Srbija bira između 18 stranaka i 12 predsedničkih kandidata

Dragoljub Petrović

(nedelja, 6. maj, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto: Beograd - otvoreni dan u kasarni Dedinje Garde Vojske Srbije

Pravo glasa ima 6.770.013 glasača koji će “zaokruživati” na jednom od 8.587 biračkih mesta. Sudovi su zatrpani predmetima, pa pravda jako sporo stiže - na izvršenje se čeka od pet do 10 godina, dok parničari završavaju za dve do tri godine. Milena Došen iz Kozarske Dubice u subotu ujutro je u teškom psihičkom rastrojstvu u porodičnoj kući pucala iz vatrenog oružja u svoja dva sina. Procenjuje se da bi bez đačkih putovanja srpski turizam bio u ozbiljnim problemima, jer ona čine čak trećinu čitavog našeg turizma. Fudbaleri Crvene zvezde savladali su ekipu Partizana golom Brazilca Kadua u trećem minutu nadoknade vremena 142. "večitog derbija".

Najneizvesniji izbori

Građani Srbije u nedelju odlučuju ko će ih voditi naredne četiri godine. Aktuelni republički, pokrajinski i lokalni parlamenti odlaze u istoriju. Bira se i predsednik , čiji je mandat pet godina, a prvi put u novijoj srpskoj istoriji istovremeno se biraju svi nivoi vlasti.  Politički analitičari ukazuju na važnost ovih izbora. Značaj uviđaju i sami građani, pa se očekuje velika izlaznost, jer glasanjem odlučuju o svojoj sudbini i budućnosti, pišu Novosti. U periodu od sedam do 20 časova birači će moći da se odluče za neku od 18 stranaka ili koalicija, kao i za jednog od 12 predsedničkih kandidata. Pravo glasa ima 6.770.013 glasača koji će listiće zaokruživati na jednom od 8.587 biračkih mesta.

Za predsednika republike izabran je kandidat koji je dobio većinu glasova birača koji su glasali, a ako nijedan kandidat ne dobije većinu glasova birača koji su glasali, glasanje se ponavlja u roku od 15 dana od dana prvog glasanja. Na ponovljenom glasanju učestvuje dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova, a više od dva kandidata učestvuju na ponovljenom glasanju samo ako ih više deli prvo ili drugo mesto, piše Pres.

Kad biračka mesta u 20 časova budu zatvorena, birački odbori odmah počinju da broje glasove, a izveštaji se šalju izbornim komisijama, koje ih prosleđuju Republičkoj izbornoj komisiji. Rezultate izbora tokom noći saopštavaće stranke, Cesid i, kao što smo već pomenuli, preliminarne Republička izborna komisija, a koga smo izabrali znaćemo tek onda kad RIK saopšti konačne rezultate, piše Politika.

Ovo će biti najneizvesniji izbori do sada, ocenjuje dnevnik Blic.

Suđenja traju i 43 godine

Apelacioni sud u Beogradu nedavno je pravnosnažno okončao suđenje dugo 43 godine! Kako je potvrđeno Novostima, reč je o najstarijem predmetu po inicijalnom aktu u tom sudu. Posle reforme pravosuđa, za ovaj predmet je postao nadležan Prvi osnovni sud u Beogradu. Razloga za ovu četiri decenije dugu parnicu, kako kažu u Apelacionom sudu, ima mnogo: komplikovani imovinski odnosi parničnih stranaka zbog kojih je došlo zbog građenja na tuđem zemljištu, njihovih neraščišćenih odnosa još iz vremena nacionalizacije, bespravne gradnje, greške prilikom knjiženja... Građani vrlo često presaviju tabak - sudovi su zatrpani predmetima, pa pravda jako sporo stiže. Na izvršenje se čeka od pet do 10 godina, dok parničari završavaju za dve do tri godine.

Pucala u sinove

Milena Došen iz Kozarske Dubice u subotu ujutro je u teškom psihičkom rastrojstvu u porodičnoj kući pucala iz vatrenog oružja u svoja dva sina, Srđana (1983) i Dragana (1989), nakon čega je Srđan preminuo na putu do bolnice, a mlađi Dragan operisan u Univerzitetsko-kliničkom centru Banjaluka. Kako saznaju Novosti iz ove zdravstvene ustanove, sve dalje prognoze su neizvesne. Nakon što je ispalila hice u glavu svojih sinova, koji su spavali u dve odvojene sobe, Milena Došen je pucala i u sebe, ali se metak zaglavio u cevi, pa je popila esenciju. U teškom stanju transportovana je u Opštu bolnicu u Gradiški, a odatle u Univerzitetsko-klinički centar Banjaluka, gde je kasnije preminula od posledica trovanja.

