U SOMBORU NOVI SLUČAJ GRIPA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Obolela devojčica iz Sombora, smeštena je na Infektivnom odeljenju Zdravstvenog centra u tom gradu. Agim Čeku pušten iz pritvora, uz uslov da Bugarsku ne napušta u narednih 40 dana. Naprednjaci i "narodnjaci" počinju pregovore sa Socijalističkom partijom Srbije o lokalnim koalicijama.

Drugi slučaj novog gripa

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević potvrdio je i drugi slučaj zaraze virusom H1N1 u Srbiji. Prof. dr Tiodorović: "Nema mesta panici. Imamo dovoljno lekova i postelja", objavljuju Novosti. Obolela devojčica iz Sombora, smeštena je na Infektivnom odeljenju Zdravstvenog centra u tom gradu, piše u Politici. Prema do sada dostupnim informacijama, reč je o devojčici koja je doputovala iz Australije, gde je boravila sa majkom. Devojčica je u Srbiju doputovala 22. juna, a u četvrtak je dobila temperaturu višu od 39 stepeni Celzijusa, praćenu kašljem i crvenilom grla.

U Srbiji je registrovan i drugi slučaj novog gripa i to u Somboru, javlja Blic. Urađene su analize i detetove majke i ona nema svinjski grip. Dete je bilo u kontaktu sa 13 osoba iz Sombora i svi oni su pod epidemiološkim nadzorom.

Pokrajinski sekretar za zdravstvo Atila Čengeri ispričao je juče za Pres da je obolela devojčica srpske nacionalnosti i da živi u Australiji, inače petoj zemlji po broju obolelih od svinjskog gripa. Kako je naveo, ona je na Infektivnu kliniku primljena sa jako lošom kliničkom slikom.

"Imala je visoku temperaturu, gušobolju, a čak je jednom i povratila. Dete je sada mnogo bolje", naveo je Čengeri. On je dodao da je devojčica putovala 30 sati, i da je na aerodromima u Abu Dabiju i Frankfurtu provela čak 10 sati.

Pušten Čeku

Ratni zločinac u četvrtak pušten iz bugarskog pritvora. Sud naredio - bivši premijer Kosova ne sme da izađe iz Bugarske narednih 40 dana, javljaju Novosti.

Okružni sudija u Đustendilu sinoć je odlučio da Agim Čeku bude pušten iz pritvora, uz uslov da Bugarsku ne napušta u narednih 40 dana, saznaje Politika. To je epilog jučerašnje sednice tog suda. U roku od nekoliko sati došlo je do naglog preokreta u zahtevu bugarskog tužilaštva u vezi sa sudbinom Čekua, bivšeg premijera Kosova, koji je uhapšen po Interpolovoj poternici na bugarsko-makedonskoj granici. Sud je prvo razmatrao preliminarni zahtev tužilaštva za određivanje pritvora Čekuu do 40 dana. Posle nekoliko prekida sudske sednice, od strane advokata odbrane Čekua, a zatim i prekida koji je zatražila Sonja Kočova, dežurni sudija, bugarsko tužilaštvo podnelo zahtev za oslobađanje bivšeg kosovskog premijera.

Počinju pregovori o novoj koaliciji

Naprednjaci i "narodnjaci" počinju pregovore sa Socijalističkom partijom Srbije o lokalnim koalicijama, javljaju Novosti. Tomislav Nikolić: "Ne tražimo pet principa." Ivica Dačić: "Neću savez pod uslovima."

Vojislav Koštunica, lider DSS, preko dogovora sa Tomislavom Nikolićem, liderom SNS, o vlasti u beogradskoj opštini Zemun pokušava da okupi nacionalnu opoziciju i da se vrati na mesto njenog lidera. Velika igra na prostoru male opštine teško može da ugrozi vladajuću većinu i dovede do vanrednih izbora, što bi oba lidere želela, a najverovatnije je da će građane Zemuna gurnuti u još jedne izbore, upozoravaju za Blic poznavaoci političke scene. Taktika Vojislava Koštunice je štetna pre svega za građane Zemuna jer pokušava da Nikoliću suzi manevarski prostor i saradnju sa koalicijom oko SPS, bez koje nema vlasti u Zemunu, piše u ovom listu.

Padaju plate

Prosečna zarada u Srbiji u maju, prema statističkim podacima, iznosila je samo 31.086 dinara, odnosno 330 evra, i za 1.485 dinara, odnosno 6,1 odsto, manja je od aprilske, objavljuju Novosti. Najveću platu u maju primili su stanovnici Surčina (51.202 dinara), a oko 2.000 manje izbrojali su žitelji Novog Beograda. Lazarevčani sa platom

od 45.935 dinara treći su na listi najbolje plaćenih građana Srbije.

