SRBIJA NAGLO MENJA SAVEZNIKE

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Naglo menjanje odluke i savezničke strane pod pritiskom u slučaju bojkota Nobelove nagrade više je naštetilo Srbiji od skandaloznog društva u kome se našla, navode mediji. Premijer Mirko Cvetković odluku o slanju ombudsmana Saše Jankovića u Oslo Jeremiću javio telefonom. Mene određeni interesni krugovi, preko medija, smenjuju od trenutka kad sam stupio na dužnost ministra spoljnih poslova, kaže Vuk Jeremić. Prvostepenu hašku presudu čeka 21 optuženik, devetorica Srba, isto toliko Hrvata i trojica Albanaca. Skoro polovina građana Srbije ne zna redosled boja na državnoj zastavi. Tačno 2.317 delegata iz svih krajeva države usvojilo je na Kongresu u Sava centru novi program i statut SPS, uz opštu ocenu da je stranka tim potezom zakoračila u temeljne reforme, a Ivica Dačić je dobio jednoglasnu podršku partijskih saboraca. EPS upozorio vladu da sa sadašnjom cenom kilovat-sata od oko 4,5 evrocenti, Srbija ne može da se priključi evropskoj energetskoj zajednici. Selektor Dejvis kup reprezentacije Srbije Bogdan Obradović izneo je niz ozbiljnih optužbi na račun Teniskog saveza Srbije i u ime tenisera zatražio promene na njegovom vrhu.

Savez sa državama koje seku ruke

Naglo menjanje odluke i savezničke strane pod pritiskom u slučaju bojkota Nobelove nagrade više je naštetilo Srbiji od skandaloznog društva u kome se našla kad je objavljeno da Beograd bojkotuje dodelu nagrade za mir, kažu za Blic dobri poznavaoci spoljne politike. Kad je Nobelov komitet objavio da je Srbija među 19 zemalja koje su poznate po brutalnim izvršenjima smrtnih kazni, kažnjavanju odsecanjem ruku, ubistvima novinara, ubijanju studenata na demonstracijama, incidentima koji se događaju u Iranu, Venecueli, Saudijskoj Arabiji ili na Filipinima, bilo je jasno da nam tu nije „prirodno mesto“. Međutim, Srbija je dosadašnjom politikom oko Kosova sebi vezala ruke i strateški se vezala upravo za zemlje koje vode često suprotnu spoljnu politiku od Brisela i ne ljube preterano ljudska prava. Bruka koja je pukla kada je Srbija u Ujedinjenim nacijama, pre dve godine, glasala protiv rezolucije za Iran i time, u društvu zemalja sličnom kao sada, podržala kamenovanje, odsecanje udova i javna pogubljenja, bila je veća nego ova sa bojkotom Nobelove nagrade za mir. I opet zbog politike prema Kosovu. Slično je bilo motivisano i usavajanje rezolucije o Kubi, poznatoj po političkim zatvorenicima i diktaturi, u Skupštini Srbije.

Cvetković Jeremiću javio telefonom ko ide u Oslo

Odluku da Srbija bojkotuje dodelu Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Lijuu Sjaobou šef diplomatije Vuk Jeremić jeste doneo sam, ali u skladu sa unapred utvrđenom državnom politikom. Naknadna odluka državnog vrha da u Oslo pošalje ombudsmana Sašu Jankovića nanela je veliku štetu odnosima Srbije sa Kinom, otkriva Pres. Inače, sasvim je zanimljivo da je premijer Mirko Cvetković odluku o slanju ombudsmana Saše Jankovića u Oslo Jeremiću javio telefonom i to u trenutku dok je ministar završavao sastanak sa niškim odborom DS-a na kome je rekao da odluka o bojkotu ne može da se menja.

Jeremić: Stalno me smenjuju interesni krugovi

Spekulacije o mojoj smeni su štetne, jer šalju pogrešan signal u svet da ne postoji jedinstvo u državnom vrhu Srbije po pitanju ciljeva i prioriteta spoljne politike, što svakako nije slučaj, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, pišu Novosti. “Mene određeni interesni krugovi, preko medija, smenjuju od trenutka kad sam stupio na dužnost ministra spoljnih poslova” - rekao je Jeremić u Sofiji, uoči sastanka sa ministrima inostranih poslova Bugarske Nikolajem Mladenovom i Grčke Dimitrisom Drucasom.

