Još nema revizije 24 sporne privatizacije

Dragoljub Petrović

(ponedeljak 16. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto: Ponoćnu Uskršnju liturgiju u moskovskom Sabornom hramu Hrista Spasitelja je služio patrijah moskovski i cele Rusije Kiril (Patriarch Kirill)

Ne može se saznati dokle su državne institucije stigle u proveri ovih privatizacija i primera visoke korupcije, uglavnom zbog toga što se „procesi koji su u toku ne komentarišu”. Politička neutralnost nosi u sebi staru mudrost da Srbija treba da bude Istok Zapadu i Zapad Istoku, odnosno da sa svima sarađuje, a da ostane svoja – kaže Vojislav Koštunica. Najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, svečano je u nedelju obeležen u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve i domovima pravoslavnih vernika u Srbiji, Crnoj Gori, Republici Srpskoj, ali i među srpskom dijasporom na svim meridijanima. U Srbiji 40 odsto stanovništva svakodnevno konzumira bar malu količinu alkohola, a gotovo 90 odsto učenika do 16 godina probalo je neko alkoholno piće. Srpski kriminalci su najveći dileri ukradenih slika.

uskrs-deca

Loznica - dečje tucanje uskršnjim jajima

Nema povratne informacije o reviziji privatizacija

Rezolucija Evropskog parlamenta kojom se traži hitna revizija 24 slučaja spornih privatizacija i primera visoke korupcije nije obavezujuća, ali Evropska komisija, koja je u junu prošle godine poslala dopis sa istim zahtevom, još čeka povratnu informaciju. Danas se u Srbiji još ne može saznati dokle su državne institucije stigle u proveri ovih privatizacija i primera visoke korupcije, uglavnom zbog toga što se „procesi koji su u toku ne komentarišu”. Na pitanje novinara Politike kakav stav EU zastupa povodom ta sporna 24 slučaja privatizacije i korupcije, šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer je odgovorio da je to „jedno od pitanja za koja se očekuje da budu rešena u okviru poglavlja koje se odnosi na vladavinu prava”. „Istina je da su se privatizacije u Srbiji u prošlosti odvijale uz velike teškoće. Mi znamo da je oko 25 odsto privatizacija Agencija za privatizaciju poništila, što je visok stepen za postupke koji bi trebalo da se pažljivo obavljaju”, podsetio je Dežer i na posredan način upozorio da bi povećanu pažnju trebalo usmeriti na preostalih 600 kompanija koje treba da se privatizuju, odnosno da se taj proces nastavi i završi „čim to bude moguće”.

Jadranka Šešelj: Iza nas ne stoje tajkuni

Moja kampanja će biti vrlo skromna i razlikovaće se od kampanja drugih kandidata jer iza Srpske radikalne stranke ne stoje tajkuni. Najvažnije mi je da čujem glas naroda, da razgovaram sa ljudima. U fokusu će biti običan čovek, koga su zaboravili i Nikolić i Tadić. Ovako o svojoj kampanji govori Jadranka Šešelj, koju je SRS kandidovala za predsednika Srbije. Supruga Vojislava Šešelja kampanju je započela krajem prošle nedelje, a u intevjuu za Novosti ističe da hoće da se bori za časnu, snažnu i slobodnu Srbiju:

Karić: Finansirao sam sve stranke

U intervjuu za Blic Bogoljub Karić, lider Pokreta snaga Srbije u bekstvu, kaže da je svoju nevinost dokazao pred institucijama Rusije i Evropske unije.  “Dokazaću je u Srbiji kad mi vlast to omogući” - objašnjava Karić, dodajući da je finansirao sve političke stranke u Srbiji.

Koštunica: Srbija treba da bude Istok Zapadu i Zapad Istoku

Jasno je da centralnu temu DSS predstavlja politička neutralnost Srbije i smatram da je izuzetno važno to što je više od 200 uglednih javnih ličnosti podržalo naš proglas za proglašavanje te neutralnosti. Jer, politička neutralnost nosi u sebi staru mudrost da Srbija treba da bude Istok Zapadu i Zapad Istoku, odnosno da sa svima sarađuje, a da ostane svoja, i da kroz tu saradnju zaštiti svoje državne, nacionalne i ekonomske interese. Politička neutralnost je uslov da se zemlja bolje i brže razvija, da sačuva svoju celovitost, kao i svoju nacionalnu i kulturnu samobitnost - ističe u razgovoru za Danas Vojislav Koštunica, predsednički kandidat DSS i lider ove partije.