Najveći broj prosečnih plata u Srbiji je u rasponu od 20.000 do 25.000 dinara. Analizirajući zarade po delatnostima, najveću platu imaju „duvandžije“, koje su u maju izbrojale po 73.337 dinara. Bankari su prošlog meseca, u proseku, zarađivali po 72.174 dinara.

"Nisam zadovoljna punjenjem budžeta. Spremna sam i za novi rebalans. Još je u igri povećanje PDV na jesen", govori za Novosti Diana Dragutinović, ministarka finansija, pod naslovom "Biće još mnogo odricanja".

Zašto su skupi krediti

Šefovi najvećih banaka izbegavaju da se eksplicitno izjasne o optužbi premijera Mirka Cvetkovića (izrečenoj u dalekom Njujorku na konferenciji UN o svetskoj ekonomskoj krizi) da su bankarske marže u Srbiji i do sedam puta veće nego u matičnim zemljama tih banaka, što je dovelo do pada privredne aktivnosti u zemlji, kao i njene konkurentnosti, javlja Politika.

Vladimir Čupić, predsednik Izvršnog odbora Hipo Alpe-Adrija banke
podseća da je visina kamata u Srbiji odraz ukupnog rizika zemlje, specifičnog rizika konkretnih klijenata i restriktivnosti monetarne politike.

Na premijerovu pridiku bankama reagovao je i guverner NBS Radovan Jelašić obrazloženjem zašto su krediti toliko skuplji u Srbiji. Pre svega nedostaju domaći izvori kreditiranja, a guverner kao primer navodi štednju. Za razliku od ranije kada je štednja u proseku rasla oko 100 miliona evra mesečno, u ovoj godini toliko je porasla za pet meseci. Kao drugi razlog, guverner je naveo smanjenu likvidnost preduzeća, a kao treći – da i državi zbog deficita trebaju dodatna sredstva.

"U Srbiji su marže godinama znatno više nego u ostalim zemljama, iako su očekivanja političara bila da će se dolaskom stranih banaka oboriti kamate. Postoje ekonomske metode pomoću kojih može tačno da se utvrdi u kojoj meri postoji konkurencija u Srbiji i da se napravi poređenje sa drugim zemljama. Ali do sada takvu studiju niko nije naručio", kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.

Banke u Srbiji smatraju da su optužbe premijera Mirka Cvetkovića o njihovim naduvanim maržama neosnovane i neargumentovane, piše u Blicu. Kulminacija priče o visokim zaradama banaka dostignuta je izjavom premijera u sedištu Ujedinjenih nacija da su bankarske marže čak sedam puta veće nego u maticama odakle one potiču. Sve ove konstatacije slaba su uteha građanima koji otplaćuju preskupe kredite ili tek nameravaju da se zaduže.

Holandski ministar dolazi u Beograd

Na putu našeg približavanja EU, trenutno najveća prepreka je Holandija. Ima li izgleda da se u tom pogledu nešto promeni i kakvi su Vaši odnosi sa holandskim ministrom inostranih poslova, pita Politika ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića.

"Holandija je ostala jedina zemlja na svetu koja još uvek nije uverena da mi činimo sve da bismo tu saradnju okončali. Novi pokušaj da približimo stavove učinićemo tokom jula, kada očekujemo posetu Beogradu holandskog ministra spoljnih poslova Ferhagena. Ne bih, doduše, želeo da predviđam ishod. Za sada nema naznaka da bi holandski stav mogao biti promenjen. Ali, izuzetno je važno da se taj dijalog održava i radujem se što ću uskoro biti u prilici da ministru Ferhagenu budem domaćin u Beogradu", kaže Jeremić.

Putin i trgovci

"Da li je normalno da trgovačka marža bude 120 odsto", pitao je sinoć ruski premijer Putin direktora „Perekrjostka”, jednog od najjevtijih trgovinskih lanaca u Moskvi.

"Pa, zar je to visoka marža?" odgovorio je pitanjem Jurij Kovbaladze.

"Veoma visoka", odsekao je Putin.

"Sutra ćemo je sniziti", obećao je Kovbaladze bez daljih objašnjenja.

Ovaj razgovor se vodio u prodavnici, pored frižidera sa mesom, gde je Putin doveo članove vlade i biznismene, prekinuvši započeti razgovor o zakonu o trgovini u Belom domu. Predlogu Ministarstva poljoprivrede da država reguliše trgovačku maržu protivi se biznis ali i liberalni članovi vlade koji smatraju da je tržište najbolji regulator. Samo nekoliko minuta posle početka savetovanja, Putin je predložio da se razgovor nastavi u prodavnici i uputio se u „Perekrjostak”, javlja Politika.