Presudu pred Tribunalom čeka po devet Srba i Hrvata, i jedan Albanac

Prvostepenu hašku presudu čeka 21 optuženik, devetorica Srba, isto toliko Hrvata i trojica Albanaca. To su: Radovan Karadžić, Momčilo Perišić, Vojislav Šešelj, Vlastimir Đorđević, Jovica Stanišić, Franko Simatović, Zdravko Tolimir, Stojan Župljanin, Mićo Stanišić, Ante Gotovina, Ivan Čermak, Mladen Markač, Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić, Berislav Pušić, Ramuš Haradinaj, Idriz Balaj i Lahi Brahimaj, piše Politika. Po najavama glavnog tužioca Serža Bramerca, tribunal će raditi do 2014. godine, do kada bi trebalo da budu okončani svi postupci. Haški tribunal nema novih istraga, ali i dalje se traga za dvojicom begunaca, Goranom Hadžićem i Ratkom Mladićem. Iz Haga je više puta najavljeno da će se toj dvojici suditi pred međunarodnim sudom čak i ako budu uhapšeni posle zatvaranja tribunala za bivšu Jugoslaviju.

Teško pitanje: Kakav je redosled boja na državnoj zastavi

Skoro polovina građana Srbije ne zna redosled boja na državnoj zastavi, četiri od deset misli da je Crna Gora državnost stekla u ovom veku, a 58 odsto smatra da Srbi oduvek žive na Balkanu, piše Pres. Svega dva odsto zna da navede ime jednog prosvetitelja, 96 odsto ne zna od kada Srpska pravoslavna crkva nosi taj naziv, a da je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana poznato je za sedam odsto ispitanih građana. Ovo je deo rezultata istraživanja „Novosti iz prošlosti. Znanje, neznanje, upotreba i zloupotreba istorije", koje je pod kapom Beogradskog centra za ljudska prava izvela grupa istoričarki - Dubravka Stojanović, Radina Vučetić, Sanja Petrović-Todosijević, Olga Manojlović-Pintar i Radmila Radić, dok je anketiranje više od 1.000 građana sa 88 pitanja izveo „Stratedžik marketing". U istraživanju, čiji je jedan od ciljeva bio da se vidi koliko građani znaju istoriju, bilo je ukupno 41 odsto tačnih odgovora.

Podela Kosova je tabu tema

Priča o podeli Kosova i Metohije jedna je od tema koju niko posle Dobrice Ćosića, ni od domaćih niti od stranih zvaničnika, nikada javno nije predložio kao zvanično moguće rešenje, ali ona se godinama, s vremena na vreme, pojavljivala kao tema za razmišljanje iz „nezvaničnih diplomatskih krugova”, piše Politika. Priča o podeli kao rešenju dospela je poslednji put u javnost u maju ove godine, kada je američki stručnjak za bezbednost Nikolas Gvozdev na veb-sajtu „Forin afersa” zagovarao tu ideju. On je uoči donošenja mišljenja Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova razmatrao ovu ideju, navodeći primer Lateranskog sporazuma između Vatikana i Italije. Međutim, Gvozdev je u intervjuu za Politiku pre mesec dana rekao da je posle mišljenja MSP-aova ideja veoma oštro odbačena u američkoj administraciji.

Srbi kupuju jeftinu hranu

Prosečni srpski potrošači u toku ove godine češće su kupovali u malim radnjama uprkos višim cenama, nego u megamarketima. Manje su pazarili odeću, obuću, tehniku i kućnu hemiju nego lane, ali su kupili više jeftinih prehrambenih proizvoda. Zbog niže cene, u korpu su češće stavljali proizvode trgovačkih robnih marki. Ovako ponašanje potrošača u Srbiji na izmaku 2010. godine ilustruju i statistika i podaci trgovaca, piše Politika.

Dulić: Prete mi tajkuni

Posle objavljivanja podataka da posluje sa 70 državnih institucija u Subotici, ministar ekologije i prostornog planiranja Oliver Dulić tvrdi da posluje po zakonu i instrukcijama Agencije za borbu protiv korupcije i da nije u sukobu interesa. Sa druge strane, on u intervjuu za Blic navodi da je daleko opasnije to što se našao na meti tajkuna koji mu prete jer im projektom jeftinijih stanova uskraćuje stotine miliona evra profita.

