TADIĆ: DESNIČARI I HULIGANI U SPREZI SA MAFIJOM

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Predsednik je rekao kako je jasno da organizovani kriminal ima veze sa nasilničkim navijačkim grupama i ekstremnim političkim organizacijama. Vlada Srbije se još nije sa manjinskim partnerom u „Telekomu“, grčkom firmom OTE, dogovorila o zajedničkoj prodaji akcija srpskog nacionalnog teleoperatora. Prekid utakmice u Đenovi plaćen je gotovo 300.000 evra i policija je na tragu tog novca. Reforma penzijskog sistema biće mnogo bezbolnija i manje restriktivna nego što su to predlagale strane finansijske institucije. Republičko javno tužilaštvo analiziraće poslednju knjigu Milorada Ulemeka Legije “Kroz vatru i vodu” kako bi utvrdilo da li postoji zakonska osnova za njenu zabranu.


Nedelja mode u Bangkoku (Bankok International Fashion Week 2010):
kolekcija - Boudoir

Predsednik tvrdi da je Srbija bezbedna

Predsednik Boris Tadić najavljuje za Politiku da će sledeći pokušaj nasilnika da demoliraju grad "naići na adekvatan odgovor, koji će u slučaju potrebe, biti intenzivniji". Tadić je rekao da je Srbija bezbedna zemlja i da njom neće upravljati huligani, već država. Prema rečima predsednika Srbije, prošle nedelje, na dan održavanja Parade ponosa odlučeno da policija ne koristi svu silu dozvoljenu zakonom, jer su ranije u sličnim situacijama stradali ljudi.
"Zato je delovalo da su nasilnici aktivniji. Ali nema sumnje da jedino država sme da se koristi silom u skladu sa zakonom", kazao je Tadić i dodao da su službe bezbednosti sa 95 odsto tačnosti predvidele razvoj događaja na dan održavanja Parade ponosa. Svrha događaja toga dana bila je "ogoljena agresija i destrukcija", a ne iznošenja mišljenja, ocenio je on. Tadić je rekao da je jasno da organizovani kriminal ima veze sa nasilničkim navijačkim grupama i ekstremnim političkim organizacijama i da država koja, kako je rekao, reformom pravosuđa tek stiče oruđe za borbu protiv organizovanog kriminala prvo "tretira" šefove organizovanog kriminala, a posle ostale. Komentarišući izjavu predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Tomislava Nikolića o divljanju u Đenovi, da je nemoguće da država nije osetila i predupredila tako nešto, predsednik Srbije je rekao da bi bio srećan kad bi mogao da bude uveren da je Nikolić formiranjem nove stranke promenio svoj karakter, a ne samo retoriku. Upitan da li se boji da Evropa prestaje da bude želja većine u Srbiji, on je rekao da je Evropa sredstvo za ostvarivanje boljeg života i instrument da uredimo svoje društvo. Prema njegovim rečima, ponašanjem na političkoj sceni Socijalistička partija Srbije pokazuje da može biti saveznik u borbi za evropske vrednosti, dok SNS "ne uliva poverenje".


Nedelja mode u Bangkoku (Bankok International Fashion Week 2010):
kolekcija - K and

Prodaja “Telekoma” još nije dogovorena sa Grcima

Vlada Srbije se još nije sa manjinskim partnerom u „Telekomu“, grčkom firmom OTE, dogovorila o zajedničkoj prodaji akcija srpskog nacionalnog teleoperatora, potvrđeno je Novostima u kabinetu premijera Cvetkovića. “Vlada Srbije je u stalnom kontaktu sa predstavnicima OTE i vlade Grčke", kažu u kabinetu premijera. "Konačan stav još ne postoji, ali će biti usaglašen na vreme kako bi potencijalni učesnici na tenderu mogli da ga uzmu u obzir prilikom podnošenja ponuda. Ono što je za učesnike na tenderu najbitnije jeste da, bez obzira na to da li je manjinski paket OTE uključen ili ne, procenat koji se prodaje fiksan je i da iznosi 51 odsto”. Ekonomski analitičari procenjuju da je stav grčkog partnera u „Telekomu“, koji drži 20 odsto akcija ove firme, veoma značajan. Posebno što je „Dojče telekom“, jedan od kandidata za kupovinu naše najprofitabilnije firme, istovremeno i suvlasnik u OTE.


