ZATVORENE OLIMPIJSKE IGRE

Jovana Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Svi svetski mediji prenose detalje sa jučerašnje ceremonije zatvaranja Olimpijskih igara. Jedna od glavnih tema i dalje su Rusija i Gruzija. Holandske novine prenose vest o puštanju skoro 200 palestinskih zatvorenika od strane izraelskih snaga. Još jedna teška avionska nesreća, ovoga puta u Kirgistanu.

Olimpijska zastava predata gradonačelniku Londona

Najveće Olimpijske igre koje smo ikada videli, a možda koje ćemo ikada i videti, završene su sinoć, navodi se u najnovijem izdanju Independenta. Gradonačelnik Londona, Boris Džonson, prihvatio je ipak olimpijsku zastavu i ukazao na odlučnost njegovog grada da 2012. godine svetu pruži igre bolje od onih koje su se upravo završile u Pekingu.



Ceremonija predaje zastave trajala je osam minuta, a gradonačelnik Džonson uspeo je za to vreme da da savršeno jasnu poruku – sada kada se London već odlučio na takav potez, povući će ga onako kako on to ume, sa, ne zaboravimo, krajnje inferiornijim budžetom.

Jedno je sigurno – bolje Olimpijske igre nisu viđene, bilo u pogledu ceremonijalnosti ili bezgrešnosti organizacije. Od Londona se međutim očekuje da nastupi znatno opuštenije, a s obzirom na činjenicu da je u pitanju jedan od najvećih kosmopolitskih gradova.

Tokom poslednje dve nedelje bili smo svedoci kako dramatičnih scena i nastupa pravih heroja, tako i stravične gorčine, zajedno sa 38 svetskih i 85 olimpijskih rekorda. Sport, i to ne samo britanski sport koji jeste priča za sebe, prenosi Independent, ponovo je pronašao svoju dušu.

Žak Rog, belgijski predsednik Internacionalnog olimpijskog komiteta, bio je više nego zahvalan. Tokom godina, međutim, kao da je formiran specijalni jezik kojim se koriste IOK predsednici, pažljivo izbegavajući da porede jedne igre sa drugima. Stara formula najavljivanja najboljih Olimpijskih igara ikada na svake četiri godine odbačena je od strane Rogovog prethodnika, Huan Antonio Samaranče, nakon nezaboravnog promašaja u Atlanti 1996. godine – užasne mešavine komercijalizma i neuspelog sigurnosnog sistema.

Pre četiri godine Rog se zahvalio Atini na „igrama iz snova“ koje su pokrile sve, uključujući ogromno budžetsko prekoračenje i skandal sa grčkim sprinterima koji su, bukvalno, trčeći pobegli od testiranja na doping supstance.

Žak Rog je sinoć rekao: „Večeras se okončava 16 slavnih dana kojih ćemo se zauvek sećati. Hvala narodu Kine. Putem ovih igara svet je naučio više o Kini, a Kina je naučila više o svetu. Sportisti iz 204 nacionalnih olimpijskih komiteta okupili su se na ovom sjajnom mestu i oduševili su nas sovjim telentom. Ovo su bile zaista izuzetne igre.“

Izrael pustio palestinske zatvorenike na slobodu

Holandske novine Folkskrant prenose da je Izrael danas pustio skoro 200 palestinskih zatvorenika na slobodu. Najnovija dešavanja oslikavaju dobru volju Izraela usmerenu prema palestinskom predsedniku Mahmud Abasu.

Palestinski zatvorenici prebačeni su iz jednog od zatvora u okolini Jerusalima u kontrolni centar u okolini Ramalaha na zapadnoj obali reke Jordan. Palestinci su potom, navodi se u Folkskrantu, pušteni na slobodu.



Većina ih se neposredno nakon puštanja na slobodu bacila na kolena kako bi izjubili zemlju na kojoj su se nalazili. Palestinski ministar Ašraf al-Adžrami rekao je za BBC da će Palestinci biti prebačeni u Ramalah kako bi ih predsednik zvanično primio.

