SPREČEN KOLAPS U SRBIJI

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

I pored žestokih udara ekonomske krize, sprečen je kolaps srpske privrede, ublažene su posledice po stanovništvo, a inflacija i kurs su pod kontrolom, ističe Vlada Srbije. U vladajućoj koaliciji postignut je konsenzus da se ubuduće - svim zakonom dozvoljenim sredstvima - spreči blokada najvažnijih saobraćajnica u zemlji tokom štrajkova radnika. Obale Jadrana i ovog leta biće načičkane velelepnim jahtama najnovije generacije, koje su u najvećem broju vlasništvo srpskih i hrvatskih biznismena.



Revija kolekcije jesen-zima 2009/2010. francuskog modnog kreatora Kristof Žosa
(Christophe Josse) u Parizu

Godišnji rezultat Vlade Srbije

I pored žestokih udara ekonomske krize, sprečen je kolaps srpske privrede, ublažene su posledice po stanovništvo, a inflacija i kurs su pod kontrolom.
Put Srbije ka Evropi nije zaustavljen.
Popravljen je imidž naše zemlje u svetu i uspostavljeni su dobri odnosi sa zemljama EU, SAD i Rusijom.
Pitanje Kosova s političkog prebačeno je na pravni teren, i dobrim delom zaustavljen je dalji proces priznavanja njegove nezavisnosti.
Ispunjeni su svi uslovi iz "mape puta" za ukidanje viza za EU, objavljuju Novosti.
Ovako bi, ukratko, izgledao bilans prve godine rada Vlade Srbije, prema analizi koju je napravio kabinet premijera. I pored mnogobrojnih iskušenja i međusobnih razmimoilaženja, koji su u pojedinim trenucima dovodili u pitanje i opstanak Vlade, prvu godišnjicu Vlada dočekuje, po rečima samih ministara, "stabilno i u konstruktivnoj atmosferi", piše u ovom listu.

Mirko Cvetković, predsednik Vlade Srbije je za Politiku govorio u bašti vile „Bokeljka” koja je nekada pripadala princu Tomislavu Karađorđeviću. Neposredno pre toga premijer je na brifingu sa glavnim urednicima rekao da je – pošto je pogledao izveštaje svojih ministara – i sam pozitivno iznenađen rezultatima rada.

"Pozitivno je ocenjeno što smo održali finansijski sistem i stabilan kurs, i što imamo potrošnju na zacrtanom nivou. Dakle, neće biti povećanja PDV-a i smanjivanja plata i penzija".

Polovično, reč je koja bi možda najbolje mogla da opiše politička dostignuća Vlade Srbije na čelu s premijerom Mirkom Cvetkovićem, godinu dana posle njenog formiranja, piše u Danasu.

Učinak Vlade Srbije u prvoj godini mandata privrednici ocenjuju različito, objavljuje Blic. Jedni ističu da je stabilizacijom kursa dinara i subvencijom kreditiranja likvidnosti uradila najviše što se moglo da privredu održi na odavno klimavim nogama. Drugi je kritikuju zbog neobuzdavanja enormnih bankarskih marži, žmurenja pred sivom ekonomijom i neaktivnosti na podizanju rasta industrijske proizvodnje. Ono oko čega se svi privrednici slažu je mišljenje da su Vladu u realizovanju njenog programa limitirali jednostrano odvajanje Kosova i globalna ekonomska kriza.

Srbija ima manji pad bruto društvenog proizvoda (BDP), u našoj zemlji zabeležen je manji pad industrijske proizvodnje, kao i manji budžetski deficit. Konačno, naš javni dug neuporedivo je manji nego javni dug Evropske unije! Zvuči neverovatno, ali sve su to zvanični podaci koji se navode u dokumentu „Makroekonomski pokazatelji u uslovima svetske ekonomske krize" koji je izradila Vlada Srbije u saradnji sa NBS i Eurostatomobjavljuje Pres pod naslovom " Vladina statistika: Srbija bolje podnela krizu od EU, SAD i Japana!?"



