TUMARANJE U ZAČARANIM KRUGOVIMA SRPSKIH REFORMISTA

Jelica Putniković

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Nakon četvrtog neuspelog pokušaja sletanja na aerodrom „Severni” kod Smolenska u zapadnoj Rusiji, srušio se avion „tupoljev 154 M” sa 96 putnika i članova posade medju kojima je bio poljski predsednik Leh Kačinski. U Srbiji danas niko ne vodi računa o nezaposlenosti ili demografskoj krizi. Obala Slonovače ne samo da je na prošlom Svetskom prvenstvu u fudbalu pobedila Srbiju, već je prošle godine imala veći izvoz od naše zemlje.

Pad poljskog aviona u Rusiji

Na 70-godišnjicu pogibije poljskih oficira u šumi u Katinu juče su u avionskoj nesreći poginuli predsednik Poljske Leh Kačinjski, njegova supruga Marija, posada aviona i 88 članova poljske državne delegacije. Avion „tupoljev 154 M” sa 96 putnika i članova posade, srušio se nakon četvrtog neuspelog pokušaja sletanja na aerodrom „Severni” kod Smolenska u zapadnoj Rusiji.

Poljska delegacija išla je na komemoraciju stradalim poljskim oficirima u Katinskoj šumi u Drugom svetskom ratu, što je jedna od najvećih tragedija u istoriji Poljske. Sada su oni doživeli tragediju, piše Politika dok Novosti navode da su među poginulima bili i ljudi kojima su preci stradali 1940. godine, kada ih je Staljinova tajna policija NKVD poubijala u nekoliko meseci. Tada je u Katinskoj šumi revolverskim hicima u potiljak likvidirano čak 4.404 zarobljenih poljskih oficira.

Juče je po nalogu ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva u Moskvi je formiran poseban štab koji će se brinuti o utvrđivanju uzroka katastrofe. Ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu izjavio je da su pronađene obe crne kutije u kojima bi trebalo da su snimljeni razgovori pilota sa kontrolom leta. Tela poginulih će biti prebačena u Moskvu radi identifikacije.

Zbog ove tragedije, u kojoj su pored predsednika nastradali i najviši vojni i civilni zvaničnici u Poljskoj će biti održani prevremeni predsednički izbori.

Jaroslav Kačinjski, brat blizanac poljskog predsednika u poslednjem trenutku je odustao od plana da prati brata u Rusiju na pomen žrtvama masakra u Katinjskoj šumi. Blic piše da je on to uradio kako bi ostao sa majkom, koja je već nekoliko nedelja u teškom stanju u bolnici u Varšavi.

Podsećajući da je predsednik Poljske Kačinjski bio jedan od doslednih protivnika nezavisnosti Kosova, Pres piše da je veoma oštro kritikovao poljsku vladu, koja je imala suprotan stav.

Narod – „poslednja rupa na svirali”

U Srbiji danas niko ne vodi računa o nezaposlenosti ili demografskoj krizi. Niko ne vodi računa o narodu. Umesto toga, zvaničnici samo krpe rupe, zadužuju se gde god mogu, troše... piše Blic citirajući ekonomistu dr Mlađena Kovačevića koji kaže: „Na sva zvona objavljujemo da smo potpisali ugovor za kredit od Rusije. Takvo zaduživanje je nemoralno, jer će i taj i novac koji povlačimo od MMF koristiti da se zapuše rupe u budžetu i da se proda na deviznom tržištu kako bi se održao nerealan kurs dinara. Većina tog novca zapravo odlazi u džepove tajkuna i uvoznika.”

Ovaj ekonomista komentariše da je osnova problema defektni koncept reformi, koji nam je nametnuo MMF još pre devet godina. Oni koji su sebe nazivali vizionarima te 2001. godine i pravili se „većim katolicima od pape“ i danas insistiraju na tom konceptu i nemaju nameru, niti snage da ga napuste, pa sada pod pritiskom MMF tumaraju u začaranim krugovima donoseći samo štetu ovoj zemlji.

Čekajući MMF

Kada 12. maja dođu u kontrolu poslovanja Vlade Srbije predstavnici MMF će se pozabaviti time kako ide punjenje državne kase. Prema poslednjim podacima, saznaju Novosti, prihodi države u prva tri meseca ove godine manji su za 11 milijardi dinara nego što je planirano. Najviše su podbacili prihodi od poreza na dodatu vrednost, carina i akciza. Ipak, veruje se da bi, s obzirom na očigledan lagani izlazak Srbije iz recesije, u narednim mesecima punjenje budžetske kase moglo da bude značajno bolje.

I pored toga potpredsednik Vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, međutim, najavljuje da će tokom predstojećeg susreta sa misijom MMF predložiti da se od jeseni, za neki procenat, povećaju plate u javnom sektoru i minimalne penzije. Za to, tvrdi Dinkič, postoji i saglasnost ostalih partnera u Vladi Srbije.

