SVETSKA UZBUNA ZBOG NOVOG GRIPA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Bitna kontrola putnika iz zemalja u kojima je registrovana pojava svinjskog gripa, virus se širi brzinom aviosaobraćaja. Tokom ove godine Srbija će bezmalo udvostručiti svoja dugovanja prema inostranstvu. Bez podrške poslanika SVM ostaje neizvesno kako će vladajuća koalicija obezbediti dovoljan broj poslanika za usvajanje rebalansa budžeta.

Smrtonosni virus stigao u Evropu

Svetska zdravstvena organizacija podigla je nivo mobilnosti, sa trećeg na četvrti stepen zbog pojave smrtonosnog virusa svinjskog gripa, koji je juče stigao i u Evropu. Španija je potvrdila da je od svinjskog gripa oboleo 23-godišnji student koji se nedavno vratio iz Meksika. I u Velikoj Britaniji su otkrivena dva slučaja svinjskog gripa u Škotskoj kod osoba koje su se prošle nedelje vratile sa odmora iz Meksika. Srbija zasad nema razloga za zabrinutost, tvrde nadležni, javlja Blic.

Španija je prva država EU koja je potvrdila da je registrovala osobu koja je zaražena virusom svinjskog gripa. Reč je o muškarcu koji se 22. aprila vratio iz Meksika, a 25. se obratio lekarima za pomoć zbog bolova u grudima i od tada se nalazi u bolnici. Još oko 20 osoba u Španiji nalazi na bolničkom ispitivanju, jer postoji sumnja da su zaraženi, piše u Politici.

Novosti objavljuju preporuke Ministarstva zdravlja povodom pretnji da virus svinjskog gripa preraste u pandemiju. Vakcine nema. Bitna kontrola putnika iz zemalja u kojima je registrovana pojava svinjskog gripa. Virus se širi brzinom aviosaobraćaja.

Udvostručeno zaduživanje države, najva povećanja PDV-a

Za godinu dana Srbija će bezmalo udvostručiti svoja dugovanja prema inostranstvu. Na veći deo novih pozajmica moći ćemo da računamo tek krajem godine, objavljuju Novosti. Srbija će kraj ove godine dočekati sa državnim dugom od preko 16 milijardi evra! Početkom 2009. zaduženje je bilo 8,93 milijarde evra. Tada će ukupno zaduženje države činiti čak 35 odsto bruto društvenog proizvoda.

Ministarka finansija Diana Dragutinović nagovestila je u izjavi Tanjugu povećanje poreza na dodatnu vrednost (PDV), ali tek od jula ove godine i to samo kao krajnja mera, kada budu iscrpljene sve druge mogućnosti za održavanje prihoda budžeta na planiranom nivou, prenosi Politika.

Dragutinovićeva je objasnila da takvu odluku Vlada Srbije može doneti tek kada budu poznati podaci o prihodima budžeta u prva tri meseca ove godine. Ona je dodala da bi prema podacima o fiskalnim prihodima iz januara i februara ove godine, rashodi državne kase morali drastično da se smanje.

Manja proizvodnja, manja i pomoć iz inostranstva

Industrijska proizvodnja je u Srbiji u februaru zabeležila pad od 21,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a najveći udeo u padu imala je metalska industrija. Ovaj sektor domaće industrije, koji je do sada bio na prvom mestu u ukupnom izvozu Srbije, nalazi se pod direktnim udarom ekonomske krize, a glavni razlog tome je pad tražnje koji dovodi do stvaranja viška sirovina, opšteg pada narudžbina i nedostatka posla, piše u Blicu.

Priliv doznaka iz inostranstva koje radnici širom sveta šalju kući biće, zbog krize, manji za deset odsto - procena je Svetske banke, prenose Novosti. Nesumnjivo da će se u ovim brojkama prepoznati i više stotina hiljada građana Srbije na privremenom radu u inostranstvu. Koliko će nam novca manje doći ove godine teško je proceniti, pošto ne postoje tačni podaci o tome koliko para dijaspora šalje u zemlju. Razlog je što su bankarske provizije za ovu uslugu strašno visoke, pa ogromna većina tog novca ne stiže formalnim kanalima, već ga gastarbajteri najčešće sami, „u džepu“, donesu kući, ili šalju preko vozača autobusa, rođaka i prijatelja. Prema procenama Svetske banke, u Srbiju godišnje, od gastarbajtera, uđe više od pet milijardi dolara. Podaci NBS su drugačiji - devizni priliv od doznaka je nešto manji od 3,5 milijardi dolara.

