U SRBIJI NAJMANJE PLATE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Prosečna plata u Srbiji, izražena u evrima, najmanja je u regionu. Vlada Crne Gore saopštila je juče da su Crna Gora i Kosovo uspostavili diplomatske odnose. Ulicama zemljotresom razorenog glavnog grada Haitija ne samo što vlada potpuni haos, već očajni Haićani sve više osećaju bes zbog sporog dopremanja humanitarne pomoći.


Masovna grobnica kraj Port o Prensa žrtava zemljotresa na Haitiju

Najmanje plate u Srbiji

Prosečna plata u Srbiji, izražena u evrima, najmanja je u regionu. Veće zarade, posle najnovijeg slabljenja dinara, od nas sada imaju čak i Makedonci i građani Bosne i Hercegovine, koji su obično bili na začelju svake liste o životnom standardu zemalja bivše Jugoslavije. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata u Srbiji je 31.734 dinara, što preračunato u evropsku valutu iznosi 329,05 evra. Gotovo podjednako crna situacija je i u Makedoniji, gde je prema podacima tamošnjeg Državnog zavoda za statistiku zarada prosečnog građanina 20.116 denara, odnosno 330,83 evra.



Bosna i Hercegovina, koja je po debljini novčanika svojih građana obavezno bila iza Srbije, u poslednjih nekoliko meseci nas je prestigla. Agencija za statistiku BiH izmerila je da prosečan stanovnik te zemlje mesečno primi 789 konvertibilnih maraka, odnosno 394,5 evra. Prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore, plate u toj susednoj zemlji iznose 456 evra, dok prema podacima Državnog zavoda za statistiku Hrvatske lični dohodak prosečnog Hrvata iznosi 5.279 kuna, odnosno 724,13 evra. Slovenci su i dalje bez premca – 935,11 evra.

Možda će građanima zvučati paradoksalno, ali ekonomiste i statističare, ovako crne brojke ne zabrinjavaju previše. Miladin Kovačević, zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku, tvrdi da samo poređenje plata ništa ne znači i da je to u ekonomskom smislu potpuna besmislica, jer uopšte ne govori o visini životnog standarda.

Ključan pokazatelj je, po njemu, paritet kupovne moći, odnosno koliko robe može da se kupi za isti iznos novca. Za jedan evro u Srbiji, ubeđen je, može da se kupi mnogo više nego u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori, pa čak i susednoj Bugarskoj i Rumuniji. Hrvatska i Mađarska su po visini životnog standarda iznad nas, kazao je Kovačević, piše u Politici.


Trilateralni sastanak ministara spoljnih poslova Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske:
Vuk Jeremić, Sven Alkalaj, Ahmet Davutoglu

Crna Gora, Kosmet i Srbija

Vlada Crne Gore saopštila je juče da su Crna Gora i Kosovo uspostavili diplomatske odnose razmenom pisama ministara inostranih poslova Milana Roćena i Skendera Hisenija, u skladu sa odlukom zvanične Podgorice o priznanju Kosovo od 9. oktobra 2008. godine. Kako saznajemo iz izvora bliskih vrhu Demokratske partije socijalista, i dalje je ostao na snazi stav da „Crna Gora, u odgovoru kosovskoj strani, poruči da do razmene diplomatskog osoblja neće doći u ovoj fazi, odnosno sve dok ne bude rešeno pitanje položaja crnogorske nacionalne manjine na Kosovu”, objavljuje Politika. Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić naložio je juče hitno povlačenje ambasadora Srbije u Podgorici Zorana Lutovca na konsultacije u Beograd, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo je oštar demarš predstavniku Vlade Crne Gore u Beogradu povodom odluke o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa privremenim institucijama u Prištini, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Crna Gora uspostavila diplomatske odnose sa samoproklamovanom državom Kosovo, naša zemlja uputila oštar demarš, objavljuju Novosti. Prema nezvaničnim informacijama Novosti, razmena diplomatskog osoblja uslediće kada Priština učini taj korak, što bi moglo da se dogodi za nekoliko meseci. Podgorica, očito, nije imala sluha za poruke Beograda da bi cenio strpljenje do odluke Međunarodnog suda pravde, a za šta su se načelno zalagali i Filip Vujanović i Svetozar Marović.

