Jajima na Demokratsku stranku

Dragoljub Petrović

(četvrtak, 8. mart, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
(foto: Beograd, 07.03.2012 - konferencija Principi osnaživanja žena - ravnopravnost znači uspešno poslovanje)

Nastavljen protest radnika IMK „14. oktobar“, iz mase su poletela i jaja na sedište demokrata u Kruševcu.  Demokratska stranka i Ujedinjeni regioni Srbije pokušavaju da od proizvodnje novog Fijatovog modela u Kragujevcu izvuku što veće političke koristi u susret izborima. Zoran Krasić tvrdi da Šešelja tužilaštvo tereti i za kvalifikacije koje su u drugim predmetima Haškog tribunala pravnosnažno odbačene. Predstavnici Ministarstva prosvete Srbije nastupali su juče na regionalnom skupu u Danilovgradu zajedno sa predstavnicima Prištine, kršeći sporazum postignut između Borislava Stefanovića i Edite Tahiri.

Nastavljeni protesti i štrajkovi širom Srbije

Protestne šetnje i blokade zgrada opština u Kraljevu, Kruševcu i Smederevu nastavljene i juče. Protest radnika IMK „14. oktobar“ u Kruševcu održan je i ispred sedišta Demokratske stranke. “Došli smo da istaknutom članu DS-a i predsedniku našeg Upravnog odbora Dragiši Rankoviću čestitamo postavljenje na mesto predsednika Regionalne privredne komore. Njega naravno nema, ali se nadamo da je na putu i da će ugovoriti posao za nas u „14. oktobru“ – rekao je okupljenim radnicima Ljubiša Velimirović, predsednik sindikalne organizacije. Posle održanog govora, iz mase su poletela i jaja na sedište demokrata u Kruševcu, piše Pravda.

Dinkić: DS vodi kilavu politiku

Demokarete bi trebale da izađu sa imenom premijera da građani mogu da znaju kako opet ne glasaju za nekog novog Mirka Cvetkovića, kaže Mlađan Dinkić, lider Ujedinjenih regiona Srbije za Blic, dodajući da DS vodi kilavu politiku. “Boris Tadić treba jasno i glasno da kaže da ni u kom slučaju neće praviti vladu sa SNS. To još nijednom nije javno rekao. Mi ćemo ime našeg kandidata saopštiti u nedelju, kada ćemo predstaviti i ekonomski program, koji smo napravili sa privrednicima”- kaže Dinkić. 

Šešelju pripisali i pravosnažno odbačeno

Vojislav Šešelj optužen je za progone na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, nehumana dela, ubistva, mučenja, okrutna postupanja, razaranja, deportacije i druga kršenja zakona i običaja ratovanja. Njegov pravni savetnik Zoran Krasić tvrdi da Šešelja tužilaštvo tereti i za kvalifikacije koje su u drugim predmetima Haškog tribunala pravnosnažno odbačene. „U delu optužnice koji se odnosi na slučaj ’Vukovar’, Šešelj se tereti za udruženi zločinački poduhvat i za zločine protiv čovečnosti, iako je sud to odbacio u predmetu protiv Veselina Šljivančanina i Miroslava Radića, jer su izjave svedoka ocenjene kao nepouzdane. Radić je oslobođen jer je utvrđeno da, iako je bio u Vukovaru na dan streljanja zarobljenika, nije mogao da zna da će ijedan njegov vojnik u tome učestvovati. Isti događaj stavlja se na teret Šešelju iako je on na dan zločina, 21. novembra 1991. godine bio u Banjaluci i nije mogao da zna šta se dešavalo u Vukovaru”, kaže Krasić za Politiku.

Kosovo bez fusnote u Danilovgradu

Predstavnici Ministarstva prosvete Srbije nastupali su juče na regionalnom skupu u Danilovgradu zajedno sa predstavnicima Prištine, kršeći sporazum postignut između Borislava Stefanovića i Edite Tahiri. Naime, na pločici ispred predstavnika Prištine pisalo je samo Kosovo, sa zvezdicom, bez teksta fusnote koja objašnjava da naziv ne prejudicira status i da je u skladu sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP. Takođe,pišu Novosti,  nije ni trebalo da zvaničnici Srbije prisustvuju skupu sa predstavnicima Kosova, jer srpska vlada još nije usvojila dogovor iz Brisela, niti je dala zvanične instrukcije kako da se ponašaju državni činovnici.

