TADIĆ I FILE DOGOVORILI DATUM ZA IZBORE

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Štampa se ovoga puta listom bavi navodnim dogovorom u okviru DS-a da vanredni parlamentarni izbori budu raspisani za 18. decembar ove godine. Nakon što jedne novine nastavljaju da objavljuju svoje informacije da je Tadić do ovog datuma došao u dogovoru sa Štefanom Fileom i da je sastanku prisustvovao i Toma koji se s tim složio, druge uglavnom pokušavaju da pokažu da za ovu vest nema potvrde ili razvijaju svoje spekulacije o izborima - u februaru, iako bi već u martu trebalo da bude održano redovno glasanje. Toma je sa svoje strane izjavio da ga je iznenadilo pisanje medija. Mrka je napravio haos u MUP-u zbog prvoaprilske šale da će biti uhapšen a poslanici LDP-a su u Skupštini zanemeli kad im je rečeno da je Čeda odlučio da usvoji crno dete iz Afrike kako bi se iskupio za izjavu o kanibalizmu (aprili-li-li). U istom tonu, Čedu je jedno afričko pleme pozvalo na ručak... Što se tiče Cece, finansijska policija je počela da joj proverava račune, a pokreće se postupak da to učini i u bankama u inostranstvu. Ponavlja se da će verovatno pristati da prizna krivicu da bi dobila što manju zatvorsku kaznu, a jedni tvrde i da bi u tom slučaju morala da izdvoji pozamašnu sumu. Očekuje se dolazak hrvatskog i slovenačkog premijera u „Zlatni breg“ koji je još juče bio „pod opsadom“. Ovoga puta se i Dačiću pokvario „falkon“, pa je morao kolima iz Budimpešte. Zaplio se juče i jedan vladin automobil. Pojavljuju se i tvrdnje kako je Tači izneverio Vašington u dogovoru oko Haradinaja a novine se pitaju i zašto „bogata Jovanka Broz“ nema ništa. Počeo je popis u Crnoj Gori. Kusa je pošao, kažu, kod lekara iz Libije u Tunis, a onda se obreo u Londonu. Najavljuju nam da će hleb da poskupi za koju nedelju (a nije prvoaprilska šala). Podignuta je i nova optužnica protiv Šarića. Pasionirani kockar je u Novoj Pazovi ubio čoveka zbog duga od 15.000 evra. Nole je upisao 24. uzastopnu pobedu, Panti su, kaže, ukrali golove a reprezentaciju Srbije će možda diskvalifikovati s prvenstva. Opet je, sumnjaju, FSS delio karte, ovoga puta za meč u Estoniji. Za dilemu oko Predićeve slike ostalo je još desetak dana, „Montevideo“ ne silazi s tezgi, a Jovana i Željko odoše na odmor.

Nedelja mode u Moskvi (Volvo Fashion Week Moscow): kolekcija - Olga Rusan

I Toma prisustvovao?

Datum održavanja vanrednih parlamentarnih izbora dogovoren je sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom dok je boravio u Beogradu. Ovo piše list Danas dan nakon što je objavio da bi Demokratskoj stranci najviše odgovaralo da se izbori održe 18. decembra ove godine, odnosno nakon što Srbija dobije odogovor od Evropske komisije o statusu kandidata i nakon što počne proizvodnja novog modela Fijata u Kragujevcu. U tekstu prethodnog dana pisalo je i da će pazilo da se na neki način izađe u susret naprednjacima, a ovoga puta Danas objavljuje da su i čelnici SNS-a učestvovali u dogovoru o datumu održavanju izbora.

