ULAZAK U NATO PRETNJA RUSIJI?

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Ruski ambasador Aleksandar Konuzin poručio je da Srbiji treba objasniti šta bi za odnose dveju zemalja značio ulazak države u NATO. Eventualno razmeštanje oružja na teritoriji Srbije primoralo bi Moskvu na vojne mere „kako bi se otklonila ova pretnja“. A sarađivali smo 800 godina, reče Konuzin. I iz kabineta predsednika objašnjavaju šta je Tadić u stvari hteo da kaže, a nije mislio na podelu Kosmeta. Štampa za to vreme pojašnjava šta se krije iza izjava naprednjaka i „dinkićevaca“, i koga to veliča Jeremić. Verski poglavari su zato jasni, pozvali su sunarodnike da se na popisu u regionu izjasne „bez straha i slobodno“, pa i Sandžaklije kao Bošnjaci koji govore bosanski a ne srpski. Jedino stranke nisu osetile prošlogodišnju krizu, pa nisu otpuštale radnike. Srbi koji su došli iz Japana nisu ozračeni, a Hrvatska ima tri puta više lou kost avio-kompanija. Pa, kad nemamo more... Pobunjenici u Libiji kažu da će Gadafiju biti suđeno u zemlji, a Italijani predlažu egzil. Opalo interesovanje za letovanja u Tunisu i Egiptu. Bivši Dinkićev savetnik i direktor „Beograd filma“ uhapšen je zbog utaje poreza od 5,5 miliona evra. Podignuta je i optužnica protiv Cece, posle osam godina istrage. U Novom Sadu jednog čoveka je zgazio voz, drugog su našli mrtvog u parku, a devojka je probala da se ubije, navodno jer nije prošla vozački. Mali Aleksa je, kažu, pošao napolje da se igra kad se zaglavio u liftu. Janko je pobedio Pečnera i ušao u osminu finala u Majamiju, a večeras igramo s Estoncima, na minus 10.

Tarlay - podela pomoći žrtvama zemljotresa koji je pogodio Mjanmar 25. marta,
a u kojem je, po današnjim podacima zvaničnika poginulo 74 ljudi

„Srbiji treba objasniti“

U intervjuu za Danas ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin kaže da je poseta premijera Ruske Federacije Vladimira Putina ispunila očekivanja. Konuzin kaže da Putin nije sa srpskim zvaničnicima govorio o NATO-u, već da su to pitanje pokrenuli šefovi poslaničkih klubova u Skupštini.
„U toj situaciji premijer Putin je jasno izneo ruski stav – ovo pitanje Srbi treba sami da reše, ali Rusija smatra za neophodno da iznese svoje mišljenje o širenju NATO, koje ugrožava njenu bezbednost... Eventualna odluka o razmeštanju raketa na teritoriji Srbije bila bi pretnja za bezbednost Rusije i ona bi bila primorana da preduzme vojne mere kako bi otklonila tu vojnu pretnju“, objasnio je ruski ambasador. Na pitanje da li je ova Putinova izjava upozorenje srpskim vlastima, Konuzin je rekao da smatra da je neophodno da se Srbiji objasni situacija kada bi na njenoj teritoriji bila pretnja po bezbednost Rusije: „Sarađivali smo 800 godina i nikad se takvo pitanje nije pojavilo. Naprotiv, ratovali smo protiv zajedničkih neprijatelja i nije do kraja jasno iz kojih razloga na teritoriji Srbije može biti razmešteno oružje upereno protiv Rusije.“

Tumačenje Tadića

List Danas je proverio na šta je tačno predsednik Srbije Boris Tadić mislio kada je u Briselu rekao da svaki dogovor o Kosovu mora da počiva na realnosti na terenu. U Tadićevom kabinetu je rečeno da se ne radi o insinuaciji na podelu Kosova ili autonomiju za severne opštine, već da treba pronaći kompromisno rešenje i da predsednik ovo govori već nekoliko godina.