Crnogorski predsednik Filip Vujanović ponovio je, međutim, juče stav da neće potpisati ukaz o imenovanju crnogorskog ambasadora u Prištini sve dok kosovska vlast ne prizna Crnogorcima status manjinske nacionalne zajednice, objavljuje Danas.

Veće Višeg suda Podgorice i Vrhovni sud Crne Gore odbili su predlog tužilaštva za sprovođenje saslušanja povodom izjava u medijama Ratka Kneževića u vezi sa ubistvima u Crnoj Gori i postojanju duvanskog kartela, javlja Blic. Predsednik Višeg suda Mušika Dujović rekao je za podgoričke „Vijesti“ da je predlog odbijen zbog „nepostojanja mogućnosti za neposredno saslušanje glavnog svedoka“.

"Ovo me ništa ne iznenađuje, crnogorsko sudstvo je upregnuto u očuvanje statusa kvo Đukanovićevog režima", rekao je Knežević.


Odraz pomračenja sunca na Maldivima

Haos traje na Haitiju

Ulicama zemljotresom razorenog glavnog grada Haitija ne samo što vlada potpuni haos, već očajni Haićani sve više osećaju bes zbog sporog dopremanja humanitarne pomoći. Prema najnovijim procenama, snažni zemljotres pogodio je područje na kojem je živelo tri i po miliona ljudi, pri čemu Crveni krst Haitija procenjuje da je poginulo između 45.000 i 50.000 ljudi, među kojima su i ministar pravde Haitija Pol Deni i opozicioni političar Mišel Gajar. Ujedinjene nacije su saopštile da je oko 300.000 stanovnika glavnog grada Port o Prensa ostalo bez krova nad glavom, pri čemu je ispod ruševina i dalje zatrpan veliki broj ljudi, javlja Politika.


Pripadnici Misije UN iz Kine u potrazi za preživelima u katastrofalnom zemljotresu
u prestonici Haitija

Iako ekipe bez prekida sakupljaju mrtve i tovare ih na kamione, koji ih prebacuju u gradske mrtvačnice i bolnice, mrtva tela su svuda rasuta i, kako izveštavaju mediji, gradom se širi zadah od raspadanja tela.

„Proveli smo tri dana i tri noći pod vedrim nebom, ali niko nije došao da nam pomogne, čak nam se ni predsednik nije obratio da nas ohrabri”, prenosi Rojters reči Pjera Džeksona, čije majka i sestra leže na ulici slomljenih nogu.


Spasilačka ekipa Južne Koreje pred ukrcavanje na let za Port o Prens, gde će se
uključiti u sanaciju posledica katastrofalnog zemljotresa, koji je pogodio prestonicu Haitija

"U obezbeđenju komandanta regije, iz glavnog grada Port-o-Prensa krenuo u obilazak ostrva, pravcem Šarfur - Gresije - Leožan - Gran Goav - Peti Goav - Miražuan. Šarfur je, praktično, predgrađe haićanske prestonice, najsiromašniji je deo grada i označen je kao epicentar potresa. Slike u njemu su stvarno užasavajuće. Celi blokovi zgrada su sravnjeni sa zemljom, a bezbroj leševa stradalih ljudi i dalje leži na ulicama, mada je počelo njihovo sahranjivanje u masovnim grobnicama do kojih ih odvoze kamionima i pikapovima. Slično je i u drugim gradovima u kojima smo bili. U njima je, po slobodnoj proceni, srušeno između 20 i 50 odsto kuća i stambenih zgrada. Najgore je, ipak, prošao gradić Leožan koji, praktično, više ne postoji, pošto je sa zemljom sravnjeno čak 80 odsto objekata", javlja za Novosti kapetan Goran Panović, iz petočlane srpske policijske ekipe, u okviru mirovne misije UN.

