SKUP ZA IZLAZAK IZ EKONOMSKE DEPRESIJE

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Vlada se obavezala da radi na smanjenju javne potrošnje za jedan do dva procentna poena godišnje i da radi na unapređenju fiskalnog ambijenta. Lider Nove Srbije Velimir Ilić, posle verbalnog napada na potparolku DS-a Jelenu Trivan, napao je u subotu kolonu vozila kojom se kretao ministar odbrane Dragan Šutanovac, a zatim žestoko izvređao vojnu policiju i obezbeđenje ministra. Danas sahrana poljskog predsednika.

Manji porezi, veće plate

Ko da su mačka i miš legli zajedno – ovim rečima je juče slučajna prolaznica ispred Doma Sindikata komentarisala sastanak predstavnika vlasti, radnika i krupnog kapitala dok se na Trgu Nikole Pašića gomilalo obezbeđenje državnih zvaničnika. A u sali Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) na trećem spratu poglede su ukrstili oni koje je do juče gotovo bilo nemoguće zamisliti u istoj prostoriji. I dok je „trojka”, koju su činili vlast, privrednici i sindikalci, smišljala strategiju kojom će udariti na krizu, novinari su ostali iza zatvorenih vrata. Višečasovna rasprava pretočena je u više od 30 zaključaka, od kojih su najvažniji: smanjenje javne potrošnje, nastavak podsticaja privredi, redovno isplaćivanje plata i doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranje radnicima, ali i poštovanje kolektivnih ugovora. Formirano je i privremeno mešovito radno telo koje će nadgledati kako se ono na šta su se sve tri strane obavezale sprovoditi u praksi, prenosi Politika. Nije ni čudo što su svi učesnici sastanak opisali kao istorijski, jer su rešenje za izlazak iz krize sa privrednicima i sindikatima satima tražili premijer Mirko Cvetković i ministri Rasim Ljajić, Diana Dragutinović, Oliver Dulić i Slobodan Milosavljević. Zajednički jezik sa sindikatima i vlašću tražili su i biznismeni Milan Beko, Miroslav Mišković, Miodrag Kostić, Zoran Drakulić, Toplica Spasojević, Slobodan Petrović, Branislav Grujić, Miodrag Babić… Možda je najbolje objašnjenje za činjenicu da su dojučerašnji protivnici postali socijalni partneri dao Ljubisav Orbović, predsednik SSSS-a, sloganom: „Stalo nam je da krene”. Jer, ekonomska kriza svima je napravila iste probleme, pa je logično da ih zajedno i rešavaju, objasnio je.

Na sastanku na kome su učestvovali premijer sa članovima vlade, vodeći privrednici, guverner u ostavci, predstavnici sindikata, Vlada se obavezala da radi na smanjenju javne potrošnje za jedan do dva procentna poena godišnje i da radi na unapređenju fiskalnog ambijenta, piše u Blicu. Vlada se obavezala i na hitno otklanjanje svih administrativnih barijera, usvajenje zakona, obezbeđivanje stimulativnih uslova za otvaranje novih radnih mesta i proizvodnih pogona, podršku izvozno ojentisanim sektorima privrede, prednost domaćim preduzećima prilikom javnih nabavki.

Manji porezi na plate, smanjenje javne potrošnje, davanje prednosti domaćim privrednicima na tenderima, podrška preduzećima koja su orijentisana na izvoz, otvaranje novih pogona u nerazvijenim opštinama, suzdržavanje od otpuštanja, stabilne plate...Ovo su zaključci sa velikog zajedničkog skupa, održanog u sredu, gde su prvi put za isti sto seli predstavnici Vlade Srbije, sindikata, poslodavaca i uspešnih privrednika, da bi pronašli načine za što brži i bezbolniji izlazak iz ekonomske depresije. Na sastanku u Beogradu, čiji su domaćini bili Savez samostalnih sindikata Srbije i Ministarstvo rada i socijalne politike, dogovoreno je da se ovi predlozi "pretoče" u konkretne mere Vlade. Njih će pojedinačno sprovoditi više ministarstava, ali i poslodavci i radnici, a koliko će se odluke poštovati, brinuće posebna radna grupa, kojom će predsedavati premijer Mirko Cvetković, piše u Novostima.