(ilustracija: Pres)

Skloniti demonstrante sa ulica i puteva

U vladajućoj koaliciji postignut je konsenzus da se ubuduće - svim zakonom dozvoljenim sredstvima - spreči blokada najvažnijih saobraćajnica u zemlji tokom štrajkova radnika, javljaju Novosti.

"Blokiranje pruga i puteva nije način da se reše problemi radnika u Srbiji", izjavio je u ponedeljak ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić, nakon obilaska fabrike IMT u Novom Beogradu. Zbog nedavne blokade pruge kod Lapova i kašnjenja vozova kroz našu zemlju, država će morati stranim partnerima da nadoknadi višemilionske štete. I mnogobrojne blokade autoputa i važnih regionalnih pravaca proteklih meseci su domaćoj privredi nanele velike materijalnematerijalne štete. Posebno je to izraženo u Beogradu, gde štrajkači iz cele Srbije iskazuju svoje nezadovoljstvo i to ispred zgrade Vlade.

Jahte bogataša

Obale Jadrana i ovog leta biće načičkane velelepnim jahtama najnovije generacije, koje su u najvećem broju vlasništvo srpskih i hrvatskih biznismena, a često se mogu primetiti u blizini Budve, Herceg Novog, Dubrovnika, Brača, na Brionima... Međutim, kako piše „Jutarnji”, iako se srpski i hrvatski biznismeni na svojim jahtama često zajedno okupljaju oko najlepših jadranskih ostrva, uvala ili plaža, konkurencija u kategoriji čija je ploveća palata najveća ipak postoji, a ubedljivo prvo mesto drži Miodrag Kostić Kole, čija jahta vredi čak 28 miliona evra, objavljuje Blic.
Miodrag Kostić, poznat i kao srpski kralj šećera, prošle godine je zamenio svoju jahtu „Azimut 85”, vrednu tri miliona evra, za gotovo desetostruko skuplji model ISA 48. Jahta koja je dobila naziv „Aleksandar V” duga je 48 metara, ima šest zasebnih apartmana i sedam članova posade. Zanimljivo je da svoju „morsku neman”, koja je inače ukotvljena u Tivtu, Kole i iznajmljuje, a cena je 200.000 evra nedeljno. Druga najskuplja jahta pripada hrvatskom biznismenu Dubravku Grgiću, vlasniku osiguravajućeg društva „Agram”, kako je i nazvao svoju 20 miliona evra vrednu jahtu. Ovo plovilo je dugo 44 metra.

Najveću jahtu na Jadranu ima srpski kralj šećera Miodrag Kostić Kole, koji je prošle sezone ploveću vilu s luksuznim apartmanima, „Azimut 85 fly”, dugu 27 metara, zamenio pravim plovećim kraljevskim dvorcem „Alexandar V”, piše zagrebački „Jutarnji list" a prenosi Politika, pod naslovom "Jahtaši šire bratstvo i jedinstvo".

Srpski biznismeni, tajkuni i sportisti vlasnici su najvećih i najskupocenijih jahti na Jadranu, a vrednost njihovih morskih čudovišta meri se milionima evra, piše u Presu. Srpske jahtadžije svoje brodove drže uglavnom u jadranskim lukama, a rangirajući po ceni i dužini plovila, Pres je napravio top-listu osam najjačih pomoraca.




Manje atomskog oružja

Predsednici Rusije i Sjedinjenih Država potpisali su u Moskvi memorandum pod nazivom „Sporazum o strateškom nuklearnom naoružanju”, na osnovu koga će početkom decembra biti potpisan novi dogovor o smanjenju atomskog arsenala dve zemlje. Prema tom memorandumu, količina atomskog oružja biće, tokom sedam godina posle stupanja na snagu novog sporazuma, smanjena dvostruko, prenosi Politika.