Pres piše da su „pojedini mediji objavili informaciju da će se izbori održati 18. decembra“, ali da političke partije ne potvrđuju tu vest. Zamenica šefa poslaničke grupe URS Suzana Grubješić rekla je da u vladajućoj koaliciji nije bilo razgovora o datumu za održavanje izbora, ali je naglasila da je URS spreman za izbore bilo u decembru, bilo u martu 2012. kada bi redovno trebalo da se održe. I lider SNS-a Tomislav Nikolić je rekao da nije sa predsednikom DS-a razgovarao o tome, ali da ostavlja mogućnost da se „16. aprila dogovore“. Pres piše i da se Toma iznenadio pisanjem medija da postoji neki dogovor ili odluka o datumu izbora.

I Blic u ovom izdanju opovrgava pisanje Danasa. Naime, plan Borisa Tadića, kako stoji u tekstu, zapravo je da u decembru raspiše izbore – za februar 2012. To će biti njegov predlog na sastanku lidera vladajuće koalicije, poručio je neimenovani izvor za Blic i objašnjava da bi Tadiću ovaj tajming najviše odgovarao „jer će moći pred biračima da se pohvali dobijanjem statusa kandidata za članstvo u EU, iz Fijata u Kragujevcu bi trebalo da krenu prvi automobili, a nadaju se da će uspeti a ispune neka od obećanja koja je dala rekonstruisana Vlada“.

Revija kolekcije Style Garden makedonske modne kuće Astibo u Skoplju

Cecini računi na redu

Novosti pišu da će nadležne službe u Srbiji zatražiti pomoć međunarodnih institucija kako bi se otkrila imovina koju Svetlana Ražnatović poseduje u inostranstvu. Na taj način će se znati šta se vodi na njeno ime, kad je imovina stečena, koliko je vredna, da li ima bankovne račune i slično. Pripadnici finansijske policije počeli su proveru prihoda Ražnatovićeve kroz evidenciju poreske upravde, katastra, sudova, agencije za privredne registre. Zna se, piše list, da pevačica ima vilu i apartman na Kipru, a sumnja se da ih je kupila upravo novcem od nezakonitih transfera fudbalera FK Obilić zbog čega je u ponedeljak Više tužilaštvo podiglo optužnicu posle osam godina istrage.

Pres piše da je Svetlana Ražnatović spremna da se pogodi sa državom i da čak ponudi celokupnu upisanu imovinu da bi otkupila slobodu. Kako je i Pravda prethodnog dana objavila, tako i Pres ovoga puta piše da Ražnatovićeva planira da napravi sporazum o priznanju krivice a da je zauzvrat tužilaštvo oslobodi optužbe ili joj da minimalnu zatvorsku kaznu.

U Blicu može da se pročita da će tužilaštvo ponuditi Ražnatovićevoj sporazum o priznanju krivice za malu kaznu zauzvrat, ali bi ona u tom slučaju bila dužna da plati veliku svotu. Suština spora je, stoji u tekstu, da je Ražnatovićeva proneverila veliku sumu novca od prodaje igrača, ali se uzima u obzir da nije ranije osuđivana i da je samohrana majka te ne bi dobila dugu zatvorsku kaznu. Propisana kazna za zloupotrebu službenog položaja za iznos veći od milion i po dinara koji se stavlja pevačici na teret, jeste od dve do 15 godina zatvora.

Ražnatovićevoj će suditi isti sudija, piše Alo, koji je na osam godina zatvora osudio Velibora Dunjića, bivšeg vođu navijačke grupe „Belgrade boys“, zbog pokušaja ubistva Andreja Čogurića na splavu „Kalipso“ 2008. godine.

