SRPSKA NOĆ NA KOSOVSKIM BARIKADAMA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbi na barikadama, dodatno ojačanim, u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, odlučni su da ostanu na barikadama, koje su postavljene na više punktova. Zvanični Beograd najverovatnije neće upućivati demarš Moskvi zbog ponašanja ruskog ambasadora Aleksandra Konuzina na Bezbednosnom forumu, jer za tako nešto nema međunarodnopravnog osnova. Meč protiv Grka, koji je pobednika vodio na olimpijske kvalifikacije, naši košarkaši su izgubili još u svlačionici, možda čak i posle Rusa, kad je njihova projekcija da će se boriti u Litvaniji za medalju pala u vodu. Srbija će u narednim decenijama biti dominantno zemlja žena.

Jarinje - helikopter KFOR iznad prelaza administrativne linije između
Srbije i Kosova i Metohije

Sever Kosova na nogama

Ceo sever je juče bio na nogama. Srbi na barikadama, dodatno ojačanim, u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, odlučni u nameri da ne dozvole instaliranje Prištine, mada je juče s nevericom prihvaćena vest da su na Jarinju i Brnjaku, na dva administrativna prelaza Kosmeta sa centralnom Srbijom, helikopterima Kfora stigli albanski carinici. Nešto pre devet sati, stiglo je u Brnjak osam Euleksovih što policajaca, što carinika, i dvojica Albanaca, od kojih jedan policajac i jedan koji treba da preuzme poslove carinika. U ovoj postavi nema nijednog Srbina, potvrđeno je za Politiku iz dobro obaveštenih izvora. Nisu Srbi hteli da budu u redovima carinika Hašima Tačija, i po cenu da dobiju otkaz.

Prema sporazumu prištinske vlade, Kfora i Euleksa, po jedan albanski carinik i policajac imali bi neku vrstu nadzorne uloge sa zadatkom da šalju izveštaj Prištini, dok bi carinsku kontrolu „na terenu" sprovodio Euleks, piše Pres.

Građani na severu Kosova odlučni su da noć provedu na barikadama, koje su postavljene na više punktova, navode Novosti.

Kako javljaju izveštači s lica mesta, a prenosi Danas, neposredno kod prelaza Brnjak, Srbi su istovarili veliku količinu zemlje visine oko pet metara. Na put su parkirali kamione i automobile. Prelaz je odsečen i iz pravca centralne Srbije, jer se u takozvanoj međuzoni nalaze preprečeni šleperi i putnička vozila. Između dve blokade su vojnici Kfora iz francuskog i nemačkog kontigenta i policajci Euleksa. Oni su „ojačali“ prelaz razvlačenjem bodljikave žice i postavljanjem betonske zaštite. Slično je i ispred Jarinja. Prepreka od šljunka nasuta je direktno ispred bodljikave žice koju je postavio Kfor. Količina šljunka je tolika da se prelaz gotovo i ne vidi. Pripadnici Kfora u punoj borbenoj opremi posmatraju šta se dešava.

- Proces implementacije plana je uspešno započeo. Carinici i policija Kosova, zajedno sa Euleksom i Kforom, sada se nalaze na dva granična prelaza – izjavio je Hašim Tači, apelujući, kako kaže, na sve građane za mir i uzdržanost, i pozivajući ih da imaju puno poverenje u institucije „Republike Kosovo“ i partnerstvo kosovskih institucija i međunarodnih prijatelja i partnera, piše Pravda.

Premijer i predsednica Kosova Hašim Tači i Atifete Jahjaga putuju u SAD na sedam dana, saznaje Blic. Iako ova informacija nije zvanično saopšteno, spekuliše se time da je reč o brifingu. Za sada niko nije precizirao kakva će porukla biti preneta kosovskim liderima

Devenport: Mnogo posla do EU

Britanija nastavlja snažno da podržava proširenje EU na sve zemlje Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju. Ipak, to nije lak zadatak, predstoji još mnogo posla za sve nas koji smo uključeni u ovaj proces. Iskustvo koje nosim iz drugih država u kojima sam radio na pridruživanju govori da je u ovom procesu najvažnije biti fokusiran, neprestano imati na umu prioritete i glavne ciljeve, i raditi na tome sa velikom odlučnošću. Ovako u intervjuu za Novosti britanski ambasador u Beogradu Majkl Devenport odgovara na pitanje da li su opravdani strahovi da će, posle ulaska Hrvatske u EU, biti zaustavljen prijem novih članica.