Američki predsednik istakao je da se u nekim oblastima nije složio sa svojim ruskim kolegom:

„Mi smo ubeđeni da teritorijalna celovitost i suverenitet Gruzije moraju da se poštuju. U tome se razlikuju naši stavovi od ruskih. Te razlike je neophodno regulisati."

Dobar početak samita Medvedeva i Obame u Moskvi, javljaju Novosti. Dogovor: SAD i Rusija imaće po oko 1.500 nuklearnih bojevih glava. Novi dogovor treba da bude zaključen “u bliskoj budućnosti”, na period od deset godina.

Neredi u zapadnoj Kini

U neredima u zapadnoj kineskoj provinciji Sinđijang poginulo je najmanje 156 ljudi, a povređeno 828, najnoviji je bilans koji prenose kineski državni mediji, piše u Politici.

Kineska državna agencija Sinhua citirala je lokalnog šefa policije koji je naveo da bi broj žrtava u neredima mogao da se poveća.

Uhapšeno je stotine ljudi, kako prenosi kineska državna agencija, a u gradu su postavljeni kontrolni punktovi, kako bi demonstranti bili sprečeni da pobegnu.

Očevici su potvrdili da su se protesti proširili na grad Kašgar, u kome se ispred lokalne džamije okupilo više od 300 ljudi. Oni su naveli da ih je policija opkolila i da je tražila od njih da se smire.

Vlada je za nerede optužila ujgursku poslovnu ženu, koja živi u SAD, da je putem telefonskih poziva i „propagande” koju je širila na internetu isprovocirala sukobe.

Međutim, očevici i državni mediji su saopštili da su neredi izbili pošto je policija sinoć pokušala da rastera mirno okupljene demonstrante, koji su zahtevali od vlasti pokretanje istrage o tuči kineskih i ujgurskih radnika u jednoj fabrici prošlog meseca, kada su poginula dva ujgurska radnika.

Demonstranti, kojih je bilo između 1.000 i 3.000 su, prema izjavama očevidaca, odbili da se raziđu.

Veća ulaganja G8 u poljoprivredu

Grupa osam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta (G8) preuzeće na samitu, koji se od srede do petka održava u italijanskom gradiću Akvila, obavezu da tokom iduće tri godine uloži više od 12 milijardi dolara u razvoj poljoprivrede, objavio je londosnki „Fajnenšel tajms”, na osnovu uvida u završni dokument skupa. U deklaraciji se ukazuje da su se zbog smanjenih ulaganja u poljoprivredu i neodgovarajućeg nivoa prehrambene bezbednosti povećale cene hrane i porastao broj gladnih ljudi u svetu, objavljuje Politika.

Zahtev za novu podelu Makedonije

Lider opozicione Demokratske partije Albanaca u Makedoniji Menduh Tači založio se da neko iz redova albanskog naroda bude izabran za presednika države, premijera ili presednika makedonske skupštine Sobranja.

DPA, rekao je Tači, traži i novu teritorijalnu podelu zemlje polazeći od etničkog i kulturološkog aspekta, prenosi Politika.

I bez pasoša radi nezavisnosti

Kolegijum Evropske komisije (EK) usvojiće 14. jula u Strazburu predlog za stavljanje Srbije na belu šengen listu, što neće važiti za građane sa prebivalištem na teritoriji Kosmeta, a u Prištini se to vidi kao priznanje realnosti da je Kosovo nezavisna država, javlja Radio Slobodna Evropa.

Kako je saopšteno iz Evropske komisije, a prenose kosovski mediji, svi koji poseduju srpske pasoše sa mestom prebavilišta na teritoriji Kosova neće uživati vizne olakšice.

Mediji prenose da je do sada oko 1.500 Albanaca dobilo srpske biometrijske pasoše, dok je prijave podnelo oko 7.600, piše u Politici.

