SRBI OZBILJNO SHVATILI IZBORE

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Najveće iznenađenje jučerašnjih predsedničkih izbora je izuzetno velika izlaznost koju nije predvideo nijedan istraživač javnog mnenja, zaključuje dnevna štampa. Na svim naslovnim stranama je ne samo pomenuto glasanje za predsednika Srbije, već je to glavna najava. Jedine novine koje su tek pomenule izbore (doduše u prvim izdanjima) u nekom gornjem kaironu su Kurir i Presskoji najavljuje za naredno izdanje poseban dodatak o izborima.

 

stubovi

(ilustracija: Politika)

 

Primetno je i da su se kandidati koji idu u drugi krug predsedničkih izbora našli na fotografijama gotovo svih naslovnica kako dolaze na birališta ili glasaju, uglavnom isto zastupljeni (osim u Pravdi koja je više prostora dala kandidatu radikala Tomislavu Nikoliću uz naslov "Nikolić pobeda", i Danasu koji objavljuje samo snimak glasanja lidera DS Borisa Tadića), dok su se Politika, Večernje novosti, Glas javnosti i Blic odlučile za fotografije građana na biralištima širom Srbije.

 

Alo! piše da je Nikolić u poslednji čas saznao na kom biračkom mestu glasa, dok je Tadić došao sa porodicom do birališta a onda otišao na slavu (Sveti Jovan) kod roditelja.

 

Istraživači omašili

Koliko su agencije za istraživanje javnog mnenja omanule, primećuje najviše Politika, podsećajući na razne rezultate ispitivanja koja su objavljivana u vreme koje je prethodilo jučerašnjem glasanju. "Stratedžik marketing" je, recimo, pre desetak dana izneo procenu da će na izbore izaći oko 3,1 milion birača, odnosno 46 odsto, što je direktor Srđan Bogosavljević ocenio kao dosta malu izlaznost. Politika podseća na njegove reči da "u krajnjoj liniji ne postoji ni velika tenzija u kampanjama tako da se ovi izbori, bar zasad, ne doživljavaju kao veoma važni ".

 

srbija.rezul. 

Pivremeni izveštaj CESID-a  (ilustracija: Politika)

 

Ni kladionice se, piše ovaj list, nisu proslavile dajući kvote za izlaznost. "Najveća izlaznost, inače, zabeležena je na prvim izborima, 9. decembra 1990. godine – 71,5 odsto, a najmanja na izborima 16. novembra 2003 – 38,80 odsto", piše Politika.

 

Press prenosi, između ostalog, i činjenicu da su strani mediji posvetili značajnu pažnju srpskim izborima za predsednika, pa pojedini ocenjuju da će u drugom krugu biti toliko "tesno" da će čak samo hiljadu glasova odlučiti u korist jednog od dvojice kandidata koji idu u drugi krug 3. februara.

 

izb.pres

(ilustracija: Pres) 

 

Birači bez ličnih karata

Politika, kao uostalom i drugi dnevnici, prenose da jučerašnji izborni dan nisu obeležile veće nepravilnosti. Programski direktor CeSID Marko Blagojević je rekao da je, uprkos izuzetnoj izlaznosti, zabeležena samo nepravilnost na jednom biračkom mestu kod Kraljeva gde su birači odbili da budu poprskani sprejom.

 

latif 

Bilo je i redova za glasanje  (foto: Politika)

 

"Na biračkom mestu u Lađevcima kod Kraljeva, 176 birača je glasalo bez ličnih karata i odbilo da bude poprskano sprejom i ozračeno UV lampama pre glasanja... Birači su istakli da se međusobno poznaju i da ne žele da budu prskani sprejom", piše Politika.

 

U blizini većeg broja biračkih mesta u Nišu preko noći je izlepljeno na stotine plakata sa fotografijama predsedničkih kandidata i porukama da se glasa za njih. Takođe, na jednom biračkom mestu u Beočinu neko od birača je u glasačku kutiju ubacio džepni kalendar LDP-a.

 

Na biračkom mestu u Kapidžiji kod Kruševca dogodio se i jedan nemili događaj, pišu Novosti. Naime, odbornik SRS je preminuo na biračkom mestu, najverovatnije zbog problema sa srcem.

 

novosti

(ilustracija: Novosti)

 

Povlačenje kapitala

Izbori su se našli i na prvoj strani Biznisa kao glavna najava. Naime, ovaj list piše da ukoliko pobedi kandidat radikala, većina ekonomskih stručnjaka smatra da će strani investitori povući kapital iz Srbije, kao i da će pasti vrednost akcija i dinara.

 

Zakasnela odluka

Danas se osvrće i na odluku Vrhovnog suda da poništi ponovljeno rešenje Republičke izborne komisije prema kojem je posmatračima SAD i Velike Britanije bilo oduzeto pravo da posmatraju izbore. Ipak, predstavnici ambasada nisu imali posmatrače zbog toga što im je suviše kasno odobreno praćenje izbora. RIK je naime poslao obaveštenje juče ujutru u 6.15, samo 45 minuta pre otvaranja biračkih mesta u Srbiji.