Vlada: Konuzin uvredio pre svega Rusku Federaciju

Zvanični Beograd najverovatnije neće upućivati demarš Moskvi zbog ponašanja ruskog ambasadora Aleksandra Konuzina na Bezbednosnom forumu, jer za tako nešto nema međunarodnopravnog osnova. Konuzin je, rekli su Danasu izvori iz Vlade Srbije, svojim nediplomatskim nastupom uvredio pre svega Rusku Federaciju i samog sebe, a u svom govoru, ma kako nepriličan bio, ipak nijednom rečju nije direktno prozvao zvaničnike Srbije ili državu Srbiju, već se obraćao prisutnima na skupu. Samim tim nema osnova za demarš, ali sada je najvažnije kako će reagovati Rusija, odnosno da li će vlada u Moskvi naći za shodno da prema ambasadoru primeni neke mere, naglašavaju Danasovi sagovornici.

Srbija će biti Grčka

Sve što se događa u Grčkoj preti da se ponovi i u Srbiji ukoliko se nastavi sa sadašnjom ekonomskom politikom, smatra guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić, piše Blic. Problemi sa kojima se sada suočavaju tzv. periferne zemlje evrozone, poput Grčke ili Portugala, identični su onima koji muče evropske zemlje u razvoju - veći rast dela bruto domaćeg proizvoda koji nije dovoljno konkurentan i koji je namenjen domaćem tržištu, rast javne potrošnje brži od rasta prihoda, kao i rast plata brži od rasta produktivnosti.

Policajci onemogućeni da svedoče o ratnim zločinima

Trojica pripadnika specijalnih jedinica MUP-a Srbije, koji su bili zaštićeni svedoci u postupcima za ratne zločine, optužila su juče, na konferenciji o suđenjima za ratne zločine, Jedinicu za zaštitu svedoka i Tužilaštvo za ratne zločine da su ih onemogućili da svedoče protiv kolega, čije su žrtve bili albanski civili na Kosovu krajem devedesetih. U hotelu „Zira” u Beogradu, pred više desetina tužilaca, sudija i ostalih gostiju iz regiona i Haga, rekli su: “Bio sam pripadnik Posebnih jedinica policije. Video sam kolege koje su ubijale decu, pljačkale i silovale. Želeo sam da svedočim o tome i dao sam izjavu Tužilaštvu za ratne zločine, na osnovu čega su neki policajci uhapšeni. Odmah sam u Vlasotincu, gde živim, označen kao izdajnik i počelo je maltretiranje čitave moje porodice. Čovek koga sam video kako ubija civile sada je na slobodi i od njega dobijam pretnje” – rekao je svoju priču Jovan Golubović, penzionisani policajac, piše Politika.

Potraga za ratnicima i profesionalcima

Rat je ponovo posao profesionalaca. Narodne armije su otišle na đubrište istorije, a čak i najveće vojske poput američke imaju plaćenike. Iako živimo u vremenu koje se naziva mirnodopskim, nikada se u svetu nije vodilo više lokalnih i regionalnih ratova. “Te ratove mora neko da vodi” - kaže prof. dr Darko Tanasković za Novosti. “Rat se može posmatrati i kao svaki drugi posao, s obzirom na ekonomsku krizu u svetu, i veliku nezaposlenost koja vlada. Pod uslovom da se u njemu ne pogine, ratovanje može biti veoma isplativo. Otuda tolika potražnja i ponuda za ratničkom snagom u svetu. I rat(ovanje) je neka vrsta tržišta ma koliko to perverzno izgledalo”.

Vlada Srbije usvaja deo amandmana pokrajinske vlade

Vlada Srbije će u ponedeljak usvojiti deo amandmana pokrajinske vlade koja je tražila vlasništvo nad putevima, vodnim kanalima i zgradama koje koristi, a koje su bile predmet sukcesije, dok železnička infrastruktura, prema nezvaničnim saznanjima Politike, ostaje u vlasništvu republike, kao što je i predviđeno Predlogom zakona o javnoj svojini. Božidar Đelić, potpredsednik vlade, rekao je juče na javnom slušanju ovog zakona u skupštini Srbije da su republička i pokrajinska vlada došle do rešenja i dogovorile amandmane prema kojima će u vlasništvu pokrajine biti putevi drugog reda, na čemu su Vojvođani insistirali. Lokalne samouprave će biti vlasnici ulica, parkova, trgova i nekategorisanih puteva.

Nevolje rada na određeno vreme

Nekoliko stotina hiljada ljudi u Srbiji koji rade na određeno nemaju mogućnost da podignu kredit, reše egzistencijalna pitanja i zasnuju porodicu. Oni svakodnevno strahuju za svoju budućnost jer su nevidljivi za državu, koja, s druge strane, ne mari za njihove probleme. Ovi radnici ne mogu da ostvare prava koja imaju zaposleni na neodređeno vreme, niti imaju prava na eventualne pomoći kao nezaposlene osobe. Papirološki, oni su u procepu, pa na njih drugačije gledaju i službenici u bankama koji im ne odobravaju stambene kredite zbog čega često odustaju od planiranja porodice, piše Pres.