Političari na svečanim liturgijama

Najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, svečano je u nedelju obeležen u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve i domovima pravoslavnih vernika u Srbiji, Crnoj Gori, Republici Srpskoj, ali i među srpskom dijasporom na svim meridijanima, pišu Novosti. U slavu dana kada je Isus Hrist pobedio smrt i vaskrsao iz mrtvih, u svim crkvama i manastirima služene su ponoćne i jutarnje svete liturgije, kojima je završen sedmonedeljni veliki post. Prema hrišćanskom učenju, dane smernosti i tuge zbog Hristovog stradanja smenila je radost zbog njegovog vaskrsnuća. Najsvečanije je bilo u Beogradu, gde je jutarnju liturgiju u Sabornoj crkvi služio patrijarh srpski Irinej, uz sasluženje sveštenika Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke. Prazničnoj službi, sa više stotina vernika, prisustvovali su i premijer Mirko Cvetković, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar vera i dijaspore Srđan Srećković, šef diplomatije Vuk Jeremić, generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar.

konji-trka

Liverpool - tradicionalna konjička trka John Smith's Grand National Steeple Chase 2012.

Vaskrs u štrajku

Četrdeset radnika kragujevačkog Građevinskog preduzeća „Ratko Mitrović“, koji već peti dan štrajkuju glađu, Vaskrs je dočekalo u prostorijama upravne zgrade. Štrajkači traže isplatu zaostalih zarada i uplatu doprinosa, ali, sem lekara i novinara, za sada ih niko niti obilazi, niti rešava njihove zahteve. “Dolazili su lekari Hitne pomoći, dali jednom kolegi infuziju, prepisali mu lekove, ali on se vratio, umesto da se leči, i sa nama nastavlja štrajk. Nema novca da kupi lekove” – kaže za Pravdu Predrag Radović, predsednik štrajkačkog odbora, dodajući da je tužan što na najradosniji hrišćanski praznik nisu u krugu svojih porodica.

Diković: Sud će reći svoje o optužbama FHP

„Ne želim da neistinama koje je izneo Fond za humanitarno pravo dajem na značaju time što ću ih ponovo javno komentarisati, a sud će reći svoje”, kaže za Politiku načelnik Generalštaba VS general-potpukovnik Ljubiša Diković. Odgovarajući na pitanje zbog čega nije ranije odgovorio posle optužbi direktore FHP Nataše Kandić da „nema čistu ratnu prošlost”, on objašnjava da je tužbu podneo lično, kao građanin, a da je bilo potrebno izvesno vreme da se tužba pripremi.

Ukinut dodatak generalu Trifunoviću

Golgota penzionisanog generala JNA Vlade Trifunovića ne prestaje ni posle skoro dve godine, pošto mu je Vrhovni sud Srbije ukinuo presudu prema kojoj je bio osuđen na sedam godina zatvora zbog toga što je posle višednevne opsade i oružanih sukoba sa hrvatskim snagama, povukao i spasao živote oko 250 vojnika iz kasarne u Varaždinu, piše Danas. Prvo mu je Ministarstvo odbrane ukinulo pravo na stan, a pre izvesnog vremena ukinut mu je i dodatak od nešto više od 7.000 dinara zbog toga što živi u hotelu.

fudbal-smrt

Pescara - utakmica italijanske Serije B 2011/12. Peskara - Livorno na kojoj je 14. aprila 2012. godine preminuo Piermario Morosini (25)

Albanci uklanjaju barikade

Na putnim pravcima koji preko albanskih sela Bistrica, Košutovo i Cerane vode ka Jarinju, Srbi su prošle godine postavili barikade kako bi sprečili pripadnike specijalnih jedinica ROSU da preseku komunikaciju Leposavić – Kosovska Mitrovica. Krajem prošle nedelje, barikade na putu koji vodi u selo Košutovo, prema svedočenju lokalnog stanovništva, u prisustvu pripadnika američkog i poljskog Kfora, uklonili su naoružani Albanci za koje tvrde da su pripadnici ANA, piše Pravda. Pripadnici Kfora ne samo da su obezbeđivali naoružane albanske civile, već su i sada prisutni na terenu, kako bi onemogućili Srbe da ih ponovo postave, zbog čega ih optužuju da „štite pripadnike Albanske nacionalne armije – teroriste“, postavljajući pitanje „šta oni ovde rade“.  

Makedonija: Osveta albanskih terorista?

