SMANJENJE EVROENTUZIJAZMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Podrška građana Srbije članstvu u Evropskoj uniji opala je na 51 odsto u odnosu na podatke iz juna 2011, kada je evrointegracije podržalo 53 odsto ispitanika. Broj onih koji su zavisni od raznih socijalnih davanja je sve veći pa će o trošku države do kraja decembra živeti čak 834.732 građana. U gradovima širom Srbije svečano dočekana 2012. po julijanskom kalendaru.


Beograd: praznični humanitarni ručak i svečana dodela paketića za decu iz
Svratišta sa Novog Beograda

Pada podrška u Srbiji za EU

„Rezervoar” dobre volje i idealizma koji su građani ranije iskazivali, kada je u pitanju EU, definitivno se ispraznio i građani sada mnogo racionalnije razmišljaju o našoj evropskoj integraciji, kaže Milica Delević, direktorka vladine kancelarije za evropske integracije, objavljuje Politika. Podrška građana Srbije ulasku u Evropsku uniju opala je na 51 odsto, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije, koje je obavljeno 22. decembra, posle odluke Evropskog saveta da Srbiji ne dodeli status kandidata za članstvo u EU.

Najnovije istraživanje Kancelarije za evropske integracije pokazalo da je 51 odsto građana za ulazak u EU. Čak 70 procenata ispitanika smatra da je Kosovo glavni uslov Evrope, piše u Novostima. Najveći krivac za nedobijanje statusa kandidata u decembru prošle godine, prema oceni 53 procenta građana, je naša vlast, dok je za 32 odsto odgovornost na EU.

Ovo su rezultati istraživanja Kancelarije za evropske integracije rađenog u decembru 2011. godine koje je u petak predstavila direktorka Milica Delević.

Građanima je tokom istraživanja traženo da navedu najveće investitore u Srbiji. Napisali su Rusija, Japan, EU, Kina... Prava slika pokazuje da su najviše ulagali EU, SAD, Norveška, Švajcarska, Japan, objavljuje ovaj list. Polovina građana misli da nedobijanjem kandidature nismo izgubili ništa.

Podrška građana Srbije članstvu u Evropskoj uniji opala je na 51 odsto u odnosu na podatke iz juna 2011, kada je evrointegracije podržalo 53 odsto ispitanika, rezultati su najnovijeg istraživanja javnog mnjenja vladine Kancelarije za evropske integracije, objavljuje Danas.


Revija mode u Moskvi: kolekcija - Slava Zaitsev

Sve je više gladnih

Ove godine će se potrošiti mnogo više novca na najugroženije građane. Broj onih koji su od raznih socijalnih davanja sa svakim je januarom sve veći, piše u Novostima pod naslovom “Država hrani više od 800.000 građana”. Kasa Ministarstva rada i socijalne politike u ovoj je godini dublja nego lane, pa će o trošku države do kraja decembra živeti čak 834.732 građana. Broj onih koji su zavisni od raznih socijalnih davanja sa svakim je januarom sve veći, pa je tako samo za poslednjih godinu dana broj „izdržavanih“ porastao za 69.732 prezimena.

Dočekana pravoslavna Nova godina

U gradovima širom Srbije svečano dočekana 2012. po julijanskom kalendaru. U restoranima bilo slobodnih mesta, a klubovi puni zbog vikenda, javljaju Novosti pod naslovom “Dočekana pravoslavna Nova godina”. Slavilo se na trgovima, u kafanama, splavovima i klubovima, istina čini se skromnije nego ikada zbog besparice.


Kolekcija - Slava Zaitsev, Moskva

Opasan referendum Srba

Referendum koji je zakazan u opštinama na severu Kosova i Metohije može negativno da utiče na martovsku odluku Evropskog saveta o statusu kandidata Srbije, upozorava Slobodan Homen, koordinator Vlade za medije i državni sekretar u Ministarstvu pravde, uz napomenu da je takav referendum u suprotnosti sa zakonom i Ustavom Republike Srbije, piše u Novostima pod naslovom “Glas protiv Srbije”.


