SRBI BARIKADAMA OBESMISLILI TAČIJEVU AKCIJU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Totalnom blokadom saobraćajnica Srbi sa severa Kosova i Metohije obesmislili su pokušaj Prištine da postavljanjem svojih carinika na administrativnim prelazima ostvari ambiciju da zaokruži „državnost" na celoj teritoriji južne srpske pokrajine. Od kada su UN donele rezoluciju 827 kojom je 1993. godine osnovan Haški tribunal, tužilaštvo ovog Međunarodnog suda, kako je nazvan, podiglo je 161 optužnicu protiv osoba iz bivše SFRJ, a računica je ubrzo pokazala da među njima ima najviše Srba. Misija OEBS u Srbiji uputila je krajem prošle nedelje stranim ambasadama u Beogradu i svim relevantnim međunarodnim institucijama, dopis u kom ih upozorava na moguće probleme ako u Srbiji bude ukinuta Uprava za javne nabavke. Odbojkaši Srbije u nedelju (18) će se sa Italijom boriti za titulu prvaka Evrope.

Barikade dodatno ojačane

Barikade na severu Kosova dodatno su ojačane na gotovo svim lokacijama. Svi važni putni pravci i dalje su blokirani. Najveći broj građana okupljen je na barikadama ka administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje, pišu Novosti.

Jednostrana akcija Prištine uz pomoć Euleksa i Kfora zloupotrebila je dogovor postignut 2. septembra u Briselu, koji se nije doticao administrativnih prelaza, a Hašim Tači je s delom međunarodne zajednice primenio dogovor onako kako je njemu odgovaralo. Beograd je Evropskoj uniji dostavio predlog za rešenje problema na prelazima Brnjak i Jarinje kojim se predviđa da kosovska policija i carinici ne budu na tim prelazima, a predlogom se traži da to pitanje bude predmet sledeće runde pregovora. Ovo je u kratkom razgovoru za Politiku kazao Borislav Stefanović, šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu s Prištinom, naglasivši da će u sledećoj rundi razgovora u Briselu, 28. septembra, Beograd izaći s temom Jarinja i Brnjaka „ako to Priština bude prihvatila“, s tim što o tom problemu ne mora da se razgovara u Briselu, već, kako je kazao, Stefanović, bilo gde i bilo u koje vreme:

Totalnom blokadom saobraćajnica Srbi sa severa Kosova i Metohije obesmislili su pokušaj Prištine da postavljanjem svojih carinika na administrativnim prelazima ostvari ambiciju da zaokruži „državnost" na celoj teritoriji južne srpske pokrajine. Srbi ne odustaju od barikada, i dalje je napeto, ali nije bilo većih incidenata. Izveštač Presa uočio je da situacija sada prerasta u igru živaca kojoj se ne nazire kraj. Na svim putnim pravcima Srbi su postavili barikade i ne dozvoljavaju pripadnicima Euleksa, Kfora ili albanskim policajcima i carinicima da se njima kreću. Srbi su jedinstveni i odlučni da ne dozvole razdvajanje od Srbije tako da poručuju da će sever Kosova držati u blokadi sve dok se sa prelaza Jarinje i Brnjak ne povuku i Euleksovi i kosovski carinici.


Zagreb - poljski premijer Donald Tusk, čija zemlja predsedava Evropskom unijom,
uručio je predsednici Vlade Hrvatske Jadranki Kosor nacrt Ugovora o pristupanju
Hrvatske Evropskoj uniji (EU)


Puhovski: Povratak Kosova više nikad nije moguć

Nema rešenja dok se ne shvati koje rešenje više nikad neće biti moguće, a to je povratak Kosova u Srbiju, i to treba jasno reći. Stalno se pregovara pod pritiskom radikalno nacionalističkog shvatanja Kosova kao albanske države, s jedne strane, i s druge strane pod pritiskom srpske politike da ne pristane da Kosovo bude nezavisno, ocenio je uzroke kosovske krize u razgovoru za Blic Žarko Puhovski, ugledni zagrebački profesor univerziteta i ekspert za filozofiju politike. U tom odnosu ne može doći do većih pomaka, već samo do sitnih, koji iako veoma važni, zapravo samo odlažu rešavanje problema. Na svakom sledećem koraku, međutim, ti problemi postaju komplikovaniji. Treba doneti neku stratešku odluku, a pre izbora se, naravno, to ne može očekivati - objašnjava Puhovski.