Red Bull trka trokolica u Beogradu

Uhapšen još jedan od vođa “Obraza”

Beogradska policija u saradnji s Tužilaštvom uhapsila je osumnjičenog Krstu Milovanovića (53), predsednika Nacionalnog saveta ultradesničarske organizacije „Otačastveno udruženje Obraz”, saopštio je MUP Srbije, prenosi Politika. Milovanović je uhapšen zbog sumnje da je učestvovao u nasilju tokom održavanja „Parade ponosa” 10. oktobra. Protiv osumnjičenog Milovanovića policija je podnela krivičnu prijavu za nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu. Zakonska kazna za ovo krivično delo je od tri do 12 godina zatvora. Osumnjičeni je priveden dežurnom istražnom sudiji Višeg suda u Beogradu, koji mu je odredio pritvor do mesec dana. Prilikom pretresa prostorija izdavačkog preduzeća „Narodno delo”, čiji je vlasnik osumnjičeni Milovanović, policija je našla veće količine nalepnica i plakata sa porukama „Čekamo vas” i nalepnica sa natpisom „Zabranjeno paradiranje” – navedeno je u saopštenju policije.

Huliganima sem robije - prete i Albanci

Pokušaćemo da se nagodimo sa sudom, što znači da bi oni u ponedeljak mogli da promene svoj iskaz da se ne osećaju krivim - priča reporterima Novosti u Đenovi Alesandra Baudino, advokat uhapšenih srpskih navijača. - Ako priznaju krivicu, sudija bi mogao da ih kazni do dve godine zatvora. Tada bi, prema italijanskim zakonima, mogli da robijaju u nekoj drugoj zemlji, što će reći u Srbiji. Ali, ako sudija odbije sporazum, najmanja moguća kazna je četiri godine zatvora. A atmosfera u lepom gradu na Ligurijskom moru, koji je zbog slavne prošlosti dobio nadimak La Superba, ipak je takva da bi i sa četiri godine huligani mogli da budu prezadovoljni, piše reporter tog lista. Najviše zbog pritiska javnosti. Jer, ovde se i dalje uglavnom priča samo o posledicama utakmice Srbije i Italije. Četvorica navijača vraćena su, posle suđenja, u subotu oko podneva u „Marasi“. Mada, oni bi mnogo više voleli da su sa ostalima, u „Pontedećimu“. Ne samo zato što bi mogli da razgovaraju već i zato što im, navodno, u prenatrpanom zatvoru prete - Albanci! A Albanaca nije malo - ni u Đenovi, ni u njenim kazamatima... “Istina je da su njih dvojica zato zatražili prebačaj u „Pontedećimo“, ali sudija, i pored našeg insistiranja, nije doneo takvu odluku”, kaže advokat Đanfranko Pagano, glavni zastupnik srpskih navijača. “Samo je naložio istragu i opomenuo upravnika zatvora da ništa ne sme da im se desi”.

Bogdanov uzeo 300.000 evra

Prekid utakmice u Đenovi plaćen je gotovo 300.000 evra i policija je na tragu tog novca, saznaje Pres iz izvora bliskim istrazi. Ukoliko se dokaže, biće to osnova za krivično gonjenje Ivana Bogdanova, jednog od vođa navijača „Ultra bojsa", koji je - prema tom izvoru - veći deo novca zadržao za sebe. “On je to lepo smislio. U Italiju je otišao sam, dok su vođe „Ultrasa" ostale u Beogradu. Platio je karte i spavanje za pedesetak svojih drugara, da bi zatim praktično sam izazvao incidente. Pazite, on se praktično prijavio za hapšenje prikazivanjem svojih tetovaža, jer on nikoga nije udario, niti je učestvovao u nekom fizičkom kontaktu. Tako da ukoliko ne pronađemo novac može da bude optužen za remećenje javnog reda i mira!? Ili eventualno kao kolovođa nemira u Italiji”, kaže sagovornik lista.