Opet bez dogovora o budžetu, počinje kontrola trošenja državnih para

Jučerašnjom izjavom ministarke finansijea Dijane Dragutinović da će Vojvodini pripasti dodatni prihodi zakonom o prenosu nadležnostima a ne izmenom rebalansa budžeta, okončan je dogovor između premijera Mirka Cvetkovića i poslanika iz Vojvodine o podršci rebalansa budžeta, koji je držao vodu samo tokom vikenda, a pregovori su vraćeni na početak.
Poslanik SVM Balint Pastor kaže za Blic da njihova četiri poslanika neće podržati ovaj predlog Vlade Srbije ukoliko se sedam odsto za Vojvodinu ne obezbedi isključivo izmenom rebalansa budžeta. Bez podrške poslanika SVM ostaje neizvesno kako će vladajuća koalicija obezbediti dovoljan broj poslanika za usvajanje rebalansa, s obzirom na to da se opozicija izjasnila da ga neće podržati.

Državna revizorska institucija (DRI) počeće sledećeg meseca, godinu i po posle osnivanja, reviziju budžeta Republike Srbije za 2008. godinu, najavljuje za Politiku Radoslav Sretenović, predsednik Saveta DRI i generalni državni revizor Srbije. Rad ove institucije, čiji je zadatak da kontroliše trošenje budžetskog novca, do sada je bio onemogućen jer joj nisu bili obezbeđeni adekvatni uslovi za rad, a „tek u januaru Skupština Srbije dala je saglasnost na poslovnik DRI bez kojeg nijedan postupak revizije nije mogao da bude pokrenut”, dodaje on.

Čekaju dogovor sa nožem na prstu

Radnici Tekstilnog kombinata „Raška“ iz Novog Pazara, koji su prekjuče privremeno odustali od radikalizacije štrajka u vidu samopovređivanja, i juče su bili zatvoreni u svojim prostorijama, gde su nastavili sa protestom izgladnjivanjem. Iako je to bio peti dan zaredom kako ništa osim vode i kafe nisu okusili, od tog vida protesta, kažu, ne odustaju. Oni su Vladi dali rok od dva-tri dana da se spremi za pregovore, a ako do pregovora ne dođe, spremni su ponovo da se seku, objavljuje Blic pod naslovom “Svi ćemo odseći prste ako ne bude dogovra”.

Do devedesetih godina prošlog veka u Tekstilnom kombinatu "Raška" u Novom Pazaru radilo je oko 3.000 radnika, mahom žena, a u "Savremenoj konfekciji" i Trikotaži "Raška" blizu 2.000 tekstilaca, piše u Novostima. Novopazarski tekstilni kompleks deceniju i po je u problemima. Boli ih dugogodišnja nepravda i inertnost države. Prva gibanja u "Raški" počinju pre pet-šest godina kada deo radnika počinje da traži zaostale plate i nadoknadu za period koji su, ne svojom voljom, proveli na plaćeniom odsustvu. Tada počinju i prvi štrajkovi, radnici traže privatizaciju i rešavanje statusa preduzeća, ali država ni tada ne preduzima korake koji bi na vreme ugasili "požar koji sada svom silinom bukti u ovom kraju".Zorana Bulatovića i druge štrajkače u ponedeljak su posetili Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, javljaju Novosti.

Politikin komentator smatra kako odluka vođe štrajkača u Novom Pazaru Zorana Bulatovića da sebi odseče prst teško da će spasiti već odavno propali kombinat „Raška” u tom gradu. Nije reč samo o tome da li je uopšte moguće naći novac za obnavljanje proizvodnje, nego i o tome da li u tržišnim uslovima koji vladaju u ovom delu sveta uopšte ima mogućnosti za opstanak tekstilne firme sa više hiljada zaposlenih.