Bora Čorba: Ne bi se Šiptari borili, nego ih mangupi nagovorili

Reporteri u panici, kažu požar na granici. Okrivljuju huligane koji svoju zemlju brane. Ne bi se Šiptari borili, nego ih mangupi nagovorili. Možeš da se k..... Tači, s tuđom vojskom jesi jači.

Rok legenda, poeta, bivši golman, ideolog Partije običnih pijanaca ili kraće Bora Čorba, iz svoje sveske za Novosti kazuje nove sočne stihove, dok jednim uhom osluškujemo vesti o drami na severu Kosova. Strepi, kaže, da neka varnica opet ne upali bure baruta. Podseća nas na to da je administrativnu liniju pet puta „probijao“ sa svojim bajkerima noseći humanitarnu pomoć. Iskreno nam priznaje da ga je strah za mnogobrojne prijatelje koje dole ima.

Srbima u Hagu oko 1000 godina robije

Od kada su UN donele rezoluciju 827 kojom je 1993. godine osnovan Haški tribunal, tužilaštvo ovog Međunarodnog suda, kako je nazvan, podiglo je 161 optužnicu protiv osoba iz bivše SFRJ. Zadatak je bio da se sudi odgovornima najvišeg političkog, vojnog i policijskog ranga, a računica je ubrzo pokazala da među njima ima najviše Srba. Tako je na kraju 2004. godine, kada su podignute poslednje optužnice, bilo optuženo 108 Srba iz BiH, Hrvatske i Srbije. Među njima su bili najviši funkcioneri: dva predsednika države, Slobodan Milošević i Milan Milutinović, vicepremijer savezne vlade Nikola Šainović, četiri načelnika Generalštaba, Dragoljub Ojdanić, Nebojša Pavković, Momčilo Perišić i Ratko Mladić, nekoliko generala..., pišu Novosti. Čitav državni vrh na čelu sa vicepremijerom SRJ Nikolom Šainovićem osuđen je 26. februara 2009. godine, zbog zločina na KiM nad kosovskim Albancima. Šainović, bivši komandant Treće armije Nebojša Pavković, i načelnik MUP za KiM Sreten Lukić osuđeni su na 22 godine zatvora. Na po sedam godina manje osuđeni su načelnik Generalštaba VJ Dragoljub Ojdanić i komandant Prištinskog korpusa Vladimir Lazarević. Milan Milutinović, bivši predsednik Srbije je oslobođen. Ovom presudom, robija za Srbe „zaokružena“ je na 910 godina iza rešetaka. Na tih devet vekova, dodato je još 27 godina zatvora početkom meseca, na koliko je osuđen general Momčilo Perišić, bivši načelnik Generalštaba VJ, zbog zločina u BiH i Hrvatskoj. Osuđeni Srbi izdržavaju kaznu zatvora u 12 od ukupno 17 država sa kojima je Haški tribunal potpisao sporazume o izdržavanju kazni.

OEBS zabrinut zbog javnih nabavki

Misija OEBS u Srbiji uputila je krajem prošle nedelje, kako saznaju Novosti, stranim ambasadama u Beogradu i svim relevantnim međunarodnim institucijama, dopis u kom ih upozorava na moguće probleme ako u Srbiji bude ukinuta Uprava za javne nabavke. Naime, izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, čija je izrada u toku, planirano je ukidanje ove uprave i uspostavljanje centralnog organa koje bi se bavilo nabavkama za celu zemlju. Gužvu u javnosti izazvale su izjave nadležnih da će se izmene zakona donositi ove godine, a podzakonska akta, bez kojih je zakon neprimenjiv, tek sledeće. To bi značilo da niko neće kontrolisati javne nabavke tokom predizborne kampanje. A u igri je, kako kaže direktor Uprave Predrag Jovanović, čak tri milijarde evra na godišnjem nivou.

Gej brakovi u nekom drugom zakoniku

Građanski zakonik Srbije isključio je mogućnost sklapanja gej brakova, ali dopušta da se postojanje zajednica osoba istog pola reguliše posebnim zakonom, kao i da se ustanovi registar zajednica lica istog pola koji bi vodio administrativni organ. Zasad se ne razmatra ni mogućnost priznavanja prava na usvajanja dece homoseksualnim partnerima, jer je to, kao i gej brakovi, srpskom društvu još uvek neprihvatljivo i zahteva vreme i viši stepen tolerancije nego što je trenutno slučaj, pišu Novosti.

