SUDIJE PROTIV LUSTRACIJE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Srpski teniseri ponovo pobedjuju. I premijer Cvetković uključio se u pregovore sa Rusima o energetskom partnerstvu. Društvo sudija Srbije preti državi Ustavnim sudom. Mogu li političari da savladaju medjunarodni finansijski haos?




Radost zbog tenisa

Zbog svetskog uspeha naših tenisera opet je zavladala euforija u štampi, kroz naslove:

"Ponos Srbije" (Novosti), "Djoković i Zimonjić sjajni na kraju sezone" (Politika), "Podvig tenisera za istoriju" (Blic), "Masters kup za Novaka Djokovića" (Danas), "Srbija do Šangaja" (Pres) i tako dalje…

Novak Đoković i Nenad Zimonjić osvojili titule na Masters kupu u Šangaju, poslednjem turniru u 2008. Naš najbolji teniser fantastičan protiv Nikolaja Davidenka, dubl majstori Zimonjić i Nestor razbili blizance Boba i Majka Brajana, javljaju Novosti.




Energetski sporazum u kritičnoj fazi?

U ponedeljak nastavak ”tvrdih” pregovora oko srpsko-ruskog energetskog sporazuma najavljuju Novosti i citiraju premijera Cvetkovića: "Sporazum dobar samo ako se realizuje u celini."

Ako do kraja nedelje ne dođe do pomaka oko najvažnijih detalja ugovora za privatizaciju 51 odsto Naftne industrije Srbije, gradnje gasovoda ”Južni tok” i podzemnog skladišta gasa, postoji opasnost da razgovori zapadnu u ćorsokak, a možda bude doveden u pitanje i sam sporazum, piše u ovom listu.

Dmitrij Mališev, savetnik predsednika Upravnog odobra ”Gaspromnjefta” i glavni ruski pregovarač, pomenuo je da se očekuje da će ugovori biti potpisani na redovnom sastanku Međuvladinog komiteta za trgovinu i saradnju Srbije i Rusije, zakazanom za 24. i 25. novembar. Ali, prema nezvaničnim informacijama, postoji mogućnost da se i taj sastanak odloži za sedam dana, za 1. i 2. decembar.

Novi poredak

"Ovo su porođajne muke novog svetskog poretka”, citira Politika britanskog premijera Gordona Brauna, posle samita "G 20" u Vašingtonu. Proizlazi da je grupa državnika prihvatila činjenicu da vrhunsko pravilo više ne može da bude „para vrti gde burgija neće”, jer je njegovom primenom dramatično izbušen svetski sistem, kroz čije rupe ističe poverenje i u finansijske i u političke vlasti. I povećava rizike da tumbanja – izmaknu kontroli i državnika i bankara.

Mogu li političari da smire tržišne nerede, koje prevazilaze nacionalne nadležnosti? Hoće li svojim instrukcijama promovisati državnu intervenciju kao globalni metod korigovanja tržišnog „zastranjivanja”? Može li svet da se politički objedini oko finansijskog projekta kao što je to učinio pre 64 godine sporazumom u Breton Vudsu? I šta ako je odgovor na ta pitanja – negativan? Sve te nedoumice opstaju, jer je na jučerašnjom skupu mahom usaglašena zbirka obećanja, koja bude nade ali ne smanjuju strepnje.

Novosti javljaju da zajednički i veoma detaljni akcioni plan G-20 predviđa: jačanje transparentnosti i odgovornosti u budućem poslovanju, korekciju postojećih propisa, jačanje integriteta finansijskog tržišta, obnavljanje međunarodne saradnje i reformu međunarodnih finansijskih institucija.



Susret predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva i bivšeg američkog državnog sekretara
Medlin Olbrajt u Vašingtonu  (Fonet)

Pregovori o Euleksu se nastavljaju

Visoki zvaničnici EU i dalje razgovaraju s kosovskim liderima, Beogradom i UN o otklanjanju prepreka kako bi se u decembru omogućilo operativno delovanje misije Euleks. To je potvrdila i Kristina Galjak, predstavnica za štampu visokog predstavnika EU Havijera Solane, koja je kazala da se to čini kako bi se sproveli zaključci šefova diplomatija EU da Euleks bude sposoban da sprovodi mandat početkom decembra, javlja Danas.

Galjakova je objasnila da nije isključeno da za početak nedelje bude sazvana sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj bi se razmotrilo preustrojstvo delovanja Unmika i u tom okviru misije Euleks na Kosovu.

Balkanske ambasade

Na poruku predsednika Srbije Borisa Tadića da Srbija želi najbolje odnose sa Makedonijom i Crnom Gorom, ali da je na vladama tih zemalja da učine prvi korak i da izađu s predlogom njihovih novih ambasadora u Srbiji, stigle su prve reakcije iz susedstva. U Skoplju je tim povodom, čak, došlo do unutrašnjih prepirki, dok zvanična Podgorica situaciju promatra sa zadrškom.

