STEFANOVIĆ: SPROVEŠĆE SE SVI DOGOVORI IZ BRISELA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Sednica skupštinskog Odbora za Kosmet trajala je juče više od četiri i po sata a šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović i Srbi sa severa pokrajine razmenili su oštre reči za govornicom. Pominjani su Nikola Pašić, patrijarh Pavle, „kapitulacija“, krivične prijave i stari DSS-ovi slogani, a Stefanović je izjavio da Srbi sa severa nemaju veto na odluke Vlade i da će svi dogovori iz Brisela biti sprovedeni. Države članice EU koje nisu priznale nezavisnost, neće to učiniti ni posle eventualnih promena vlasti u svojim zemljama. Kosačov iz ruske Dume reče da je prirodno da Srbi žele da žive u svojoj državi, ali da nisu oni krivi što su Srbiju „faktički raščlanili“. Vlada će, kažu, gurnuti sve razmirice pod tepih do mišljenja iz Brisela 9. decembra a onda će odmah proglasiti nejedinstvo i raspisati izbore. Mrka se neće odreći drugova iz SPS-a a Krkobabić duguje za komunalije. Prodaja stanova je opala za 30 odsto zbog poteza NBS-a. Druga odluka Narodne banke oslabila je i dinar. Nakon što je Marko Milošević i treći put oslobođen zbog zastarelosti predmeta, otporaš Veljković reče da će tužiti državu sudu u Strazburu. Potpisan je sporazum sa Francuzima o početku izrade projekta za beogradski metro. Pacijentu u KBC-u je dojadilo da čeka na operaciju tumora na mozgu, jer su ga četiri puta spremali za zahvat i vraćali, pa je posle skoro mesec dana u bolničkom krevetu, u pidžami seo u autobus i otišao kući. SAD su optužile Kinu da je pokušala da im otme dva satelita. Kod Vlasotinca je čovek ubio troje komšija a onda se obesio. Nadal reče da ne bi da bude opsednut Đokovićem. Joksimović će biti predstavnik Srbije na Evrosongu u Azerbejdžanu iduće godine, odlučio je RTS.


Poštanske marke posvećene srpskom Nobelovcu Ivi Andriću i brazilskoj
književnici Rakel de Keiroz (Raquel de Queiroz), zajedničko izdanje
poštanskih uprava Srbije i Brazila

„Sever nema veto“

Nakon što su srpski poslanici s Kosmeta juče kritikovali šefa pregovaračkog tima Beograda da bi prihvatanjem sporazuma iz Brisela bila priznata nezavisnost, te da se on neće primenjivati na severu pokrajine, Borislav Stefanović im je kratko poručio da će „svi dogovori postignuti u Briselu biti sprovedeni“. On se na skupštinskom Odboru za Kosmet obratio predstavnicima četiri srpske opštine na severu, rekavši da nemaju mogućnost veta na odluke Vlade i da nisu odvojeni politički entitet unutar države. Politika objavljuje da je debata trajala četiri i po sata uz optužbe za „potpunu izdaju“, „kapitulaciju“ i pominjanje krivičnih prijava.

Pravda objavljuje da je na sednici Odbora juče došlo do svađe jer poslanici vladajućih URS-a i DS-a s Kosmeta nisu podržali sporazume Stefanovića. „Vlada i predsednik Srbije su Srbe s Kosova četiri godine ubeđivali da pridruživanje EU nije vezano za kosovsko pitanje a sada se pokazuje da to nije istina“, rekao je Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, koji je prisustvovao sednici. Pantić je Stefanoviću zamerio i što u pregovarački tim nije uključio Srbe sa severa, kako je to predsednik Srbije predlagao.


Stefanović, pregovarač Vlade Srbije, i Bigdanović, ministar za Kosmet

Jakšićevo „busanje u prsa“..