Vitrine političara pune priznanja

Uprkos krizi i trenutnom stanju u zemlji, srpski političari obasuti su stranim i domaćim priznanjima, pišu Novosti. Srbija je odavno u Evropi, dinar je među najčvršćim valutama, a predvode nas najhrabriji, najpouzdaniji i najodgovorniji. I u vlasti i u opoziciji. Takav zaključak sledi posle pogleda na vitrine bivših i sadašnjih državnika, ministara i stranačkih prvaka, u kojima šljašte raznovrsna priznanja za evropske i lokalne domete. Jedini od svih aktuelnih političara koji je nagrađivan u svim sistemima je Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu. Njegov kabinet krase ordeni, medalje, plakete iz Titove, Miloševićeve i postpetooktobarske ere. „Najdraži mi je orden za obnovu SRJ iz 2000, a važnu ulogu u mojoj karijeri imala je Nagrada Avnoja iz 1984. Čekam još samo da mi Tadić da orden“, kaže Mrkonjić. Šarolikost tih odličja je fascinantna: od plakete namenjene najboljem svetskom državniku do počasnog građanina Svilajnca. Ali, svim nosiocima je zajedničko da su žiriji mahom vođeni ideološkim razlozima, trenutnim pozicijama odlikovanih ili golim interesom uručioca. Samo nagradu „Najevropljanin“ dobili su: Miroljub Labus, Nebojša Čović, Dragoljub Mićunović, Zoran Đinđić, Boris Tadić, Božidar Đelić, Rasim Ljajić i Ivica Dačić. Među raznim plaketama i zahvalnicama u fiokama predsednika Srbije Tadića izdvaja se Evropska nagrada za političku kulturu, koja mu je uručena 2007. u Švajcarskoj.
Veliki protivnik vlasti i najtvrđi protivnik članstva u NATO, Vojislav Koštunica, laureat je bio baš na zapadnoj strani Atlantika. Američka nevladina organizacija Institut Istok-Zapad dodelila mu je pre devet godina zvanje „Državnik godine“ za smenu „jednog od poslednjih evropskih diktatora“.


Svetsko prvenstvo u gimnastici u Holandiji: Yuyan Jiang (Kina)

Reforma penzijskog sistema biće bezbolnija

Reforma penzijskog sistema biće mnogo bezbolnija i manje restriktivna nego što su to predlagale strane finansijske institucije, posebno u poređenju s nekim drastičnijim promenama koje su morale da uvode druge države u regionu – smanjivanje penzija u slučaju ranijeg odlaska u penziju ili podizanje starosne granice, u nekim zemljama čak na 67 godina – tvrdi za Blic Radina Todović, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike i šef Radne grupe za reformu penzijskog sistema. Penzije će se, kaže ona, usklađivati na način kao što se usklađuju zarade u javnom sektoru u 2011. i 2012. godini, što će omogućiti da penzije prate kretanje zarada.


Ana Ivanović pobedila je Italijanku Robertu Vinči u polufinalu teniskog
turnira Generali Ladies u Austriji

Tranzicija tek na pola puta

Srbija je tek na pola puta u reformskim i tranzcionim promenama. Potrošili smo deceniju, a s njom i desetine milijardi evra i dolara, ali posao nismo valjano uveli ni u središnjicu. Svetska ekonomska kriza razotkrila je da dosadašnji model privrednog rasta i razvoja Srbije nije održiv i da se mora temeljno menjati, ako želimo da izbegnemo sudbinu nerazvijene i prezadužene zemlje. Više nam niko neće omogućiti da trošimo više nego što stvaramo i da pravimo deficite na svim stranama. Presušuju privatizacioni prihodi, a sve su nam ograničenije mogućnosti zaduživanja u inostranstvu. Srbija mora da se okrene novom modelu privrednog rasta i razvoja koji je proinvesticiono i izvozno orijentisan, piše Politika. Takav postkrizni model, projekciju, napravila je grupa stručnjaka, ne samo ekonomista, okupljenih oko dve publikacije - Makroekonomskih analiza i trendova Ekonomskog instituta i Kvartalnog monitora Fonda za razvoj ekonomske nauke Ekonomskog fakulteta u Beogradu. Prema oceni koordinatora celog projekta, Jurija Bajeca, novi model privrednog rasta i razvoja u narednoj deceniji zahteva, zapravo, dva međusobno povezana otklona. Napuštanje potrošačkog i okretanje ka proinvesticionom i izvozno orijentisanom privrednom rastu. Drugi pretpostavlja ubrzanje reformskih procesa i evropskih integracija. Reč je o stvaranju mnogo atraktivnijeg privrednog ambijenta bez koga realizacija novog modela rasta i razvoja ne bi bila moguća. Cilj je da se ostvari prosečna godišnja stopa realnog rasta BDP od oko šest odsto, a broj zaposlenih poveća za oko 440.000 radnika. Naoko ne tako veliki zadatak, ako se ima u vidu da je Srbija u ovoj deceniji na izmaku postizala tu stopu uz osetan pad zaposlenost.