Čeka se tender za kliničke centre

Rekonstrukcija kliničkih centara u Srbiji neće biti završena 2012. godine, kako je bilo najavljivano jer radovi na realizaciji ovog velikog projekta još nisu ni počela. Evropska unija je odobrila našoj zemlji 150 miliona evra kredita za ovu investiciju, koji je Skupština Srbije ratifikovala još 2008. godine, sa otvorenom mogućnošću da se naknadno podnese zahtev za dodatnih 50 miliona evra, ali je problem nastao kod samog projektovanja. Najnovija informacija je da se završetak faze projektovanja, dobijanje građevinske dozvole i raspisivanje tendera za gradnju može očekivati ove jeseni za kliničke centre u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, dok se za Klinički centar Srbije mora sačekati izveštaj Državne revizione komisije Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, piše Politika. U Ministarstvu zdravlja kao glavni razlog kašnjenja navode promenu Zakona o planiranju i izgradnji, koja je uvela obaveznu saglasnost Revizione komisije na idejni projekat, što smatraju da se u slučaju Kliničkog centra Srbije pokazalo kao dobro jer je sprečena izgradnja objekta po projektu koji bi mogao da dovede do rušenja.

Ispovest patološkog kockara

Kockam se od 18. godine. Zaigrao sam na „sitno“ i dobio. Sledeći put povećao sam ulog. I dobitak je bio veći. Vremenom, strast za kockom toliko me obuzela da mi je rulet postao neophodan. Kao hrana, voda. Dobijao sam i gubio, adrenalin je rastao, a sa njim i dugovi. Moj sunovrat je počeo s „vađenjem“. Krao sam od porodice, a kocka je meni ukrala dušu. Mladen P. (26) je patološki kockar koji se trenutno leči u Institutu za bolesti zavisnosti u Beogradu. Bled je, izmučen, napet i razočaran. Desna ruka mu se trese, levom je pridržava. Kao što je (pro)kockao novac, tako je na rulet bacio i sve životne šanse: potiče iz ugledne porodice intelektualaca, govori tri svetska jezika, mogao je da studira na prestižnim univerzitetima, bio je omiljen u školi i društvu. Da bi mu spasli glavu od zelenaša, roditelji su prodali ogromnu kuću u elitnom delu grada. Žive kao podstanari i postavljaju sebi pitanje: „Gde smo pogrešili?“, pišu Novosti.

Četiri milijarde evra iz državnog u privatno vlasništvo

Srbija bi već sledeće nedelje, ako poslanici u parlamentu usvoje zakon o vraćanju imovine i obeštećenju, mogla da kaže da je otpočela ispravljanje istorijske nepravde prema starim vlasnicima kojima su nepokretnosti nacionalizovane posle 9. marta 1945. godine. Time je načinila i korak ka dobijanju statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i započinjanju pregovora o ulasku u tu evropsku organizaciju. Po ugledu na većinu bivših socijalističkih zemalja, u Srbiji je predviđeno naturalno i finansijsko obeštećenje. Dok zamena „ jednih ključeva za druge”, kao u Makedoniji, Sloveniji i Nemačkoj (samo za zemljište) – nije moguća. Prema gruboj proceni više od četiri milijarde evra u nekretninama i obveznicama moglo bi da se slije iz državnog u privatno vlasništvo. Koliko tačno kuća, stanova, lokala, neizgrađenog zemljišta, šuma i njiva može da bude vraćeno u originalnom obliku znaće se 2014. godine, kada istekne vreme za prijavljivanje, pišu Novosti.

Uhapšen potpredsednik FSS

Dragan Đorđević (54) iz Niša vlasnik i predsednik Upravnog preduzeća “Saputnik” uhapšen je u subotu ujutro zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj i tu firmu oštetio za nešto više od 81 milion dinara, saznaje Blic. Đorđević je javnosti u Srbiji poznat kao potpredsednik Fudbalskog saveza Srbije. Prema saznanjima lista, Đorđević se tereti da je u protekle tri godine, bez saglasnosti stečajnog sudije i članova Upravnog odbora otpisivao potraživanja preduzećima. Dugove je otpisivao firmama koje su u vlasništvu njegove supruga i sina, čime je oštetio druge poverioce u stečajnom postupku.