Na sednici Odbora za Kosmet pominjani su Nikola Pašić, patrijarh Pavle „a nisu izostale ni međusobne prozivke“, piše Blic. Stefanović je u nekoliko navrata odgovarao „na isti način“, pa je poslanicima SRS-a, koji su ga uporno prekidali tokom govora, rekao da „šta god da su pipnuli, tu trava više nije rasla“. On je reagovao i na dobacivanje funkcionera DSS-a s Kosmeta Marka Jakšića kome je poručio da je „Srbima južno od Ibra muka od njegovog busanja u grudi“. Na reagovanje poslanika DSS-a da dok govori treba da gleda poslanike u oči, Stefanović je dodao: „Nisam ja jedini koji sme da vas pogleda u oči.“

..I Borkovi „kurtoazni razgovori“

Jedan od lidera Srba s Kosmeta Marko Jakšić u intervjuu za Pravdu kaže da je politika države „dnevna politika bez granica u popuštanju kada su u pitanju nacionalni i državni interesi“. O pregovorima sa Prištinom, Jakšić kaže da su to „više kurtoazni razgovori, koji ništa neće promeniti“. „Dosadašnji razgovori Beograda i Prištine pokazali su da više vredi verovati Editi Tahiri nego Borislavu Stefanoviću čija su dosadašnja izlaganja o dijalogu neistine u cilju obmanjivanja srpske javnosti. Ono čega se mi na severu bojimo, jeste da ćemo, pored držanja barikada na administrativnim prelazima, uslovljeni rezulatima njegovih pregovora, morati da čuvamo trafostanice, repetitore i bazne sstanice mobilne telefonije od Albanaca“, kaže Jakšić.


Rasprava u Odboru za KOsmet

Grčka neće promeniti stav

Sagovornici Danasa kažu da zemlje članice EU koje nisu priznale Kosovo a u kojima su promenjene ili će se menjati vlade, ostaju pri svom stavu prema samoproglašenoj nezavisnosti. Grčki diplomata Dimitri Moskopulos rekao je da Kosovo za njih nije suverena država. „Stav zvanične Atine dobro je poznat i neće se menjati. Grčka ne priznaje nezavisnost Kosova i istovremeno podržava evropsku perspektivu celog Zapadnog Balkana“, dodao je on. List navodi da su prištinski mediji nedavno objavili da je Moskopulos, inače šef kancelarije Grčke na Kosovu, izjavio kako je grčko nepriznavanje nezavisnosti „privremeni proces, zato što se svi Evropljani moraju međusobno priznati“.

Zahtev ruskoj Dumi iz očaja

Predsednik Komiteta za međunarodne odnose ruske Dume Konstantin Kosačov kaže da je želja kosovskih Srba za ruskim državljanstvom „uzrokovana očajem, osećajem bezizlaznosti iz situacije u koju su dospeli, kao i razočaranjem time što i Beograd i EU, koja je predstavljena na Kosovu odgovarajućom misijom, čine očigledno nedovoljno za rešenje problema kosovskih Srba“. „Pa za svakog čoveka je prirodno da želi da bude pre svega građanin svoje zemlje, koja je stvorena naporima njegovih predaka. Srbin hoće da živi u Srbiji. Ali nije njegova krivica što su Srbiju danas faktički raščlanili i on se voljom sudbine našao na teritoriji koju je grupa zemalja priznala kao samostalnu državu. Čini mi se da su slična osećanja proživeli tih skoro 20 miliona Rusa kad su se jedne decembarske noći 1991, u jednom času i ne po svojoj volji, našli u drugoj državi“, kaže Kosačov za Novosti.

Vlada će izdržati do 9. decembra

Kako objavljuju Novosti, postoji dogovor u Vladi da se sve svađe, javni napadi i međusobne nesuglasice stave pod tepih, i to do briselskog mišljenja 9. decembra. Posle toga, okupiće se da usvoje budžet a onda će priznati da nema jedinstva i raspisaće izbore. „Skupština posle Nove godine biće u leru, pošto u koaliciji preteže stav da Vlada u jekku kampanje treba da predlaže samo nužne zakone. Praktično, započeće bitka za birače koja bi mogla da potraje sve do 6. maja, na dan kad većina u vlasti priželjkuje izbore“, stoji u tekstu. Ovakav scenario, navodi list, dogovoren je posle žestokog loma u Skupštini kada su četiri poslanika SPO napustila sednicu i pokazala da i oni mogu da uzdrmaju kabinet Mirka Cvetkovića.

