ZUKORLIĆEVA BOŠNJAČKA AKADEMIJA - PROTIVUSTAVNA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Formiranje Bošnjačke akademije nauka i umetnosti u Novom Pazaru naišlo je na oštre reakcije kako u Beogradu, tako i u Sarajevu. Dok u Srbiji tvrde da je ovaj Zukorlićev potez protivan Ustavu i ocenjuju ga kao „prvi korak ka nezavisnosti“, u BiH kažu da već imaju Akademiju koja zadovoljava sve potrebe Bošnjaka, te da je BANU nepotrebna. Srbija se zahvalila Briselu na posebnom timu za istragu trgovine organima ali bi, kažu, to ipak trebalo da kontroliše UN. Čeda i MMF se okomiše na Dinkića. Poskupeće gorivo zbog izjednačavanja akciza a uvešće se i depozit za keš kredite. U selu kod Lajkovca praunuk naučio staricu da čita i piše. Zatvorenik pobegao iz „Klise“ preskočivši zid od pet metara. Somalijski pirati pravdali se Grcima zašto traže veću otkupninu za otete, ponestalo im para. Ana je prvi put u 2011. ušla u polufinale a sin pokojnog Čave Dimitrijevića otišao je u „zvezdaše“.


Beograd - defile pripadnika policije PU za Grad Beograd Knez Mihailovom ulicom
povodom Dana Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Dana policije - 200 godina MUP

Muamer se ponovo „otcepljuje“

List Danas piše da se o osnivanju Bošnjačke akademije nauka i umetnosti (BANU) još ne izjašnjavaju predstavnici srpskih partija „koji smatraju da je to isključivo bošnjačko pitanje i da Bošnjaci to moraju između sebe da reše“. Bošnjaci kažu da je to još jedna institucija koju muftija IZ u Srbiji Muamer Zukorlić osniva pod okriljem institucije koju zvanično predvodi „a sve u cilju potpune kontrole života svojih sunarodnika“. Zukorlić, kao generalni sekretar BANU, kaže da je ova institucija „najbitniji stub opstanka bošnjačkog naroda“. Drugi sagovornici lista, međutim, podsećaju da ideju BANU osporavaju Veće kongresa bošnjačkih intelektualaca, Bošnjački institut, kao i da će osnivanje ove institucije dovesti do novih podela unutar bošnjačke zajednice.

„Osnivanje BANU je rezultat, pre svega, velikih Zukorlićevih ambicija, koji želi da se nametne kao neprikosnoveni lider svoje nacionalne zajednice“, kažu analitičari za Politiku. Nije sporno samo osnivanje akademije, već motivi za ovaj potez. Krajnje je neobično, kažu sagovornici ovog lista, „da se time bavi jedna verska zajednica“, što instituciji daje sasvim drugačiji prizvuk, „tim pre što se na tome angažovao i Mustafa Cerić“.

Sagovornici Pravde iz SANU smatraju da je formiranje BANU sa predstavlja kršenje Ustava jer je u Srbiji definisano postojanje samo Srpske akademije i nauka. Akademik Vasilije Krestić je poručio da je to prvi korak ka nezavisnosti i odvajanju Sandžaka od Srbije: „Akademija nauka i umetnosti je jedan od osnovnih elemenata državnosti u svakoj zemlji. Prema tome, jasno je kuda to vodi.“

I ministar prosvete i nauke Žarko Obradović kaže da je osnivanje BANU suprotno propisima i najavljuje za Pres da će država preduzeti neophodne mere. U Republičkom javnom tužilaštvu dodaju da će utvrditi da li ima osnova za pokretanje postupka. Osnivanje akademije nije naišlo na dobre reakcije ni među Bošnjacima u Sarajevu i Sandžaku. Članovi Akademije nauka i umetnosti BiH rekli su da je BANU nepotrebna „jer BiH već ima akademiju koja zadovoljava sve potrebe Bošnjaka“.


