ZAŠTO JE "SKOČIO" EVRO

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Premijer ne planira rekonstrukciju, predsednik najavljuje smanjenje vlade. Izgradnja Koridora 10, od mađarske do bugarske granice. Pažnja građana poslednjih dana opet je usmerena na kursne liste.



Zapaljeni policijski automobili u Hamburgu posle napada desetorice nepoznatih
napadača molotovljevim koktelima i bombama na policijske stanice u Hamburgu i Berlinu

Velika gradnja dogodine

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da će naredne godine u ekonomskoj politici vlade „prioritet svih prioriteta” biti izgradnja Koridora 10, od mađarske do bugarske granice, što će podstaći privrednu aktivnost i generisati nova radna mesta, prenosi Politika.

„Mi moramo kao vlada, kroz budžet za narednu godinu masivnijim nastupom, naročito u infrastrukturi, da kreiramo dodatna radna mesta, ali isto tako da obezbedimo rast bruto domaćeg proizvoda”, izjavio je Cvetković u intervjuu Tanjugu, napominjući da se kroz razvoj infrastrukture na duži rok poboljšava ekonomski ambijent i aktraktivnost za investicije.

Predsednik srpske vlade je naznačio da će međunarodni tender za izgradnju deonice od Leskovca do bugarske granice biti raspisan sredinom decembra.

U narednoj godini, kako je najavio srpski premijer, sredstvima iz budžeta biće potpuno završena obilaznica oko Beograda i započeta izgradnja magistrale prema južnom Jadranu.

Kolika je težina budžetskih prekršaja

Posle prve revizije budžeta i predaje izveštaja parlamentu, zasigurno će biti zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv onih koji su se ogrešili o zakonske odredbe koristeći budžetski novac, ali je krajnje neizvesno da li će biti krivičnih prijava i zahteva za smenu odgovornih sa funkcija. Tako se može zaključiti iz objašnjenja koje smo juče dobili od generalnog državnog revizora Radoslava Sretenovića nakon najave da će tokom ove nedelje Državna revizorska institucija (DRI) razvrstati sve nepravilnosti u trošenju državnog novca i rangirati ih prema težini povrede dobrog poslovnog ponašanja, odnosno težini povrede propisa. „Na tome još radimo, pregledamo radne dosijee i čim kompletiramo predmete preduzećemo mere koje su u našoj nadležnosti. Da li će to biti samo prekršajne ili i krivične prijave to ne mogu da kažem dok ne završimo posao i sve potrebne konsultacije sa nadležnim organima, poput tužilaštava”, rekao je on u intervjuu za Politiku.

Premijer kaže da nije bio takvih povreda zakona koje bi bile osnov za podnošenje krivičnih prijava, podseća novinar Politike.

"To niko, pa ni mi koji na tome radimo, u ovom trenutku ne može da tvrdimo", rekao je Sretenović.

Neće biti smene ministara?

Nalaz Državne revizorske institucije (DRI) koji pokazuje da su u pojedinim ministarstvima sredstva nenamenski trošena izazvao je podeljena mišljenja u vrhu vladajuće koalicije, objavljuje Politika. Za predsednika Srbije Borisa Tadića taj nalaz bio je povod za ocenu da pojedini ministri ne rade dobro svoj posao, sa čim su se saglasili prvi potpredsednik vlade i ministar policije Ivica Dačić i ministar ekonomije Mlađan Dinkić. Premijer Mirko Cvetković je, prema izveštajima agencija, ocenio da je vlada u protekloj godini dobro radila svoj posao i da „tim koji pobeđuje ne treba menjati”. O izveštaju DRI „smo počeli da razgovaramo, da sagledamo sve činjenice”, dodao je on. Premijer smatra da je rekonstrukcija vlade večna tema koja „povremeno doživi neki vrhunac, onda se malo spusti, pa se ponovo postavlja pitanje rekonstrukcije vlade”.

Politički analitičari se slažu sa Cvetkovićevom ocenom i navode da u prilog tezi da nije realno očekivati da će doći do nekih kadrovskih izmena u njegovom kabinetu govori i činjenica što se ni sada kao ni ranije ne navode imena ministara koji loše obavljaju svoj posao već sve ostaje na uopštenoj oceni.

Premijer ne planira rekonstrukciju, predsednik najavljuje smanjenje kabineta. Dinkić traži hapšenja. Dačić poručuje kolegama da se plaše policije, piše u Novostima. Niko od ministara koji su ”obeleženi” u izveštaju Državne revizorske institucije zbog nepravilnosti u radu, neće biti smenjen niti krivično gonjen. To je u petak i za Novosti potvrdio premijer Srbije Mirko Cvetković, odbacivši spekulacije da će Vlada posle otkrića DRI biti rekonstruisana. Predsednik Srbije Boris Tadić, međutim, najavio je ponovo mogućnost rekonstrukcije Vlade.
"Bilo bi vrlo korisno da Srbija ima racionalniju vladu sa manje ministarstava. Za to je neophodna saglasnost svih koalicionih partnera i spreman sam da dam svoj doprinos, iako se ta problematika ne ubraja u moje nadležnosti."