Beograd - akcija na savskom priobalju "Sve godine našeg života", povodom
Meseca solidarnosti sa starijim osobama

Vukčević: Bulatović nudio pregovore sa Mladićem

Vladimir Vukčević, tužilac za ratne zločine, potvrdio je za Blic da je Rade Bulatović kao direktor Bezbednosno-informativne agencije nudio tužilaštvu za ratne zločine pregovore o predaji Ratka Mladića. Vukčević je odbio da ovo podrobnije objasni. Na pitanje da li to znači da je Bulatović znao gde je Mladić ali ga nije hapsio, i zašto bivši šef BIA nije predmet krivičnog gonjenja, Vukčević samo indirektno odgovara: “Zakon definiše da je krivično delo pomaganje izvršiocu posle izvršenja krivičnog dela i daje mogućnost da se procesuiraju svi oni koji su pomagali haškim beguncima. Za sada vodimo jedan postupak za skrivanje Stojana Župljanina, jedan pretkrivični postupak za skrivanje Karadžića i svako drugi za koga ustanovimo biće predmet krivičnog gonjenja. Na pitanje šta je od juna 2008. godine, kada je BIA preuzeta od Radeta Bulatovića, vlasti kočilo da pronađu i izruče Mladića, Vukčević odgovara: Dobra organizacija njegovog skrivanja.

Treba li zabraniti Legijine knjige?

Republičko javno tužilaštvo analiziraće poslednju knjigu Milorada Ulemeka Legije “Kroz vatru i vodu” kako bi utvrdilo da li postoji zakonska osnova za njenu zabranu, saznaje Blic. “Ukoliko se utvrdi da u knjizi postoji neki od zakonskih razloga za zabranu, poput pozivanja na nasilno rušenje utvrđenog poretka, podstrekivanja na neposredno nasilje ili zagovaranja rasne, nacionalne i verske mržnje, Tužilaštvo će sudu podneti predlog za njenu zabranu”, kažu u Republičkom tužilaštvu. Na pitanje koliko je normalno da država dozvoljava osobi osuđenoj za ubistvo premijera i druge zločine da piše i objavljuje knjige, iz Tužilaštva novinari ovog lista nisu dobili nikakav odgovor. Od kako je uhapšen, Milorad Ulemek Legija je u svojoj ćeliji do sada napisao devet knjiga, od kojih je poslednja nedavno objavljena i puštena u prodaju. Neki od sagovornika Blica ističu da, iako možda ne postoje zakonske osnove da se Legijino pisanje zabrani, s moralne tačke gledišta ovo predstavlja direktan šamar državi.

Država ne želi obračun sa nasilnicima

Znaju svi, pa i nadležni, ko su huligani koji godinama terorišu Srbiju. To su oni koji napadaju i ubijaju strance, pale džamije i ambasade, ruše grad, prolivaju krv po ulicama, trguju narkoticima, prebijaju novinare… Znaju se i konkretna imena, ali osim davanja vatrenih izjava nadležni ne rade gotovo ništa da njihovo delovanje spreče, a krivce kazne, piše Blic. Kako navodi kriminolog Dobrivoje Radovanović, lideri huligana su poznati i nema objašnjenja za odnos nadležnih. “Lideri su identifikovani, u pitanju su osobe s dosijeima, i taj problem treba rešavati. Stvari su vrlo jednostavne. To zna i država, a zašto ništa ne preduzima – ne znam. Možemo samo pretpostaviti da bi bili ispostavljeni mnogi računi”, navodi Radovanović. U prilog Radovanovićevoj tvrdnji idu i činjenice. Tako je Ustavnom sudu bilo potrebno godinu dana da na predlog tužioca raspravlja o zabrani ekstremnih navijačkih grupa, dok sednica na kojoj će se raspravljati o zabrani ekstremnih desničarskih organizacija još uvek nije održana.

U Srbiji još 100.000 siromašnih

Koga u Srbiji proglase siromašnim, u njegov socijalni status ne treba sumnjati. Evropska unija priznaje da u tu kategoriju spada 17 odsto njenih građana, a Srbija, po zvaničnoj statistici, manjak minimuma sredstava vidi kod samo 8,8 odsto populacije - oko 650.000 stanovnika. Ma koliko rigorozni kriterijumi bili, broj najugroženijih sugrađana samo se u prvoj polovini godine povećao za čak 100.000, pišu Novosti. Oni su apsolutno siromašni i svaki na raspolaganju ima najviše 8.327 dinara mesečno. Poslednji podaci Ministarstva za rad i socijalnu politiku pokazuju da su materijalno obezbeđenje primile 54.463 porodice, što je ukupno 142.202 ljudi. Minimalna pomoć nije stigla do najmanje 500.000 građana koji ispunjavaju i ovako stroge cenzuse siromaštva. A tako je zbog toga što pravo na pomoć ima jednočlano domaćinstvo koje mesečno prima najviše 5.649 dinara - 2.678 dinara manje od zvanično utvrđene apsolutne linije siromaštva. Granica za porodice od pet i više članova je - 10.870 dinara mesečno.


