UMALO TUČA POSLANIKA LDP-a I DSS-a

Slavoljub Kačarević

Vladan Batić protestovao zbog toga što je protosinđel Petar Ulemek, Legijin rođak, prisustvovao sednici Odbora za KiM, a Marko Jakšić mu poručio da svojim „ciganskim mentalitetom” ugrožava rad odbora

Na naslovnoj strani Politika izveštava kako umalo nije došlo do tuče medju poslanicima. Sednica Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, na kojoj je resorni ministar Slobodan Samardžić podneo izveštaj o aktuelnim pregovorima o statusu pokrajine, protekla je u znaku incidenta na ivici tuče, čiji su akteri član poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije Vladan Batić i poslanik Demokratske stranke Srbije Marko Jakšić.Batić je protestovao zbog toga što su članovi odbora juče većinom glasova dozvolili predstavnicima Srba sa Kosmeta na čelu sa protosinđelom Petrom (Ulemekom), starešinom manastira Zočište, da prisustvuju sednici. On je rekao da „možda ima Srba sa drugačijim mišljenjem od gusli i epova”, te da nije u redu da se samo jednima odobri prisustvo, ali da svakako ovakva praksa ne bi trebalo da zaživi, jer bi to značilo da „bi ubuduće bio potreban stadion da primi sve koji bi da raspravljaju o KiM i da sačekamo da svako kaže šta god hoće”.

Batić je dodao: „Jedan Ulemek danas nije tu, ali drugi jeste”, aludirajući na rodbinske veze protosinđela sa prvooptuženim za ubistvo premijera Zorana Đinđića, na Milorada Ulemeka Legiju. Iako je naglasio da on svakako nema ništa protiv igumana već samo protiv te prakse, to je izazvalo oštar odgovor poslanika DSS-a Marka Jakšića, koji je rekao da nije u redu da Batić zloupotrebljava i dovodi bilo s kim u vezu ime člana Odbora svetog arhijerejskog sabora SPC, koji sednici prisustvuje „u cilju sagledavanja mogućnosti da se prekine pojačano iseljavanje Srba”.

Jakšić je „prozvao” Batića da se „švercuje” na račun LDP-a i prodaje interese svoje partije i Kosmeta zbog jednog mesta u skupštini. Na odgovor Batića, potom, da je LDP partija sa odgovornijim stavom nego DSS kada je u pitanju KiM i da se „tako što su doveli Ulemeka ne brane Srbi sa Kosmeta”, Jakšić je odgovorio uvredom: „Ovaj poslanik je došao na sednicu da bi svojim romskim, ciganskim mentalitetom ugrozio njen rad, on nije došao da brani Kosovo, već da provocira članove Odbora”.

Poslanik LDP-a je na to izjavio da neće više prisustvovati sednici, ali pošavši ka izlazu, na Jakšićeva dobacivanja, nastavio je svađu sa njim ostajući na vratima. U jednom trenutku, Jakšić je uzviknuo: „On hoće da se tuče, pokazuje pesnice”, a na licima prisutnih, iako je Batić bio zaklonjen stubom, videla se zabrinutost da bi vrela atmosfera mogla da preraste u fizički obračun. Ipak, poslanici DS-a, SRS-a i ministar Samardžić pozvali su da se „smire strasti”. Batić je napustio salu, poručivši sa smeškom, vidno uzrujanom Jakšiću, da „nisu završili”.

Incidentu je prethodila polemika o radu ministarstva, Odbora i koordinacionog centra za KiM koju je Batić započeo upitavši ministra Samardžića i vladu da li imaju strategiju šta narod da radi u slučaju da bude priznata jednostrano proglašena nezavisnost Kosmeta i poručujući im da ne dozvole da Srbi završe „na traktorima i volovima”. Zatražio je i izveštaj o novcu namenjenom Kosmetu. „Centralno pitanje je gde su pare, ko je pokupovao stanove, kuće i vile, ko brine o kolektivnom smeštaju”. Negodovao je i zbog „primanja novih savetnika u Ministarstvo”.

Naime, B92 je juče objavio da je Samardžićevo ministarstvo raspisalo interni konkurs za prijem još 50 ljudi, iako već ima 130 zaposlenih. Ministar to nije demantovao, već je prekjuče na konferenciji za novinare rekao da zbog toga nije dobio nikakve primedbe ni od ministra finansija.