Česi naporočniji narod, Srba nema na listi

Česi su najporočniji narod sveta, a na rang-listi 57 zemalja Hrvatska je zauzela deveto, dok je Bosna i Hercegovina na 10. mestu po poročnosti. Srbija nije rangirana, ali po oceni naših stručnjaka, zauzeli bismo mesto između Hrvatske i BiH. Rang-listu 57 zemalja po poročnosti napravila je agencija „Blumberg". Za to je koristila podatke SZO i UN o tome koliko su određene države podložne bolestima zavisnosti, drogama, alkoholu ali i kockanju, piše Pres. Neuropsihijatar Lidija Šarac ipak smatra da mi više pijemo od Hrvata.

Pred četnički hepening na Ravnoj gori

Na legendarnoj četničkoj planini za prvomajske praznike okupilo se oko hiljadu izletnika. Ravna gora je ozelenela, livade procvetale, a šume olistale. Ali i pored raskošne prirode najviše posetilaca je bilo u kafani „Čičin vajat“, a mnogo manje u Memorijalnom kompleksu „Ravna gora“ i kod spomenika đeneralu Draži. Upravnik kompleksa Vladan Radosavljević, na pitanje ko su današnji posetioci Ravne gore, šaleći se kaže za Novosti: “Ovi što slave Prvi maj i oni što će da slave Đurđevdan četnici su režisera Veljka Bulajića, presvučeni komunisti koji glume ravnogorce”. Ravna gora i Draža Mihailović su decenijama legendarno mesto u velikim pričama o srpstvu. Na značaju dobijaju od kada se govori o rehabilitaciji četničkog đenerala i, naravno, u dane Velikog četničkog sabora (predstoji naredne subote) koji se uvek održava pred Dražin rođendan. Na planini koja se uzidiže iznad Mionice, gde je prvi ravnogorac poveo rat protiv fašista i komunista, međutim, decenijama se gotovo ništa, a kamoli legendarno, ne dešava.

Prvi srpski film na Kosovu

Most na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, a oko njega haos: vojska i policija, ljudi s puškama, lete kamenice, zavijaju sirene, trče uzbunjeni i usplahireni ljudi, magla od suzavca… Sve je to opšte mesto i „normalna” pojava jednog grada gde se na obalama njegove zajedničke reke sudaraju sukobljene strane, interesi i zlo. Međutim, prvi put od 1999, ova slika je lažna jer je deo filma „Nesporazum” koji, prvi put u kulturnoj istoriji Kosova i Metohije, gotovo u potpunosti stvaraju ovdašnji Srbi; prvi put iznenađeni građani gledaju fikciju umesto života pretvorenog u tenziju i strah. U filmu je portparolka Kfora ludo zaljubljena u glumca Srbina iz severnog dela grada, a on je život posvetio Albanki, svojoj ljubavi iz južnog dela grada. Zbog tog ljubavnog trougla, na trenutak podignutog iznad mržnji, predrasuda, različitih mentaliteta, izbija rat. Ljubomorna strankinja objavljuje vest da su Srbi oteli Albanku i da je muče u svom delu grada. Ona ne može da podnese ljubav Balkanaca jer to nije u njenom interesu i to je „okidač” sukoba. Izbeglo Narodno pozorište iz Prištine i njegov upravnik Nenad Todorović krenuli su u stvaranje filma, piše Politika, na mestu gde su često ambijent, atmosfera i život nestvarniji i „filmskiji” od umetnosti i onoga što se da zamisliti.

Ekskurzije čine trećinu srpskog turizma

Najmanje 75 odsto od 900.000 đaka u Srbiji svake godine ide na izlete, nastavu u prirodi ili ekskurzije. Procenjuje se da bi bez đačkih putovanja srpski turizam bio u ozbiljnim problemima, jer one čine čak trećinu čitavog našeg turizma. Godišnje se u organizaciji putovanja učenika „obrne“ između 40 i 50 miliona evra! A upravo je maj mesec kada najviše škola krene na put, pišu Novosti. Iako se organizacijom ekskurzija bavi više od 150 agencija u zemlji, poslednjih godina njihov rad prilično je doveden u red. Pravila su stroga, a ko želi da se na duže staze bavi ovim unosnim poslom mora da ih poštuje.

Dijalog među hrišćanima zasnovan na Hristovoj zapovesti

Gotovo svaki susret poglavara hrišćanskih crkava, organizovanje skupova na kojima učestvuju različite visoke crkvene delegacije, izaziva među hrišćanskim vernicima oprečna mišljenja: jedni su oštro protiv, spremni da istupe iz svoje crkve zbog dijaloga i približavanja drugoj hrišćanskoj crkvi tumačeći to kao put ka gubitku identiteta crkve kojoj pripadaju, dok drugi takav dijalog podržavaju naglašavajući potrebu hrišćanskog jedinstva. Sa tom podeljenošću među vernicima suočavaju se i pravoslavna i katolička i protestantske crkve, piše Politika. Osnovne razlike u učenju, one koje vekovima odvajaju crkve, nisu prevaziđene, za neke je iz današnje pozicije teško predvideti kako bi i mogle biti pomirene, ali uprkos tome, čini se da su odnosi među hrišćanskim crkvama intenzivniji uoči obeležavanja velikog svehrišćanskog jubileja 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta. Dijalog među hrišćanima zasnovan je na Hristovoj zapovesti: da svi jedno budu, objašnjava jerej mr Boban Dimitrijević, profesor Bogoslovije Svetog Kirila i Metodija u Nišu i dodaje da jedino na taj način svedočenje hrišćanske vere može biti istinito.