Vašington: satelitski snimak američke svemirske agencije NASA uragan Adrian
nedaleko od obale Floride

Istragu treba da kontroliše UN

Novosti pišu da zvanični Beograd pozdravlja inicijativu EU da osnuje poseban tim za rasvetljavanje trgovine organima na Kosovu, ali da ne odustaje od zahteva da istraga treba da se vodi pod okriljem UN. Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić rekao je da mandat za istragu izvan teritorija Kosova može da da samo Savet bezbednosti. On je dodao da su se u Njujorku obavile konsultacije među stalnim članicama SB, na kojima su se Rusija i Kina zalagale da se donese odluka o otpočinjanju istrage. „Polazeći od uverenja da niko nema šta da krije i da svi imaju čistu savest, ne možemo da razumemo zašto je teško da se postigne dogovor“, kaže Jeremić.

Nije „NATO konferencija“?

Načelnik Generalštaba VJ Miloje Miletić kaže za Politiku da se oseća privilegovanim što se Strategijska vojna konferencija za partnere početkom iduće nedelje održava u Beogradu. „Odlučeno je da se ove godine konferencija održi u Srbiji i to je veliko priznanje našoj zemlji, njenom sistemu odbrane, Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije“, dodaje Miletić. On ističe da razume emocije kada se pominje zapadna vojna alijansa i da se ne sme zaboraviti šta se dogodilo 1999, „ali da Srbija treba da stvara prijatelje širom sveta“. „U javnosti se ovaj skup predstavlja kao ’NATO konferencija’, što nije tačno. Prvo, nisu sve članice NATO potvrdile učešće a ovaj savez sve odluke donosi konsenzusom. Drugo, na konferenciji učestvuju i države iz programa Partnerstva za mir u kojem je i Srbija, Mediteranskog dijaloga, Instanbulske inicijative, kao i Brazila, Australije, Indije, Japana, Novog Zelanda i Pakistana... Niko, pa ni države NATO, ne dovodi u pitanje našu neutralnost“, objašnjava Miletić.


Beograd - konferencija za novinare Pokreta za Srbiju povodom potpisivanja
Peticije za otkazivanje NATO konferencije u Beogradu: Radovan Radinović,
Mirko Zurovac, Rajko Unčanin, Vladimir Kršljanin, Goran Petronijević (prvi sdesna)

Čeda ljut na Dinkića..

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović žestoko je reagovao na kritike lidera URS-a Mlađana Dinkića, piše Danas. „Dinkiću ne preostaje drugo osim da bude ličan, kakav je bio uvek u svojoj ambiciji da demagogijom privuče pažnju. Navikao je da uzurpira svaku ideju za koju veruje da donosi popularnost, pretvarajući je u opštu katastrofu koju plaćaju svi“, rekao je Jovanović u za ovaj list. On kaže da LDP neće pristati da decentralizacija bude svedena na srednjevekovni model po kojem su druge stranke, uključujući i Dinkića, nametnule Ustav 2006. Lider URS-a je, naime, u intervjuu Danasu prethodnog dana rekao da je Jovanović za njega veliko razočaranje i da, „kada govori o nekim idejama, to zvuči primamljivo, ali u praksi ne bude ništa“.

Dinkić ovoga puta govori za Blic i u intervjuu hvali inicijativu URS-a za decentralizaciju. Na pitanje kakvi su mu odnosi sa liderom SPS-a, s obzirom na vesti da Dragan Marković prelazi u URS, Dinkić kaže: „Dačić je sigurno jedan od najinteligentnijih pojedinaca na srpskoj političkoj sceni i njemu je sasvim jasno da niko ne može da mu preotme partnera ukoliko je on vredan njegove podrške, i obrnuto, da ne može da zadrži nikoga uz sebe ukoliko nije zadovoljan njegovim radom.“

..A ni MMF nije daleko

Stalni predstavnik MMF-a Bogdan Lisovolik kaže za Politiku povodom kritika na račun predloga decentralizacije URS-a, da Fond čvrsto veruje da je Fiskalni savet zauzeo ispravan stav. „Suštinski, mi nismo protiv decentralizacije. Ali, konkretan predlog koji je stigao u Skupštinu može vrlo skupo da košta konsolidovani budžet Srbije“, kaže on.