U dogovoru sa članovima Odbora i predstavnicima Koordinacionog centra, Samardžić je obećao će na sledećoj sednici Odbora biti podnet kompletan izveštaj o novcu izdvajanom za pokrajinu, a članovi odbora su odlučili da ova sednica bude na Kosmetu i da se na njenom dnevnom redu nađe i propis o osnivanju fonda za pomoć i obnovu na Kosmetu.

Ministar za KiM je rekao da „Srbija još nije izašla iz tamne zone mogućeg proglašenja nezavisnosti”, ali da je njena pozicija u pregovaračkom procesu bolja nego ranije. Doduše, dodao je „SAD ne čine ništa da ubede Albance da pregovaraju, ali ima puno pokazatelja da SAD nemaju više toliku moć da izguraju svoj plan i nalog”. Stav Rusije je jasan, tvrdi Samardžić, ona je na strani Srbije, dok u EU postoji veliko kolebanje tri grupe država. Jedna je protiv nezavisnosti, druga neutralna sa blagim zaokretom ka kritici nezavisnosti i treća koja bez rezerve podržava nezavisnost”, rekao je Samardžić.

Predsednik Romske partije Srđan Šajn zatražio je da se poslanik DSS-a Marko Jakšić izvini romskoj nacionalnoj manjini u Srbiji za uvredu, zbog toga što je na sednici skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju poslaniku sa liste LDP-a Vladanu Batiću poručio da je „došao na sednicu da bi svojim romskim, ciganskim mentalitetom ugrozio njen rad”, piše u Politici.

Novosti pišu pod naslovom "Počela bitka za svaki glas": Sudbina Kosova i Metohije jedna od dominantnih tema Generalne skupštine UN. - Prvi put postoji interesovanje za srpsko viđenje situacije i oni koji nisu želeli sada žele da saslušaju naš predlog kompromisnog rešenja i sada su zainteresovani da nas čuju - izjavio je ministar Jeremić novinarima u američkom sedištu UN.

 

Isti list donosi naslov "Posledice na svetlo dana": Leon Kojen, nekadašnji koordinator Pregovaračkog tima Beograda za Kosovo i Metohiju, o izazovima koji prete u novoj fazi razgovora o KiM: Sve dok se ne otkloni utisak da će Srbija nastaviti "evroatlantskim putem" šta god se desilo sa Kosovom, Zapad će verovati da nametnuta nezavisnost nije loša.

 

Bude li nove farse,napuštamo pregovore, piše u Glasu javnosti. Ako Beograd, možda već prekosutra, shvati da je ovo kupovina vremena radi davanja legitimiteta procesu koji se završava nezavisnošću, razotkriće prevaru i izaći iz nje.

Državni tim Srbije napustiće tekuće pregovore o statusu Kosova i Metohije ako se u direktnim pregovorima, prekosutra, u NJujorku, šiptarska delegacija ne mane priče o dobrosusedskim odnosima i ne pristane na razgovor o statusu! Do ove informacije, Glas je juče došao zahvaljujući izvorima bliskim kabinetu premijera Vojislava Koštunice, odakle je i podatak da Beograd ne bi ostao sam u takvom odgovoru, jer bi ga podržale Rusija i Evropska unija. Od te dve sile se očekuje i da sutra, na sastanku proširene Kontakt grupe u NJujorku, preduprede ovaj scenario tako što bi primorale Ameriku da prihvati onu agendu za 28. septembar, koja precizira da se pregovara o statusu, a ne post-statusnom stanju.

- Srbija nema razloga da učestvuje u farsi kakvi su bili bečki pregovori i kakvi bi mogli biti ovi ako Priština bude samo ponavljala reč nezavisnost. Ako Beograd, možda već prekosutra, shvati da je ovo kupovina vremena i da se želi dati legitimitet jednom kvaziprocesu koji bi se završio nezavisnošću, odgovoriće razotkrivanjem te prevare i izaći će iz nje. To će uraditi pravim putem, diplomatskim putem u čemu će mu pomoći EU i Rusija. Moskva i Brisel ne žele da učestvuju u takvoj američkoj igri - istakao je sagovornik Glasa. 

Tanjug javlja (a prenose svi dnevnici u Srbiji) da su predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova juče u Briselu, u sedištu NATO-a, predati podaci o lokacijama na teritoriji Srbije na kojima se nalaze kasetne bombe iz 1999. godine, kada je Alijansa bombardovala teritoriju tadašnje SR Jugoslavije. U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova navedeno je da će dobijeni podaci biti od najvećeg značaja za realizovanje projekata čišćenja lokacija kontaminiranih neeksplodiranom kasetnom municijom, čije prisustvo i posle osam godina od bombardovanja ugrožava bezbednost civilnog stanovništva.