Napao novinara Presa i razbio mu jaja

Novinara Presa iz Crne Gore Marka Milačića nepoznata osoba udarila po levoj ruci tokom protesta u Podgorici. Milačić je saopštio kako ga je tokom protestne šetnje napala nepoznata muška osoba, za koju on sumnja da radi kao pripadnik policije. Milačić je slučaj prijavio policiji i u prijavi naveo kako ga je ta osoba udarila po ruci i pritom razbila jaja koja je držao u ruci, piše Pres.

Narko banda iz Srbije “pala” u Austriji

Policija u austrijskoj pokrajini Koruška saopštila je da je razbila trgovinu narkoticima i uhapsila bandu narko-dilera. Tri kilograma kokaina, kako se navodi u saopštenju, „najboljeg kvaliteta“ u vrednosti od oko milion evra, zaplenjeno je, navode Novosti. Od početka do sredine nedelje uhapšeno je ukupno šest osoba. Bandom je rukovodio državljanin Srbije star 36 godina koji je nastanjen u Filahu. Njegov brat (34) takođe je bio uključen u ove nelegalne poslove. Drugi državljanin Srbije stavio je stan na raspolaganje za skladištenje robe. Dva Albanca, koji žive u Italiji, bili su posrednici, a kurir za transport droge bio je jedan belgijski državljanin poreklom sa Kosova. On je donosio drogu u Austriju svojim vozilom preko Nemačke i Salcburga do Koruške.

Srpski sudija sudi u Strazburu

Naši građani nemaju više nikakav problem da stignu do Strazbura – s pismenim predstavkama. Danas pred Evropskim sudom za ljudska prava čeka više od 7.000 dopisa pojedinaca i grupa koji su iscrpivši sve pravne instance u domaćem pravosuđu odlučili da pravdu potraže i u – Strazburu. Tamo, uz ostalih 46 sudija iz svake članice Saveta Evrope, pravdu odmerava dr Dragoljub Gaša Popović, sudija iz Srbije, piše Politika. U životu je ovaj šezdesetogodišnji beogradski profesor opšte istorije prava, velikih pravnih sistema i ustavnog prava, Evropejac po ubeđenju, poliglota, diplomata, pisac i sudija stoički podnosio mnoge političke i društvene oluje u Srbiji, ali je uvek ostajao miran, bez volje i pretenzija da za svoj slučaj obezbedi publicitet. Svojevremeno je povučen sa mesta ambasadora u Bernu, prethodno je u vreme Miloševića (1997) kao opozicionar zbog koncepcijskog neslaganja s liderom izbačen iz jedne tada opozicione stranke, kasnije je, usprotivivši se Zakonu o univerzitetu, morao da ode s Pravnog fakulteta u Beogradu, i da se privremeno posveti advokaturi…

Balaševićev koncert uz protivljenje Eparhije bačke

Balaševićev koncert, pod sloganom "Panonska mornarica NS u Matičnoj luci“ počeo je sinoć sa tačno sat vremena zakašnjenja u 21 čas. Porcenjuje se da je koncertu prisustvovalo više od 40.000 obožavatelja, koji su preplavili novosadske ulice, piše Blic. Eparhija bačka usprotivila se zbog postavljanja metalne konstrukcije za ozvučenje i video-prenos koncerta Balaševića pred ulazom i ogradom Vladičanskog dvora i samo nekoliko metara od Saborne crkve koja proslavlja svoju slavu, a bez njene saglasnosti. Najavljen je i protest od strane članova Eparhije, ali do početka koncerta on nije održan. Iz Kancelarije episkopa bačkog Irineja na dan održavanja Balaševićevog koncerta u centru Novog Sada saopštavaju da su gradski "oci" odlučili da svoju nameru o postavljanju konstrukcije za ozvučenje koncerta na tom mestu ostvare "bez znanja, obaveštenja i saglasnosti Eparhije bačke".

Zvezda savladala Partizan u 93. minutu

Fudbaleri Crvene zvezde savladali su ekipu Partizana golom Brazilca Kadua u trećem minutu nadoknade vremena 142. "večitog derbija" koji je sinoć odigran na stadionu u Humskoj u okviru 28. kola Jelen Superlige Srbije, piše Pres. Iako ovaj derbi, osim prestiža, nije imao nikakav rezultatski značaj, obe ekipe igrale su stegnuto, jako disciplinovano i ozbiljno se pridržavale taktičkih zamisli svojih trenera tako da je publika u Humskoj bila uskraćena za lep fudbal. Iako je intezitet i ritam meča bio na visokom nivou sa ovog derbija bi mogle da se izdvoje dve stopostotne prilike, obe na strani domaćina.

 

 

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...