SPO u podnosi Predlog zakona o otvaranju tajnih dosijea

Srpski pokret obnove podneće u ponedeljak Narodnoj skupštini Predlog zakona o otvaranju tajnih dosijea, saznaju Novosti. Kako je potvrdio potpredsednik SPO Aleksandar Jugović, ova stranka nije dobila primedbe državnih organa kojima je nacrt zakona dostavljen, pa tako zakonski predlog ide u skupštinsku proceduru u prvobitnoj verziji.

U GO SPS Neša Galija i Franjo Mihalić

Tačno 2.317 delegata iz svih krajeva države usvojilo je na Kongresu u Sava centru novi program i statut SPS, uz opštu ocenu da je stranka tim potezom zakoračila u temeljne reforme. Ivica Dačić je dobio jednoglasnu podršku partijskih saboraca. Glavni odbor je u subotu uveče izabrao i potpredsednike stranke: Žarka Obradovića, Slavicu Đukić - Dejanović, Dušana Bajatovića, Milutina Mrkonjića i, na veliko iznenađenje, Dijanu Vukomanović, koja je autor novog programa SPS. Šef Izvršnog odbora je Branko Ružić. Kongres je izabrao i Glavni odbor SPS, u koji su ušli i legendarni atletičar Franjo Mihalić, bard glumišta Bata Živojinović, proslavljena rukometašice Svetlana Kitić, muzičar Neša Galija... Dačić je promovišući ove partijce pozdravio i Srđana Đokovića i Radoša Bajića, pa su mnogi pomislili da su i oni izabrani. Ali, oni su, uz reditelja Srađana Dragojevića, samo bili među zvanicama.

EPS upozorava državu: dugoročan razvoj ili socijalni mir?

EPS upozorio vladu da sa sadašnjom cenom kilovat-sata od oko 4,5 evrocenti, Srbija ne može da se priključi evropskoj energetskoj zajednici, a bez ubrzane izgradnje novih postrojenja preti nam mrak. Problem je, međutim, u tome što vlasnik još ne zna šta hoće: dugoročan razvoj ili kratkoročni socijalni mir, piše Politika. Do 2015. Elektroprivreda Srbije u nove elektrane, obnavljanje i otvaranje novih kopova uglja, revitalizaciju starih postrojenja i zamenu brojila treba da uloži devet milijardi evra. O tim planovima i istoj sumi, bez obzira na rast kursa i inflacije, ali i realan pad cene kilovat-sata, zna se već godinama, ali je i dalje potpuna nepoznanica – kako naći te pare i kada otpočeti poslove. Do tog saznanja nisu došli ni novinari posle susreta s čelnim ljudima EPS-a, koji vode investicije, kada su im predočena „rešenja i perspektive 2010–2025”. Osim odgovora „mi smo više puta upoznali vlasnika sa svim otvorenim pitanjima našeg razvoja, ali i aktuelnim problemima. Na njemu je da se izjasni”. Sve, pa i mudro ćutanje gazde, ostalo je – po starom. A staro se ne menja decenijama. Prosečan vek termoelektrana je oko 30, a hidro 35 godina. Poslednja elektrana, HE „Pirot”, napravljena je pre nepune dve decenije. Od tada do danas imamo ih samo u planovima.

Evro ide na 120 dinara

Ekonomisti veruju da bi već u prvom kvartalu 2011. evro mogao da dosegne vrednost od 120 dinara. Ako država hitno ne preduzme mere u ekonomskoj politici, 2011. bi mogla da bude jedna od najtežih godina do sada. “Sledeća godina je predizborna, pa je logično zaključiti da će vlast posvetiti pažnju glasačkom telu, odnosno trudiće se da podigne penzije i plate zaposlenih u javnom sektoru. To će neminovno dovesti i do inflacije, jer realnih izvora finansiranja nema. Teško je prognozirati do kog nivoa bi mogao da skoči devizni kurs, ali verujem da će se kretati u rasponu od 115 do 120 dinara za jedan evro. Očekivanje da ćemo imati rast društvenog proizvoda od tri odsto je nerealno, bićemo zadovoljni ako ne padnemo niže. A potreban je minimalni rast od šest do sedam odsto da bi se to osetilo u životnom standardu ljudi - kaže ekonomista Zoran Popov za Pres.