Mrka se ne odriče drugova iz SPS-a

Ministar za infrastrukturu i potpredsednik SPS-a Milutin Mrkonjić rekao je za Alo da nema ništa protiv da SPO ako želi, i sruši Vladu ili da on bude smenjen, ali da i on lično žali „za svim žrtvama, pa i za saradnicima Vuka Draškovića poginulim na Ibarskoj magistrali“. „Ne znam zašto mi govore da vređam uspomenu na funkcionere SPO koji su stradali na Ibarskoj magistrali, kada su od njih četvorice trojica bili i moji drugovi... Ako mi zameraju to što pomažem mojim partijskim drugovima kojima je suđeno posle 5. oktobra, moram svima da kažem da ću nastaviti to da radim. Rade Marković i ostali su za ono što su imali odgovarali pred sudom i ja se u to ne mešam, ali je moja dužnost da pomognem u nevolji“, kategoričan je Mrkonjić.

Krkobabić duguje za komunalije

Zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić duguje nepunih 8.000 dinara za komunalije, piše Alo. Prema dokumentaciji Prvog osnovnog suda u Beogradu, JP „Infostan“ tereti Krkobabića za neizmireno dugovanje za stan u Novom Beogradu i račun koji je uručen 30. maja 2005. „Iako bi srpski političari trebalo da budu primer građanima, u smislu redovnog izmirivanja dugova za komunalije, u slučaju potpredsednika PUPS-a to nije tako“, stoji u tekstu. Krkobabić je za Alo rekao da ne zna ništa o tom računu jer „žena redovno izmiruje sve obaveze kako bi dobila pet odsto popusta“.

Prodaja stanova opala za 30 odsto

U Srbiji stanove više gotovo niko ne kupuje a osim države, gotovo da ih niko i ne gradi, piše Danas. Predsednik Udruženja posrednika u prometu nekretnina Tomislav Sekulić kaže da je, od kada je NBS podigla obavezno učešće na stambene kredite sa 10 na 20 odsto, „i onako ograničena tražnja pala za čitavih 30 odsto“. „Čak i oni koji bi mogli da uzmu kredit, uplašeni su i u svom strahu od gubitka radnog mesta sve teže donose odluku da reše svoje stambeno pitanje“, dodaje Sekulić i naglašava da je posao države da stvori uslove u kojima će privreda moći da bude „relaksirana“. On navodi i činjenicu da vrlo malo osiguravajućih kuća pristaje da osigura stambeni kredit u slučaju da dužnik ostane bez posla.

Šoškić oslabio dinar

„Umesto da brani dinar, guverner Dejan Šoškić ga ruši“, piše Pres o odluci NBS da smanji referentnu kamatnu stopu sa 10,75 na 10 odsto, čime je evro za nedelju dana ojačao za gotovo dinar i po. Tako će srednji kurs u ponedeljak, navodi list, biti 103,4 dok je recimo 11. novembra, dan posle smanjenja kamate bio 102,02. Ekonomisti sa kojima je Pres razgovarao smatraju da je upravo ovaj potez NBS bio presudan za pad vrednosti dinara. „Jasno je da manja kamatna stopa znači i manju ponudu deviza iz inostranstva i, samim tim, jačanje evra“, kaže Mlađen Kovačević.

Otporaš tuži državu

Bivši pripadnk pokreta Otpor Momčilo Veljković najavio je za Danas žalbu Strazburu zbog toga što je Marko Milošević treći put oslobođen odgovornosti za prebijanje otporaša. „Moji advokati podneće tužbu Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu i tražiti odštetu, jer srpsko pravosuđe nije obezbedilo i zaštitilo, u mom slučaju, pravo na pravedno suđenje u razumnom roku. Napominjem da država Srbija već plaća štetu, jer će troškove protiv Marka Miloševića, koji po mojoj proceni iznose oko 15 miliona dinara, platiti država“, objašnjava Veljković. Milošević je ovoga puta oslobođen zbog zastarelosti postupka.

Potpisan sporazum s Francuzima

Vicepremijer Božidar Đelić i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas potpisali su juče izjave o namerama o projektu izgradnje metroa sa državnim sekretarom francuskog Ministarstva ekonomije, finansija i industrije Pjerom Lelušom. Sporazumom je predviđeno da sredstva od 3,8 miliona evra za izradu studije izvodljivosti prve linije metroa donira Vlada Francuske iz sredstava Fonda za pomoć privatnom sektoru. „Već 40 godina građani Beograda sanjaju o metrou, prave planove i veruju da će jednog dana zaista moći, kao i većina građana Evrope da se najbrže i najkvalitetnije prevezu iz jednog dela grada u drugi. Metro u Beogradu neće ostati samo san, već će postati java za sve Beograđane i goste našeg grada“, rekao je Đilas posle potpisivanja. Sa završetkom studije počeće i prvi radovi a očekuje se da prva linija postane deo saobraćaja 2017. godine.