Boris Tadić, lider DS, održaće danas lekciju ministrima iz svoje stranke i jasno im poručiti šta pojedinima od njih zamera i šta moraju ispraviti. Kako Blic saznaje u vrhu vlasti, Tadić će ministrima iz DS na čiji rad ima zamerke dati rok za popravni - do februara. On je sinoć u Novom Sadu ocenio da bi bilo vrlo korisno da Srbija ima racionalniju vladu, sa manje ministarstava, ali da je za to neophodna saglasnost koalicionih partnera.

"Promene u Vladi ipak moguće", naslov je u Danasu.

Evro se "smirio"

Posle devet meseci Narodna banka Srbije juče je intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu prodajom 42 miliona evra po 96,2 dinara kako bi ublažila prekomerne oscilacije kursa. Srednji kurs evra u ponedeljak iznosiće 96,5657 dinara.
Pažnja građana poslednjih dana opet je usmerena na kursne liste. Za nekoliko dana evro je ojačao za skoro dva dinara. Bankari su, međutim, uvereni da će doći do smirivanja kursa i da se neće desiti prekomerne oscilacije, piše u Blicu.

Narodna banka Srbije prodala je juče 42 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu kako bi zaustavila drastičan pad dinara. Zahvaljujući tome, evro će u ponedeljak vredeti, po srednjem kursu NBS, 96,57 dinara. Ekonomski analitičari i bankari tvrde da je dinar oslabila veća tražnja za evrima zbog nabavke energenata i plaćanja spoljnih dugova i da se do kraja godine očekuje dalje blago slabljenje dinara, objavljuje Pres.

Na jučerašnjem trgovanju, evro je dostigao vrednost od 96,5657 dinara (kurs koji će važiti u ponedeljak), što je drastičan skok u odnosu na dan ranije tako da je centralna banka morala da potroši 42 miliona evra, kako bi usporila pad domaće valute, piše u Danasu. Ekonomista Dejan Miljković kaže za Danas da banke namerno obaraju vrednost dinara kako bi na kraju godine u svojim knjigama prikazale manju dobit i na taj način platile manji porez.

Pripreme za vakcinaciju

"Svaki dom zdravlja je dužan da pozove pacijente da dođu na vakcinaciju. Postoji mogućnost da se to uradi telefonom ili usmeno nakon poslednjeg lekarskog pregleda. Kada je reč o deci, roditelji su ti koji moraju da daju saglasnost za vakcinaciju. Nakon toga, školski dispanzer može da organizuje vakcinaciju", objašnjava dr Vladimir Petrović, član Radne grupe za pandemiju gripa i koordinator kampanje za vakcinaciju.

Vakcina protiv novog gripa možda će biti distribuirana u domove zdravlja pre nego što bude završena njena analiza u Agenciji za lekove, saznaje Blic. Do dobijanja sertifikata cepivo bi bilo zaključano u frižiderima u karantinskim uslovima, pa bi vakcinacija mogla da počne samo dan nakon završetka kontrole. To je, otprilike, već 17. decembra.

U Nišu juče umrla 26. žrtva - žena stara 33 godine, objavljuje Pres. Epidemiolozi iz Radne grupe upozoravaju: Deca najugroženija! Drugi talas novog gripa A (H1N1) je počeo, a njegov vrhunac očekuje se između 15. i 20. decembra, kaže za Pres epidemiolog i član Radne grupe za pandemiju dr Branislav Tiodorović. Ovim talasom najviše će biti pogođena deca predškolskog uzrasta i osnovci nižih razreda, kod kojih je upravo sada primećen porast broja obolelih. Dr Tiodorović kaže da ovaj talas neće biti jači nego prvi.

Ministar zadovoljan posetom Americi

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac, koji boravi u višednevnoj poseti SAD, ocenio je tu posetu kao pozitivnu i istakao da će ona doprineti poboljšanju saradnje dve zemlje, javlja Politika.


Poseta ministra odbrane Srbije Nacionalnoj gardi Ohaja

„Imajući u vidu da su nas primili od Pentagona do Bele kuće, Senata i Kongeresa, mi smo se potrudili da produbimo odnose i da na svim poljima dejstvujemo”, rekao je Šutanovac za „Dnevnik” RTS-a, ističući da je konstatovano da je najbolja saradnja između Srbije i SAD u oblasti odbrane. Šutanovac je kazao da pitanje Kosova, kao kamen spoticanja između Srbije i SAD, ne može biti rešeno tokom ove posete, ali da može biti rešen drugi niz stvari.