Funkcioneri i „tričavi“ pokloni

„Dva ručna sata, i to pozlaćena, za samo 3.000 dinara, čuveno vino ’Radovanović’ od 300 dinara ili kravata za celih 400 dinara. Mada je na prvi pogled jasno da su ove cene realne koliko i sutrašnji ulazak Srbije u EU, pojedini najviši državni funkcioneri su bez blama baš tako procenili darove kojima su prošle godine obasipani“, piše Alo. List navodi da predstavnici po pravilniku o poklonima Agencije za borbu protiv korpcije imaju pravo da prime poklon u vrednosti od pet odsto od prosečne srpske mesečne plate, a u suprotnom postaju javna svojina. Stoga ne čudi, objavljuje list, što pojedini političari, a citirani su vicepremijer Božidar Đelić i ministar odbrane Dragan Šutanovac, „umanjuju cene kako ne bi morali da ih se odreknu“.

Beograd: obeležavanje 143. godišnjice smrti kneza Mihaila Obrenovića u Sabornoj crkvi

Etničko čišćenje Srba u BiH

Demograf iz RS Stevo Pašalić svedočio je u Haškom tribunalu u slučaju Stanišić-Župljanin i dokazao, kako piše Pravda, da su Srbi najveće žrtve etničkog čišćenja u BiH. Tribunal je u celosti prihvatio njegov izveštaj u kojem stoji da je u BiH proterano oko 830.000 Srba, oko 795.000 Bošnjaka i 350.000 Hrvata. Pašalić u intervjuu za ovaj list kaže da bi ovaj izveštaj mogao da izmeni sliku o demografskim odnosima u BiH. „Moja teza je da se od 1992, pa čak do danas, vrši etničko čišćenje i homogenizacija. To znači da su se nacionalni korpusi koncentrisali tamo gde je dominacija jedne etničke grupe, pa su se Srbi pomerili iz Sarajevsko-zeničke kotline i Mostara, cele srednje Bosne, dolina reka Krivaje i Bosne, sve do Doboja. Otišli su i iz regija gde ih je bilo u značajnom procentu“, kaže on.

Hram SPC ponovo oskrnavljen

Pravoslavni hram u selu Samodreža kod Vučitrna, posvećen Usekovanju glave Jovana Krstitelja, ponovo je oskrnavljen, objavljuje Alo. Tu se prema predanju pričestila vojska kneza Lazara pre Kosovske bitke a 1999. je zapaljena njegova unutrašnjost. Kosovska strateška akciona mreža saopštila je sada da je hram ponovo demoliran, polomljena su limena vrata i opet je pretvoren u javni toalet i deponiju. Ministar za Kosmet Goran Bogdanović rekao je da je skrnavljenje crkve u Samodreži poruka Srbima kakav odnos prema njima ima, ne samo lokalna albanska zajednica, već i vlast u Prištini.


Nižnji Novgorod - 27. samit Rusija-Evropska unija (27th Russia-EU summit):
Herman Van Rompuy, Dmitry Medvedev, Jose Manuel Barroso

Veće akcize, skuplje i gorivo

Skupština će u utorak najverovatnije izglasati izmene Zakona o akcizama kojim će akcize za benzin biti izjednačene, kako je zahtevala EU. Jedinstvena akciza za sve vrste motornih vozila biće 49,5 dinara za litar a za dizel 37. To znači da će benzin poskupeti za 4,5 dinara, a dizel za dva. Iz Vlade tvrde, prenosi Danas, da će izjednačavanje akciza, odnosno povećanje za benzine lošijeg kvaliteta, dovesti do jačanja budžeta „što će se pozitivno odraziti na obdaništa, škole, penzionere. Predsednik UO Nafta a.d. Nebojša Atanacković kaže da je visina akciza isključivo stvar odluke Vlade: „Povećanje akciza ne treba da znači i povećanje maloprodajne cene goriva. Recimo, kada bi NIS odredio manje veleprodajne cene, mogli bi se stvoriti uslovi za pojeftinjenje goriva... Sasvim je jasno da vozači neće biti zadovoljni ovakvim ishodom jer će gorivo poskupeti a podatak da su akcize u Srbiji među najvišim u Evropi, dodatni je trn u oku za građane.“