Poslanici protiv radnog vremena

Nije parlament fabrika, pa da se poslanicima utvrdi radno vreme i obaveza da se ukucavaju kad dolaze i odlaze. Ovako su poslanici opozicije pre nekoliko godina dočekali neke pokušaje vlasti da im nametne obavezu da obezbeđuju kvorum, ali niko, ni iz vlasti ni iz opozicije, nije imao ništa protiv da se radi koliko treba, kad treba. Za njih, kažu, ne bi bio problem da imaju propisanu petodnevnu radnu nedelju, koju u Hrvatskoj za svoje sabornike predlaže vladajuća stranka, jer, tvrde, neki rade i više od toga, piše Politika.. Hrvatski premijer Zoran Milanović i vladajući SDP najavili su sveukupne reforme radnog vremena, a one bi trebalo da obuhvate i Sabor. I sabornici, kao i naši poslanici podsećaju da nije samo političko delovanje u parlamentu. I u Hrvatskoj se, baš kao i u Srbiji, tvrdi da poslanici imaju velike plate, a malo rade. Ni sabornici, ni poslanici, naravno, neće se složiti sa takvim ocenama. Ali kad se pogleda plata sabornika, narodni poslanici mogu samo da žale što nisu tako plaćeni, jer sabornici imaju 2.000 evra osnovnu platu, plus od 200 do 300 evra paušala, plus dnevnice, a naši poslanici imaju 75.000 dinara osnovnu platu, plus 30.000 paušala, a nema dnevnica.

Demokratska stranka (zlo)upotrebljava “Fijat”

Demokratska stranka i Ujedinjeni regioni Srbije pokušavaju da od proizvodnje novog Fijatovog modela u Kragujevcu izvuku što veće političke koristi u susret izborima, ocenjuju politički analitičari za Danas, dok ekonomisti s kojima smo razgovarali ocenjuju da građani Srbije neće uskoro niti previše osetiti pozitivne efekte proizvodnje automobila „500L“. „Sve to što se prekjuče u Ženevi dešavalo imalo je odlike najgoreg provincijalizma, kada nemate čime mnogo da se pohvalite, pa se kitite kako stignete. Ne verujem da bi Angela Merkel kao šef države išla po sajmovima i slikala se sa svakim novim modelom koji izbaci Folcvagen“, kaže za Danas Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište.

Guverner ne priznaje krivicu

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je juče da ne beži od lične odgovornosti i da nema ništa protiv toga da se preispitaju i njegov i rad NBS. On, međutim, ponovo nije priznao ni delić krivice za naglo slabljenje dinara.  S druge strane, gotovo svi privrednici i bankari sa kojima je Pres juče razgovarao na Kopaoniku smatraju da je NBS mogla da proda više deviznih rezervi i brže i jače odbrani dinar.

Smenljivost državnih predstavnika i javnih funkcionera normalna je u demokratskom sistemu, ali za to treba da postoji procedura i argumentacija, izjavio je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić na Kopaonik biznis forumu.Upitan o mogućoj smeni posle izbora nove vlade, on je dodao da nema ništa protiv da se pod lupu stavi rad NBS-a, a u okviru toga i da se proveri da li je poslovala uspešno i u skladu sa zakonom, piše Politika.

Iskopano oružje u Šilerovoj

Na placu u Šilerovoj ulici broj 84 u Zemunu u sredu je pronađen arsenal oružja. Kako Novosti saznaju, radnici Građevinskog preduzeća "Kuća stil" tokom izvođenja radova otkopali su "kašikare", metke, eksplozivne štapine... Sumnja se da arsenal pripada nekadašnjim članovima "zemunskog klana", ali će o tome poslednju reč dati istraga. Kontradiverziona ekipa beogradske policije iz zemlje je iskopala 18 ručnih bojevih bombi M75, šest diverzantskih upaljača, tri eksplozivna punjenja, dva sporogoreća štapina, jedan detonirajući štapin, 200 metaka kalibra 7,62 milimetara (najčešće se koristi za automat "kalašnjikov"), tromblonski nastavak za automatsku pušku M70, četiri kompleta za čišćenje puške, kanticu za ulje...

Za gram droge na lečenje

Osobe kod kojih policija pronađe drogu za ličnu upotrebu, do količine od jednog grama, ubuduće neće biti krivično gonjene nego će ih tužilaštvo upućivati na obavezno lečenje u Specijalnu bolnicu za bolesti zavisnosti. Kako je za Pres otkrila direktorka Specijalne bolnice Jasna Daragan Saveljić, a što je potvrđeno i u Republičkom javnom tužilaštvu, ovo će se sprovoditi na osnovu Protokola o saradnji koji je ta ustanova potpisala pre nekoliko dana sa Prvim javnim tužilaštvom.