Vlasnik kompanije Delta holding Miroslav Mišković zatražio je juče od Vlade Srbije stvaranje privrednog ambijenta u kom će 10 do 15 velikih kompanija imati privilegije u poslovanju, saznaje Danas od jednog od učesnika skupa „Socijalno partnerstvo i izlazak iz krize“, koji je održan u prostorijama Saveza samostalnih sindikata Srbije. Većinu privrednika je zanimalo stvaranje boljih uslova za privredu, ali su u zavisnosti od svojih „problema“ imali drugačije primedbe. Vlasnik MK grupe Miodrag Kostić najviše je potencirao teme koje se tiču zemljišta dok je vlasnika Ist pointa Zorana Drakulića brinulo pitanje kursa i nekonkurentnosti na tržištu. I dok su privrednici iznosili svoje stavove, predloge i postavljali pitanja, odgovora s druge strane stola za kojim su sedeli predstavnici Vlade Srbije bilo je malo. Premijer Mirko Cvetković je tako jednom prilikom odgovorio da je Vlada spremna da prihvati sve sugestije i primedbe, ali konkretna rešenja nije nudio, tvrdi naš sagovornik. Ministarka finansija Diana Dragutinović se nijednom nije uključila u diskusiju, kaže naš izvor, dok je sa nekoliko rečenica guverner Radovan Jelašić prokomentarisao stanje kursa. Jedino je ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić pokušao privrednicima i predstavnicima sindikata da objasni probleme oko primene Zakona o planiranju izgradnje.

Ilic preterao, prostaklu izbaciti sa televizije

Verbalni napad predsednika Nove Srbije Velimira Ilića na portparolku Demokratske stranke Jelenu Trivan tokom i posle emisije na Javnom servisu, o čemu svedoče i drugi učesnici događaja i zaposleni Radio-televizije Srbije, još jedan je prilog Ilićevoj političkoj biografiji obeleženoj brojnim, ne samo verbalnim ispadima u javnosti, piše Politika. Mediji su puni primera njegovog često incidentnog ponašanja i neprimerenog vokabulara od 2000. godine, na koje su podsećali uvek kada on napravi neki novi gaf. Jelena Trivan juče je rekla da očekuje reagovanje tužilaštva, a njene kolege poslanici u Skupštini Srbije osuđuju, kako kažu, svaku vrstu nasilja, ali nisu voljni da konkretnije komentarišu ovaj incident. Parlament, pošto se incident nije dogodio pod njegovim okriljem, nema mehanizme za nekakve kaznene mere prema lideru NS-a. Trivanova je novinarima juče rekla da je, posle saopštenja RTS-a, „postalo jasno ono što sam govorila, a to je da ovo nije spor između Velimira Ilića i mene, već da je to pitanje za državne organe, koji treba da obezbede sigurnost svakome u ovoj zemlji, te u tom smislu, očekujem reagovanje tužilaštva”.

Ponašanje Velimira Ilića, lidera Nove Srbije, koji je sinoć posle emisije „Upitnik“ na RTS pretio i brutalno izvređao portparola DS i poslanicu Jelenu Trivan, navela je kolegijum nacionalne kuće da povuče ručnu, saznaje Blic. Stvar je još drastičnija jer je Ilić u zgradi RTS fizički pretio Trivanovoj dok je u njegovoj pratnji bio telohranitelj Srđan Adžemović, koga su mediji ocenili kao pripadnika takozvanog zvezdarskog klana.

Velja, vređao i Šutanovca

Lider Nove Srbije Velimir Ilić napao je u subotu kolonu vozila kojom se kretao ministar odbrane Dragan Šutanovac, a zatim žestoko izvređao vojnu policiju i obezbeđenje ministra, otkriva Pres! Kako nam je potvrdio i sam ministar Šutanovac, Velimir Ilić je psovao majku vojnim policajcima koji su pokušali da legitimišu njegovog vozača! O najnovijem ispadu Velimira Ilića vojna policija je sačinila zapisnik, a sagovornik Presa, jedan od aktera, detaljno nam je prepričao šta se dešavalo: - Ministar se u subotu posle podne vraćao sa jednog događaja, išao je od Višnjičke banje, preko Karaburme, ka centru grada. Automobil u kojem je bio ministar, kao i onaj u pratnji bili su označeni propisanom svetlosnom i zvučnom signalizacijom. Međutim, u jednom trenutku, jedna „škoda superb" je počela da se zaleće pokušavajući da obiđe automobil iz pratnje i preseče ministarsku kolonu. Vozač „škode" se nije obazirao na znake koje je davala policija... - opisuje sagovornik Presa.