"Saradnja između srpske i američke vojske biće dodatno unapređena, Vojska Srbije dobiće mogućnost da se modernizuje o trošku SAD, a naši oficiri nastaviće da se školuju u Ohaju". Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže za Novosti da su ovo samo neki od rezultata njegove posete Americi, gde je razgovarao sa američkim kolegom Robertom Gejtsom i visokim zvaničnicima Bele kuće, Stejt departmenta, Kongresa, Senata.

Holandija menja stav?

Bramercov izveštaj je pozitivan. Sledeće nedelje razgovaraću sa svojim evropskim kolegama o tome šta ovo znači za donošenje odluke o procesu integracije Srbije, izjavio je šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen u zvaničnom saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Holandije.

Reagujući na izveštaj Serža Bramerca, glavnog tužioca Haškog tribunala, o saradnji Srbije, Ferhagen je istakao da je njegova ocena „veoma važna za Holandiju u vezi sa daljim koracima u integraciji Srbije u Evropsku uniju, ali pritisak za dalju saradnju sa tribunalom mora biti nastavljen”, prenosi Politika.

Prelazni trgovinski sporazum biće odmrznut u ponedeljak, kada će Holandija na sednici Saveta ministara spoljnih poslova konačno za to dati svoj pristanak, objavljuje Blic. Odbor za spoljnu politiku Holandije dao je precizne instrukcije Maksimu Ferhagenu, holandskom ministru spoljnih poslova, da u Savetu EU u ponedeljak digne ruku za početak primene prelaznog sporazuma sa Srbijom. Još je neizvesno da li će Holandija ipak dići ruku i za primenu sporazuma o pridruživanju i asocijaciji ili će ratifikaciju SSP usloviti novim pozitivnim izveštajem Serža Bramerca, glavnog haškog tužioca, koji on podnosi Savetu bezbednosti u junu.

Pre Strazbura, žalba Ustavnom sudu

Građani Srbije koji nameravaju da se obrate Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu zbog povrede nekog od prava garantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, moraće pre toga Ustavnom sudu Srbije da podnesu ustavnu žalbu. Iako po pravilima suda u Strazburu građani mogu da tuže državu samo ako su prethodno iscrpli sva pravna sredstva na domaćem terenu, predstavke iz Srbije do sada razmatrane su i bez toga. Međutim, u nedavnoj presudi „Vinčić i drugi protiv Srbije”, sud u Strazburu najavio je drugačiju praksu.

"U toj presudi izričito se kaže da se ustavna žalba, u principu, može smatrati kao efikasno domaće sredstvo od 7. avgusta 2008. godine, od datuma kada su odluke o meritumu ustavne žalbe objavljene u „Službenom glasniku Republike Srbije”. To znači da će Evropski sud u principu, iako to ne mora da bude generalno pravilo, sve predstavke podnete nakon tog datuma da vrati podnosiocima kako bi se obratili Ustavnom sudu i iscrpli sva pravna sredstva. Naglašavam da je tako u principu, jer ne znači da će sud tako da postupa u svim slučajevima. Predstavke podnete pre tog datuma procesuiraće se normalno. To znači i da će Ustavni sud biti dosta opterećen", objašnjava dr Slavoljub Carić, zastupnik Srbije pred sudom u Strazburu, suštinu ove nove prakse.

Uvažavanje ustavne žalbe kao delotvornog pravnog sredstva, bez sumnje je priznanje domaćem ustavnom sudstvu, objavljuje Politika.

Dogodine obnova rada sudova

Nata Mesarović, predsednik Vrhovnog kasacionog suda, o reformama, izboru novih sudija, krizi pravosuđa. Do 1. januara počeće da radi cela mreža sudova. Parnice se više neće odugovlačiti duže od tri godine, piše u Novostima.

"Sigurna sam da će u Vrhovnom kasacionom sudu biti dovoljan broj sudija koji će moći da obezbede uslove za funkcionisanje ovog suda. Učinićemo sve da u januaru upišemo sve predmete koji će biti u nadležnosti ovog suda, tako da se prve sednice veća mogu očekivati nakon 1. februara", kaže Mesarović.

Nesreća u noćnom klubu

U eksploziji i požaru koji je usledio sinoć u noćnom klubu u ruskom gradu Permu poginula je 101 osoba a 134 ljudi je povređeno i smešteno u šest bolnica, najnoviji je bilans nesreće, potvrdilo je Ministarstvo za vanredne situacije.

Na banketu u klubu bilo je prisutno oko 200 osoba u trenutku nesreće koja je, prema prvim podacima, izazvana upotrebom pirotehničkih sredstava, prenela je agencija Itar-Tas. „Istraga je u toku”, saopštilo je ministarstvo za vanredne situacije, precizirajući da se ne radi o terorističkom aktu, već da je do nesreće došlo usled nepoštovanja bezbednosnih pravila, objavljuje Politika.