Gotovo je izvesno da će građani Kosova s prebivalištem u toj pokrajini biti izuzeti iz preporuke Evropske komisije o ukidanju šengenskih viza prema Srbiji, saznaje Danas iz izvora bliskih EK u Briselu. Ipak, stav EK prema ovom pitanju biće zvanično objavljen tek 14. jula, kada Komisija bude saopštila preporuke o viznoj liberalizaciji.

Moguće pojeftinjenje goriva

Ukoliko cena sirove nafte na svetskom tržištu do kraja nedelje nastavi da pada, vozači u Srbiji mogu očekivati i prvo pojeftinjenje goriva u ovoj godini. Za koliko tačno znaće se početkom naredne nedelje kada se po važećoj uredbi o cenama derivata stiču uslovi za izmenu cene benzina i dizela, piše u Politici.

Dok traje kriza, cene energenata u Srbiji ostaće uglavnom iste. Do kraja ove godine neće biti poskupljenja struje i gasa, javljaju Novosti.

Zašto mediji "ne vole" privatizaciju

U Srbiji ne postoji politička volja da se privatizacija završi, očigledan je medijski pritisak da se dalji tok tog procesa zaustavi pri čemu se iznose, lažni ili pravi, argumenti s namerom da se prodaja preduzeća još više ogadi javnosti i da država ponovo uzme radnike u zaštitu, ocenili su učesnici na jučerašnjoj panel diskusiji, ''Privatizacija ili podržavljenje'', koju je organizovala investiciona kuća "Citadel", prenosi Borba.

Pala novogradnja

Miroslav Kolarević, investitor ekskluzivne apartmanske zgrade na Zlatiboru u naselju Sevojno, koja se u nedelju za svega nekoliko sekundi urušila do temelja, kaže da će tražiti od policije i suda da utvrdi ko je odgovoran za ovaj incident, javlja Pres.

On veruje da je došlo do propusta i u projektovanju kuće i kod izvođača radova. Kolarević obećava da će na istom mestu izgraditi nove apartmane, kako bi obeštetio oštećene vlasnike.

Predsednik Inženjerske komore Srbije Dragoslav Šumarac najavljuje za Pres da će zbog urušavanja apartmanske kuće u centru Zlatibora tužilac pred sudom časti te komore pokrenuti postupak kako bi se utvrdili propusti.

Brže izdavanje dozvola za gradnju

Vlada Srbije trebalo bi ovih dana da usvoji Predlog zakona o uređenju prostora i izgradnji, po kome bi investitor za svega nekoliko meseci mogao da dobije sve neophodne dozvole za početak gradnje nekog objekta, javlja Blic. Ukoliko predlog prođe Skupštinu i postane zakon, administracija će svoj posao morati da završi za najduže mesec dana, a samo od investitora zavisi koliko će mu vremena biti potrebno za izradu glavnog projekta.

Da bi počeo da gradi na određenoj parceli, preduzetnik će zvanično morati da prođe samo tri koraka - pribavljanje lokacijske dozvole, izrada glavnog projekta i izdavanje građevinske dozvole.

Lična dokumenta za Titovu udovicu

Jovanka Broz, Titova udovica, posle skoro tri decenije dobila dokumenta, ličnu kartu i pasoš. Obradovali su je ministri Ivica Dačić i Rasim Ljajić. Skoro dobila i državljanstvo, javljaju Novosti.



Prvi potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić uručio je
lična dokumenta Jovanki Broz, udovici nekadašnjeg predsednika SFRJ
Josipa Broza Tita (Jovanka Broz, Ivica Dačić, Rasim Ljajić)

"Ovo mi znači mnogo. Ovo smo započeli pre dve godine", kazala je Titova udovica, koja bez ikakvih ličnih dokumenata živi od 1980. godine, kada joj je preminuo suprug.

Dačić je 12. maja ove godine bio u poseti Jovanki Broz, kada je i obećao da će brzo biti rešeno pitanje njenih ličnih dokumenata, a na inicijativu Ljajića nedavno je dobila državljanstvo, prenosi Politika.

Ko će biti republički tužilac?