BU opet bez Šangajske liste

Nakon što je objavljeno da se Beogradski univerzitet i ove godine nije našao na popularnoj Šangajskoj listi 500 najboljih visokoškolskih institucija u svetu, na ovom univerzitetu uskoro očekuju rezultate rangiranja na još dve liste na koje smo konkurisali - Kju Es i Tomson Rojters. Prošle godine naš najveći univerzitet nije se nalazio ni na jednoj od tri pomenute liste, kaže za Danas Branka Janda Marković, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju na Univerzitetu u Beogradu.

Minus u budžetu biće povećan za čak 22 milijarde dinara

Minus u prekrojenoj državnoj kasi u skladu je sa dogovorom koji je Vlada Republike Srbije postigla sa Međunarodnim Monetarnim fondom, ali je računica kojom je to postignuto – nepoznata. Ovako bi u najkraćem mogao da bude zaključak sa jučerašnje konferencije za novinare koja je održana nakon što je vlada usvojila rebalans budžeta za 2011. godinu. A ukoliko poslanici u skupštini budu izglasali ovako prekrojenu državnu kasu, minus u republičkom budžetu biće povećan za čak 22 milijarde dinara, piše Politika.

Žene će biti većina u Srbiji

Srbija će u narednim decenijama biti dominantno zemlja žena. Njih već sada, pokazuju statistike, ima više, a žive duže za prosečno pet godina od muškaraca. Razlika u dugovečnosti, kaže za Novosti Ivan Marinković, iz Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka, s vremenom će sve više rasti, pa će za deceniju razlika biti sedam godina. Prosečan životni vek jedne dame u Srbiji ovog trenutka je 76, a gospodina 71 godinu. Iako se svuda u svetu rađa više dečaka (kod nas se na 106 dečaka rodi 100 devojčica), zbog velike rane smrtnosti muškaraca, žene u četrdesetim postaju većina - kaže Marinković.

Roditelji se svađaju i oko imena dece

Socijalni radnici su u prošloj godini morali da se umešaju u vaspitavanje 4.941 deteta, jer su roditelji ”zakazali” u svojoj ulozi. Oni su nesavesne majke i očeve najčešće opominjali i savetovali, ali kad ove metode nisu dale rezultate, od sudija su tražili da se takvim roditeljima onemogući svaki kontakt sa sopstvenom decom. Najčešće su socijalni radnici intervenisali u slučajevima kada roditelji nisu mogli da se dogovore oko ličnog imena deteta ili kada nisu valjano raspolagali detetovom imovinom - objašnjava za Novosti Živorad Gajić, direktor Zavoda za socijalnu zaštitu.

Otac neće da vidi sina

Potragu za ocem, Nikola Marinović (47) iz okoline Minhena, svojevremeno neželjena beba, ovih dana je uspešno okončao pronašavši ga u Beloj Palanci, a onda je usledilo razočaranje. Na unapred zakazan susret otac N. Z. nije hteo, ili nije imao hrabrosti, da dođe, niti je hteo da primi Nikolu u svoju kuću, pišu Novosti. Umesto toga, posmatrao ga je sa susednog kafanskog stola, slušao njegovu životnu priču i kada je shvatio da upravo njega traži, izašao iz kafane. Nije hteo da se susretne sa svojim potomkom niti da porazgovara sa njim, zbog čega je Nikola „zapucao“ čak iz Minhena. Ne bi Nikola ni znao da je za susednim stolom do malopre bio njegov otac, da mu to nisu rekli gosti. Susret su dogovorili u očevoj kući.

Sidran: Emira više ne zanimaju moje priče

Čovek se nema kad odmoriti, život je kratak. Pametni ljudi to ostave za posle... - u svom stilu, crnohumorno, na pitanje Novosti “kako ste” odgovara bošnjački akademik, pisac i scenarista Abdulah Sidran. Ovih dana gost je Ateljea 212 i 45. Bitefa, na čijem je repertaoru bio njegov komad “Otac na službenom putu”, u režiji Olivera Frljića. Čovek, koji je slavu podelio sa Emirom Kusturicom u njegova prva dva filmska ostvarenja (istoimenom filmu i “Sjećaš li se Doli Bel”) već godinama ne živi u Sarajevu već u Goraždu, a ni tu nije siguran koliko će ostati... “Emira više ne zanimaju takve moje priče. Sada se bavi sasvim drugim poslovima, a ja mislim da to nikako nije dobro. Sreli smo se desetak puta u poslednjih godinu dana. Bio je fer i rekao mi da ga to ne zanima, da ima druge poglede šta bi na filmu trebalo raditi i da su rušenjem Berlinskog zida neke moje teme postale nevažne. Rekao je i da bi od narednih deset filmova, sa mnom uradio dva. Ali to nisu ona dva koja bih ja želeo. Kao da nije uzeo u obzir činjenicu da ja kod njega nisam tražio posla već kupca - da prihvati ono što sam već napisao”- kaže slavni pisac.