 

Politika, pa biznis

"Već gotovo dve decenije sudbinom Srbije bave se znani i neznani međunarodni zvaničnici čiji je politički angažman višestruko isplativ. Čitava galerija specijalnih izaslanika, savetnika, sekretara, generala i članova raznih komisija, po prestanku funkcije koju su obavljali u Srbiji ili bivšoj Jugoslaviji, pokušala je da unovči političke, poslovne i lične veze koje su tu stekli", piše Politika i podseća kao prvo na nedavno pismo ruskog predsednika Vladimira Putina kolegi u Srbiji Borisu Tadiću.

 

montgomeri

(ilustracija: Politika)

 

Jer, ne samo da je Putin u pismu Tadiću čestitao rođendan i ponovo istakao partnerske odnose dveju zemalja i po pitanju sudbine Kosova i Metohije, već je podsetio da je "od posebnog značaja i realizacija zajedničkih projekata u oblasti energetike, piše ovaj list.

 

Raste podrška iz Holivuda

Štampa nastavlja da se bavi podrškom holivudskih glumaca srpskom pitanju, odnosno protivljenju otcepljenju Kosova. Pored Džordža Klunija i Šeroun Stoun koji su se već izjasnili da će organizovati protest protiv jednostranog proglašenja, Press piše da su im se pridružile i kolege Tom Henks, Majkl Daglas, Robert de Niro i Džoni Dep.

 

tom henks

Tom henks u filmu "Spasavanje redova Rajana" (foto: Pres)

 

Gazeta prenosi intervju sa Šeron Stoun koji su svojevremeno već objavile nedeljenik Evropa i dnevnik frankfurtske Vesti, u kojem ona govori o svojim prijateljima iz detinjstva koji su poreklom Srbi.

 

Crvene beretke u inostranstvu

Kurir na prvoj strani donosi najavu za tekst o pripadnicima "crvenih beretki", koji su u velikom broju našli "uhlebljenje" u Iraku, Sudanu i drugim kriznim područjima. Uglavnom čuvaju biznismene i zavode red, piše ovaj list, a za tri meseca zarade i po 40.000 evra.

 

Paprena putovanja

Isti list navodi i da državni funkcioneri na službene letove potroše više od pola miliona evra. Prema analizi Kurira, najviše potroše premijer Vojislav Koštunica, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

 

Propale privatizacije

Novosti nastavljaju da se bave propalim privatizacijama u Srbiji. Ovoga puta to je loznički gigant "Viskoza" koja je nekada upošljavala 10.000 radnika, a danas ih je ostalo samo hiljadu, koji se nadaju da će se naći kupci za još deset neprodatih fabrika.

 

Korumpirani policajci

Glas javnosti otvara i temu koliko su policijaci "slabi" na mito, pa piše kako se dešavalo da zaposleni iz redova MUP učestvuju u falsifikovanju isprava, krađi i preprodaji automobila, obezbeđivanju kontroverznih biznismena, dilovanju droge, uzimanju novca, čak su se pojavljivali i kao saučesnici u ubistvima.

 

Glasanje i u Americi

Na jučerašnjim izborima u Nevadi o demokratskim pretendentima za američkog predsednika Hilari Klinton je osvojila najviše glasova, šest odsto više od glavnog joj konkurenta Baraka Obame, ali on tvrdi da je dobio više delegata koji mogu da budu važniji u potonjim stranačkim konvencijama, piše Politika.

 

las vegas

Las Vegas: jučerašnje poprište borbe za

kandidaturu  (foto: Politika)

 

Manojlović neće u Holivud

Glas donosi intervju sa Milom Alečković-Nikolić iz Srpsko-evropskog antiglobalističkog pokreta, dok razgovor sa glumcem Mikijem Manojlovićem imaju kako ovaj list, tako i Blic. Manojlovićeve reči da neće da igra "balkanske bitange" Glas je stavio na prvu stranu, dok se Blic odlučio za njegovu izjavu da mu je draže da igra Dostojevskog za male pare, nego za ogromne negativnog Srbina u Holivudu.

 

Venčanje u avionu

Srbin Predrag Marković i Šveđanka Brigit Berglund venčali su se u avionu "Jat ervejza" na putu za Švedsku, pišu Novosti. "Zagrmeo je i Đurđevdan negde iznad Nemačke", dok su stjuardese bile kume, a putnici svatovi.

 

NBS "pozajmljuje" od đaka

Po raznim štekovima srpskih domaćinstava rasuto je ukupno 477 miliona komada vanopticajnog kovanog novca, čija ukupna nominalna vrednost, piše Alo!, iznosi 235 miliona dinara, odnosno oko tri miliona evra. Taj novac sadrži 1.800 tona metala koji vredi 20.000 evra.

"U trezorima NBS prikupljeno je svega 1,5 odsto tog novca, zbog čega je centralna banka za vreme školskog raspusta u osnovim i srednjim školama pokrenula akciju prikupljanja vanopticajnog kovanog novca od učenika, koji će kasnije otkupiti", piše ovaj list.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...