Ekspresna ocena makedonskog šefa države Branka Crvenkovskog da Tadićeva poruka pruža mogućnosti za brzu normalizaciju odnosa između Skoplja i Beograda i da bi to trebalo pozdraviti i iskoristiti, izazvala je unutrašnju polemiku u Makedoniji.

Zvanična Podgorica umesto Anke Vojvodić predložiće nekog drugog diplomatu, može se smatrati izvesnim, javljaju Novosti.Crnogorski MIP je najavio da je normalizacija odnosa sa Srbijom "u ravni diplomatskih procedura, u skladu sa Bečkom konvencijom".



Internacionalna pop zvezda Rijana na koncertu u Manili

Oduševljenje zbog ostanka patrijarha Pavla

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije govori za Novosti o proteklom Saboru Srpske pravoslavne crkve: "Izglađen je spor između episkopa raško-prizrenskog Artemija i vladike Teodosija".

Upravo završen Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve izazvao je do sada nezapamćenu pažnju medija i javnosti, piše u ovom listu. Jedan od razloga za to bilo je i ćutanje crkvenih velikodostojinika o svemu što se dešavalo iza zavesa patrijaršijskog doma.

Na pitanje "Smatrate li da je Sabor uspešno završio zasedanje", mitropolit Amfilohije kaže: "Da. Pre svega, umoljen je patrijarh da i dalje ostane na čelu Crkve, što je veoma bitno, i vidim da su to i Crkva i narod prihvatili sa oduševljenjem".

Sudije protiv predloženih zakona

Skupština Društva sudija Srbije podneće inicijativu Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti reizbora sudija, kao i drugih zakonskih odredaba iz seta pravosudnih zakona ako oni budu usvojeni u Skupštini, odlučeno je na vanrednoj sednici, javljaju Novosti.

Predloženim zakonskim rešenjima nedostaje predvidivost, reizbor sudija koji je njima predviđen je neustavan, pojedina rešenja su kozmetička i ne doprinose reformi sudstva jer ugrožavaju nezavisnost sudija, ocenjeno je na sednici.

Predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović-Škero podržala je ovu odluku, napominjući da je reizbor sudija neustavan. Ona je upozorila da reizbor vodi lustraciji sudija.


Revija kolekcije modne kuće Viktorija Sikret (Victoria's Secret Fashion Show)
u Fontainebleau Miami Beach Hotel-u


Žrtve radijacije na Kosovu

Među Srbima na Kosovu tri puta više obolelih od raka nego pre NATO bombardovanja 1999. godine. Osiromašeni uranijum NATO projektila glavni uzročnik alarmantnog porasta broja obolelih, objavljuje Pres pod naslovom "NATO još ubija ljude na Kosovu".

Projektili NATO sa osiromašenim uranijumom se i dan-danas nalaze na više od 112 lokacija širom Kosova. Prema istraživanjima jedine referentne srpske bolnice na Kosmetu u kojoj se Srbi mogu lečiti, u Kosovskoj Mitrovici, samo tokom 2005. godine broj obolelih od karcinoma kod Srba bio je 38 odsto veći u odnosu na 2004. godinu, kada je bilo evidentirano 215 obolelih, piše u ovom listu.

Privatne vojske

Agencije za fizičko-tehnička obezbeđenja, posle Vojske i policije, treća su oružana sila u Srbiji. Nezvanična istraživanja pokazala su da ih ima oko 3.800, sa oko 50.000 zaposlenih i oko 47.000 lakog naoružanja, 15.000 pancira i stotinama (polu)blindiranih vozila i visokosofisticiranom audio i video tehnikom.

Osnivanje i rad ovih firmi još ne prati odgovarajuća zakonska regulativa, čime smo ne samo na začelju zemalja u okruženju, već ozbiljno ugrožavamo i vitalne nacionalne interese, piše u Politici.

"Vlasnici firmi postaju nekompetentni i nestručni ljudi, čiji se raspon kreće od kriminogenih, polukriminogenih do onih iz sfere politike, što ukazuje i na eventualnu spregu s pojedinim političkim partijama u dobijanju najprofitabilnijih poslova", kaže direktor Akademije za diplomatiju i bezbednost prof. dr Andreja Savić, nekadašnji načelnik BIA.

Pogibija kod Male Krsne

U teškoj saobraćajnoj nesreći, u nedelju ujutro, na putu Smederevo - Požarevac poginuli su vozač i suvozač automobila Ivan Marinković (20) iz Smederevske Ralje i njegov drug iz detinjstva Marko Nikolić (23) iz sela Vranov, javljaju Novosti. Nesreća se dogodila kod Male Krsne kada je iz pravca Požarevca ka Smederevu "ford", koji je vozio Marinković iz Ralje, iznenada prešao u suprotnu traku i udario u šleper.

Sveti Georgije, krsna slava familije Marinković. Za stolom u skromnoj jednospratnici preko puta seoskog groblja u Ralji, umesto slavske, gore sveće za pokoj duše Ivanu (20) koji je osam godina, posle prerane smrti oca, do jutros bio glava familije, opisuje Blic atmosferu u kući jednog od nastradalih.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...