Beograd-predavanje peticije Reci NE ukidanju Ministarstva za nauku predsedniku
Srbije Borisu Tadicu

Mlađa i Toma, između redova

„Ako Nikolić i Vučić nekada odu sa čela naprednjaka ili ako Dinkić ode iz vrha Ujedinjenih regiona Srbije, vrata za saradnju ove dve organizacije, čini se, biće širom otvorena“, piše Politika. Obe strane tvrde da do bilo saradnje ne može da dođe, a i Mlađan Dinkić je nedavno podsetio da ima „lični problem“ sa čelnicima SNS-a. Politika se, ipak, vezuje i za Dinkićev odgovor o eventualnoj saradnji posle izbora, kada je lider URS-a rekao da treba sačekati rezultate. S druge strane, u SNS-u kažu da G17 plus doživljavaju isključivo kao člana vladajuće koalicije i političkog protivnika. List se u tekstu bavi onim što zapravo možda može između redova da se pročita u izjavama obeju strana.

Koga veliča Jeremić

Pres piše da je patriotski govor ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića na obeležavanju 27. marta podelio javnost. List citira izjavu američkog izaslanika za Balkan Vilijama Donovana koji je rekao da se „Srbi ne mogu pozivati na 27. mart 1941, jer smo mi tu revoluciju kupili“. Nekoliko dana pred puč Donovana je knez Pavle oterao iz Beograda s porukom da će Jugoslavija da uđe u rat protiv Nemačke kad i Amerika. Zato je čudno, piše Pres, kad 70 godina kasnije „američki đak zadužen za spoljnu politiku Srbije održi vatren govor u kojem veliča pukovnika Donovana“.

Uputstva patrijarha i reisa

Tri dana pred početak popisa stanovništva u Crnoj Gori, verski poglavari su se umešali u državna i politička pitanja, piše Blic. Naime, patrijarh SPC i muslimanski verski prvaci pozvali su juče sunarodnike da se „okupe oko vere, nacije i jezika“. Sagovornici lista kažu da su crkvena uputstva za sunarodnike ohrabrenje, ali „za one druge predstavljaju pretnju i krše međunarodne konvencije“. Patrijarh Irinej je pozvao Srbe u regionu da se na popisu izjasne kao Srbi pravoslavci „bez straha i slobodno“, a koji sat kasnije stiglo je uputstvo i iz Islamske zajednice u BiH. Reis Mustafa Cerić iz Sarajeva i muftija sandžački Muamer Zukorlić sugerisali su da se njihovi sunarodnici izjasne kao Bošnjaci, po veri za islam, po jeziku za bosanski.

Pokret za autonomiju

Novinari, književnici i direktori raznih institucija iz Turske, Amerike i Kanade koji su rodom iz Sandžaka, pokrenuli su inicijativu za formiranje Pokreta za autonomiju Sandžaka. U saopštenju Pokreta koji prenosi Pravda, navodi se da se navršava 66 godina od kada je u Novom Pazaru „nepravedno i nelegano ukinuta autonomija Sandžaka“. Aktivisti tvrde da je nerešavanje statusa Sandžaka „koren svih vrsta diskriminacije u voom delu Srbije koji se kasnije samo granaju“.

Za stranke nema krize

U vreme krize, jedino političke stranke nisu bile prinuđene da otpuštaju zaposlene, već su, kako piše Blic, dodatno zapošljavali i nove. Prosečna primanja nisu velika kako se pretpostavlja i niža su od proseka ličnog dohotka u Srbiji – od 25.000 do 35.000 dinara. Demokratska stranka, piše list, ima najviše zaposlenih a prošle godine je primila i 23 nova radnika. DS sada ima 143 ljudi na spisku za platu od 27.000 dinara. Što se tiče socijalista, u stranci je zaposleno 52 radnika a plate su im na nivou proseka u državi.

Stari, ali pouzdani

Država, piše Danas, godinama nije ulagala u opremu za merenje radioaktivnosti, ali sagovornici lista tvrde da je pouzdanost postojećih instrumenata zadovoljavajuća. „Činjenicu da je Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu prošle nedleje detektovao radioaktivne čestice joda koje su stigle iz Japana, direktor laboratorije za zaštitu od zračenja Instituta u Vinči Milojko Kovačević ocenjuje kao pozitivnu“, stoji u tekstu.