Euleks i KFOR protiv srpskih demonstranata

Jedan srpski mladić pogođen je gumenim metkom, a nekoliko ljudi jezatražilo pomoć lekara nakon što su pripadnici Euleksa i Kfora juče upotrebili suzavac, gumene metke i šok-bombe kako bi sprečili nekoliko stotina Srba da se približe „žutoj liniji” razdvajanja u severnom delu Kosovske Mitrovice, gde su Albanci počeli obnovu svojih kuća. Srbi koji protestuju pozivaju se na dogovor obeju strana iz 2000. godine prema kome je obnova kuća moguća samo uz pristanak obeju strana, javlja Politka.

Francuski vojnici Kfora juče su pod punom ratnom opremom stigli kao pojačanje policiji Euleksa i KPS-u u Brđanima. Tokom jučerašnjeg dana situacija u ovom naselju bila je veoma napeta, na okolnim brdima stacionirali suse vojnici Kfora koji su nadgledali situaciju. Područje su povremeno nadletali i helikopteri međunarodnih vojnih snaga.

Kfor i Euleks trebalo bi da pokrenu razgovore sa Srbima i Albancima, jer ova situacija ne može da se reši upotrebom suzavca i šok-bombi, kažeministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović

Odustajanje od učešća u Gruziji

Na zahtev Ministarstva odbrane i Ministarstva spoljnih poslova, Vlada Srbije će na sledećoj sednici, u četvrtak, i formalno izmeniti Individualni program partnerstva sa NATO-om, pa dva pripadnika Vojske Srbije ipak neće otputovati na vojnu vežbu u Gruziji, nezvanično saznaje Politika u pomenutim ministarstvima.

Ruski ambasador obavešten o odustajanju Srbije od vežbe Partnerstva za mir, dok će NATO „zvanično” biti informisan posle sednice vlade. Od vežbe odustale i Turska, Ukrajina i Jermenija.

Madjari traže autonomiju u Rumuniji

U Rumuniji mađarska manjina krenula u novu ofanzivu za ostvarivanje autonomije, javljaju Novosti. Najveća partija mađarske manjine u Rumuniji Demokratski savez Mađara (UDMR), koja okuplja većinu od oko 1,7 miliona sunarodnika u ovoj zemlji, prvi put je otvoreno od države zatražila potpunu administrativnu autonomiju. Kongresu su prisustvovali svi lideri parlamentarnih rumunskih političkih partija, ali i šef države Trajan Basesku, koji je, kako su javili rumunski mediji, bio “zatečen zaključcima Kongresa”.

Rusko – bugarski nesporazum oko gasovoda

Dok se Rusija i Bugarska ne dogovore čija će firma potpisati ugovor o gradnji gasovoda, Srbija na čekanju, javlja Politika. Da „Gasprom“ nije insistirao da se sporazum o gradnji gasovoda Južni tok preko Bugarske potpiše s „Overgasom” (u kome je ruski većinski vlasnik), umesto s državnom kompanijom „Bulgargas“, paraf na ovaj važan dokument bi najverovatnije i bio stavljen u Sofiji, saznaje Politika.

Nastavak fotopriče o Jovanki i Titu

Fotograf Ivo Eterović uoči promocije njegove nove monografije „Tito i Jovanka“ govori za Novosti. “Mnoge fotografije prvi put pred javnošću. Titova udovica pre neki dan zaplakala videvši novu monografiju”, kaže Eterović. Reč je, u stvari, o svojevrsnom nastavku fotopriče „Njihovi dani“, objavljene daleke 1977. godine. Sve ove godine Eterović je ovu priču čuvao u svojoj dokumentaciji. Na 44 strane, 55 fotografija. Više od polovine - ekskluzivitet.

Hapšenje Joce Amsterdama

Sreten Jocić zvani Joca Amsterdam uhapšen je juče u svojoj kući u Tolstojevoj 33 u beogradskom naselju Dedinje zbog sumnje da je naručio i organizovao ubistvo vlasnika zagrebačkog lista „Nacional” Ive Pukanića. Istovremeno, policija ispituje Jocićevu vezu sa dvostrukim ubistvom u Dobanovcima, prošlog petka, kada su u zapaljenom džipu nađena ugljenisana tela Gorana Marića i Ilije Novovića, javlja Blic. “Napisano mu je rešenje o zadržavanju od 48 sati nakon čega će biti priveden istražnom sudiji Specijalnog suda”, kaže za Blic izvor iz vrha MUP Srbije