Mala plata i visoki nameti

S prosečnom platom od 380 evra Srbija spada u red država sa najmanjim platama. Problem je, međutim, kako piše Politika, što su nameti na te plate nesrazmerno visoki, pogotovo na primanja koja su znatno ispod tog proseka. „Drugim rečima, ne postoji selektivnost u opterećenjima – da se srazmerno više uzima od onih koji i primaju više“, stoji u tekstu. Prema podacima EurAktiv Srbija, poresko optrećenje plata je na nivou proseka EU, ali nema skale u oporezivanju visokih i niskih zarada, nego se svima uzima gotovo isti procenat.

Krhka računica zdravstva

Novosti pišu da se zdravstveni sistem Srbije urušava, izvodeći računicu da doprinos uplaćuje 1,66 miliona penzionera i 1,67 miliona zaposlenih a da se iz tog fonda finansira i lečenje njihovih članova porodica – ukupno 5,5 miliona ljudi. „Za svakog od oko sedam miliona stanovnika, u zdravestvenoj kesi godišnje imamo svega 28.000 dinara a samo jedan od 4.500 pacijenata na dijalizi tu sumu potroši za manje od nedelju dana. Svaki dijalizni tretman RFZO bolnicama plati 10.000 po pacijentu, i tako tri puta nedeljno, 14 puta mesečno, 150 puta godišnje, doživotno“, navodi list.

Pacijentu dojadilo i pobegao kući

Beograđanin Predrag Belajev (58) pobegao je juče u pidžami iz Kliničkog centra Srbije, protestujući što hirurzi već mesec dana preskaču da mu operišu tumor na mozgu. Predrag je izleteo iz bolnice, piše Pres, odgurnuo obezbeđenje i autobusom otišao kući. U bolnicu je primljen pre tri nedelje, jer je zbog tumora gubio ravnotežu, i kao hitni slučaj prebačen je na Kliniku za neurohirurgiju. Četiri puta je pripreman za operaciju i vraćan u sobu da čeka. „Juče mu je operacija bila zakazana četvrti put. Pripremljen, na operaciju je gladan i žedan čekao do 13 časova a zatim je opet vraćen u sobu. Kaže da je to bila kap koja je prelila čašu“, objavljuje list. Belajev kaže da to nije bolnica, „ono je tezga“, kao i da ga preskaču jer im nije „kanuo neku paru“. „A kad se samo setim, pa ja sam gradio taj klinički centar“, dodaje on.

„Okupirane“ prostorije banke u Londonu

Grupa iz pokreta „Okupiraj London“ upala je u napuštene prostorije u zgradi koja je vlasništvo banke UBS u istočnom Londonu. Banka je upozorila da će zatražiti od suda da demonstrante izbace a oni su se već oglušili o raniju naredbu da uklone šatore i raščiste prostor ispred katedrale Svetog Petra, gde se nalaze od 15. oktobra. „Uprkos tome, demonstranti su odlučili da krenu u akciju u skladu sa imenom pokreta i zauzeli su prostorije banke, proglasivši ’povraćaj javne imovine’“, prenosi Politika.

Kinezi otimaju satelite SAD?

U izveštaju koji je predstavljen Kongresu SAD navodi se da su u najmanje dva slučaja kineski hakeri u potpunosti preuzeli kontrolu nad dva američka satelita, prenosi Alo. Radi se o satelitima koji su poslati u Zemljinu orbitu zbog praćenja vremenskih prilika. Međutim, od 2007. do 2008. zabeležena su ukupno četiri ozbiljna napada hakera a jedan od njih je bio sa stacionarnog računara, lociranog u Norveškoj. Kineski napadi bili su upravljeni na satelite „landsat 7“ i „tera AM 1“. Peking je oštro demantovao bilo kakvu umešanost Kine u ove hakerske napade, navodeći da je očigledan cilj izveštaja „da se naruši imidž Kine“.