Putin je zatražio da se reguliše sfera dogovora između proizvođača i trgovaca. Mora se napraviti tipski ugovor u kome bi sva važna pitanja bila regulisana i koji bi morali da potpisuju svi,i u kome bi svi imali jednake uslove.

"Neophodan nam je izbalansiran lanac uzajamnih odnosa između proizvođača, prodavca i kupaca, a ne besmisleni sporovi", rekao je on.

Umrle američke pop zvezde

Kralj popa Majkl Džekson (50) preminuo je u četvrtak uoči ponoći po srednjeevropskom vremenu u Los Anđelesu. Džekson je umro od posledica srčanog napada, potvrdio je u petak, dvadeset minuta posle ponoći (15:20 po lokalnom vremenu) "Los Anđeles Tajms", prenosi Blic.

List je na svojoj internet stranici naveo da su lekari u četvrtak posle podne po lokalnom vremenu proglasili Džeksona mrtvim pošto je u bolnicu dovežen u dubokoj komi, piše u Presu. Ranije u toku dana bolnička služba je Džeksona našla u njegovom domu u besvesnom stanju, prethodno je javio LAT.

Američka glumica Fara Foset, zvezda serije „Čarlijevi anđeli”, umrla je u 63. godini u bolnici u Santa Moniki, izjavio je njen portparol, prenosi Politika. Pop ikona 1970-ih, Fara Foset je dve i po godine vodila bitku protiv raka debelog creva koji joj se proširio na jetru. Njeno lečenje propraćeno je u televizijskom dokumentarnom filmu „Farina priča”.

Najava otpuštanja činovnika

Činovnici u državnoj upravi ubuduće će biti ocenjivani svaka tri meseca. Onaj koji dobije dve jedinice ostaje bez posla, ko dobija dvojku biće prebačen na niže radno mesto i dobiće manju platu. Ako neko od rukovodilaca dobije trojku, ostaće bez fotelje i biće prebačen na niži nivo, rešenje je o kojem se raspravljalo kada je reč o smanjenju državne administracije, saznaje Blic od izvora u Vladi Srbije.

Radna grupa za izmenu Zakona o državnim službenicima i Zakona o lokalnoj samoupravi biće formirana sledeće nedelje, odlučila je juče Vlada Srbije. Formiranjem tog tela stiču se preduslovi za početak procesa smanjenja broja zaposlenih u državnoj upravi, a zakoni će se naći u skupštinskoj proceduri već u septembru. Kako saznaje Blic, na čelu radne grupe biće generalni sekretar Vlade Tamara Stojčević, a svoje predstavnike imaće ministarstva ekonomije i državne uprave i lokalne samouprave.

Haos u Beogradu zbog jake kiše

Silovito nevreme u četvrtak protutnjalo gradom i vodom preplavilo ulice, stanove, lokale. Iz autobusa "25", zaglavljenog u "jezeru", vatrogasci putnike izneli na ramenima, javljaju Novosti. Vozila su ostajala zaglavljena u novonastalim "jezerima", voda je probijala u stanove zgrada, dok je saobraćaj bio u potpunom "kolapsu".

Deo Voždovca bio je potpuno poplavljen, a na uglu Kumodraške i Darvinove ulice juče se oko 16 časova odigravala se prava drama,piše u Presu. Autobus GSP-a na liniji 25 sa 11 putnika potopljen je do prozora. Panika i strah vladali su među putnicima dok nisu stigle vatrogasne ekipe. Dok se u ovom delu grada vodila borba sa stihijom, u Zemunu i na Novom Beogradu nije pala ni kap kiše

Zapečaćen deo Legijine kuće

Država juče stavila katanac na deo kuće Milorada Ulemeka, koji mu je privremeno oduzet, piše u Presu. Iako je drugi deo iste kuće, koja se sastoji iz tri dela, ostao u vlasništvu Legijine supruge Aleksandre Ivanović, ona i njihova deca su od juče podstanari pošto je Aleksandra svoj deo izdala u zakup! Treći deo kuće je u vlasništvu preduzeća „Stankom".

Imovina Milorada Ulemeka u četvrtak, prvi put u istoriji našeg pravosuđa, privremeno oduzeta. Od luksuza ostao samo đakuzi, objavljuju Novosti. Advokati i nadležni državni službenici, raspravljali su pola sata o tome da li su se stekli svi uslovi za zaplenu, pre nego što su svi zajedno prekoračili prag kuće.

Više od četiri sata trebalo je predstavnicima Direkcije za upravljanje privremeno oduzetom imovinom da zapečate deo kuće Milorada Ulemeka Legije na Ceraku koji mu je privremeno oduzet rešenjem Specijalnog suda od 1. juna, piše u Politici.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...