VELIKI DAN ZA SRPSKU CRKVU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Protest na pruzi u Lapovu - foto arhiva Novosti

Zadatak - sjedinjenje i očuvanje srpskog naroda. Nesaglasje na prvoj ovogodišnjoj sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj situaciji na KiM. U sukobu s pripadnicima Žandarmerije u Leskovcu, lakše su povređena četvorica bivših boraca, dok su prema nezvaničnim podacima najmanje petorica uhapšena

Na tronu Svetog Save

U prepunoj beogradskoj Sabornoj crkvi juče je u tron Svetog Save uveden 45. poglavar Srpske pravoslavne crkve, arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski Irinej, doskorašnji vladika niški. U ime Svetog arhijerejskog sabora patrijaraška znamenja, panagiju srpskih svetitelja, žezlo i belu panu, novom arhipastiru uručio je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, javlja Politika.

Zadatak - sjedinjenje i očuvanje srpskog naroda. Program rada - Jevanđelje. Upozorenje - Kosovo je srpski Jerusalim, izveštavaju Novosti sa ustoličenja novog patrijarha.

"Ovo je veliki dan za mene lično, a verujem i za naš narod i našu crkvu. Od našeg svetitelja svetog Save naučili smo da sledimo put ka istini, pravdi i Hristu", rekao je Irinej, novi poglavar Srpske pravoslavne crkve po završetku ceremonije ustoličenja juče u Sabornoj crkvi u Beogradu, objavljuje Blic pod naslovom "Veliki dan za srpsku crkvu".

Za vreme liturgije na kojoj je ustoličen novi patrijarh, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević i njegova supruga princeza Katarina nalazili su se na mestu koje je u Sabornoj crkvi predviđeno za kralja i kraljicu, a on je potom stajao pored patrijarha Irineja u njegovom prvom pojavljivanju pred narodom. Na taj način je Srpska pravoslavna crkva pokazala da ima blagonaklon odnos prema ideji monarhije, piše u Presu.

Oprečni stavovi o Kosmetu u UN

Predsednik Srbije Boris Tadić oštro je kasno preksinoć u Savetu bezbednosti UN osudio izjavu odlazećeg hrvatskog predsednika Stjepana Mesića da bi u slučaju raspisivanja referenduma o odvajanju Republike Srpske od BiH upotrebio vojsku u bosanskoj Posavini, piše u Presu.

Nesaglasje na prvoj ovogodišnjoj sednici Saveta bezbednosti posvećenoj situaciji na KiM. Rusija: "Neprihvatljiv plan za severni deo Kosova", objavljuju Novosti. Oprečni stavovi članica svetske vlade o situaciji na Kosmetu bili su zaštitni znak i njene prve ovogodišnje sednice posvećene stanju u južnoj srpskoj pokrajini. Ocene po kojima „kosovska država napreduje u demokratizaciji“, a njene vlasti „nastoje da unaprede sigurnost na celom Balkanu“, iznosile su SAD, Velika Britanija, Francuska, Japan, Austrija... Izlaganja predstavnika Rusije, Kine, Brazila... bila su drugačijeg tona. Od Nove godine, inače, u Savetu bezbednosti su brojnije zemlje koje ne priznaju Kosovo za državu, pa je taj odnos sada - 9:6.
"Dalja destabilizacija, ionako nestabilne situacije, bila bi pogubna za region. Slažemo se s upozorenjem predsednika Tadića da je plan o takozvanom konačnom rešenju za sever Kosova neprihvatljiv", naveo je ruski zastupnik Vitalij Čurkin. Dok je za predstavnicu SAD, Rozmari Dikarlo nezavisnost Kosova nepovratna, kineski ambasador Džang Jesuej poručio je da se Peking nada da će strane pregovorima doći do obostrano prihvatljivog rešenja. Podršku teritorijalnom integritetu Srbije potvrdila je i predstavnica Brazila, za koju je „zabrinjavajuće što su 15. novembra održani izbori koje nije raspisao Unmik“.

Borba Žandarmerije i rezervista za železničku prugu

Rezervisti Leskovca juče su po drugi put u poslednjih mesec dana blokirali prugu na železničkoj stanici u Leskovcu i tako prekinuli međunarodni železnički saobraćaj na liniji Beograd–Solun. U sukobu s pripadnicima Žandarmerije lakše su povređena četvorica bivših boraca, dok su prema nezvaničnim podacima najmanje petorica uhapšena.