Redžeson Ostin Klod, dvogodišnji dečak kojeg su španski spasioci izvukli nakon 50 sati koje je proveo pod ruševinama svog doma u Port-o-Prensu, postao je simbol nade za Haiti u moru izveštaja o očaju u ovoj karipskoj zemlji pogođenoj zemljotresom.


Dvogodišnji Klod u rukama spasioca

Pomoć koja stiže na Haiti mahom ostaje na zagušenom aerodromu u prestonici pošto su putevi za prevoz pomoći uništeni, a vozači kamiona strahuju od preživelih, koji gladni i žedni presreću konvoje, piše u Blicu. Potpuni očaj u ovoj zemlji najbolje ilustruje podatak da su na nekim putevima preživeli u znak protesta što su tri dana ostavljeni bez hrane i vode juče postavljali prepreke od tela poginulih u zemljotresu.


Ukrcavanje spasilačke ekipe Portugalije pred let za Port o Prens

Pljačkaši su juče upali u magacin UN u Port-o-Prensu ne bi li se domogli hrane za sebe i članove svojih porodica. UN su juče zatražile od vlada 550 miliona dolara humanitarne pomoći za najsiromašniju državu zapadne hemisfere, prenosi Danas.

Fiksna telefonija za milion evra

Budžet Srbije neće se mnogo ovajditi od naknade za licencu drugog operatera fiksne telefonije koju je dala kompanija „Telenor” jer ona iznosi 1,05 miliona evra. Naravno, pod uslovom ako je vlada prihvati.

Kako se čulo prilikom jučerašnjeg javnog otvaranja finansijskog dela ponude u Republičkoj agenciji za telekomunikacije (Ratel), vlada će se o „Telenorovoj” ponudi izjasniti već sledeće nedelje, a Upravni odbor Ratela o njoj treba da se izjasni do 10. februara. Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije, za ponudu je rekla da je na nivou onoga što se kod dodeljivanja licence za drugog operatera fiksne telefonije dobijalo u regionu.

Prema saznanjima Danasa, Telenor će bez većih problema dobiti licencu za fiksnu telefoniju. Upravni odbor RATEL-a već sledeće nedelje razmatraće ponudu, ali sasvim sigurno će prihvatiti iznos od milion i 50 hiljada evra jer, kako nam je rekao jedan od sagovornika iz te institucije, ne bi trebalo da prodaja licence služi za finansiranje penzijskog fonda.

Kako osuditi ratne zločine

Tekst rezolucije o Srebrenici daće pravni tim Srbije za MSP. Tadić: "Sa dva teksta ne izjednačavamo, niti poredimo žrtve", objavljuju Novosti. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da će usvajanjem rezolucije o žrtvama u Srebrenici biti učinjen pozitivan etički i vrednosni iskorak u odnosu na stalnu potrebu društava na Balkanu da žale isključivo svoje žrtve. On je dodao da ne smatra da je postojao jedan krivac za ratove u bivšoj Jugoslaviji i da upravo zbog toga, odgovornost za zločine mora biti individualizovana, a žrtve, odnosno njihove porodice, moraju da dobiju satisfakciju.

Kako je cilj da rezoluciju podrži što više stranaka, realnija je opcija da se upotrebi kompromisni termin - ratni zločin. Koplja će se lomiti oko upotrebe termina - genocid.

Ministar Bogdanović preti Euleksu

Goran Bogdanović, ministar za KiM, govori za Novosti o posetama Kosmetu, potezima Kosovske policije, duplim institucijama: "Misija na KiM mora da radi svoj posao ili da ide."

"Nastaviću da posećujem Srbe na Kosmetu, bez obzira na to što je moju poslednju posetu Štrpcu osujetila kosovska policija. Pogotovo što i ja sa porodicom živim na Kosmetu", ovim rečima ministar za KiM Goran Bogdanović, odgovara na pitanje da li će nastaviti obilaske srpskih sredina u pokrajini posle incidenta kada je kosovska policija osujetila njegov boravak na Kosmetu. Ministar Bogdanović ocenjuje licemernim i izjave predstavnika međunarodne zajednice ”da nije ispoštovao proceduru oko posete”.
"To što mi prebacuju oko nepoštovanja procedure jednostavno nije istina, jer sam o svojoj poseti obavestio Euleks. Ja samo nisam zahtevao policijsku pratnju, jer, u tom slučaju, ne bih mogao da odem južno do Ibra", ističe ministar Bogdanović.