Pušten Viktor Lazić, novinar Presa

Novinar Presa Viktor Lazić pušten je juče iz zatvora u Južnoj Osetiji i tačno u 17.15 časova po lokalnom vremenu deportovan u Gruziju. Tako je okončana sedmodnevna drama i velika akcija spasavanja koju je pokrenula ta redakcija, a u koju su se uključila domaća i strana novinarska udruženja. Viktor se javio juče po podne, svega nekoliko minuta pošto je u prisustvu ruskih vojnika predat graničarima Gruzije. Nakon šest punih dana u zatvoru, u kojem je ponekada izgledalo da će se drama odužiti večno i da Viktor neće uskoro nastaviti svoje čudesne avanture kojima iz nedelje u nedelju puni stupce Pressmagazina, novinar nije mogao, niti morao, da sakrije olakšanje.

“Berluskonija volim platonski”

Silvija Berluskonija volim platonski i sa njim nikada nisam spavala. Nisam ga ucenjivala niti bih to ikada mogla da uradim. Medijske spekulacije koje su počele sa tekstom u "Republici" nisu pokvarile naš odnos i ostali smo jako bliski. Ovo je preko prijatelja, poznatog sportskog komentatora Nebojše Šofranca, poručila trenutno najpoznatija Crnogorka na svetu Katarina Knežević, pišu Novosti. "Misteriozna Katarina", kako su je prozvali mediji, dospela je u žižu javnosti kada je objavljeno da je, navodno, ucenjujući premijera Italije snimcima sa čuvenih "bunga bunga" zabava "inkasirala" 750.000 evra. U tome je, pisali su italijanski mediji, imala pomoć bliznakinje Kristine i starije sestre Slavice. Berluskoni je imao poseban odnos prema Katarini, a Imame Fadil, jedna od "bunga bunga" devojaka, od koje je priča i potekla, tvrdi da je premijer čak predstavljao kao svoju verenicu.

Košarkaši izgubili – još u svlačionici

Najvažniju utakmicu na šampionatu, možda i od kad je Ivković okupio ovu ekipu pre tri godine, naši košarkaši nisu ni odigrali. Meč protiv Grka, koji je pobednika vodio na olimpijske kvalifikacije, naši momci su izgubili još u svlačionici, možda čak i posle Rusa, kad je njihova projekcija da će se boriti u Litvaniji za medalju pala u vodu. Najavio je ovakav rasplet kapiten Krstić, ocenivši da će teško pronaći motiv(!), ali ni najveći pesimisti nisu verovali da će utakmica koja vodi ka Londonu, što bi trebalo da bude san svakog sportiste, biti završena za par minuta, bez otpora, „ispaljenog metka“, može se reći sramno. A, podsetimo, tako je bilo i prošle godine u Turskoj, kada smo Litvance častili bronzom, piše Politika.

To što su Grci došli do prednosti od 25 poena razlike već u osmom minutu utakmice koja je odlučivala o nastavku sna o Londonu i nije toliko strašno. Strašno je bilo gledati kako se ekipa čiji je potencijal finale sa Amerikancima na Olimpijskim igrama, svela u prvoj četvrtini na utisak razbijene vojske. Bez pravog komandanta na terenu, sa strategijom koja je postojala samo na Ivkovićevoj tabli, naši košarkaši su u kobnoj prvoj četvrtini delovali kao statisti na pokaznoj vežbi Grka iz osnova košarkaške igre. One u kojoj smo bili dominantni decenijama, a na koju smo podsetili planetu u prethodne dve godine, piše Blic.

Argentinci zalepili nulu na leđima Srbije

„Gaučosi“ su „zalepili“ nulu na leđa braniocima titule, maksimalno opteretili potkresana krila „orlova“ i spustili ih na korak od ponora poraza. Argentina je povela protiv Srbije 2:0 posle dva meča prvog dana polufinalnog okršaja Dejvis kupa u „Beogradskoj areni“ i uključila alarm za uzbunu na najviši stepen u taboru šampiona. Viktor Troicki je izgubio od Davida Nalbandijana 6:4, 4:6, 6:2, 6:3, slično je prošao i Janko Tipsarević protiv Huana Martina del Potra 5:7, 3:6, 4:6 , pa je jasno da nas „vadi“ samo subotnja pobeda u dublu, posle koje treba u nedelju dobiti i oba singla, pišu Novosti.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...