Pada satelit od šest tona

Satelit težak šest tona, koji je van funkcije od 2005. godine, mogao bi 23. septembra da padne na Zemlju, pišu Novosti. Američka svemirska agencija NASA je sinoć saopštila da za sada nije poznato gde će satelit pasti, ali da će se to najverovatnije dogoditi 23. septembra, odnosno dan ranije ili kasnije. Naučnici NASA su proračunali da će se satelit, koji je nekada merio ozonski omotač, raspasti na 26 delova kako se bude približavao Zemlji, a rizik da neko pogine je 1:3.200, prenele su agencije. Očekuje se da će NASA nove detalje oko pada satelita saopštiti početkom sledeće sedmice.

Tenk za 21. vek

Ruski konstruktori i generali vode žestoki tenkovski rat i ne skrivaju ga od domaće i strane javnosti. Staljin, Hruščov i Brežnjev se okreću u grobu. Poslednji je plotune kritika na račun konstruktora ispalio prošle nedelje general armije Nikolaj Makarov. On se nije sustezao bez obzira na to što je premijer Vladimir Putin ovih dana pohvalio najnoviji ruski tenk na izložbi vojne tehnike u Nižnjem Tagilju. Samo dva dana kasnije načelnik Generalštaba Nikolaj Makarov je rekao novinarima da tenk T-90 S ima mnogo nedostataka, pišu Novosti. - Kupola tenka T-90 je odlično napravljena i nije slabija od zapadnih nego ih po nizu karakteristika prevazilazi - rekao je general armije Nikolaj Makarov ali je dodao da se ostali delovi trebaju doraditi. Makarov je kazao da konstruktori treba da nastave da rade kako bi napravili tenk za 21. vek.

Sjajni odbojkaši u finalu Evropskog prvenstva

Odbojkaši Srbije u nedelju (18) će se sa Italijom boriti za titulu prvaka Evrope. "Orlovi" su u veoma napetom, neizvesnom polufinalu na kolena bacili veliku, favorizovanu Rusiju sa 3:2 (25:23, 17:25, 22:25, 33:31, 15:13). Ivan Miljković i drugovi doneli su našoj zemlji treće finale u istoriji. Prvo, 1997. u Ajdnhovenu protiv Holandije su izgubili (1:3), drugo, 2001. u Ostravi su protiv Italije dobili - 3:0. Ako bude sreće, u nedelju uveče ćemo slaviti drugu krunu, pišu Novosti.

Izabranici Igora Kolakovića igraće posle 10 godina finale Evropskog prvenstva zahvaljujući fenomenalnom pristupu igri i borbi do poslednje lopte, piše Blic.

Sportski uspesi umesto životnih neuspeha

Slavili smo kada smo „pokorili“ Australiju, likovali kada smo podigli pehar na Vimbldonu, bili van sebe od sreće kada smo postali najbolji na svetu, nadmoćno se osećali kada je u našim rukama zasijao trofej sa prvenstva Amerike... Dobro, istini za volju, nismo sve to uradili baš mi, ali Novak Đoković je naš, pa mu to dođe na isto. Radovali smo se sa, svetskim a našim, Noletom mnogo više nego zbog sopstvenih uspeha. A tek poneko se zapitao da li su njegovi rekordi zaista bar malo i naši, pišu Novosti. Psiholog prof. dr Vladimir Nešić siguran je da sportski uspesi imaju pozitivne efekte i na nas ostale. Da postoji opasnost da sportski uspesi postanu zamena za neke druge, lične, neuspehe, slaže se i socilog Dalibor Petrović. Poput ostalih naroda, Srbi se takođe rado identifikuju sa svojim istaknutim predstavnicima.

Srpski dubl dobio Argentinu

Teniska reprezentacija Argentine trenutno vodi sa 2:1, a u nedelju, poslednjeg dana takmičenja, na programu su preostala dva meča singla. S obzirom na trijumf u dublu u prvom meču na teren će najverovatnije najbolji teniser sveta Novak Đoković koji će igrati protiv Huana Martina del Potra, dok će duel Srbije i Argentine zatvoriti meč između Janka Tipsarevića i Davida Nalbandijana, piše Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...