravo da će najveći ubica u novijoj norveškoj istoriji, ostatak života ipak provesti iza rešetaka, jer kazna može biti neograničeno produžavana ukoliko sud proceni da je on i dalje velika opasnost za društvo“, navodi dopisnik lista.

Otpušteni radnik ubio kolegu

Pedesettrogodišnji prodavac Džefri Džonson koji je prošle godine dobio otkaz, juče je ispred zgrade Empajer Stejt Bildinga u centru Njujorka ubio bivšeg kolegu i otvorio vatru na prolaznike. Nešto kasnije, ubijen je u okršaju s policijom, prenosi Pres. Džonson je pre godinu dana otpušten iz kompanije „Hazan imports“ gde je radio kao konfekcijski dizajner. Policija je saopštila da je posle svađe, iz neposredne blizine ispalio tri hica u kolegu. Gradonačelnik Njujorka Majkl Blumberg rekao je da nije isključeno da su neke od prolaznika, u metežu, ranili policajci. Jedan svedok je za američke medije rekao da je Džonson nasumično pucao u ljude, od kojih je devet prolaznika povređeno.

Vujošević: Čović se poltronski ponaša

Trener Partizana Duško Vujošević i predsednik Crvene zvezde DIVA Nebojša Čović nastavili su juče svoj mini-rat saopštenjima i zapaljivim izjavama, prenosi Pres. „Partizan nije tim bivše vlasti, niti sadašnje, niti neke buduće... Partizan ne želi raspravu sa Crvenom zvezdom, ali neće više ćutati i dozvoliti ’blaćenja’ i omalovažavanja niti scenario linča iz Železnika koji je napravio Nebojša Čović a na koga su ostali nemi i ljudi iz Kuće košarke, ali i državni organi, iako u Železniku samo pukom srećom niko nije stradao“, naveo je Vujošević. Pojedini političari, kaže on, kao što je Aleksandar Vučić, izjavili su da će učiniti sve da Zvezdu vrate na prvo mesto. „Ja ne prozivam njegovo ime sad prvi put po ’narudžbini’ Nebojše Čovića koji se poltronski ponaša prema svojim uspešnim kolegama“, ističe Vujošević.

Čović: „Trener bez rominga“ kao Mira Marković

„Neću da ulazim u to čiji je Partizan bio, čiji je sada i čiji će biti. Jer, narod pored toga što sve zna, u isto vreme čuje i vidi i zato mu ne treba SDB (skraćenica ne znači Služba državne bezbednosti, već se odnosi na trenera bez rominga), a takođe mu za to nije potrebna ni BIA“, piše Čović u saopštenju koje prenosi Kurir. Čović je „trenera bez rominga“ uporedio sa Mirom Marković, rekavši da između njih postoje samo dve razlike: „Prva: ona je nosila cvetić u kosi transparentno a on ga nosi skriveno i zahvaljujući svojoj visini i korpulentnosti nešto niže a iznad kolena. Druga: Mira je sama pisala saopštenja bez konsultacija dramaturga koji je pretežno do mestimično u beloj košulji.“

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...