Manila - naleti tajfuna u prestonici Filipina, na kojima se godišnje dogodi
najmanje 20 olujnih udara vetra

Sudovanje “uz štopericu”

Svakog dana 400 sudija u Srbiji beleži vreme koje im je potrebno za čitanje predmeta, saslušanja, uviđaje, pisanje presude, objavljuje Politika. Svaki peti sudija u Srbiji ove zime piše dnevnik. Bez obzira na to kada je došao na posao, on svakoga dana upisuje šta je radio i koliko mu je vremena bilo potrebno za proučavanje spisa, ispitivanje okrivljenog, saslušanje svedoka, pisanje presude i sve druge takozvane procesne radnje.

Četiri stotine sudija u 37 sudova u Srbiji vodi dnevnik od 1. novembra 2011. i završiće ga do kraja februara 2012. godine. Odlukom Visokog saveta sudstva predviđeno je da se dnevnici popunjavaju tokom tri meseca, ali budući da januar zbog praznika nije naročito pogodan za ocenu brzine rada u sudovima, projekat će najverovatnije biti nastavljen i tokom februara.

Reč je o USAID-ovom programu u koji su uključeni prekršajni, privredni, osnovni, viši, apelacioni sudovi i Upravni sud.


Nova Varoš - pripadnici Vojske Srbije angažovani su na čišćenju snega u
zavejanim krajevima Srbije

Šta je Tito prodao Amerikancima?

Misteriozna vojna avio-baza JNA kod Bihaća dovedena u vezu sa jugoslovenskim svemirskim programom. Baza za supersonične avione izgrađena u utrobi planine mogla da izdrži atomski udar, piše u Novostima. Smelo ili nesuvislo, to bar tvrde autori dokumentranog filma "Hjustone, imamo problem". Slovenački reditelj Žiga Virc i scenarista, njegov brat Boštjan, tvrde da je rezultate jugoslovenskih svemirskih istraživanja Tito prodao Amerikancima. Ovaj transfer, navodno, omogućio je uspeh puta čoveka na Mesec.

Objekat "505", ili "Klek", kodna su imena za "Željavu" korišćena u SFRJ. U ovaj projekat uloženo je neverovatnih četiri milijarde dolara. Toliko para tada bi koštala izgradnja autoputa sa četiri trake od Triglava do Đevđelije, sa svim potrebnim objektima. Slučajno ili ne, "Objekat 55" decenijama je važio za najveću enigmu i najbolje čuvanu tajnu Jugoslovenske narodne armije. "Željava" je bila najmoćnija vojna baza bivše države, koja je mogla da se meri sa svega nekoliko sličnih u Evropi.


Snežni nanosi u okolini Ivanjice

Sumnjivo pismo

Policija je u prisustvu supruge Nenada Borojevića, Dragane, pretražila njegov stan u Fruškogorskoj ulici u Beogradu i detaljno pregledala njegovu garderobu, na šta joj je suprug skrenuo pažnju u oproštajnom pismu. Kako saznaju Novosti, ništa sumnjivo nije pronađeno.

Kako nezvanično saznajemo, do sada je pronađeno samo jedno pismo i ono je poslato preporučeno iz pošte u centru Beograda u utorak 10. januara oko 19 časova. Dan kasnije, oko podneva, telo profesora Borojevića je pronađeno u Košutnjaku, a sat posle toga poštar je na adresu njegove supruge Dragane u Pop Lukinoj doneo poslednje reči profesora Borojevića.

Autentičnost oproštajnog pisma utvrdiće grafolozi po nalogu Višeg suda u Beogradu, kojem će sledeće nedelje policija poslati kompletnu dokumentaciju.

Grafolozi će u najkraćem mogućem roku utvrditi da li je pismo koje je stiglo Dragani, supruzi Nenada Borojevića, zaista pisao bivši direktor Instituta za onkologiju (IORS). Za desetak dana biće poznati i rezultati toksikoloških analiza, piše u Presu.