Zbog velike sume novca neophodne za uspešno čišćenja lokacija biće potrebno angažovanje zainteresovanih zemalja donatora i međunarodnih organizacija, na čemu će se Ministarstvo spoljnih poslova svesrdno angažovati, kaže se u saopštenju.

O ovim i svim drugim pitanjima s kojima se suočavaju zemlje ugrožene kasetnom municijom, biće više reči na Konferenciji država žrtava kasetne municije, koja će biti održana u Beogradu 3. i 4. oktobra, navedeno je u saopštenju.

Podaci važe za čitavu teritoriju Srbije, uključujući Kosovo i Metohiju, a dokument bi trebalo da sadrži koordinate GPS-a po kojima je izbačeno više od 1.000 kasetnih bombi.

Prema ranijim navodima, kasetnim bombama je „zaraženo” više od 23 kilometra kvadratna teritorije Republike Srbije.

Beograd je u februaru zatražio od NATO-a podatke o lokacijama na koje su bačene bombe. Kasetne bombe su 1999. godine ubile na desetine civila, tokom napada na Niš, ali i na drugim brojnim lokacijama u Srbiji, a naročito na Kosovu i Metohiji.

Opasnost od kasetnih bombi je u tome što jedan broj ne eksplodira pri prvom kontaktu, već može da eksplodira mnogo godina kasnije. Naročito su opasne po decu koja ih sakupljaju, misleći da se radi o igračkama.

Podaci NATO-a će poslužiti da se odredi koja mesta su još ugrožena. Za projekat razminiranja „zaraženih” područja zadužena je Norveška u saradnji sa srpskim Centrom za deminiranje.

Direktor Centra za razminiravanje Srbije Petar Mihajlović izjavio je juče da će podaci NATO-a o lokacijama u Srbiji koje su gađane kasetnim bombama 1999. godine u velikoj meri olakšati otkrivanje bombi, ali da neće doprineti bržem „čišćenju terena”.

Mihajlović je rekao da je za razminiravanje terena, uz precizno utvrđivanje lokacija, „glavni kočničar nedostatak novca” koji, kako je naveo, očekujemo od međunarodnih donatorskih organizacija.

Predstavnicima Ministarstva spoljnih poslova Srbije ranije juče u sedištu NATO-a u Briselu predati su podaci o lokacijama na teritoriji Srbije na kojima se nalaze kasetne bombe iz 1999. godine, kada je NATO bombardovao SR Jugoslaviju.

Mihajlović je naveo da je u kontaktu sa Ambasadom Srbije u Briselu i da očekuje da ti podaci budu uskoro dostavljeni Centru za razminiravanje.

– Kada dobijemo podatke o lokacijama sa kasetnim bombama uporedićemo ih sa našim da bismo precizno utvrdili gde se nalaze minsko-eksplozivna sredstva – rekao je Tanjugu direktor Centra za razminiravanje.

Sve stranke kriju finansijere, objavljuje Blic na naslovnoj strani.

Ko su biznismeni ili tajkuni koji finansiraju stranke, u kojim iznosima i sa kakvim interesom, ostaće tajna i posle izveštaja koji bi o imovini i finansijama stranaka u narednih mesec dana trebalo da sačine radnici iz stručnih službi Skupštine Srbije. Činjenica da izveštaje treba da razmatraju predstavnici stranaka, odnosno, da će kontrolisati „sami sebe“, zapravo je potvrda da partije u Srbiji u cilju prikrivanja svojih pravih finansijera nisu spremne da ovaj važan posao prepuste nezavisnim institucijama.
Članovi skupštinskog odbora za finansije izabrali su juče radnu grupu za kontrolu izveštaja o finansiranju redovnog rada političkih stranaka u 2006. Radna grupa, u kojoj su predstavnici stručnih službi Skupštine, obavezna je da u roku od 30 dana dostavi izveštaj Odboru za finansije.
Hoćemo li dobiti realne izveštaje o tome ko finansira stranke i koliko stvarno troše? Po svemu sudeći - ne.
Teško je očekivati bilo šta spektakularno od izveštaja jer način rada službenika određuje Odbor za finansije Skupštine Srbije koji je upravo sastavljen od poslanika stranaka koje će biti predmet te iste kontrole.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...