Jednokratna pomoć za jednog blizanca

Dragana Pečenković iz Preljine uputila je juče žalbu Gradskoj upravi za opšte i zajedničke poslove u Čačku zahtevajući da njeni tek rođeni blizanci Petar i Pavle budu jednaki pred zakonom. Na svet su došli 10. januara ove godine, Pavle je mlađi šest minuta i srećni roditelji su za njega iz gradskog budžeta dobili 32.000 dinara, a za Petra – ništa, piše Politika. Mladi supružnici iz sela pored Čačka Mišo i Dragana već imaju blizance, Aleksandra i Anđelu, rođene 5. septembra 2008. godine, i sad su porodicu umnožili istim tempom. U Čačku je na snazi Pravilnik o finansijskoj pomoći porodici za treće i svako naredno dete rođeno u 2012. godini i Pečenkovići su očekivali da će iz gradskog budžeta dobiti ono što rečeni pravilnik predviđa – 22.000 dinara za Petra i 32.000 dinara za Pavla. Međutim, rešenjem Gradske uprave za opšte i zajedničke poslove od 13. februara, mladim roditeljima dodeljena je jednokratna novčana pomoć od samo 32.000 dinara.

Četvorica u zatvoru zbog bigamije

U srpskim zatvorima četvorica ljudi robijaju zbog bigamije, saznaju Novosti u Ministarstvu pravde. Skoro svi su povratnici ili, pak, služe kazne i zbog drugih dela, najčešće falsifikovanja isprava. Od 2007. do 2010, zbog krivičnog dela dvobračnosti, podneta je 41 krivična prijava protiv osoba koje su se ponovo venčale iako su već bile u braku, ali i protiv šest koje su sklopile novu zajednicu mada su znale da je njihov supružnik u tom trenutku venčan.

Počelo finansiranje po učeniku

U 16 lokalnih samouprava u Srbiji (Subotica, Valjevo, Rača, Temerin, Brus, Pirot, Vranje, Požega, Palilula, Vračar…), počeo je pilot program „finansiranja po učeniku”. Za sada sve ide dobro i nadamo se da ćemo uspeti da napravimo takve formule da svi budu zadovoljni kada u školskoj 2014–2015. počne novi sistem finansiranja – rekao je Zoran Kostić, pomoćnik ministra prosvete i nauke na nedavnoj konferenciji „Dobre prakse i partnerstva – ključ efikasnog, kvalitetnog i pravednog obrazovanja”. Kako je objasnio za Politiku, prema broju đaka određivaće se sredstva koje neka škola, a onda i nastavnik dobijaju svakog meseca, a novac će delom obezbeđivati lokalna samouprava, a delom budžet države.

Milioni za krvu grupu

Samo za određivanje krvne grupe i rezus faktora prošle godine, prema podacima Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, potrošen je 71.424.201 dinar. U zdravstvenim ustanovama, bolnicama, kliničkim centrima, zavodima i institutima za transfuziju, o trošku RZFO urađeno ukupno 1.421.477 analiza radi utvrđivanja krvne grupe i rezus faktora, pišu Novosti. Da su pacijenti koji su operisani i lečeni u bolnicama u svojoj dokumentaciji imali ove podatke, taj novac je mogao da se uštedi. Ali, u Srbiji, kao i u najvećem broju zemalja, građani nisu obavezni da utvrde krvnu grupu i rezus faktor, i ti podaci se ne upisuju u lična dokumenta.

Radnici Beka traže razliku

Radnici Beogradske konfekcije Beko u stečaju još imaju vremena da stečajnom upravniku podnesu zahtev za isplatu razlike između plate koja im je pripadala po ugovoru o radu i minimalca koji su primali dok njihova firma nije otišla u stečaj.  To nedvosmisleno proizilazi iz odredbi Zakona o stečajnom postupku, koji se i dalje primenjuje u slučaju stečaja Beka, kaže za Danas Jelisaveta Vasilić, član Saveta za borbu protiv korupcije, advokat i bivši sudija Višeg privrednog suda. Radnici svoj zahtev mogu podneti sve dok stečaj njihove firme traje, odnosno sve do takozvane završne deobe, kaže Vasilićeva.

Za posao na kraj sveta

U Srbiji bi 19.000 nezaposlenih odmah prihvatilo posao pod uslovom da se preseli u drugi kraj zemlje, a 22.800 bi otišlo i preko granice ako bi im se ukazala prilika za dobrom zaradom. Kako procenjuju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, čak 230.000 nezaposlenih bi pristalo da putuje i po stotinu kilometara u jednom pravcu samo da bi sebi osigurali radno mesto, pišu Novosti.

Drugačiji iskaz Petre Cvijić

Petra Cvijić - voditeljka Radio-televizije Srbije, osumnjičena da je svojim vozilom usmrtila Slobodana Bajića (73) - dala je kod istražnog sudije 22. februara iskaz koji se razlikuje se od onoga što je ispričala saobraćajnim policajcima neposredno posle nesreće. Kako saznaju Novosti, ona je na saslušanju u Palati pravde rekla da Bajić nije bio na pešačkom prelazu i da ga zbog mraka nije videla, što se razlikuje od zapisnika koji su sastavili saobraćajci na licu mesta, 9. januara. Po tom zapisniku, Cvijićeva je kazala da ga je udarila na prelazu, da je odmah zaustavila vozilo i htela da mu pruži pomoć.