Srbi nisu ozračeni

U laboratoriji Instituta za nuklearne nauke Vinča do sada je pregledano petoro građana Srbije koji su doputovali iz Japana i koji su se na ispitivanja prijavili sami. Nije zabeležena koncentracija radioaktivnog materijala na njihovim telima, piše Politika. Institut je sklopio dogovor za nadležnim službama koje rade na graničnim prelazima, oni imaju dozimetre pomoću kojih se utvrđuje nivo radijacije kod ljudi. Ako se ispostavi da je neko kontaminiran, na prelazima su u obavezi da obaveste Institut. I kada je reč o robi, radijacija nigde dosad nije zabeležena. Jedan od razloga je i što Srbija malo namirnica uvozi direktno iz Japana.

Priča „50 samuraja“

Novosti prenose priču spasilačkog tima tokijskih vatrogasaca „sada već širom sveta poznatih ’50 samuraja Fukušime’“, radnika koji su provodili sate u blizini užarenih reaktora oštećene nuklearke. Reportažu je objavio britanski Nedeljni telegraf. „Put od Tokija do Fukušime protekao je u tišini. Osećala je zabrinutost. I strah, naravno. Ono što je dolazilo bio je do sda ’neviđeni neprijatelj’. Mnogo toga smo zajedno uradili, mnogo toga uvežbavali, ali ovo je nešto sasvim drugačije“, priča Kazuhiko Fukudome.

Vlada prisvojila novinski dodatak

List Politika je reagovao na odgovor Ministarstva trgovine na pitanje u upitniku EU da li je Vlada uradila neki edukativni, informativni i program podizanja svesti o pitanjima zaštite potrošača. Ministarstvo je, naime, odgovorilo da je iniciralo izdavanje dodatka Potrošač u ovoj dnevnoj novini, a Politika tvrdi da se radi o „netačnim tvrdnjama“, da svaki broj dodatka finansira isključivo novinska kuća i da to košta oko pola miliona dinara nedeljno. „Ministarstvo je u dva navrata na svoju inicijativu uplatilo sredstva kojim se ne bi pokrili troškovi štampanja ni samo jednog broja Potrošača i to uz ugovore koji su podrazumevali predstavljanje aktivnosti ministarstva u cilju zaštite potrošača“, stoji u tekstu.

Kad nemamo more...

Blic piše da u Srbiji lete tek četiri lou kost kompanije, za razliku od susedne Hrvatske gde ih je tri puta više. Jedan od razloga mogao bi da bude što su postojeći prevoznici već zauzeli najinteresantnije linije, ali sagovornici lista pominju i krizu u avio-industriji. Srbiji ne ide u prilog ni to što nije turistička zemlja koja ima puno aerodroma. Hrvatska je takođe pre nas rešila problem sa vizama, a ima i more, kažu sagovornici Blica, što doprinosi atraktivnosti zemlje za strane turiste te i lou kost firme. Doduše, iako u Hrvatskoj posluje više od deset avio-kompanija, većina letova za primorske gradove aktuelna je samo tokom letnjih meseci dok se tokom čitave godine niskotarifnim letovima može putovati jedino u London i veće nemačke gradove.

Manje turista u Tunisu i Egiptu

Turistička sezona će ove godine osetno zaobići Egipat i Tunis. Interesovanje je opalo, piše Politika, barem za trećinu. Istovremeno, hotelski aranžmani su sniženi za tridesetak odsto, domaćini su spremni da hotele otvore i za samo nekoliko gostiju dok bezbednost, prema svedočenjima onih koji su se poslednjih nedelja vratili iz ove dve zemlje, nije ugrožena. Ni srpski turisti ne hrle nazad u severnoafričke zemlje koje su dugo na vrhu liste omiljenih letnjih mesta, stoji u tekstu. Turistički radnici se nadaju da će se ovo ipak promeniti kako se bude približavala sezona godišnjih odmora i poručuju da opasnosti nema a da su cene povoljnije nego ikad.

Njujork - sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija povodom situacije u Libiji

Egzil za Gadafija?

Predsednik pobunjeničkog Nacionalnog saveta u Libiji Mustafa Abdel Džalil izjavio je juče da će lideru Moameru Gadafiju biti suđeno u Libiji posle pobede pobunjeničkih snaga. Pobunjenici su tokom dana nastavili sa akcijama. Koalicione snage su napale Sirt a saopšteno je da su pobunjenici ušli u Sirt, iako to nije zvanično potvrđeno. Libijska vlada je proglasila prekid vatre u Misrati. Italija je, prenose Novosti, predložila politički dogovor koji bi podrazumevao i egzil za Gadafija.