Beograd-ekspertski razgovori u okviru plana bilateralne vojne saradnje SAD i
Ministarstva odbrane Srbije o strateškim dokumentima u sistemu bezbednosti

Uoči sastanka u „Zlatnom bregu“

Ekipa lista Danas privedena je juče u Smederevu posle pokušaja da snimi vilu „Zlatni breg“ gde danas treba da se sastanu predsednik Srbije sa premijerima Slovenije i Hrvatske. Iz tužilaštva je javljeno da nisu učinili krivično delo, pa su pušteni. U tekstu ovog lista piše da se nije primećivalo da su povećane mere bezbednosti dok ekipa nije stigla do same vile. Ljudi iz okolnih kuća s dvorištima nisu bili upoznati s tim šta treba da se dogodi danas i ko treba da dođe od visokih zvanica, ali se sećaju da je sličnih prijema bilo i ranije. „Kada je Tito ovde dolazio 1977. izašli smo ispred ulaza da ga pozdravimo. Izašao je ispred kola, mahnuo nam, pozdravio se sa nekima, dobro se sećam. Ako treba, pozdravićemo i Tadića, ništa nam nije nažao učinio“, kaže jedna žena koju su reporteri zatekli u jednom od dvorišta.

Beograd-ekspertski razgovori predstavnika Evropske unije i Ministarstva odbrane
Srbije o borbenim trupama EU

Dotrajala vladina mehanika

Službeni „falkon“ Vlade ponovo se juče pokvario, i to kad je trebalo da vrati vicepremijera Ivicu Dačića iz zvanične posete u Budimpešti. U sredu je odleteo, a juče je trebalo da se vrati u Beograd gde su ga u Ministarstvu unutrašnjih poslova čekale brojne obaveze. Avion, međutim, nije mogao da poleti, piše Pres, a najverovatnije je reč o kvaru na motoru. Dačića su do granice dovezli Mađari gde je prešao u vozila srpskog MUP-a. Za nepuna četiri meseca, ovo je treći put da neko od članova državnog vrha „izbegne avionsku nesreću zbog kvarova na starim letelicama avioflote Vlade“. Pored toga, kako objavljuje list, juče se zapalila i „škoda superb“, takođe u vlasništvu Vlade, u beogradskom naselju Zvezdara. Niko nije povređen, ali su kolima u vreme nesreće bili vozač i državni sekretar Ministarstva za rad.

Mrka urlao zbog prvoaprilske šale

„Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić juče je napravio neviđenu frku u MUP-u pošto je poverovao u našu prvoaprilsku ’patku’ da će biti uhapšen“, piše Alo. Naime, novinari su jednom od njegovih saradnika saopštili ovu „informaciju“ koja je navodno dobijena iz pouzdanih izvora u policiji. Mrkonjić je odmah pozvao ministra Ivicu Dačića koji se nije javljao jer je bio na službenom putu. Iznerviran, Mrkonjić je okrenuo njegov kabinet i počeo da urla: „Hoćete da me hapsite? Evo, uhapsite me, neću da bežim. Hapsite me, dođite po mene.“ Alo se nije tu zaustavio nego je u Skupštini poslanicima LDP-a rekao kako će lider stranke Čedomir Jovanović da usvoji crno dete iz Afrike kako bi se iskupio za izjavu o kanibalizmu. Poslanici su zanemeli. „Vest“ je, piše Alo, objavio i portal Njuz.net u kojoj je pleme afričkih ljudoždera poručilo Čedi da dođe na ručak.

Tači izneverio Vašington?

„Privremeni kosovski premijer Hašim Tači iz dana u dan gubi podršku građana Kosova“, piše Pravda i navodi da mu popularnost opada i kod bivših saboraca iz OVK koji ne mogu da mu oproste predavanje „najvećeg političkog rivala“ Ramuša Haradinaja Haškom tribunalu. Neimenovani izvor lista kaže da je Tači nastavio, suprotno dogovoru s američkim diplomatama u Prištini, da proganja pripadnike Haradinajeve partije posle izručenja što je „počelo da stvara nepoverenje u Tačija i njegovo iskreno prijateljstvo s Vašingtonom“.