Posle nedavnih neuspelih pregovora s radnom grupom Vlade Srbije o isplati ratnih dnevnica, više stotina ratnih veterana je najpre održalo protestni skup u centru Leskovca, posle čega su se zaputili glavnom ulicom u pravcu železničke stanice. Njihov zahtev je da im država isplati dnevnice za ratovanje na Kosovu 1999. godine u proseku po 200.000 dinara, kao što su primili i veterani topličkog kraja.

Železnice Srbije potvrdile su juče da je pruga Beograd–Solun u blokadi, objavljuje Politika pod naslovom "Tuča Žandarmerije i vojnih veterana u Leskovcu".

Rezervisti blokirali međunarodne pruge Beograd-Solun i Niš-Sofija. Leskovački rezervisti od vlade traže isplatu razlika za period proveden na Kosovu, javljaju Novosti. Protestom u centru grada, i rezervisti sa područja Kruševca su u subotu podsetili republičku vlast na svojevremena obećanja i zatražili ista prava, koja su ukazana borcima Topličkog i delom i Jablaničkog okruga.

Talas protesta

Talas protesta usred zime širi se Srbijom, najviše problema u loše privatizovanim preduzećima. U štrajku trenutno oko 10.000 radnika, tema je koju Novosti objavljuju pod naslovom "Daj šta daš". Optimistične ocene Vlade da je Srbija počela lagano da izlazi iz krize bile su „okidač“ da svi kojima je ona zamrzla zarade zatraže da taj boljitak i osete. Odmah. Počeo je EPS, nastavio „Telekom“, a glas su digli i zaposleni u zdravstvu, pre svega, medicinske sestre i tehničari. Ustali su i radnici loše privatizovanih preduzeća. Januar se još nije završio, a već je zabeleženo više od 30 štrajkova. Trenutno se za svoja prava bori više od 10.000 radnika iz dvadesetak preduzeća.
Zahtevi nezadovoljnih radnika dve fabrike u Kuršumliji, „Kopaonika“ i „7. jula“, nisu odmah potresli nadležne, ali jesu čitav grad. Štrajk je prerastao u protest svih građana Kuršumlije. Zamrla proizvodnja ostavila je bez perspektive zaposlene, njihove porodice, decu. Punih 11 dana držali su blokiran put Niš - Priština, dok ih Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja nije uverilo da će ozbiljno raditi na rešavanju njihovog problema. Predstavnici „Simpa“ u petak su posetili „Kopaonik“. Utvrdili su da je situacija „veoma teška“, ali da će snimiti stanje. Ministarstvo je obećalo da će proizvodnja početi za mesec dana... Radnici su prekinuli protest i odblokirali drum.
U Savezu samostalnih sindikata upozoravaju da je situacija više nego ozbiljna.
"Više od 90 odsto štrajkova su posledica loše privatizacije", objašnjava Ljubiša Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata.
Najava godine nemira

Rast nezaposlenosti mogao bi da dovede do „prezaposlenosti” vlasti. To jest, 2010. bi mogla da bude „godina nemira” – kako je nedavno konstatovao i londonski „Ekonomist”, čije je istraživanje mogućnosti za izbijanje nereda u 166 poredaka pokazalo da su čak njih 77 „vrlo rizični”, a samo 37 „niskorizični”, piše u uvodniku Politike.

Otpuštanja su masovna. Postala su, takoreći, glavno antikrizno oružje, znatno upadljivije od ideja za izlazak iz krize. Na „frontu za isplativost” deluju kao neutronska bomba – koja razara živote (Šekspir u „Mletačkom trgovcu”: „Uzimaš mi život, ako mi uzimaš sredstva od kojih živim”.) a ostavlja nedirnutim fabrike, kancelarije.

Najugroženiji bi, međutim, mogli žestoko da uzvrate. Relativno mirno su podneli sve lanjske muke, ali bi sada mogli da izrastu u najveću opasnost po mnoge sisteme – upozorile su međunarodne finansijske i humanitarne organizacije, američke i druge obaveštajne službe.