Otimanje opštinskih kancelarija na Kosmetu

Predsednik opštine Štrpce Zvonko Mihajlović potvrdio je da je rukovodstvo opštine izabrano nakon izbora koje je organizovala Priština juče nasilno ušlo u opštinsku zgradu, promenivši brave i izbacivši svu dokumentaciju srpske opštine na hodnike. „Pri pokušaju naših radnika da uđu u svoje kancelarije fizički je napadnut potpredsednik opštine Ivica Ivković, ali on je dobro”, rekao je Mihajlović za Radio KiM, prenosi Politika.

Portparol gradonačelnika izabranog na kosovskim izborima Dalibor Jeftić je, međutim, rekao da su zauzete samo kancelarija predsednika i njegovih pomoćnika. „Sve ostalo funkcioniše normalno. Srpska opština radi, servis građana je tu”, rekao je Jeftić negirajući da je juče ujutro bilo incidenata ili da je dokumentacija izbačena iz kancelarija. On tvrdi da su predstavnici opštine izabrani na izborima koje je organizovala Vlada Srbije odbijali sve predloge o mirnom preuzimanju prostorija.

Potpredsednik DSS-a Slobodan Samardžić ocenio je da je preuzimanje prostorija „priprema za severni deo Kosova”.

Pripreme za izbor patrijarha

Naslednik patrijarha Pavla, umerenog čoveka blage reči i autentične duhovnosti, vrlo lako mogao bi biti neko od vladika poznatih po konzervatizmu i radikalnim stavovima. Za to krugu episkopa okupljenih oko vladike zvorničko-tuzlanskog Vasilija (Kačavende) nedostaje svega nekoliko glasova na Saboru SPC koji počinje za sedam dana. Prema saznanjima Blica, ova grupa vladika pokušaće da izdejstvuje na samom zasedanju da se vladikama iz Makedonije oduzme pravo glasa.

Time bi u glasanju već u startu bili nadmoćniji, čime bi se obezbedilo da sva trojica kandidata budu iz kruga bliskih Kačavendi. Cilj je da se za patrijarha postavi ličnost koja bi samo spolja figurirala. Vlast bi u Crkvi i dalje pripadala takozvanom bosanskom krugu vladika, to jest prvom čoveku vladiki Vasiliju, za koga postoje dokumenta da je bio saradnik tajne službe. Stanje u Crkvi bilo bi isto kao do sada - svako bi radio šta hoće u svojoj eparhiji.

Nedoumice oko plata u javnim preduzećima

Pregovori sindikata državnih preduzeća i Vlade nastaviće se i naredne nedelje. Vladajuća koalicija zauzeće stav o zahtevima sindikata. Hoće li opstati sporazum sa sindikatima Elektroprivrede Srbije, a koji je potpisao ministar energetike Petar Škudrić i da li će zaposleni u još nekom javnom preduzeću moći da računaju na povećanje zarada u toku ove godine znaće se nakon sastanka koji će, ovog vikenda, održati čelnici stranaka vladajuće koalicije - potvrđeno je u petak Novostima. Kako Novosti saznaju, u Vladi Srbije su, na sednici održanoj u četvrtak, svi članovi kabineta premijera Cvetkovića imali jedinstven stav, ali ne i rešenje za situaciju.
"Zato je i dogovoreno da se čelnici stranaka sastanu", zaključuje izvor Novosti.