Izvoznici u zapećku – trgovci favorizovani

Obala Slonovače ne samo da je na prošlom Svetskom prvenstvu u fudbalu pobedila Srbiju, već je prošle godine imala veći izvoz od naše zemlje. Osim ove afričke države, podeljene zbog rata na dva dela, ispred naše zemlje su još 84 zemlje, među kojima su Vijetnam, Belorusija, Bangladeš, Litvanija, Trinidad i Tobago, Sudan... Ukazujući da se od demokratskih promena 2000. godine domaća privreda zasnivala na „nerazmenjivim dobrima“, odnosno uslugama u oblasti finansija, transporta i telekomunikacija, koje se ne mogu prodati van Srbije Blic piše da su u ekspanziji bila ulaganja u nekretnine i trgovinske lance, a veliki izvoznici su propadali. „Petrohemija“, najveći domaći izvoznik u 2008. godini, prošle godine nije radila mesec dana, Metanolsko-sirćetni kompleks, peti izvoznik, posluje s ogromnim gubicima, neizvesna je sudbina Azotare (12. na listi iz 2008. godine)...

I dalje nema osuđenih za ubistva novinara

Skupština Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) uputila je juče zahtev da se slučajevi ubijenih novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića nađu na jednom mestu, u Tužilaštvu za organizovani kriminal piše Blic.

Pre 11 godina, na Uskrs koji je Srbija te 1999. godine obeležila pod NATO bombama, ubijen je novinar Slavko Ćuruvija, vlasnik listova „Dnevni telegraf” i „Evropljanin”. Pozadina ubistva Slavka Ćuruvije do danas nije rasvetljena. Za ovaj zločin još niko nije odgovarao. Praveći hronologiju dešavanja posle ubistva Ćuruvije Politika podseća i na to da je bivši načelnik RDB Srbije Radomir Marković, pravnosnažno osuđen na 40 godina zatvora zbog zločina na Ibarskoj magistrali, mogao biti ključ rešenja ovog slučaja. Marković je, međutim, odbio da se podvrgne poligrafskom ispitivanju povodom ubistva Ćuruvije. Iako mu je nuđen status svedoka saradnika u slučaju Ćuruvija Marković je to odbio, navodno zbog straha za živote svojih najbližih.

Razmaženi naftaši

„Problem s našim privatnicima je i navika da im država garantuje profit koji treba da bude ostvaren preko fiksne marže u maloprodajnoj ceni derivata. To je loša poslovna politika koju će morati da menjaju, jer svi u Evropi najveću zaradu ostvaruju na dopunskom asortimanu,” rekao je prof. Dr Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike u Vladi Srbije najavljujući za Politiku novu državnu uredbu o formiranju cene derivata koja neće favorizovati jednu vrstu goriva u odnosu na druge.

Posle ove uredbe vozači će rezervoare puniti plaćajući derivate po cenama približnim cenama u regionu.

Pri svemu tome Škundrić tvrdi da je i dalje strateški interes države da ima proizvodnju derivata na svojoj teritoriji i mi od toga nećemo odustati. Kako kaže: „Većinski partner u NIS-u pristupio je ispunjavanju svojih kupoprodajnih obaveza kroz rekonstrukciju rafinerija u koje treba uložiti više od 700 miliona evra. Verujemo da će po realizaciji investicionog ciklusa do 2012. godine NIS biti u stanju da zauzme lidersku poziciju u regionu.”

Bilaterala „fejs tu fejs“

Bolje su igre s manje igrača – otvoreno kažu savremeni akteri svetske političke scene. Analizirajući „sužavanja akterskih sastava radi proširivanja prilika za otklanjanje spornih situacija“ komentator Politike konstatuje da su se vremena na političkoj sceni sveta promenila. Nastupila je, kako kaže, „nova intimizacija za otklanjanje starih, kontraproduktivnih...“ Najbolji primer toga su učestali kontakti američkog i ruskog predsednika Obame i Medvedeva ali i skorašnji originalni balkanski kontakt predsednika Srbije i Hrvatske, Borisa Tadića i Iva Josipovića, koji su se sastali dva puta u kratkom razmaku – mimo ozvaničenih masovki.

Presipanje iz šupljeg u prazno

Pregovori s ponuđačima za izgradnju leve trake autoputa Horgoš –Novi Sad se nastavljaju u ponedeljak i tada bi najverovatnije mogao da bude izabran pobednik, piše Politika. Baveći se pitanjem zašto je produžen tender za gradnju leve trake od Horgoša do Novog Sada, zašto taj tender nije raspisala firma „Koridor 10” i odakle ideja da se pravi novo preduzeće za izgradnju autoputeva ovaj list pita nadležne: „Zbog čega država dodatno gubi vreme osnivajući treće po redu javno preduzeće umesto da uvede u red postojeća (što je resorni ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić najavio još u januaru).”