Nakon što je supruzi dr Nenada Borojevića, koji je u sredu pronađen obešen o drvo na Košutnjaku, „oproštajno pismo“ stiglo na adresu stana u Pop Lukinoj ulici, Borojevićevi advokati izražavaju velike sumnje u validnost tog dokumenta, čiju autentičnost proverava policija, objavljuje Pravda.

Holandjani saslušavaju

Holandski tužilac Saskija de Vris sa još dvojicom predstavnika tamošnjih istražnih organa, saslušala je u utorak u zgradi Specijalnog suda Sretka Kalinića, okrivljenog za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića i člana „zemunskog klana”, saznaje „Politika”. Holandske istražne organe, kako nezvanično saznajemo, interesovalo je šta Kalinić zna o aktivnostima odbeglog Luke Bojovića u Holandiji.

„Gosti” su bili toliko uporni, da su Kaliniću postavljali „rafalna“ pitanja, jedno za drugim ne bi li saznali ono što ih zanima. Međutim, nijedan odgovor nisu dobili. U jednom trenutku su ga, čak, pitali šta zna o Bojovićevim „poslovima” u Španiji na šta se umešao istražni sudija, koji je prisustvovao saslušanju, i upozorio ih da ne bi „bilo korektno da oni postavljaju to pitanje”, navodi „Politikin” sagovornik blizak istrazi.

Holandski istražitelji su Kalinića saslušali po zamolnici koju su uputili srpskim pravosudnim organima.

Srpski mediji objavili su ranije da je Bojović posle policijske akcije „Sablja” preuzeo vođstvo nad odbeglim pripadnicima „zemunskog klana” i da je tada, prema podacima policije, naredio, organizovao i učestvovao u više od 20 ubistava u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Holandiji i Španiji, piše u Politici.

Obnova Osmanskog carstva

Sve glasnije tvrdnje u političkim i geostrateškim krugovima Evrope i SAD da će turski vojnici zameniti američke u bazi „Bondstil“ na Kosovu, kao i inicijativa Ankare za objedinjavanje islamskih zajednica u Srbiji, ponovo su u centar interesovanja izbacile tezu da Turska nastoji da, vek posle definitivnog napuštanja Balkana, kao hegemon uspostavi veoma jak politički uticaj. Vodeći srpski orijentalista i bivši ambasador u Ankari i Vatikanu, profesor dr Darko Tanasković u intervjuu za Pravdu govori o tome koliko je realno da u 2012. očekujemo od Turske buđenje diva i u kojoj je meri Srbija, odnosno Kosovo, geostrateški interes turske države.


Otvaranje prve rebrendirane benziske pumpe NIS

Nepotizam ili…

Vladimir Mesarović, sin predsednice Vrhovnog kasacionog suda Nate Mesarović, jedan je od sudija koji je prešao u Posebno odeljenje Višeg suda, saznaje Press. On je u roku od samo dve godine od Opštinskog suda došao do Specijalnog suda. Zajedno sa njim prešle su i njegove kolege Aleksandar Trešnjev, Maja Ilić i Dragan Milošević.

Predsednik Višeg suda Dragoljub Albijanić odlučio je da ovo četvoro sudija premesti u Posebno odeljenje, saznaje Press. Potrebno je još da Visoki savet sudstva, koji ima sednicu u ponedeljak, potvrdi odluku o njihovom premeštaju. Da li je ovo slučaj nepotizma u srpskom pravosuđu posle reizbora iz 2009. godine sagovornici Pressa imaju različita mišljenja.

Terorizam u pokušaju?

Božidar Stanišljević (61), osumnjičen za krivično delo terorizma, predat je juče Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, koje je predložilo da mu se odredi tridesetodnevni pritvor, izjavio je juče na konferenciji za novinare direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić. Stanišljević je priznao da je u banjalučku Sportsku dvoranu „Borik” uneo tri kilograma plastičnog eksploziva, sporogoreći štapin i upaljače, dve puške i četiri bombe, prenosi Politika.

Tovar naoružanja otkriven je 8. januara, dan uoči održavanja svečane akademije povodom Dana Republike Srpske. Ovom događaju je, osim rukovodstva RS, prisustvovala delegacija Srbije, predvođena predsednikom Borisom Tadićem.