Vikiliks: Bramerc u začaranom krugu

SAD i Evropska unija upale su u opasni začarani krug sa Seržom Bramercom, glavnim tužiocem Haškog tribunala, kad god se povede razgovor o odnosu Srbije sa tim sudom. Bramerc, jednostavno, ne može da preko usta prevali reči „puna saradnja“. Takav zaključak izneo je Fil Gordon, pomoćnik američkog sekretara za Evropu, posle lanjskog sastanka sa 27 političkih direktora država članica EU. U poverljivoj depeši koja je poslata 9. jula 2009. iz ambasade u Stokholmu – u subotu objavljenoj na „Vikiliksu“ - navodi se da Amerika pokušava da utvrdi koje sve korake još Srbija treba da napravi kako Holandija, kao „najtvrđe jezgro“, više ne bi bila nepremostiva prepreka našoj zemlji u evropskim integracijama, pišu Novosti.

Srbinu izbušili gume na kolima u Imotskom

Srbinu Mirku Odaviću prilikom posete rodnom Imotskom u Hrvatskoj prošle nedelje, nepoznati počinioci izbušili su gume na automobilu i skinuli zadnju tablicu za registarskom oznakom BG, piše Pres. Odavićev auto je oštećen dok je bio parkiran u dvorištu porodične kuće njegove supruge, čija majka tamo živi. Nakon policijskog uviđaja on je o događaju obavestio ambasadu Srbije i Helsinški odbor za ljudska prava u Zagrebu. Posle pola sata pozvao ga je konzul Davor Trkulja i pitao da li su supruga i on povređeni i da li im je potrebna pomoć. Iako je policija pokušala da incident predstavi kao beznačajan, pa su čak i u potvrdu o događaju bile pogrešno unete činjenice, Odavić kaže da je očigledno bilo da im je auto oštećen jer su Srbi.

JAT-u nema spasa

Od 14 letilica u floti nacionalne aviokompanije trenutno saobraća svega osam. Ovogodišnji minus procenjuje se na oko 25 miliona evra, a crta još nije podvučena, jer novo rukovodstvo „Jata“ tek „češlja“ papire. Najveći poverilac, kako nezvanično saznaju Novosti, jeste beogradski aerodrom „Nikola Tesla“, koji potražuje oko 11 miliona evra. Sledi država, kojoj nacionalna aviokompanija na ime pozajmice iz februara prošle godine duguje 10 miliona evra. Obaveze nisu izmirene ni prema „Jat tehnici“, „Keteringu“, NIS-u, komunalnim preduzećima... Ukratko, ovo je „vruć krompir“ koji je iz ruku Srđana Radovanovića prošle nedelje preuzeo Vladimir Ognjenović, vršilac dužnosti generalnog direktora. Prvi čovek „Jata“ u narednom periodu neće imati lak posao. Uz astronomska dugovanja nasledio je i narušen ugled, poljuljano poverenje poslovnih partnera i putnika. Investicioni kredit od 51,5 miliona evra za koji garantuje država „zakrpiće rupe“. Ali, šta dalje? Ako „Jat“ do sada nije mogao da plaća tekuće obaveze i ako mu se još natovare rate za kredit, spasa mu nema.

Dobili otkaz zbog komentara Fejsbuku

Nekoliko radnika kladionice "Mozzart" koji su na "Fejsbuku" komentarisali, ne baš biranim rečima, uslove za rad u svojim objektima, ostali su bez posla. I rukovodstvo kladionica, ali i radnici su složni da je komentarisanjem na "Fejsbuku" blaćen ugled firme, ali do razmimoilaženja mišljenja je došlo zbog procedure po kojoj su ostali bez posla, piše Blic. Rukovodstvo firme „Stepanović i Šipka“, koje između ostalog poseduje i kladionice, kaže da su radnici posle upozorenja sami potpisali sporazumni raskid ugovora, da bi predupredili eventualni otkaz koji bi sledio u slučaju daljeg nepoštovanja pravila. Radnici sa druge strane kažu da su čak pisali izjave u kojima se izvinjavaju firmi, ali da su na kraju ostali bez posla na osnovu blanko sporazumnog raskida ugovora koji su potpisali pri dobijanju posla. U “Mozzartu” sve to odbijaju govoreći da takvi blanko ugovori ne postoje i da o tome svedoče brojne inspekcije rada koje nikada nisu našle nikakvu nepravilnost u radu.