Sindikalni zahtev za povećanje primanja u javnom sektoru, po svemu sudeći, uskoro će razmotriti Socijalno-ekonomski savet, da bi za Vladu precizirao mehanizam prihvatljiv svim akterima, piše u Blicu. Vladajuća koalicija ništa ne radi bez konsultacije sa Međunarodnim monetarnim fondom, pa nema bojazni ni od kakvih packi. Sindikati se, uprkos tome, i dalje drže štrajka kao dokazano najefikasnijeg legalnog pritiska na političare. Vladajuće političke stranke su vitalno zainteresovane da preduprede najavljeni talas štrajkova u javnom sektoru. Sindikati, međutim, insistiraju na isplati regresa, toplog obroka, usklađivanju zarada sa inflatornim kretanjima, podeli dobiti iz poslovne 2009. godine.

Ukoliko Vlada Srbije odustane od dogovorenog povećanja plata u EPS-u, lako može da doživi sudbinu Miloševićevog režima koji je u oktobru 2000. godine srušen zahvaljujući štrajku rudara „Kolubare"! Ovo za Pres tvrde lideri sindikata Termoelektrane „Nikola Tesla" (TENT) i površinskih kopova „Kolubare"! Isto upozorenje na poslednjoj sednici Vlade preneo je ministar policije i lider SPS-a Ivica Dačić tokom rasprave o tome da li treba dozvoliti povećanje plata u EPS-u i kako će se to odraziti na ostale državne firme. Dačić je premijeru i ostalim ministrima iz DS-a poručio da „paze šta rade, jer je i bivša vlast pala u 'Kolubari'"!

NIN-ova nagrada Gordani Olujić

Roman Grozdane Olujić „Glasovi u vetru”, koji je objavila Srpska književna zadruga, najbolji je roman u prošloj godini i dobitnik NIN-ove nagrade, javlja Politika.
 


U romanu Grozdane Olujić, kroz priču o jednoj srpskoj građanskoj porodici, kaže se u obrazloženju žirija, umetnički ubedljivo se pojavljuju važne tradicije evropskog romana. Porodični roman koji je bitno odredio umetnički lik književnosti i u 19. i u 20. veku i emigrantski roman koji bitno obeležava važnu modernističku tradiciju kako srpske, tako i svetske književnosti.

Holivudska zvezda, o običnim stvarima

Pre nego što je postao glumac, Džoni Dep je zarađivao prodajući hemijske olovke, jer je u petnaestoj izbačen iz škole. U magičnoj drvengradskoj biblioteci Emira Kusturice, ovaj genije filma i života je pre nego što je u petak napustio Mokru Goru, iskreno priznao za čitaoce Novosti: „Ova činjenica da u životu mogu katastrofalno omanuti, bila je za mene dragocena.“ Pošto u savremenom svetu ne postoji bilo šta neotkriveno i ekskluzivno, poželela je najveća zvezda današnjice da razgovor uz Kustino dobro vino bude o najobičnijim stvarima: deci, porodici, prijateljstvu, holivudskim „lovatorima“...
"Za mene je ovo važno: kada sam devedesete završio snimanje „Edvarda Makazorukog“, moj život je počeo da se menja. Upoznao sam Kusturicu, prvi susret nije bio srdačan, gnjavili su nas producenti, bili smo prezasićeni time. Tri nedelje kasnije u jednom malom restoranu, dali smo jedan drugom priliku da se razumemo, postao je trenutno - moj stariji brat."

Holivudska zvezda Džoni Dep u razgovoru sa novinarima na festivalu „Kustendorf" poručio je da je oduševljen Srbijom, piše u Presu. Čuveni glumac, gost osnivača festivala, režisera Emira Kusturice, kaže da ga je obradovala mogućnost za neformalni kontakt sa mladim nadama filma.


Atmosfera na ulicama ukrajinskih gradova uoči predsedničkih izbora 17. januara 

Nedoumice oko potpisa

Potpisivanje vozačkih dozvola prethodna dva dana bio je najmasovniji posao u Srbiji. Njega su se latili bezmalo svi vozači koji su dobili upozoravajući SMS ili mejl kako policija u Beogradu i Novom Sadu kontroliše i kažnjava vozače sa 5.000 dinara i sa četiri kaznena poena ako se pored fotografije u vozačkoj dozvoli nisu svojeručno potpisali.