Brutalna likvidacija petorice Makedonaca nadomak Skoplja uoči najvećeg pravoslavnog praznika Uskrsa stvorila je opasan naboj i međuetničke tenzije. Vlasti i dalje apeluju na uzdržanost, da se dodatno ne podgrevaju tenzije, jer nema dokaza za tvrdnje da je zločin počinjen na međuetničkoj osnovi, pišu Novosti. Međutim, među makedonskim lokalnim stanovništvom, posebno u naseljima Radišani i Butel, ima različitih verzija ovog događaja, a među njima i ona da su zločin počinili Albanci iz osvete zbog dvostrukog ubistva njihovih sunarodnika u Gostivaru. Ozlojeđeni Makedonci na severnoj periferiji Skoplja ostaju u ubeđenju da je zločin počinila grupa albanskih terorista i da su posle toga, kao nekada, tokom ratne 2001. godine, uspeli da pobegnu preko severne međe na Skopskoj crnoj gori, na Kosovo.

Zdravstveni radnici idu u inostranstvo

Većina zdravstvenih ustanova kuburi sa nedostatkom medicinskog kadra, a zbog neodobravanja prijema novih radnika ustanove su često prinuđene da na svoju ruku zapošljavaju lekare i sestre kako bi rešile problem. Na birou se trenutno nalazi oko 2.100 lekara i oko 14.500 osoba sa srednjom stručnom spremom iz ove oblasti, od kojih su mnogi počeli da gube nadu da će ikada doći do radne knjižice. Na pitanje Politike da li će do kraja mandata uspeti da utiče na nadležne da se zaposli 600 zdravstvenih radnika, kako je pre nekoliko meseci zahtevao, prof. dr Zoran Stanković, ministar zdravlja, kaže da ga niko deklarativno nije podržao oko zapošljavanja novih ljudi kako bi se u budžetu za to izdvojio novac. “Nećemo odustati od te namere. Zbog loše materijalne situacije zdravstvenih radnika, kada pristupimo EU, doći ćemo u situaciju da lekari odlaze da rade u druge zemlje. Dakle, postoji mogućnost da ostanemo bez dobrih lekara” – naglasio je ministar zdravlja. Trbuhom za kruhom, zbog boljih plata i uslova rada, mnogi zdravstveni radnici napuštaju srpske bolnice i odlaze u druge zemlje. Tako u ovom trenutku Kliničko-bolničkom centru „Dr Dragiša Mišović” u Beogradu nedostaje 45 zdravstvenih radnika, što je nedavno obelodanio ministar zdravlja.

Umrla trudnica iz Jagodine

Natalija Arsić (23), trudnica iz Jagodine o čijoj se tragičnoj sudbini Pres pisao pre nekoliko dana, nije izdržala najvažniju bitku - preminula je na Veliki petak u kragujevačkoj bolnici. Sahranjena je juče u Jagodini, na Vaskrs, isti praznik na koji je upoznala muža i venčala se s njim.

Natalija je primljena u jagodinsku bolnicu sa bolovima u glavi i visokim krvnim pritiskom u petak 6. aprila, njeno stanje se dalje komplikovalo i ona je prebačena u KBC Kragujevac, gde je primljena u dobokoj komi. Nije dolazila svesti, dok su vitalni organi otkazivali jedan za drugim. Njena šestomesečna beba preminula je u ponedeljak 9. aprila, pišu Novosti. 

Intervju sa tvorcem vakcine protiv raka pluća

Eskluzivni intervju sa Pedrom Kamilom Rodrigezom, kubanskim imunologom koji je otkrio vakcinu protiv raka pluća, donosi Pres. On priča o efektima ove vakcine i istraživanjima koja traju već 25 godine. 

Diković: Sud će reći svoje o optužbama FHP

„Ne želim da neistinama koje je izneo Fond za humanitarno pravo dajem na značaju time što ću ih ponovo javno komentarisati, a sud će reći svoje”, kaže za Politiku načelnik Generalštaba VS general-potpukovnik Ljubiša Diković. Odgovarajući na pitanje zbog čega nije ranije odgovorio posle optužbi direktore FHP Nataše Kandić da „nema čistu ratnu prošlost”, on objašnjava da je tužbu podneo lično, kao građanin, a da je bilo potrebno izvesno vreme da se tužba pripremi.

Ukinut dodatak generalu Trifunoviću

Golgota penzionisanog generala JNA Vlade Trifunovića ne prestaje ni posle skoro dve godine, pošto mu je Vrhovni sud Srbije ukinuo presudu prema kojoj je bio osuđen na sedam godina zatvora zbog toga što je posle višednevne opsade i oružanih sukoba sa hrvatskim snagama, povukao i spasao živote oko 250 vojnika iz kasarne u Varaždinu, piše Danas. Prvo mu je Ministarstvo odbrane ukinulo pravo na stan, a pre izvesnog vremena ukinut mu je i dodatak od nešto više od 7.000 dinara zbog toga što živi u hotelu.