Štrajkovi već potresaju mnoge zemlje. Mestimično i mali protesti presecaju nacionalne saobraćajne i druge vitalne arterije. Nezaposlenost će, ipak, ove godine rasti, i ako globalna privreda izađe iz sadašnje recesije – poručila je Svetska banka.

Pozivajući se na ankete, među kojima i Galupove, Suzan Rid, američka novinarka specijalizovana za radne odnose navodi da se u firmama koje otpuštaju zaposlene – osmostruko povećala pasivnost onih koji su ostali na radnim mestima, nasuprot očekivanjima rukovodilaca da će smanjivanjem radne snage povećati radnu angažovanost pošteđenih.

Zemljotresi

Zemlja se svojski razgoropadila. Proteklih dana zemljotresi su sustizali jedan drugi, kao nevidljivom rukom vođeni: ovde slabiji, tamo snažniji. Najupečatljiviji prizori pustošenja stizali su sa ostrva Haiti, za koje su seizmolozi još u martu 2008. najavili da će ga valjano protresti potres jačine 7,2 podeljka Rihterove lestvice. Nećete verovati, preterali su jedva dve desetinke, objavljuje Politika.
Današnja Zemljina odeća skrojena je od 22 nejednaka parčeta, 22 kontinentalne ploče, koje se na spojevima dodiruju i gurkaju. Upravo na tim šavovima, vidljivim iz satelita, nastaje 90 odsto zemljotresa. Seizmički uređaji godišnje zabeleže i do 100.000 manjih i većih podrhtavanja tla – čak 300 na sat!

Geolozi širom sveta najavljuju: Tragedija na karibima može da bude uvod u „svetsku seriju“ zemljotresa, piše u Novostima pod naslovom " Posle Haitija sledi Istanbul?". U zoni visokog rizika i Teheran, a Parizu preti izlivanje Sene, kao 1910. Francuskoj prestonici, stručnjaci prognoziraju ponavljanje vodene stihije s početka prošlog veka.

Pandemija meksičkog gripa ne postoji

Dr Volfgang Vodarg, predsednik Komiteta za zdravstvo Saveta Evrope, govori za Novosti o novom gripu, farmaceutskim kućama i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji: "Pandemija ne postoji. Bačene milijarde evra. Vakcina nedovoljno istražena."

Farmaceutske kuće su zgrnule novac od izmišljene pandemije, tvrdnja je koja je izazvala je prethodnih dana mnogo bure u Evropi a izneo je predsednik Komiteta za zdravstvo Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, nemački socijalista dr Volfgang Vodarg. Na njegov zahtev će se u utorak u Strazburu održati javna parlamentarna debata o upravljanju pandemijom gripa H1N1.
U intervjuu za Novosti Vodarg ističe šta ga je navelo da zatraži intervenciju Saveta Evrope.
"Svetska zdravstvena organizacija nas je dva puta prevarila, ili se sama prevarila, alarmirajući na pandemiju koja ne postoji. To je veoma skupo. Bačene su milijarde evra. Istovremeno, farmaceutska industrija zgrće veliki profit. Svedoci smo da je posle jednog veoma slabog, normalnog početka, u aprilu prošle godine, s nekoliko stotina obolelih i desetak mrtvih, SZO već najavila da to može da bude pandemija. To nije bilo normalno. Nije bilo naučne opravdanosti o pandemiji. SZO je poručila da se radi o novom virusu koji može da bude veoma opasan. Ali, to nije tačno."

Šta sa viškom vakcina?

Zainteresovanost građana za vakcinaciju protiv novog gripa sve je manja. Od 855.700 doza, koliko je do sada uvezeno, potrošeno je svega 142.025 doza. Ukoliko se cepljenje nastavi ovim tempom, upućeni kažu da će na lageru ostati više o pola miliona doza vakcina, koje moraju biti uništene. Šteta neće biti samo 799 dinara, koliko se plaćalo po dozi, već je mnogo veća, jer se mora platiti i njihovo uništavanje. O tome koliko će državu koštati uništavanje cepiva, niko od nadležnih ne želi da govori.
"Ukoliko bude viška vakcina, one će morati da se unište po kriterijumima Evropske unije, a za to ne postoje uslovi u našoj zemlji", saznaje Blic u Institutu za zaštitu zdravlja “Milan Jovanović – Batut”.