Kejp Kanaveral- pripreme šestočlane posade za lansiranje spejs-šatla Diskaveri
(Shuttle Discovery) 01. novembra u Kosmičkom centru Kenedi na Floridi:
Steve Lindsey, Eric Boe, Alvin Drew, Tim Kopra, Michael Barratt, Nicole Stott

Norveški vojnici smatraju da je rat bolji od seksa

Rat nije ništa drugo nego nastavak politike samo drugim sredstvima, glasi jedna od najpoznatijih definicija oružanih sukoba. Norveški vojnici u sastavu međunarodnih mirovnih snaga (ISAF) koji više od sedam godina ratuju po avganistanskim gudurama smatraju da rat, zapravo, nije ništa drugo nego vođenje ljubavi – ali drugim sredstvima, piše Politika.„Rat je bolji od seksa. Bolje je voditi rat nego ljubav. Bolje je učestvovati u jednom dobrom vatrenom okršaju, tući se, nego imati seks. Jedna žestoka borba može da zameni tromesečni post, apstinenciju od vođenja ljubavi”, smatraju neki vojnici, pripadnici oklopno-mehanizovanog bataljona iz Telemarka, jedinice u kojoj su profesionalni vojnici koji se u avganistanskoj provinciji Farjab bore za uspostavljanje mira i izgradnju porušene zemlje.

Oženio se Branislav Lečić

Poznati glumac Branislav Lečić i njegova izabranica, voditeljka televizije „Prva“ Nina Radulović, u subotu su vezu krunisali venčanjem. Gosti su na slavlje u restoran na Senjaku „Kolonijal san“ došli sa zadnjeg ulaza, kako bi izbegli fotografisanje. Par je unapred najavio da želi intimno venčanje, pa je ovaj događaj upriličio samo sa najbližima - njih oko 200, pišu Novosti.

Spremaju “Marakanu” za derbi

Zvezda će za derbi sa Partizanom sprovesti do sada najveće moguće mere bezbednosti, pišu Novosti. Sama organizacija derbija započinje u ponedeljak, sastancima svih komesara za bezbednost (Zvezde, Partizana, Zajednice), predstavnika organa reda i vatrogasaca a ovog puta će aktivno učestvovati i predstavnik FS Srbije. Čekajući još procenu MUP Srbije o bezbednosti i odigravanju derbija 23. oktobra, na „Marakani“ su preduzeli već neke od neuobičajenih postupaka kojima će se povećati bezbednost posetilaca:
- predviđeno je smanjenje kapaciteta stadiona na oko 30.000 posetioca.
- skinute su stolice sa jednog dela južne tribine gde će biti gostujući navijači
- napravljene su dve tampon zone na južnoj tribini prema „istoku“ i „zapadu“, gde će biti smeštena policija.
- zbog bolje bezbednosti i lakšeg organizovanja, meč će se igrati u dnevnom terminu, verovatno od 13.00.
- razdvajanje navijačkih grupa Zvezde i Partizana oko stadiona, kako ne bi došlo do sukoba.

Delegat UEFA: Italijani snose veliki deo krivice
Italijani su napravili niz propusta u organizaciji i podjednako su krivi za prekid meča Italija - Srbija u Đenovi, pojednostavljen je zaključak obimnijeg izveštaja sa meča koji je delegat David Petrijašvili prosledio u UEFA, saznaju Novosti. Njegov izveštaj je sa srpske tačke gledišta veoma povoljan i govori o onome što je zaključio i Izvršni odbor FS Srbije prekjuče - Italijani snose veliki deo krivice za prekid meča. Petrijašvili je u izveštaju posebno naglasio da su domaćini ignorisali sva upozorenja koja su dobijali od FS Srbije o mogućim incidentima i namerama određenih grupa da prekinu meč. Od samog dolaska u Đenovu FS Srbije je tražio dodatno obezbeđenje, koje nije dobio. Tako se i dogodilo da svega nekoliko policajaca u jednom automobilu i na motoru obezbeđuje reprezentaciju od hotela do stadiona kad su navijači ušli u autobus, ubacili baklju i pretili golmanu Stojkoviću. Italijani nisu sprovodili mere obezbeđenja ni prilikom ulaska srpskih navijača na stadion dok su Italijane pretresali od glave do pete. Nije Petrijašvili propustio ni da u izveštaju napiše da su predstavnici FSS u toku prekida predlagali da se isprazni tribina sa srpskim navijačima pa da se meč odigra, što su Italijani odbili.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...