Vasić se obratio novinarima posle sastanka sa direktorom Policije Srbije Miloradom Veljovićem, ističući da je ovo još jedna potvrda dobre saradnje dve policije, jer im je MUP Srbije u ovom predmetu stavio na raspolaganje sve svoje kapacitete.

Božidar Stanišljević, koji je uneo oružje u "Borik", prebačen u sarajevsko tužilaštvo, piše u Novostima. Policija proverava sve veze Stanišljevića sa osobama iz podzemlja, a posebno kontakte sa Ljubanom Ećimom. Spekuliše se da je bio pripadnik hrvatske službe bezbednosti.

Prvak u kažnjivom biciklizmu

Prekršajni sud u Čačku kaznio je meštanina Zorana Ivanovića sa 100.000 dinara jer je vozio bicikl u stanju potpune alkoholisanosti. On je zaustavljen 2. aprila 2010. godine u 1.26 sati ujutro u ulici Župana Stracimira, dok se kretao iz pravca „Solida” ka crkvi, i policajci su tada alkometrom utvrdili da u organizmu ima 2,26 promila alkohola, javlja Politika.

Okrivljeni je na suđenju potvrdio te navode, ali je ipak uputio žalbu Višem prekršajnom sudu u Kragujevcu tvrdeći da mu je kazna odmerena prema zakonu koji nije važio u vreme kad je prekršaj učinjen.

– Ja sam sad, izgleda, prvak Srbije po visini kazne za bicikliste. Moje vozilo ne vredi ni 3.000, a za 100.000 mogao bih da kupim solidan auto – kaže za naš list Zoran Ivanović Peko.

– Do sada sam platio oko 200.000 na ime kazni zbog vožnje pod uticajem alkohola, ali nikad više od 10.000 dinara. Ovo mi je jubilarna, 25. kazna. Ne mogu da je platim i da hoću, nemam ni dinara jer osam meseci ne radim.

Uhvaćen brzinski rekorder

Hrvatska policija je na autoputu Beograd-Zagreb zaustavila motociklistu iz Srbije koji je vozio 247 kilometara na sat. Motociklista je zaustavljen u četvrtak kod Brodskog Stupnika u Slavoniji, na delu autoputa gde je brzina ograničena na 130 kilometara na sat. Kako je saopštila policija, motociklista je kažnjen sa 10.500 kuna (1.394 evra) i zabranom korištenja vozačke dozvole u Hrvatskoj narednih godinu dana.
Kažnjeni motociklista je tako "oborio rekord kolege" iz Srbije koji je početkom septembra prošle godine uhvaćen kod Županje jer je vozio 237 kilometara na sat. Rekord u toj "disciplini" ipak drži poljski motorista koji je sredinom avgusta 2010. na autoputu A4 (od Zagreba do madjarske granice) vozio 248 kilometara na čas.

Generali traže…

“Besramni generali tuže državu i traže plate iako su u penziji”, naslov je u Blicu gde piše da su “generali Božidar Delić i Momir Stojanović tužili su državu i traže da im se isplati više desetina hiljada evra. Obojica generala su penzionisana 2005. godine, objavljje ovaj list.

Preminuo Miljanić

Bivši selektor jugoslovenske fudbalske reprezentacije, predsednik Fudbalskog saveza Jugoslavije i trener Crvene zvezde Miljan Miljanić preminuo je danas u 82. godini.

Miljanić je rođen 4. maja 1930. u Bitolju. Posle trenerske karijere u Crvenoj zvezdi, preuzeo je kormilo madridskog Reala sa kojim je osvojio „duplu krunu". Miljanić je obavljao najviše funkcije u Fudbalskom savezu Jugoslavije, piše u Politici.

Srpski fudbalski patrijarh, otac mnogih generacija Zvezde i reprezentativnih selekcija napustio nas je zauvek. Zbogom, legendo, objavljuju Novosti.

Novi trener Partizana

Upravni odbor Partizana je na sednici razrešio dužnosti trenera Aleksandra Stanojevića, na čije je mesto postavljen Avram Grant, objavljuje Blic.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...