Svaki treći diplomac ETF napušta zemlju

Svaki treći akademac koji završi Elektrotehnički fakultet, bez razmišljanja o zaposlenju u Srbiji, zaputi se u beli svet. Gotovo ista situacija je i sa ostalim tehničkim fakultetima, piše Blic. Ne zaostaju ni diplomci ekonomije, od kojih oko 15 odsto svake godine napusti Srbiju. Najčešće se odlazi u Nemačku, Austriju, Švajcarsku, a u poslednje vreme sve više u Francusku i Veliku Britaniju. Niko u Srbiji, ipak, nema precizne podatke o broju naših visokoobrazovanih koji rade u inostranstvu. Nedavno je Branko Kovačević, rektor Univerziteta, izjavio da, prema nekim podacima, čak 70.000 stručnjaka iz Srbije živi i radi u inostranstvu, iako je Srbija u njihovo školovanje uložila 12 milijardi dolara.

Junaci “1001. noći” poštuju Kusturicu

Poznajemo rad Emira Kusturice i veoma ga poštujemo. Ukoliko nam se ukaže prilika, voleli bismo da sarađujemo sa njim. Možda će to biti prilika da se upoznamo i sa srpskim glumcima i razmenimo iskustva – kažu za Blic supružnici Berguzar Korel i Halit Ergenc, koji su osvojili srpsku publiku serijom “1001 noć“. Oni su juče napustili Beograd u kome su boravili 24 sata.

Grci žele Svetislava Pešića za selektora

Kako saznaju Večernje novosti, čelnici Košarkaške federacije Grčke žele da trener Valensije Svetislav Pešić postane novi selektor Helena. Kako se navodi, spremni su da popularnom ‘Kariju’ ponude ugovor do kraja Olimpijskih igara 2012. u Londonu, a možda i duže. Po propisima ACB lige, trener španskog kluba ne može istovremeno da radi i u nacionalnom timu, ali Pešićev ugovor sa Valensijom ističe na kraju sezone. Od dolaska na klupu Valensije, Pešić je ostvario pet trijumfa i samo jedan poraz. Srpski trener je kreator jedne od najvećih senzacija u košarkaškoj istoriji, zlatne medalje Nemačke na Evropskom prvenstvu 1993. Sa reprezentacijom Jugoslavije, osvojio je Evrobasket 2001. u Turskoj i Svetsko prvenstvo 2002. u Indijanapolisu. Grčka je na SP u Turskoj zauzela 11. mesto, što je daleko ispod realnog kvaliteta selekcije.

Armenulić: Cepter miri Đokovića i Živojinovića

Nije dugo trajalo veselje u Srbiji zbog osvajanja Dejvis kupa. Dve suprotstavljene struje, Slobodan Živojinović s jedne i Srđan Đoković s druge strane, mogla bi pomiriti jedna neutralna osoba, koja bi trenutno najuspešniji srpski sport vratila u mirnu luku. Po rečima bivšeg saveznog kapitena Radmila Armenulića, ta osoba je poznati srpski biznismen Filip Cepter. Nekadašnji predsednik Olimpijskog komiteta ima iskustva u sportu, s obzirom na to da je godinama bio jedan od vodećih sponzora Formule 1. “U trenutnoj konstelaciji stvari, imajući u vidu sukob Srđana Đokovića i Bobe Živojinovića, mislim da bi solomonsko rešenje bilo postavljanje Filipa Ceptera na mesto predsednika. Radi se o izuzetnom poslovnom čoveku, komunikativnom, elokventnom, generalno veoma vrednom za sport jer poseduje sjajne veze u svetu. Jednom rečju - idealan za predsednika Saveza. Koliko znam, dobro ga poznaju obe strane, tako da bi to bila neka vrsta kompromisa koji bi bio dobar pre svega za srpski tenis. U javnosti se pominjao i Branko Radujko, koga takođe smatram veoma uspešnim mladim čovekom, ali je iskustvo na strani Ceptera” - kaže Armenulić za Blic.

Selektor i teniseri traže da Boba ode

Selektor Dejvis kup reprezentacije Srbije Bogdan Obradović izneo je niz ozbiljnih optužbi na račun Teniskog saveza Srbije i u ime tenisera zatražio promene na njegovom vrhu. „Prevedeno", Obradović je, zajedno sa momcima koji su nedavno osvojili Dejvis kup, podržao vizije Srđana Đokovića i praktično se usprotivio ideji da Slobodan Živojinović u još jednom mandatu predvodi TSS, piše Pres. Selektor Obradović, koji je odgovarao u subotu na pitanja novinara gostujući u Delta sitiju na Presovoj školi novinarstva, smatra da Savez nije obezbedio dovoljno novca i da ne prati uspehe koji su postigli teniseri. On je kritikovao i državu zbog nedovoljnog ulaganja u beli sport.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...