Titovi naslednici

Dok Jovanka Broz čeka da se zakaže ročište po njenoj tužbi protiv države, Novosti objavljuju tekst pod naslovom „Zašto bogata Jovanka nema ništa“. List podseća da je Titov sin Žarko pokrenuo ostavinsku raspravu 1983. U međuvremenu je umro, a umesto njega kao naslednici pojaviće se deca Joška, Zlatica i Svetlana, te se i broj naslednika penje sa troje na petoro. Doskorašnji zastupnik Jovanke Broz advokat Toma Fila kaže da stvari „uopšte ne bi morale da budu komplikovane“. On kaže da se posle tri decenije konačno zna šta je ostalo iza maršala. Naime, Muzej istorije Jugoslavije i Arhiv Srbije treba da dostave sudu popis imovine Brozovih. Fila dodaje i da bi Jovankin zastupnik trebalo da pošalje Vladi dopis i da traži da se lične stvari nekadašnje prve dame izdvoje iz zaostavštine.

Nejasni kriterijumi, ali po zakonu

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti sproveo je nadzor u Državnom veću tužilaca. Povod su bile tvrdnje da je prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti u postupku izbora tužilaca i zamenika tužilaca, odnosno da su nezakonito korišćeni podaci BIA. Iako se ispostavilo da takvi podaci nisu korišćeni, poverenik Rodoljub Šabić za Politiku kaže da su „nedostatak javnosti u radu i primeni kriterijuma“ bacili senku na postupak izbora a da je on na to ukazivao još pre godinu dana. Državno veće jeste koristilo nejasne kriterijume, kaže Šabić, ali kršenje zakona nije utvrđeno.

Počeo popis u Crnoj Gori

U Crnoj Gori je juče počeo popis stanovništva i trajaće 15 dana. Konačni rezulati će biti poznati do 15. maja a državni Zavod za stitistiku će biti u obavezi da ih objavi u roku od dve i po godine, odnosno do 31. decembra 2013. Politika piše da je kampanja bila „žestoka proteklih meseci“ između partija sa nacionalnim predznakom, NVO sektora i vlasti. „Tako kampanja za popis neodoljivo podseća na onu predreferendumsku iz 2006. godine jer su lideri pojedinih političkih partija saopštavali da vlast tajno i javno agituje i vrši pritisak procenjujući da je ovaj popis sudbonosan za opstanak crnogorskog identiteta, a ostale nacionalne zajednice veruju da će njegovi rezultati opredeliti čak i buduće usavno ustrojstvo države“, objavljuje Politika.

Pošao kod lekara, završio u Londonu

Izveštač Politike iz Libije piše da odlazak ministra spoljnih poslova Muse Kuse u London u Tripoliju nije izazvao posebno uzbuđenje. Portparol libijske Vlade Musa Ibrahim juče je rekao da svakog dana oko stotinak libijskih političara ide u Tunis ili se odatle vraća, kao i da je Kusa tražio da ode u Tunis zbog medicinskih analiza. Odatle je otišao u London. Ibrahim je dodao i da Kusa može da se vrati kad hoće. U Tripoliju se priča da je Kusa otišao u Tunis sa državnim sekretarom svog Ministarstva, radi tajnih diplomatskih pregovora s Amerikancima koji su vođeni u Đerbi. Sekretar se vratio, a Kusa otišao za London. Priča se i da je Kusa više godina bio šef libijske spoljne obaveštajne službe kada je mogao da napravi i kontakte sa britanskim i američkim službama. „Ovde se tvrdi da je Musa Kusa bio umešan u ubistva nekih libijskih disidenata u inostranstvu“, stoji u tekstu.

Hleb poskupljuje ovog meseca

Stručnjaci kažu da cena hleba od 50 dinara pokriva troškove proizvodnje, dok u Uniji pekara podsećaju da u cenu moraju da se uračunaju i plate zaposlenih, zarada, pa i poskupljenja koja se očekuju. Iz Unije pekara najavljuju za Politiku da već u drugoj polovini aprila može da dođe do poskupljenja hleba „sava“ koji sada košta od 44 do 55 dinara. Isto kažu i u Beogradskoj pekarskoj industriji, odnosno ističu da je poskupljenje samo pitanje vremena i da bi vekna već trebalo da košta 70 dinara.