Narkodileri i otpori reformi pravosudja

Udari na reformu pravosuđa u najvećem delu potiču od ljudi koji su tesno povezani sa organizovanim kriminalom, naročito sa trgovinom narkoticima, prenosi Politika poruku ministarke pravde Snežane Malović, s kraja intervju akoji je, inače, posvećen pitanjima imovine stečene kriminalom.

"Od trenutka kada je objavljeno ko je izabran za sudije i tužioce, postoje razni modeli napada ili pokušaja degradacije celog procesa. Između ostalog, plasira se teza da su mišljenja o kandidatima pribavljena od BIA, što je netačno. Pozivam svakog da nam ukaže na konkretan slučaj gde postoji sumnja da je to činjeno. Sigurna sam da neće moći da navedu nijedan primer. Svesni smo da smo paketom pravosudnih zakona, reformama, razbili mrežu ustaljenih koruptivnih „šema” u pravosuđu. Udari na reformu pravosuđa u najvećem delu su potekli od ljudi koji su tesno povezani sa organizovanim kriminalom, naročito sa trgovinom narkoticima, čije su imperije na ovaj način ugrožene," kaže ministarka Malović.

Novi život srpske gimnazije u Pešti

Na Trgu ruža u dvomilionskoj Budimpešti mirne duše možete da uzviknete „Dobro jutro, Šumadijo“, i da smesta dobijete otpozdrav od dvadesetak gimnazijalaca, objavljuju Novosti. Istina, umesto „dobro jutro“ verovatno će uslediti „jureget“. Tek da pokažu da paze i na časovima mađarskog jezika, jednog od obaveznih predmeta u Srpskoj gimnaziji „Nikola Tesla“.
U velelepnom gimnazijskom zdanju, starom 120 godina, u kojem su smešteni i srpsko zabavište, osnovna škola i đački dom, od 250 učenika polovinu čine Srbi iz Mađarske. Druga polovina pristigla je iz Vojvodine i Šumadije. I dok se srpski sever tradicionalno naslanja na granicu sa Mađarskom, Šumadinci su na Srpsku gimnaziju u Budimpešti nabasali u potrazi za prečicom do Evrope. Našli su je. Maturant sa diplomom iz članice Evropske unije, u Srbiji ima tretman studenta-stranca, mada je srpski državljanin. To ga, barem delimično, oslobađa prijemnog ispita na srpskim fakultetima i direktno ubacuje na budžet.

Sve više turista u Srbiji

U Srbiju svake godine pristiže sve veći broj turista iz inostranstva, pa je naša zemlja postala jedina u Evropi koja je 2009. godine zabeležila porast broja stranih poseta uprkos ekonomskoj krizi. Poseban kuriozitet jeste da je jedno od mesta koja su turisti najčešće posećivali bila „Kuća cveća“, mesto gde je sahranjen Josip Broz Tito, predsednik bivše SFRJ, države u kojoj Srbija nije ni slovila za turističku destinaciju, objavljuje Blic. Broj stranih turista u planinskim centrima je u periodu od 2000. do 2008. godine porastao za gotovo četiri puta, a i brojne banje sve više dobijaju na popularnosti. Tako je u prethodno navedenom periodu broj stranih turista u banjama porastao za 10.000.

Kradja vojnih pušaka u Čačku

Policija u Čačku, zajedno s vojnim službama, traga za provalnicima koji su opljačkali skladište Vojske Srbije u ovom gradu, u Ulici dr Dragiše Mišovića. Lopovi su presekli bodljikavu žicu oko pozadinskih magacina, pajserom odvalili vrata jednog hangara i neopaženo izneli ukupno 30 komada lakog pešadijskog naoružanja, odnosno 28 automatskih pušaka M70 i dva puškomitraljeza M84. Pljačka se dogodila noću između 19. i 20. januara, javlja Politika.