Slobodan Radovanović, v.d. republičkog javnog tužioca neće, po završetku konkursa za tužioce, biti imenovan u republičkog tužioca, već će biti raspoređen na novu dužnost u Ustavnom sudu ili na neko od upražnjenih mesta u srpskoj diplomatiji, saznaje Borba iz dobro obaveštenih izvora. Radovanović je, naime, ocenjen kao veoma loš kandidat, te mu je sugerisano i da se ne prijavljuje na konkurs, već da sačeka novo nameštenje.

"Kafana kod Paje"

Mirjana Vuisić, supruga legendarnog glumca Pavla Vuisića, dve decenije posle njegove smrti napušta zajednički dom na Starom sajmištu. Sama pakuje stvari iz drvene kuće koju je pravio Pavle i u kojoj je proveo poslednje godine svog života. Plac je prodala zbog male penzije i neizvesne budućnosti, ali zarekla se da će kuću na kojoj stoji natpis „Kafana kod Paje” premestiti na drugu lokaciju i otvoriti kafanu u čast i sećanje na velikog glumca i boema.
"Ovo sve mora da se ruši. Pavle i ja smo to zajedno gradili, sa majstorom. Njegove stvari sam već spakovala, ostala je još ova tabla „Kafana kod Paje”, kaže Mirjana Vuisić i pokazuje rukom na tablu iznad ulaznih vrata u drvenu kuću, objavljuje Blic.

Sudbina glumca uhapšenog u Americi

Blic, Novosti i Borba nastavljaju da pišu o sudbini glumca koga čeka još devet godina zatvora ako ga američke vlasti izruče Srbiji.

Poznati glumac Žarko Laušević, koji je u četvrtak uhapšen u Americi jer nije imao uredne boravišne papire, i dalje u pritvoru čeka odluku da li će ga ova zemlja deportovati u Srbiju ili neće, piše u Novostima.

Pala sa šestog sprata

U pokušaju da sa terase na šestom spratu siđe na balkon ispod L. S. (22) je pala na drvo, a potom na travu ispred zgrade u Bulevaru dr Zorana Đinđića. Devojka je, kažu komšije, bila svesna nakon pada kada je prevezena u Urgentni centar, gde je bila na reanimaciji, posle čega joj je imobilisan vrat.
Kako Blic saznaje, L. S. je narkomanka i često je pravila probleme svojoj majci V. S. i očuhu M. M., koji stanuju u Bulevaru dr Zorana Đinđića. Navodno se i u ponedeljak ujutro posvađala s majkom, koja ju je, prema nezvaničnim informacijama, zaključala na terasi. Nakon toga V. S. je otišla na posao, dok je njen suprug M. M. spavao u stanu. Nakon što ju je majka zaključala na terasi, L. S. je pokušala da otvori vrata i uđe u stan. Lupala je, ali očuh se nije budio. Posle nekoliko pokušaja da otvori vrata, devojka se popela na sims i prešla na balkon prve komšinice. Počela je da lupa na vrata terase ne bi li joj komšinica otvorila, ali uplašena žena nije se usudila da otvori.

Beograđanka Lidija Stanišić (22) preživela je u ponedeljak pad sa šestog sprata! Kako smo nezvanično saznali, ona je oko 10 časova ostala zatvorena na terasi u stanu svog očuha Mladena Momića u Bulevaru dr Zorana Đinđića 113, te je u trenucima psihičkog rastrojstva preskočila ogradu i panično pokušala da se spusti na sprat ispod, piše u Novostima. U jednom trenutku izgubila je ravnotežu, odbila se o ivicu terase na petom spratu, i kroz krošnju drveta pala na travnjak. Kolima Hitne pomoći prevzena je u Urgentni centar, gde su joj konstatovane povrede vrata. Lidija se, kako su naveli lekari, nalazi u teškom, ali stabilnom stanju.

Jedan od molera, koji je radio u komšiluku pozvao je policiju kada je video da L. S. pokušava da siđe sa terase, piše u Presu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...