Sve češće hitno oduzimanje dece

Centri za socijalni rad pokrenuli su 1.971 postupak za oduzimanje roditeljskog prava u poslednje tri godine, dok su sudovi, pišu Novosti, u čak 933 slučaja presudili da je najbolji roditelj – država. Iz Osnovnog suda u Beogradu kažu da se postupak inicira kada roditelji grubo zanemaruju dete – kada su ga napustili, ako se o njemu ne staraju a s njim žive, ali i kada dete emocionalno zlostavljaju ili ga primoravaju na rad koji mu ugrožava zdravlje. Sud može da oduzme dete i kada se dokaže da ga roditelji podstiču na kriminal, navikavaju na alkohol ili ako ne ide u školu. Roditelj se u tim slučajevima lišava svih prava i dužnosti osim izdržavanja. „Zabrinjavajuće je što raste broj hitnih slučajeva u kojima su centri za socijalni rad morali odmah da reaguju i da oduzmu decu porodicama. Pre tri godine je na ovaj način oduzeto 522 dece, pre dve 600, a prošle čak 811 dece“, stoji u tekstu.

Nova optužnica protiv Šarića

Tužilaštvo za ratne zločine podiglo je još jednu optužnicu protiv Darka Šarića zbog trgovine kokainom koji je nabavljao u Južnoj Americi. Kako objavljuju Novosti, nova optužnica se odnosi na 1,1 tonu kokaina koliko je pre tri godine zaplenila brazilska policija. Pored saradnika koji su bili obuhvaćeni prethodnom optužnicom, u novoj je poveden postupak i protiv Nikole Dimitrijevića, Mirka Miodragovića, Aleksandra Miodraga i Darka Gazdića. Ekipa je pripadala delu klana koji je bio zadužen za nabavku kokaina u Brazilu, nadređeni im je bio Dimitrijević. On je, kako se navodi, kupovao i iznajmljivao kuće i skladišta, ugovarao kupoprodaju i nabavljao kokain. Novac za nabavku Šarić je slao preko Miodraga i još nekih članova koji su se zvali „igrači“.

Ubistvo zbog kockarskog duga

Dragan Potkonjak (56) upucao je Mikana Božovića (51) ispred kafića u centru Nove Pazove, a zatim se odvezao kući gde je pokušao da puca i u sebe. Alo piše da je zločin bio motivisan navodnim neizmirenim kockarskim dugovima. Rođaci i prijatelji svedoče da je Potkonjak bio strastveni kockar i da je u poslednje vreme najavljivao krvavi obračuna sa poverenicima. Kuća mu je pod hipotekom a nedavno se požalio da mu je dug sa pet narastao na 15.000 evra.

Noletovi uzastopni trijumfi

Novak Đoković iza sebe ima 24 vezana trijumfa u zvaničnim mečevima i nije poražen od decembra prošle godine, piše Blic. „Normalno je da imaš mnogo samopouzdanja kada pobediš 24 puta u nizu. Normalno je da serija postaje sve bolja, ali neću da me to ponese. Moram da radim naporno kao i uvek i nastaviću da idem polako, meč po meč. Kada serija stane, stala je. Ja se uvek fokusiram samo na sledećeg protivnika“, kaže Đoković koji će posle jučerašnje pobede u Majamiju, pokušati da upiše 23. osvojeni meč u 2011. protiv Mardija Fiša u polufinalu. Blic podseća da je na prom mestu liste najboljih startova sezone u poslednjih 30 godina Džon Mekinro koji je 1984. imao čak 39 uzastopnih pobeda.

FSS-u preti diskvalifikacija?