Za ubistvo hrvatskog novinara i izdavača osumnjičeni Sreten Jocić zvani Joca Amsterdam, koji je juče uhapšen na Dedinju, kao i Miloš Peruničić, zatvorenik KPZ Sremska Mitrovica, objavljuje Politika pod naslovom “Srbija sudi Pukanićevim ubicama”. pretres Jocićevog stana u Tolstojevoj ulici završen posle oko 20.30 i da je on tada prebačen u zgradu MUP-a. Jocić je kuću pokojnog Slobodana Miloševića u Tolstojevoj ulici u Beogradu iznajmljivao poslednjih godinu dana. Hrvatski mediji prošle nedelje javili su da je svedok saradnik policiji rekao da je Sreten Jocić, poznatiji kao Joca Amsterdam, organizator i naručilac ubistva Pukanića. Tada je najavljeno i da će Hrvatska raspisati međunarodnu poternicu za Jocićem.

Novosti izveštavaju kako je desetak džipova, sa oko 40 specijalaca, blokiralo u ponedeljak oko 14.30 minuta Tolstojevu ulicu. Sa nalogom za pretres ušli su u kuću kontroverznog biznismena, koji je bio sam u kući. Odmah je uhapšen, a zatim su policajci krenuli u pretres luksuzne vile. Ispred vile okupili su se i prijatelji. Među njima i nekadašnji direktor "Politike" Hadži Dragan Antić, koji je ulazio u dvorište. Sat vremena kasnije, pojavila su se i tri vozila "Parking servisa", koji su čekali da iz garaže odnesu Jocićeva blindirana vozila - dva džipa „tojota land kruzer“ i „audi A8“.

Osudjen ubica glavnog urednika Dana

Krivično veće Višeg suda u Podgorici kojem je predsedavao sudija Lazar Aković juče je osudilo Damira Mandića na 30 godina zatvora kao saizvršioca u ubistvu direktora i glavnog i odgovornog urednika lista „Dan” Duška Jovanovića, javlja Politika. Mandić je krajem decembra 2007. godine oslobođen optužbi za saučesništvo u ubistvu Jovanovića, ali je tužilac tražio poništenje te presude i ponovno suđenje.

Deo grada u blizini Višeg suda je u vreme izricanja presude bio blokiran, uz veliko prisustvo policijskih snaga.
Jovanović je preminuo 28. maja 2004. godine od posledica ranjavanja, nakon što je na njega ispred redakcije lista „Dan” prethodne noći pucano iz automatskog oružja.

Pogibija na magistrali

Strahota na obilaznici oko Požege, ostavila je u ponedeljak u 10.30 mnogobrojne očevice saobraćajne nesreće neme od užasa. U direktnom sudaru dva automobila, službene "škode", vlasništvo "Koka-kole", i "lade", u mestu Prijanovići, poginula je Slađana Rosić (35) iz Lopaša, a teško su povređeni Milan Majstorović (37) iz Gornje Dobrinje i Dejan Goronjić (31) iz Užica.

“Za sada je jedino jasno da je do jakog sudara dva vozila došlo u velikoj brzini. Do okončanja istrage ne može se reći kako je tačno došlo do direktnog kontakta vozila, odnosno ko je prešao u levu traku puta”, rekao je Vitomir Urošević, istražni sudija.

Ostavke svih u Zvezdi

Crvena zvezda je pukla, objavljuje Blic. Naš najtrofejniji klub sinoć je ostao bez kompletnog rukovodstva koje je podnelo ostavku, pridružujući se tako glavnom finansijeru Marku Miškoviću koji je svoj odlazak sa „Marakane“ najavio tokom popodneva. Do nove Izborne skupštine, koja će biti održana 8. juna, klubom će rukovoditi tročlana komisija u sastavu: Branimir Babarogić, Miodrag Đorđević i Dragoljub Lekić.
Kolektivno povlačenje uprave crveno-belih, nezapamćeno u istoriji našeg najtrofejnijeg kluba, imalo je najavu u pismenoj ostavci potpredsednika Marka Miškovića, upućenoj iz SAD.

Održana vanredna sednica FK Crvena zvezda, javljaju Novosti, na kojoj su svi članovi uprave podneli ostavke. Članovi UO poručili preko klupskog sajta „da snose odgovornost za finansijske rezultate u trajanju mandata do podnošenja ostavki“. Skupština zakazana za 8. Jun.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...