Među 198 Palestinaca puštenih na slobodu nalazi se i dvoje optuženih za ubistvo Izraelaca. Obojica su provela skoro 30 godina u zatočeništvu. Ostali Palestinci optuženi su za prekršaje tipa ilegalno posedovanje oružja ili članstvo u jednoj od terorističkih organizacija.

Rusija krši dogovor

Dva dana nakon saopštenja da su se povukle iz Gruzije ruske snage i dalje su raspoređene u velikim delovima te zemlje, prkoseći tako međunarodnim pritiscima i kršeći sporazum o prekidu vatre, navodi se u Gardijanu.

Ruske trupe kontrolišu nekoliko ključnih oblasti izvan prvobitne zone sukoba, uključujući tu crnomorsku luku Poti i grad Senak. Rusi su takođe uspostavili i nove tampon zone oko secesionističkih republika Južne Osetije i Abhazije.



Kod gruzijskog grada Gori, odakle su se ruske trupe povukle, juče je eksplodirao voz koji je prevozio gorivo. Eksplozija je odjeknula u blizini napuštene gruzijske vojne baze. Tom prilikom uništen je deo glavne železničke pruge koja povezuje istočni i zapadni deo Gruzije. U pitanju je jedan od glavnih puteva za izvoz nafte iz Azerbejdžana u Evropu. Gruzijske snage bezbednosti ipak su uspele na vreme da otkače 19 vagona i na taj način spreče dalje širenje vatre.

Zamenik načelnika Generalštaba Rusije Anatolij Nogovicin, izjavio je da će ruske trupe ostati u Potiju iako se on nalazi izvan tzv. bezbednosne zone. Kremlj je demantovao da su se Medvedev i Nikola Sarkozi telefonom dogovorili o zameni ruskih mirovnih snaga snagama OEBS.

Sjedinjene države, Francuska i Britanija optužuju Rusiju zbog nepotpunog povlačenja i planiranja dugoročne okupacije nad Gruzijom.

Donji dom ruskog Parlamenta uputiće sa današnjeg zasedanja poziv ruskoj vladi da prizna Južnu Osetiju i Abhaziju kao nezavisne države. Ruska novinska agencija RIA podsetila je da je za danas zakazana vanredna sednica oba doma ruske Dume.

Gruzija je juče saopštila da će uručiti apel međunarodnoj zajednici kako bi ruska okupacija konačno bila obustavljena, navodi se u Gardijanu, dok Njujork tajma prenosi da je gruzijski predsednik obećao reformu vojnih snaga.

Avionska nesreća u Kirgistanu

Samo par dana nakon tragične avionske nesreće u Madridu avion kompanije Itek-er, boing 737, na kome se nalazilo 83 putnika i sedam članova posade srušio se juče neposredno posle poletanja sa aerodroma u Biškeku, glavnom gradu Kirgistana. U nesreći je poginula 71 osoba dok je 19 putnika teško povređeno, prenosi Figaro.



Avion je iznajmljen od strane jedne iranske kompanije, a srušio se neposredno nakon poletanja za Teheran, rekla je portparolka aerodroma Manas, koji se nalazi 30 kilometara od Biškeka. „Avion je uzleteo, prijavio tehnički problem i pokušao da se vrati na aerodrom“, reči su portparolke aerodroma.

Avion se posle udara o zemlju zapalio i potpuno izgoreo. Dopisnik radija Slobodna Evropa javio je da se veruje da su članovi posade i putnici smešteni u zadnjem delu aviona preživeli, dok onima u sredini to najverovatnije nije pošlo za rukom.

Ruske novinske agencije navele su da je avion bio tipa Boing 737 i da se srušio nekoliko kilometara od aerodroma, u blizini sela Džangi Džer.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...