Kakva majka takva kći

Katarini Rebrači i njenoj majci Sandrini Bogunović preti kazna i do 12 godina zatvora ukoliko se utvrdi da su preko humanitarnog fonda koji je vodila poznata manekenka proneverile 37 miliona dinara namenjenih za borbu protiv raka dojke.

Majka i ćerka su novac sakupljale za Institut za onkologiju KCS, Institut onkologije Vojvodine, a trebalo je da sarađuju i sa Fondom B92 u kupovini digitalnog mamografa. Nijednoj od ovih institucija nikada nije uplaćen ni dinar.

Blic piše da je mozak prevare koja je poljuljala ugled dobrotvornih akcija u Srbiji, označena je majka poznate manekenke Stojanka Bogunović, poznatija pod imenom Sandrina, „odranije poznata po prevarama i proneverama, zbog čega joj je navodno zabranjen ulazak u Ameriku, Austriju, Nemačku i Švedsku”.

Bombaški arslenal

U stanu Jovice Kostića (25) koji je preksinoć u Beogradu, opasan eksplozivom, posle kidnapovanja taksiste i razmene vatre s policijom nastradao u detonaciji bombe koju je sa sobom nosio, policija je pronašla dva kilograma eksploziva i automatsku pušku, saznaje Blic nedelje od izvora iz MUP-a Srbije. Kostić nije imao kriminalni dosije u policiji. Još se ne znas kakvim namerama se ovaj čovek opasao eksplozivom i kidnapovao taksiste. U policiji kažu da ispituju sve njegove kontakte i proveravaju da li je patio od neke bolesti.

Sjaj i beda duhovnih vođa u Srbiji

„Sudeći po nekim popovima, Jovan je Isusa krstio u đakuziju,” piše Politika uz napomenu da siromašni kad stignu u carstvo nebesko tamo sigurno neće sresti neke svoje vladike koji su zaboravili na skromnosti pokojnog patrijarha. Nekim duhovnicima je to, izgleda, noćna mora jer su carstvo nebesko zamenili zemaljskim. Tako, prema nezvaničnim informacijama Politike, ovih dana svoju episkopsku rezidenciju uređuje vladika žički Hrizostom. „Prema nekim govorkanjima, ona će biti opremljena đakuzijem, pozlaćenim nameštajem, na ukupno 1.400 metara kvadratnih biće smešteni kapela Četrdeset mučenika sevastijskih, salon, stambeni deo i garaža.”

Ali, nezvanične priče o velikoj raskoši u kojoj navodno žive srpski episkopi svakako se ne vezuju samo za ovog vladiku. Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije je sam svoje eparhijsko sedište u Bijeljini nazvao „parčem neba na Zemlji”. Vredne umetničke kolekcije, đakuzi, mini teretane, skupoceni nameštaj, unikatni mebl, pod od skupog mermera, uređenje enterijera na koje je utrošeno stotine hiljada evra… odgovaraju enterijeru dedinjskih vila ali, tako izgledaju i vladičanski dvorovi.

Stop stresu

Novinari, piloti, menadžeri, direktori, hirurzi, profesori, vrhunski sportisti i treneri, ali i svi oni koji trpe izuzetan psihički napor, žive brzo i pod stalnom tenzijom, spadaju u grupu ljudi sa ubrzanim starenjem. Gotovo da nema osobe kojoj bar nekad u životu lekar nije rekao: „Uzrok vaše bolesti je stres”, piše Politika navodeći da uz prisustvo drugih faktora, najčešće genetskih, može da isprovocira ispoljavanje dijabetesa, pojavu afti u ustima, krvarenje desni, bolove mekih tkiva... Psihički simptomi stresa su loše pamćenje, strepnja, napetost, tuga, slaba koncentracija… Da bi se sprečio štetan uticaj stresa svaka osoba trba da nađe nešto što će je opustiti i da ne dozvoli da nervoza upravlja njenim životom.

Bora veruje u „Orlove”

Srpska fudbalska reprezentacija je plasmanom na Svetsko prvenstvo uradila mnogo za naš fudbal. Što se izgleda Srbije tiče, rekao bih da su odlični i imaju sve šanse da prođu prvi krug, smatra Bora Milutinović, učesnik pet Mundijala. Govoreći o tome da „Orlovi“ mogu da postignu mnogo u Africi Milutinović za Blic svoj optimizam objašnjava time što, kako kaže, „Srbija ima odlične igrače i odličnog selektora, Radomir Antić je napravio veliku stvar. Stvorio je tim, atmosferu i rezultat. Retko kad sve to ide zajedno. Ja sam uvek , sa svim selekcijama s kojima sam radio, mnogo polagao na ambijent, na međusobne odnose, raspoloženje... Antić je od reprezentacije napravio porodicu, svi veruju u istu ideju i zato sam veliki optimist.”






Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...