Sin iskasapio oca

Dejan Ilić (26) iz sela Vukošić kod Vladimiraca priznao je policiji da je ubio i raskomadao oca Radovana (53). On je uhapšen nekoliko sati nakon što je unakaženi leš njegovog oca pronađen u jezeru Šljunkara u selu Tabanović, a policiji je ispričao da je Radovana ubio jer više nije mogao da trpi njegovo iživljavanje. Zločin kakav se ne pamti u vladimiračkom kraju dogodilo se 28. februara u porodičnoj kući Ilića u Vukošiću. “Prvo je negirao zločin, ali kada smo mu predočili dokaze, priznao je. Pre nego što je počeo da priča, pitao je: „Ko je ovde Horejšio?", misleći na lik iz serije „Mesto zločina"”- prenosi Pres reči policajaca.

Pre dve godine Radovan se razveo od supruge Marine (43). Sa njom su otišli kćerka Vesna (22) i sin Dejan, ali se mladić nakon odsluženog vojnog roka vratio ocu, da bi zajednički negovali porodično imanje. Selo Vukošić poznato je i po takozvanoj Vukošića bari, koja se nalazi nedaleko od kuće gde se dogodio ovaj nezapamćeni zločin. Međutim, voda je tu plitka i zimus je dugo bila zaleđena. Ova okolnost, smatraju u istrazi, dala je ubici ideju na koji način da prikrije zločin, pišu Novosti.

Hladnoratovska reagovanja u SAD povodom pobede Putina

Nadležni za spoljnu politiku SAD primetno su prestali, posle ponedeljka, da se bave Putinovim povratkom na predsedničku poziciju u Kremlju.  Na tu temu, zapravo, sva zvanična vašingtonska reagovanja svela su se na ono prvo i veoma šturo saopštenje Stejt departmenta u kome je ostalo nepomenuto ne samo ime novog/starog šefa države, već se negde zagubila i ona, za takve prilike, uobičajena formalna američka čestitka „izabranom predsedniku“ Rusije, piše Danas. Na Kapitol hilu - na par stotina metara od epicentara izvršne vlasti i direktnog odlučivanja u Vašingtonu (Bela kuća, Stejt department) - registrovana je u međuvremenu svojevrsna eksplozija nekadašnjih hladnoratovskih reagovanja nemalog broja kongresmena i senatora obeju partija, inače već duže vreme sve nezadovoljnijih Obaminim držanjem u nadgornjavanju sa suparničkom supersilom.

Vorlik: Protiv izbora na severu Kosova

Pred Srbijom je još mnogo posla kako bi dobila datum za početak pregovora sa EU. Mora da se uradi još dosta iz agende reformi, da se dođe do napretka u dijalogu Beograda i Prištine - poručuje u intervjuu za Novosti ambasador SAD u Beogradu Meri Vorlik. “SAD nastavljaju da podržavaju suverenitet i vlast Kosova na celoj teritoriji. Lokalni izbori koje su organizovale srpske vlasti po srpskom zakonu, dovešće do izbora predstavnika koji neće imati nikakvu vlast u okviru kosovskih institucija i zakona. Kada je Srbija sprovela glasanje na Kosovu 2008, specijalni izaslanik generalnog sekretara UN je izjavio da su ti izbori i njihov rezultat, kao i formirane srpske opštinske institucije bez legitimiteta. Dakle, ovo je pitanje kojim se treba pozabaviti” - kaže Vorlik.

Podela Libije?

Posle pada Muamera Gadafija libijska država se postepeno kreće ka istorijskoj podeli na Tripolitaniju, na zapadu, Fezan, na jugu, i Kirenaiku, na istoku. Povratak na to da je „Libija” vekovima bila maglovita geografska oznaka, a ne ime zemlje, čini se veoma izvesnim nakon prekjučerašnje odluke plemenskih vođa i komandanata lokalnih milicija da proglase poluautonomiju za istočni deo Libije, nekadašnju Kirenaiku, piše Politika.

Reketaš se osvetio Piksiju?

Blic piše da je pripadnik ekstremnih navijačkih grupa Crvene Zvezde iz zatvora tražio od Dragana Stojkovića Piksija reket od 50.000 evra. Kada ga nije dobio, naložio je svojim 2saborcima” da bace bombu na Piksijevu porodičnu kuću u Pasjoj poljani kod Niša. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...