Duže radimo a kratko živimo

„Ukoliko bi se starosna granica za odlazak u penziju podigla, Srbi bi se upisali među najvrednije nacije. Primer da se žene penzionišu tek sa 65 a muškarci sa 67, kakva je ideja MMF-a, spada u izuzetke u evropskoj praksi“, pišu Novosti. Centar za liberalno demokratske studije uradio je analizu prema kojoj proističe da je malo zemalja gde je starosna granica toliko visoka. S druge strane, kažu u centru, razmatranja o podizanju starosnih granica i produženju radnog veka mogu se uzeti u obzir samo u kontekstu dužine korišćenja penzija: „U Srbiji se kratko živi a samim tim i penzija se koristi kraće nego u ostalim zemljama.“


Zagreb - zastave Hrvatske i Evropske unije na zgradi Sabora Republike Hrvatske,
na zagrebačkom Trgu Svetog Marka. Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel
Baroso predložio je da se okončaju pregovori i Hrvatska postane 28. članica
Evropske unije 2013. godine

Uskoro depozit i za keš kredite

Narodna banka Srbije uvela je rigoroznije uslove za kredite indeksirane u evrima, pa će od 30. juna za laki keš kredit biti potrebno dati depozit od 30 odsto, što do sada nije bio slučaj. Pravda piše da bi moglo da se poveća i učešće kod stambenih kredita na 20, umesto 10 odsto, „ako ministar Oliver Dulić ne ubedi guvernera u ponedeljak, kada je najavljen sastanak, da bi to bio potop za građevinare“. U suprotnom, izračunao je list, za stan od 100.000 evra kupac bi morao da obezbedi 20.000, „što je za većinu samo san“.

Neustavno naplaćivanje parkinga

Ustavni sud je proglasio način naplate doplatnih karata za parkiranje u Beogradu suprotinim Ustavu i zakonu, piše Blic. Beogradu je dat rok da do 8. septembra reguliše odluku o plaćanju doplatne karte na zoniranom parkingu, koja trenutno iznosi 1.870 dinara. Grad je sam predložio da se ova odluka promeni i na taj način, kaže sagovornik lista, priznao da ona nije u skladu sa zakonom, ali i izbegao mogućnost tužbi za vraćanje novca građanima koji su do sada platili ove penale. Pod znakom pitanja su dve stavke kod izdavanja i naplaćivanja doplatnih karata: tretiranje neplaćanja za parking mesto kao prekršaj i to što „Parking servis“ samostalno formira visinu doplatne karte a tim novcem puni svoj budžet.

Peticija za produženi boravak đaka

Produženi boravak koji podrazumeva da đaci posle časova ostaju u školi do 16 ili 17 sati, gde sa učiteljem rade domaće zadatke, odmaraju se, učestvuju u raznim aktivnostima, može da se organizuje samo za učenike prvog i drugog razreda. U Ministarstvu prosvete kažu da nema novca da se to isto organizuje sa đake trećeg i četvrtog razreda, ali, kako piše Politika, interesovanje roditelja je veliko. U OŠ „Starina Novak“ roditelji učenika drugog razreda zainteresovani su da decu i sledeće godine ostavljaju u produženom boravku. Oni su potpisali i peticiju uz spremnost da preuzmu troškove oko plata nastavnika. U ovoj školi kažu da problem nije toliko finansijski, koliko zakonski jer se sa profesorom razredne nastave koji bi tu radio, ne bi mogao zasnovati ovakav ugovor.