Požar u Nišu

U požaru koji je preksinoć oko 20.30 časova izbio u porodičnoj kući Miroljuba B (56), u Banjskoj ulici broj 1 u Nišu, teške telesne povrede zadobila su dvojica mališana, saopštila je Informativna služba niške Policijske uprave. Kako se navodi u policijskom saopštenju, u požaru su povređeni Mihajlo B. (4) i Milan B. (3), unučad vlasnika kuće, i oni su trenutno u teškom stanju i zbrinuti su na Klinici za dečiju hirurgiju i ortopediju Kliničkog centra u Nišu. Policija je saopštila da je uviđaj na mestu događaja izvršen odmah posle gašenja požara, ali još uvek nije tačno utvrđen uzrok izbijanja vatre. Pretpostavlja se da se radi ili o kvaru na elektroinstalaciji ili na sistemu za grejanje u porodičnoj kući Miroljuba B, javlja Politika.

Teško povređena braća u požaru u Nišu, piše u Novostima. Mališani, starosti dve i tri godine, vrištali od bolova. Dečaci u subotu hitno transportovani na Institut za majku i dete u Beogradu. Rodjak Slaviša Stanojević misli da je možda peć na drva prouzrokovala požar u kući ove romske porodice.

Golubarska mafija?

Policija uhapsila četiri osobe osumnjičene da su postavile bombu ispod automobila bivšeg telohranitelja Zorana Đinđića, jajvlja Pres. Direktor policije Milorad Veljović potvrdio navode Presa da je napad izvršila „golubarska mafija", piše u ovom tabloidu. Isti list, medjutim, objavljuje da branioci četvorice osumnjičenih za pokušaj ubistva Nikole Sandulovića, advokati Miroslav Todorović Šera i Dalibor Katančević potvrdili su za Pres da su njihovi branjenici saslušani pred istražnim sudijom Višeg suda u Beogradu i da će tokom istrage dokazati da su nevini ali im je određen pritvor do 30 dana.

"Ne postoji apsolutno nijedan dokaz koji ovu grupu dovodi u vezu sa izvršenjem krivičnog dela. Ovaj slučaj potvrđuje sve češću praksu kod nas da krivična prijava i zahtev za sprovođenje istrage nisu potkrepljeni odgovarajućim dokazima", kaže advokat Katančević.

Zločini narko-klana Darka Šarića

Profesionalnim ubistvima, bez tragova i očevidaca, uklanjani su svi oni koji su predstavljali smetnju poslovima narko-klana Darka Šarića iz Pljevalja, osumnjičenog za šverc više od dve tone kokaina zaplenjenog sredinom oktobra u Urugvaju. Poslednji zločin koji se vezuje za Šarićevu kriminalnu organizaciju je ubistvo Dejana Đukovića (33), vlasnika kotorskog „Red taksija“, ekskluzivno saznaje Blic.

"Ubistvo Đukovića je poslednje, ali ne i jedino ubistvo za koje se vezuje klan Darka Šarića. Sumnja se da ova grupa stoji i iza zločina u Španiji, Hrvatskoj i Beogradu", kaže izvor Blica blizak istrazi protiv Šarićeve grupe u tekstu pod naslovom "Krvavi tragovi od Beograda do Barselone".

Zimonjić i Nestor-pobedili

Nenad Zimonjić i Danijel Nestor su ubedljivom partijom protiv kombinacije Igor Zelenaj/Filip Marks obezbedili plasman u četvrtfinale Australijan opena - 6:4, 6:2, za manje od sat vremena igre, javlja Blic.

Poraz rukometaša

Bruka. Najblaže rečeno. Srbija je neslavno završila učešće na Devetom evropskom prvenstvu za rukometaše. U poslednjem kolu B grupe ubedljivo je izgubila od rukometne „velesile” Austrije s 37:31 (15:18) i tako posle samo pet dana šampionata umesto za Beč vraća se za Beograd. I to s koferima punim s očaja i srama, javlja Politika.

U utakmici u kojoj nas je samo pobeda vodila među 12 najboljih evropskih ekipa doživeli smo debakl od reprezentacije koja je dobijanjem domaćinstva došla u priliku da debituje na evropskim šampionatima, što joj je ujedno i prvo učešće na velikom takmičenju posle 52 godine i Svetskog prvenstva u Istočnoj Nemačkoj.

Rukometna reprezentacija Srbije doživela debakl od Austrije i ispala sa Evropskog prvenstva - 37:31. Od mnogo očajnih izdanja naših selekcija poslednjih godina, ovo je bilo najgore, piše u Novostima.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...