Vozači koji su se javljali redakciji Politike kažu da oni ali i mnogi njihovi poznanici do juče nisu znali da je potrebno napisati ime i prezime u legitimaciji za vožnju.

Pravilnikom o obrascu vozačke dozvole, piše u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova, jeste predviđeno da vozači potpisuju vozačku dozvolu prilikom njenog izdavanja, ali Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima ne propisuje bilo kakvu kaznu za vozača koji to nije učinio.

Ivica Dačić, prvi čovek policije, naložio je juče da se svi navodi ispitaju i pozvao oštećene građane da prijave takve slučajeve.

Posle reforme - gužve u sudovima

Prvi koraci reforme pravosuđa, koja bi građanima trebalo da skrati put do pravde, a sudijama da rasporedi jednak broj predmeta, za sada ne idu u željenom pravcu. Dok kutije s fasciklama u nekim sudovima još stoje zapečaćene, neke sudije su već izračunale da će imati duplo više predmeta nego dosad, objavljuju Novosti.
U parničnom odeljenju Prvog osnovnog suda, koje pokriva ceo Beograd, gužva je samo ispred renoviranog šaltera. Građani i advokati došli su da overe dokumenta i da predaju tužbe. Jedna od sudnica, koja se danonoćno drži pod ključem, puna je kutija sa predmetima. A, u hodniku ispred - sede referenti. Buduća pisarnica u koju bi trebalo da se smeste, nije ni počela da se renovira. Slična je situacija i u kabinetima sudija. Neki od njih nisu hteli da čekaju majstore, već su sami okrečili zidove, i stavili novo, neprovidno staklo na prozorima.

Sudjenja na čekanju

Nada Zec, donedavni sudija Specijalnog suda, neće voditi proces protiv Sretena Jocića. Unapređeni sudija, koja od 1. januara sedi u Apelacionom sudu, iako po zakonu može da deli pravdu i u nižem sudu, takvu mogućnost neće iskoristiti i to po sopstvenoj želji.
Koji su tačno razlozi za ovakvu odluku, ne zna se. Obrazloženje će uputiti predsedniku Apelacinog suda, koji ima ovlašćenje da na godinu dana uputi sudije da vode postupke u Višem sudu, ali samo uz njihovu saglasnost, piše u Novostima.
Zbog ovakve situacije još nije zakazan početak glavnog pretresa protiv Jocića i ostalih

optuženih za umešanost u likvidaciju vlasnika "Nacionala". Optužnica je podignuta 26. oktobra 2009. godine, a na nju branioci nisu uložili prigovor kako bi početak suđenja bio što pre zakazan. Sa druge strane, Županijski sud u Zagrebu je za 3. i 4. februar zakazao početak suđenja ostalim optuženim za ubistvo Pukanića, protiv kojih se istraga vodila u Hrvatskoj.
Osim Nade Zec, ni sudija Milimir Lukić koji je, takođe, izabran za sudiju Apelacionog suda nije dao saglasnost da u narednih 12 meseci radi u zgradi u Ustaničkoj ulici. Lukić, koji je doneo prvostepenu presudu pripadnicima "zemunskog klana", ostaviće tako započeti postupak protiv pripadnika grupe Radovana Stojčića Badže, kojima se sudi zbog šverca cigareta. Osim toga, Lukić je u Specijalnom sudu bio i član veća u postupcima protiv Darka Ercega i Mihalja Kertesa.


London: Marjon Katerberg iz Hollandije kraj svoje skulpture od leda
"Ljudi i novac" ('People and Money')

Sneg u narednih mesec dana

Do 23. januara očekuje se češća pojava susnežice ili snega, a srednje dnevne temperature kretaće se u granicama višegodišnjeg proseka, od minus 2 do 1 stepen. Formiranje snežnog pokrivača se očekuje od 21. januara. Do kraja meseca biće uglavnom suvo vreme. Jutarnje temperature biće od minus 5 do minus 1, a dnevne od 2 do 5 stepeni, krajem januara i do 9 stepeni. U periodu od 29. do 31. januara duvaće umerena košava.

Do sredine februara, povremeno će padati sneg, objavljuje Politika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...