Prema rečima zvaničnika, eksploziju je izazvao vatromet, dok je većina žrtava nastradala zbog udisanja dima. Noćni klub „Lame Horse“ slavio je osmogodišnjicu poslovanja. Regionalni ministar za javnu bezbednost Igor Orlov rekao je za Itar tas da su u klubu ispaljivani vatrometi, od kojih je jedan udario u plastični plafon što je izazvalo požar. Ljudi su počeli da paniče i neki su nastradali usled opekotina, neki su bili pregaženi, dok se većina ugušila od dima, javlja Blic.

Rusija i Vatikan

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev u četvrtak uveče je posetio papu Benedikta Šesnaestog. Pred put u Italiju, Medvedev je potpisao ukaz kojim su uspostavljeni diplomatski odnosi s Vatikanom, objavljuju Novosti.


Poglavar Rimokatoličke crkve papa Benedikt XVI i nemački predsednik Horst Keler
na koncertu u Sikstinskoj kapeli

Rusija je do sada pri papskoj stolici imala predstavništvo, koje će prerasti u ambasadu. Veze su prekinute 1917, posle Oktobarske revolucije. Kontakti su obnovljeni tek šezdesetih godina. SSSR i Vatikan su 1990. uspostavili odnose na nivou predstavništva. S papom su se sretali i Gorbačov i Jeljcin, a Putin čak tri puta. Jeljcin je pozivao papu Jovana Pavla Drugog da poseti Rusiju, ali se ta poseta nije desila, jer joj se protivila Ruska pravoslavna crkva.
Zašto Dmitrij Medvedev nije pozvao sadašnjeg papu da poseti Rusiju, nije nikakva tajna. Kremlj ne želi da kvari odnose s Moskovskom patrijaršijom, koja smatra da još nije vreme da se sretnu patrijarh i papa. Ruska pravoslavna crkva smatra da će susret dvojice verskih poglavara biti moguć kad Vatikan odustane od prozelitizma, odnosno, od “zauzimanja” teritorija na kojima nikada pre nisu živeli katolici. Poslednjih godina, izgrađeno je više katoličkih hramova u Sibiru i u Kazahstanu. Osim toga, RPC smatra da Vatikan može da utiče na grkokatolike, tj. na unijate u Ukrajini, da ne osvajaju pravoslavne hramove i ne pretvaraju ih u svoje.

Za i protiv u Hagu

Srpska delegacija, s ambasadorom Dušanom Batakovićem na čelu, smatra da nam je Bugarska, kao i mnogo puta do sada u istoriji, „zabila nož u leđa”, braneći danas secesiju Kosova pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, dok su Brazil i Bolivija povrdili zainteresovanost za očuvanje međunarodnog poretka.

Šef srpske delegacije Bataković čestitao je i zahvalio brazilskom i bolivijskom ambasadoru u Holandiji Hoze Medeiroša i Robertu Sarmientu na odbrani principijelnih stavova u interesu zaštite međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, posle govora u Palati mira.

Što se tiče izlaganja bugarskog predstavnika Zlatka Dimitrova koji je branio secesiju Kosova, predstavnici srpske delegacije u Hagu podsećaju da je on bio član tima Martija Ahtisarija koji je „dao zeleno svetlo vlastima u Prištini da proglase nezavisnost”.

Delegacija Srbije smatra da nam je „po ko zna koji put u istoriji, navodno prijateljski nastrojena Bugarska zabila nož u leđa”, ocenjujući da je čak i Albanija bila manje antisrpski nastrojena od Dimitrova koji je svojim govorom nastojao da delegitimiše poteze Srbije i pogrešno interpretira pojedine stavove koji su se prethodnih dana čuli u korist srpskih interesa, piše u Politici.

Raspored za Južnu Afriku

Na 19. svetskom prvenstvu u fudbalu, koje će se iduće godine održati u Južnoj Africi, reprezentacija Srbije će se takmičiti u D grupi, a rivali će joj biti: Nemačka, Australija i Gana, određeno je na žrebu u južnoafričkom gradu Kejptaunu.




Sve tri selekcije iz naše grupe, bile su učesnice prethodnog planetarnnog šampionata u Nemačkoj, na kojem je domaćin bio treći, a Australija i Gana su zaustavljeni u osmini finala.

Naša reprezentacija će prvi meč odigrati 13. juna protiv Gane, čiji je selektor bivši trener Vojvodine i Crvene zvezde Milovan Rajevac, potom će se sastati s trostrukim svetskim prvakom Nemačkom (18.jun) i naposletku 23. juna s Australijom, prenosi Politika a o tome izveštavaju i svi drugi dnevni listovi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...