Pola Srbije plemićkog i viteškog roda

Istoričar Božidar Kljajević napisao je knjigu o slavnim potomcima Nemanjića, gde piše da je Bregović jedno od najstarijih srpskih prezimena, pišu Novosti. Malo je poznato da je gotovo pola Srbije plemićkog i viteškog roda – kaže Božidar Kljajević. 

Srbi najveći kradljivci slika

Volfgang Gober, dugogosišnji načelnik austrijske policije koji vodi specijalizovan tim za nalaženje ukradenih slika te hapšenje kradljivaca umetnina, kaže za Blic da nije slučajan podatak da su slike Pabla Pikasa i Pola Sezana, vredne stotine miliona evra, otkrivene u Srbiji. “Srpski kriminalci su najveći dileri ukradenih slika” - kaže  Gober.

Ključni čovek u otkrivanju ukradene slike Pola Sezana u Srbiji bio je Ričard Dik Elis, jedan od najpoznatijih svetskih istražitelja koji se bavi pronalaženjem ukradenih umetničkih dela. Isti čovek zaslužan je što su prošle godine u Beogradu pronađene ukradene slike Pabla Pikasa - „Glava konja“ i „Čaša i bokal“, pišu Novosti.

Zašto Srbi piju?

U Srbiji 40 odsto stanovništva svakodnevno konzumira bar malu količinu alkohola, a gotovo 90 odsto učenika do 16 godina probalo je neko alkoholno piće. Podaci Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu pokazuju da je, mereno po broju stanovnika, Srbija četvrta zemlja po potrošnji alkoholnih pića u Evropi. Takođe, nedavno sprovedena istraživanja pokazuju da za čašicom sve više posežu i žene, kao i da svaki treći srednjoškolac pije. O razlozima zbog kojih građani Srbije počinju da piju, običajima i tradiciji alkoholizma u Srbiji, zabludama i posledicama konzumiranja alkohola, o tome zašto sve više žena poseže za čašom, za Politiku polemišu primarijus dr Jasna Daragan Saveljić, direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti, i profesor dr Aleksandar L. Jugović, šef Katedre za prevenciju i tretman poremećaja ponašanja i profesor socijalne patologije na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu.

Oklevanje sa Medijanom

Po sistemu „brigo moja pređi na drugoga”, poslednji dani u Nišu obeleženi su prepucavanjem oko toga kada će i kako biti realizovan značajan projekat nastavka istraživanja i uređenja Medijane, jednog od najvećih arheoloških nalazišta u Srbiji. Oklevalo se, odugovlačilo i mesecima čekalo da se uradi konačan projekat za ovaj veliki posao. A onda, kada je iz Ministarstva kulture projekat donet u Niš, sve je nastavljeno po starom – i dalje se okleva, odugovlači i čeka. I to, reklo bi se, neshvatljivo i bez jakih razloga, piše Politika. Istraživanja i uređenje po projektu Ministarstva kulture za koji je država Srbija izdvojila značajna finansijska sredstva, po predviđenom programu i planu treba da budu završena do sredine maja naredne, 2013. godine, nekoliko sedmica pre održavanja centralne svečanosti obeležavanja 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta. Niš će biti domaćin i organizator te manifestacije u godini tokom koje će u celom svetu biti obeleženo donošenje najznačajnijeg dokumenta za hrišćanstvo, koji je potpisao Konstantin Veliki, rođen u drevnom Naisusu, a kojim je zabranjen progon hrišćana i dozvoljeno širenje hrišćanske vere i na teritoriji Rimskog carstva.

Agenti se zabavljali sa prostitutkama

„Samit Amerika”, forum 32 lidera severa i juga američkog kontinenta u Kartageni, Kolumbija, koji obično nije mnogo zanimljiv za medije, našao se preko vikenda u oštrom fokusu posle skandala čiji su akteri agenti Sikret servisa, tajne službe koja obezbeđuje Baraka Obamu, piše Politika. Deo velikog bezbednosnog tima, poslat unapred da pripremi teren za boravak predsednika, hitno je pre nego što je samit počeo zamenjen, a 11 agenata je suspendovano, posle otkrića da su se u hotelu u kojem su bili smešteni zabavljali s prostitutkama.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...