Libijski pobunjenici na položajima tokom sukoba sa snagama lojalnim lideru
Moameru Gadafiju nadomak Bin Džavada, oko 150 kilometara istočno od Sirte
u centralnoj Libiji


Posledice osiromašenog uranijuma

Srba koji su na Kosmetu posle bombardovanja oboleli od raka danas ima tri puta više nego pre 1999. godine. Pravda piše da se u zdravstvenim ustanovama tvrdi da je glavni uzročnik osiromašeni uranijum a projektili se i dan-danas nalaze na više od 112 lokacija širom Kosova. List prenosi da je tokom napada NATO-a na teritoriju bivše SRJ bačeno 30.000 zrna osiromašenog uranijuma, a da o posledicama po zdravlje stanovništva do sada nije urađeno nijedno zvanično istraživanje. Zvanično je, međutim, utvrđeno da je broj obolelih od raka, anomalija ploda i spontanih pobačaja na Kosmetu, povećan.

Uhapšen Dinkićev savetnik

Po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal juče je uhapšen bivši vlasnik „Beograd filma“ Nikola Đivanović (50) sa još četvoro svojih saradnika. Novosti prenose da se Đivanović tereti za zloupotrebu službenog položaja i utaju poreza veću od 5,5 miliona evra. Đivanović se kao vlasnik preduzeća „Lajt blu trejding Bahamas ltd“ sa Bahama, sumnjiči da je u prodaji „Beograd filma“ koje je kupio u postupku privatizacije 2007. godine, oštetio male akcionare i državu. On je bio vlasnik 70 odsto firme dok je ostatak pripadao radnicima. Preduzeće je u svom sastavu tada imalo 14 beogradskih bioskopa. Akcionari su tvrdili da novi vlasnik nema nameru da nastavi sa ovom delatnošću niti da investira u obnovu bioskopa. Tražili su poništenje privatizacije. Sledeće godine, 2008, Đivanović je pet bioskopa prodao Ivici Todoriću, vlasniku hrvatskog „Agrokora“ za 18 miliona evra – „Jadran“, „Voždovac“, „Partizan“, „Kozaru“ i „Slavicu“. Uhapšeni su posle formiranja pet nezavisnih preduzeća, ovih pet bioskopa prodali privrednom društvu „Shutnel ltd“ sa sedištem u Nikoziji na Kipru, i samo deset odsto uplatili „Beograd filmu“, a ostatak kiparskoj firmi za koju se sumnja da je Đivanovićeva. Đivanović je od 2001. do 2004. radio kao savetnik guvernera Mlađana Dinkića, a saradnju su nastavili i kada je Dinkić postao ministar finansija.

Optužnica protiv Cece

Novosti pišu da je Više tužilaštvo u Beogradu podiglo optužnicu protiv Svetlane Cece Ražnatović zbog sumnje da je sa saradnicima protivpravno prisvojila oko četiri miliona nemačkih maraka i više od tri miliona dolara od transfera fudbalera FK Obilić. Istraga je trajala osam godina, a više je puta i proširivana, pa su njome obuhvaćeni i Svetlanina sestra Lidija Veličković i nekadašnji rukovodioci kluba Dragiša Binić i Jovan Dimitrijević. Binić i Dimitrijević se terete da su po nalogu vlasnice kluba prodali Milana Obradovića moskovskoj Lokomotivi za tri miliona dolara, a da ništa od tih sredstava nije uplaćeno na račun Obilića.

U pres-službi srpske pevačice sinoć je Presu rečeno da Ražnatovićeva zasad ne želi da se izjašnjava o optužnici, te da je upoznata sa svim što joj se stavlja na teret.

Blic piše da ekskluzivno saznaje da je Više tužilaštvo podiglo optužnicu (iako druga štampa navodi da je informaciju objavio Tanjug), i to za nezakonitu prodaju fudbalera i posedovanje 11 pištolja bez dozvole.

Ognjenović...