Reprezentacija Srbije mogla bi da bude izbačena iz kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. zbog najnovijih incidenata naših navijača u Estoniji, piše Pres. Naime, u UEFA u Nionu za ovaj list je rečeno da trenutno nema nikakvih postupaka protiv našeg saveza, ali da to nije definitivno. Estonska fudbalska federacija tvrdi da je kod dvojice navijača Srbije koji su privedeni tokom meča, pronašla ulaznice nabavljene preko FSS-a. UEFA je, podseća Pres, posle događaja u Đenovi strogo zabranila FSS-u da distribuira karte za gostujuće mečeve. Kršenje zabrane verovatno bi aktiviralo uslovnu kaznu o diskvalifikaciji koja nam je izrečena posle prekida meča s Italijom.

Proslavljeni srpski fudbaler Dušan Savić za Alo kaže da su se Estonci „prljavo poigrali s nama“ i da to isto mogu da urade i Irci i Slovenci. „Kad ste na lošem glasu, na takozvanoj crnoj listi UEFA, onda će svaki protivnik pokušati da to iskoristi. Stičem utisak da su Estonci još odavno režirali hapšenja navijača sa srpskim obeležjima u Talinu, kako bismo mi ponovo bili na udaru UEFA. Njima bi odgovaralo da budemo izbačeni iz kvalifikacija, pa tako ne biraju oružje iz kojeg pucaju“, kaže Savić.

Panti ukrali golove

Nekadašnji reprezentativac Jugoslavije i golman niškog Radničkog Dragan Pantelić u intervjuu za Pravdu kaže da je deo statistike koji se odnosi na njega netačan jer smatra da je postigao mnogo više golova. On se priseća gola protiv Veleža kada je matirao Matića sa 80 metara udaljenosti, i kaže da žali što nije savladao golmane Zvezde i Partizana. „Ne znam ko je tvorac te tabele, ali znam da mi je ukrao pola postignutih golova. Znma da sam u dva prvenstva postigao 25, a gde su golovi za Kup utakmica i mečeva dok sam branio u Bordou? Za reprezentaciju sam u kvalifikacijama postigao odlučujući gol protiv Danske i vodeći protiv Grka u Splitu. Drugo, jedno vreme sam igrao kao centarfor. Nije bitno, ali sam postigao mnogo više golova“, kaže popularni Panta.

Da li će se Predić vratiti u Srbiju

Srbija bi morala, piše Blic, da povrati sliku Uroša Predića „Portret kraljice Natalije“ koje će 12. aprila biti ponuđeno na aukciji u bečkom Doroteumu. Do slike je došao kanadski art diler srpskog porekla Zoran Sretenović koji ju je ponudio Ministarstvu kulture. U Ministarstvu kažu da su poslali dopis Narodnom muzeju da se vidi da li slika postoji u registru jer bi u tom slučaju bila zabranjena bilo kakva prodaja i slika bi bila vraćena u Srbiju. Ako to ne bude slučaj već se dokaže da je slika ukradena, kako to tvrdi Sretenović (u Majskom prevratu 1903. godine), Portret će ići na aukciju. „U oba slučaja, prioritet je povratak dela u Srbiju“, piše Blic.

Pirat „Montevidea“ i dalje u prodaji

Iako je pre manje od mesec dana Goran Č. iz Beograda uhapšen zbog sumnje da je na Internetu postavio link za preuzimanje i neovlašćeno umnožavanje kopije filma „Montevideo, bog te video“, kod uličnih prodavaca pirat filma i dalje može da se kupi po ceni od 150 do 200 dinara. Kažu da je film vrlo tražen, piše Danas, a već imaju razrađene metode kako da izbegnu policijske kontrole i veće kazne.

Željko i Jovana na odmoru

Pevač Željko Joksimović i voditeljka Jovana Janković, par „koji je prethodnih dana podigao prašinu jer se za mesec dana verio, raskinuo veridbu i ponovo pomirio“, otputovali su juče u Crnu Goru, piše Pres. Oni su poručili da idu da uživaju u lepom vremenu i odmore se od svega „a posebno od priča koje kruže povodom njihove veze“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...