Naučio prabaku da piše i čita

Ukućani Milene Živković (83) iz Rubribreze kod Lajkovca bili su iznenađeni kada je, inače nepismena baka počela naglas da čita ćirilični prevod televizijske serije. Još više ih je iznenadilo, pišu Novosti, kad su saznali da ju je da čita i piše naučio praunuk, sedmogodišnji predškolac Luka. On je Milenu godinu i po dana učio ćirilicu a sada su prešli na latinicu. Uz njegovu pomoć je savladala sabiranje i oduzimanje, a Luka kaže da je baki pokazivao ono što su njega u vrtiću učile vaspitačice: „Najteže je bilo da nauči da piše slovo ’đ’. Kad slova ne napiše ili ne pročita kako treba, davao sam joj jedinice, pa je morala sve iz početka.“

Beograd - u okviru obeležavanja Dana Univerziteta umetnosti tri velikana
umetnosti i kulture promovisana su u profesore Emeritus Univerziteta umetnosti:
dirigent Darinka Matić Marović, operska diva Biserka Cvejić i akademik Nikola Janković

Žrtva - medicinski fenomen

Beograđanku Draganu Nikolić (71) lekari su proglasili medicinskim fenomenom. Ona je u saobraćajnoj nesreći preživela sa nekoliko modrica, a Pres prenosi da ju je dok je bila na biciklu udario automobil, da je letela više od deset metara, propala kroz šipražje u jarak dubok četiri metra i udarila o zemlju. „Mora da je sve to strašno izgledalo jer su ljudi iz okolnih zgrada izašli na prozore i u šoku me gledali. Svi su mislili da neću preživeti a ja sam prošla s dve-tri modrice. Otpisali su me a meni ni proteza nije ispala“, kaže Nikolićeva.

Sašin brat poručio majci da ne dolazi

Novosti pišu da su dva udarca nožem u Dečjem selu u Sremskoj Kamenici, od ukupno 50, bila smrtonosna kada je štićenik Saša M. (17) ubio kuvaricu Svetlanu Zorić (34). Saša je u pritvoru i slede neuropsihijatrijska i druga veštačenja „a traganje za motivima strašnog zločina kreće se između dečakove opsesivne mržnje prema ženama, izazvane nebrigom majke Bosiljke za njega i njegovu braću, do Svetlanine navodne neuzvraćene ljubavi prema Saši“. Njegov brat Slobodan kaže da se sa majkom čuo u četvrtak kada je ona rekla da bi došla u Kamenicu. Rekao joj je da ne dolazi. Slobodan kaže da Saša nije naročito pominjao Svetlanu da bi mogao da pretpostavi da je u nju bio zaljubljen, kao i da ona nije mogla da ga podseća na majku „jer je bila sve što naša majka nije – blaga, vedra, predustretljiva“.

Piratima ponestalo para

Somalijski pirati koji su pre osam meseci zarobili srpskog mornara sa još 22 pomorca na brodu „Polar“ u Adenskom zalivu, traže otkup od 15 miliona dolara, piše Blic. Glavni razlozi za povećanje otkupnine koja je dosad bila 10 miliona, kako su naveli, jesu nedostatak novca i sve češći napadi. Blic je, piše, imao uvid u pismo koje je Haile Mohamed, vođa grupe od oko 150 somalijskih pirata, poslao grčkoj kompaniji koja je zaposlila mornare i pregovara o njihovom otkupu. „Iznenađujuće je što vođa... u detalje objašnjava zbog čega su povećali otkupnu cenu i kao glavni razlog navodi to ’što su trenutno u besparici’“, stoji u tekstu.

Hrvatski makroi i srpske devojke

Hrvatska policija uhapsila je Z. B. (45), G. M. (31) i G. V. (31) koji su osumnjičeni da su posredovali u prostituciji dve devojke iz Novog Sada. Kako piše Alo, oni su u iznajmljenom stanu u Zagrebu primale klijentelu za koju je sat vremena sa devojkom koštao 100 evra. Uhapšeni se terete za međunarodnu prostituciju. Devojke od 22 i 21 godinu su preko nepoznatog posrednika iz Beograda, ugovorile razgovor sa Zagrepčanima. Primale su mušterije do 29. maja kada je jedna od Novosađanki odlučila da se vrati u Srbiju.