Pres nastavlja da se bavi direktorom „Galenike“ Nenadom Ognjenovićem, a ovoga puta piše da članovi Upravnog i Nadzornog odbora firme nisu imali uvid u njegovu poslovnu politiku. Iako je firma prošle godine napravila gubitak od čak 14 miliona evra, članovi odbora za to nemaju objašnjenje „i zbog toga se, kažu, niko od njih nije javno oglašavao povodom višednevnog pisanja Presa“.

Tri tragedije u Novom Sadu

U Novom Sadu su juče ujutro za samo nekoliko sati zabeležene tri tragedije, pišu Novosti. Naime, u Petrovaradinu je na pruzi poginuo M. Ć. (56), u parku kod Železničke stanice pronađen je mrtav muškarac a zatim je osamnaestogodišnja devojka pokušala samoubistvo skokom sa Kisačkog mosta. Za drugog muškarca se sumnja da je u pitanju beskućnik S. N. koji je često tu boravio, a telo je preneto u Institut za sudsku medicinu. Što se tiče devojke, pecaroši su videli kad je skočila i odmah pozvali policiju i Hitnu pomoć. J. V. je uspela da dopliva do obale, a navodno je, piše list, pokušala da se ubije jer nije položila vozački ispit.

Aleksa pošao da se igra

Pres je razgovarao sa porodicom devetogodišnjeg dečaka Alekse B. kome je lift u nedelju smrskao ruke i naneo teške povrede nogu i karlice. Dečak je srećom van životne opasnosti. Porodica kaže da je sve vreme dok se čekala pomoć, Aleksa bio svestan i da je jaukao od bolova. Aleksa je sa ocem i bratom otišao u Zemun u nedelju ujutru u posetu tetki i teči u čijoj se zgradi i dogodila nesreća. Teča priča da je Aleksa došao u stan da pije vodu i krenuo ponovo napolje da se igra. Otac ga je pitao kako se popeo do devetog sprata, a dečak je odgovorio da je došao stepenicama. Otac mu je uzvratio da se tako i vrati dole, ali je Aleksa ipak krenuo liftom.

Aleksin otac Milan za Blic kaže da su vatrogasci spasili život njegovom sinu i da će tužiti gradsku upravu, odnosno „Gradsko stambeno“ „koje je sigurno krivo za ovu nesreću, neko mora da odgovara što se lift zaglavio“.

Janko u osmini finala

Srpski teniser Janko Tipsarević se plasirao u osminu finala turnira u Majamiju nakon što je za sedamdesetak minuta pobedio Filipa Pečnera sa 6:3, 6:3. Nemac je pre toga eliminisao Jirgena Melcera, ali je Janko lako rešio prvi set u svoju korist i nastavio u tom ritmu, piše Blic. Tipsarevića u osmini finala čeka meč sa boljim iz susreta Žil Simon – Pablo Kuevas.

S Estoncima na minus 10

„Biće minus 10 večeras u Talinu, ali ’orlovi’ ne haju, već se spremaju da nadoknade bodovni minus u kjoi su ih oterali Estonci pobedom u Beogradu u oktobru prošle godine“, piše Pres. Večerašnji duel sa domaćinima u prestonici Estonije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo biće daleko teže nego što je moglo da se pretpostavi. U slučaju pobede, „orlovi“ bi bili u najboljoj poziciji za osvajanje drugog mesta koje vodi u baraž. U suprotnom, ekipu čeka vrlo teška situacija jer bi Slovenija ili Severna Irska dospele na poziciju broj dva, a Srbija bi bila prinuđena da obe ove selekcije pobedi u gostima.

Novi album Maidena

Britanski hevi metal bend Iron Maiden izao je novi album pod nazivom „From Fear To Eternity: The Best of 1990-2010“ na kojem se, kako prenosi Danas, nalaze najveći hitovi popularnog benda iz poslednjih 20 godina. Dupli CD prati njihovu aktuelnu turneju, a ove godine su prvi put u karijeri svirali u Indoneziji, Južnoj Koreji i Singapuru. „Čini mi se da ova i prethodna turneja prevazilaze taj period osamdesetih kada smo bili na vrhuncu karijere. Kao da smo sad trostruko popularniji“, rekao je gitarista Dejv Marej.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...