Ubio troje komšija

Igor Jovanović (43) iz sela Kruševica kod Vlasotinca brutalno je ubio troje komšija a potom se obesio u porodičnoj kući, pišu Novosti. Beživotna tela Vidosave (18) i Čedomira Markovića (77), i njihove komšinice Smilje Jovanović (83) pronađena su u četvrtak uveče. Policiju je o zločinu prvi obavestio Smiljin zet, koji je i pronašao tela. Još se utvrđuje motiv ubistava, ali se pretpostavlja da je u pitanju bio novac, jer je Čedomir na ime otpremnine iz pančevačke „Pivare“ navodno uzeo veliku sumu novca. U selu inače živi tek 400 stanovnika, uglavnom starijih, koji su posle ove tragedije vidno uznemireni i uplašeni, objavljuje list.

„Oko njihovih tela ostala je lokva krvi a u kući su pronađene dve sekire“, rekao je istražni sudija Mihajlo Petrović koji je obavio uviđaj. On nije želeo da spekuliše o načinu na koji je ubijeno troje ljudi, niti je govorio o motivima. Pravda, ipak, prenosi da prve analize sugerišu da su komšije ubijene u sredu uveče, i to udarcima tupim predmetom.

Porodica nezadovoljna presudom

Porodica Dragana Arsića, ubijenog pre tri godine u Smederevu kada je njegov prijatelj Jovica Nedeljković (37) nahuškao rotvajlera da ga izujeda do smrti, nije zadovoljna kaznom od 18 godina zatvoru koju je na ponovljenom suđenju izrekao Viši sud. Kako podseća Blic, Nedeljković je na prvom suđenju dobio 14 godina, ali je odlukom Apelacionog suda presuda ukinuta. Arsićeva sestra Mirjana Trajković rekla je da je „za onako svirepo ubistvo i 40 godina malo“.

Crno-belo „čudo“

U tekstu s nadlaslovom „Košarkaško čudo zvano beogradski Partizan“,Pres objavljuje crno-beli, sa najskromnijim budžetom u Evroligi, odavno „guraju prst u oko“ bogatim klubovima, koji troše silne milione dovodeći zvučna imena. „Jednostavno, kada je klub iz Humske u pitanju, onda ništa nije nemoguće. Gubio je Partizan sa 21 poenom razlike i u Tel Avivu, kao i u Milanu, gubio od Armanija sa 23 u Beogradu, pa se vraćao i pobeđivao“, stoji u tekstu.

Nikola Peković rekao je za Alo da su igrači pokazali hrabrost kao i protiv Reala, ali da su u tom meču igrali svih 40 minuta. „Protiv Armanija smo počeli da igramo tek kada smo gubili 20 razlike, kada smo videli da nemamo šta da izgubimo. Tako smo morali i drugu i treću četvrtinu. Na kraju smo zasluženo slavili, jer mislim da smo pokazali da smo ekipa koja može da pobedi svakoga, kod kuće i na strani“, kaže on.

Nadal bi da ne bude opsednut

Španski teniser Rafael Nadal izjavio je da ne sme da dozvoli da bude opsednut Novakom Đokovićem, ako želi da se vrati na poziciju broj jedan, prenosi Blic. Među favorite za osvajanje završnog Mastersa u Londonu ubraja, kako je rekao, pored Đokovića, i Britanca Endija Mareja i Švajcarca Rodžera Federera. „Marej je u velikoj formi, Federer je osvojio dva poslednja turnira a Đoković je pun samopouzdanja“, rekao je on. Završni Masters turnir igra se od 20. do 27. novembra.

Joksimović ide na Evrosong

Na „Evrosongu“ u Azerbejdžanu, u maju 2012. Srbiju će predstavljati Željko Joksimović. Kako prenose Novosti, Joksimović će u Bakuu pevati sopstvenu kompoziciju koja će na RTS-u biti predstavljena početkom sledeće godine. RTS je zbog ekonomske krize odlučio da promeni sistem izbora srpskog predstavnika a odluka je pala da to bude Joksimović, zbog njegovog iskustva i ranijih uspeha na takmičenju za pesmu Evrovizije. Joksimović kaže da je prihvatio ponudu sa zadovoljstvom, da je možda „ranije očekivao poziv“ a sada uopšte nije razmišljao o ovom takmičenju, ali da se svejedno obradovao.

Blic podseća da je Joksimović 2004. bio predstavnik Srbije i Crne Gore sa pesmom „Lane moje“, kada je osvojio drugo mesto. Za Evrosong 2006. komponovao je muziku za pesmu „Lejla“, kojom je Hari Mata Hari predstavljao BiH u Atini i osvojio treće mesto.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...