Zatvorenik pobegao iz „Klise“

Osuđenik Đuro Ogrizović (24) iz Savinog Sela kod Vrbasa pobegao je iz zatvora „Klisa“ kod Novog Sada, tako što je izašao kroz prozor ćelije u dvorište i preskočio zid od pet metara. Zid je bio opasan i bodljikavom žicom, ali Ogrizović je uspeo da pobegne, što je prvo bekstvo iz ovog zatvora otkad je sagrađen 1986. Iz „Klise“ za Pres kažu da je najverovatnije polugom iskrivio rešetke na prozoru, ali je zasad nejasno kako je uspeo da preskoči zatvorski zid. Pretpostavlja se da se popeo na krov i nekako doskočio na zid pored osmatračnice a onda skočio sa druge strane zida.

Ana u prvom polufinalu

Ana Ivanović je po prvi put u 2011. uspela da se plasira u polufinale jednog WTA turnira, piše Blic. Pobedila je Hrvaticu Mirjanu Lučić u Birmingemu sa 6:3, 6:4. „Samo 26 minuta bilo je potrebno srpskoj teniserki da osvoji prvi set u kojem je njena suparnica muku mučila da izađe na kraj sa sopstvenim oscilacijama. To što je Ana imala problem sa zglobom leve ruke nije joj smetalo da gotovo savršeno odigra gemove na sopstveni servis a u pet takvih u prvoj deonici – izgubila je samo tri poena“, stoji u tekstu.

Čavin sin u Zvezdi

Miloš Dimitrijević, naslenik čuvenog fudbalera Partizana iz osamdesetih, pokojnog Zorana Čave Dimitrijevića, potpisao je trogodipnji ugovor sa Crvenom zvezdom. Miloš je juče rekao da je njegov osnovni motiv dolaska u Zvezdu – Robert Prosinečki. Dodao je, prenosi Pres, da to što mu je otac legenda crno-belih ne znači da je i on vezan za taj klub. „Ne vidim nikakav problem u činjenici da mi je otac legenda Partizana. To je klub koji poštujem jer je otac u njemu imao veliku karijeru, ali ovo je sada moja priča. Ja sam dete Nanta, odrastao sam u Francuskoj i tamo sam naučio da igram fudbal, tako da sa crno-belima nemam nikakve veze“, objasnio je on.

Sarajevski rokenrol

Andan Šaran, pevač sarajevske grupe „Skroz“ u intervjuu za Danas govori o koncertu u Beogradu i spotu za pesmu „Amerikanac“ u kojem se pojavljuje srpski glumac Srđan Žika Todorović. Spot je nedavno prikazan na MTV-u. Šaran je sa Nedžadom Mulaomerovićem, Mirzom Suljagićem i Slovenom Anzulovićem, koji su tada bili članovi Zabranjenog pušenja i Top liste nadrealista, rešio da se iz Zagreba vrati u Sarajevo i osnuje bend, formiran 1996. Do sada su objavili tri albuma.

Glavna uloga za Seve

Hrvatska pevačica Severina Vučković dobila je ponudu za glavnu ulogu u srpskom filmu „Biznis, bejbi“. Kako prenosi Pres, ona o tome još razmišlja jer snimanje počinje krajem godine kada planira da objavi novi album. Vučkovićeva bi glumila mladu i uspešnu poslovnu ženu koja traži oca svog budućeg deteta. Režiser će biti Slobodan Pešić a producent Miloš Paramentić.

Blic objavljuje da su za ostale uloge u filmu planirani Rade Šerbedžija, Frano Lasić, Radivoje Bukvić, Sebastijan Kavaca, Jasna Žalica, Vesna Trivalić, Dragan Mićalović, Nenad Jezdić i Marinko Madžgalj.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...