Nema pranja para na Koridoru

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović otvorila je danas radove na izgradnji obilaznice oko Dimitrovgrada na Koridoru 10, u blizini granice sa Bugarskom, ističući da će na izgradnji tog putnog pravca u Srbiji biti angažovano oko sto hiljada radnika. Realizacija infrastrukturnih objekata u Srbiji predstavlja nadu za bolju budućnost naše zemlje, naglasila je Đukić-Dejanović na otvaranju gradilišta, u prisustvu ministra za infrastruturu Milutina Mrkonjića. Regionalni direktor u Svetskoj Banci Džejn Armitraž, koja je takođe prisustvovala današnjem otvaranju radova, izjavila je da će završetak Koridora 10 u Srbiji značajno doprineti razvoju srpske privrede, na taj način što će povećati zaposlenost i privredncima doneti veliku korist. Vlada Srbije je odlučna u tome da ne daje državne poslove ljudima sa sumnjivom prošlošću, pa ni Ljubiši Buhi Čumetu, saznaje Blic. Ti ljudi za koje se zna da su imovinu stekli kriminalom pa sad pokušavaju da je legalizuju kroz privatizaciju, bez obzira na njihov sadašnji pravni status, neće novac prati kroz kapitalne investicije, izjavio je za Blic izvor iz Vlade Srbije. Poreklom Čumetove imovine, koja nije mala, državni organi se nisu bavili jer je ubrzo posle ubistva premijera Zorana Đinđića stekao status svedoka saradnika, ali se zna da je stečena prljavim poslovima. Pa kad je tako, dodaje naš sagovornik, onda se njemu i ostalim “bivšim kriminalcima” mora ograničiti pristup državnim poslovima.

Krediti ostaju Srbiji

Iako je postojala opasnost da Svetska banka povuče sredstva koja je odobrila Srbiji, jer se pozajmljeni novac za nekoliko projekata uopšte nije koristio, Džejn Armitidž, regionalna direktorka u ovoj međunarodnoj finansijskoj instituciji, u Beograd je donela dobre vesti. Zbog kašnjenja sa povlačenjem novca Srbija neće biti kažnjena niti će se krediti smanjiti. Stručnjaci Svetske banke nastaviće da zajedno sa predstavnicima vlasti iz meseca u mesec nadgledaju sprovođenje projekata, a krajnji rok za korišćenje sredstva biće produžen, prenosi Politika.Vesti su sada mnogo bolje nego pre šest meseci kada sam poslednji put bila ovde. Tada smo bili vrlo zabrinuti da će ogromna suma novca ostati neiskorišćena. Razumemo da je kašnjenje delom bilo uzrokovano i politikom promena, ali je zbog toga 18 meseci uludo potrošeno. Pre šest meseci sam morala da kažem da će odobreni novac možda biti vraćen nazad u banku, jer zajmovi nisu bili ratifikovani u parlamentu, što je sprečavalo povlačenje sredstava. Tada su se prilično sporo menjale stvari kod projekata navodnjavanja i odvodnjavanja, centralnog registra i u okviru projekta penzione reforme. Sa zadovoljstvom mogu da kažem da vidim napredak u projektima koji su išli vrlo sporo.

Fondovi još u minusu

Posle višemesečnih strepnji hoće li povratiti makar uloženi novac, onima koji su sredstva poverili investicionim fondovima poslednjih meseci vraća se nada. Prinosi, posle velikog pada, polako rastu, a u ovoj godini fondovi, kao i njihovi investitori, očekuju oporavak. Krah svetskog finansijskog tržišta pokolebao je i srpske investicione fondove. Upućeni kažu, jer su kod nas najbrojniji oni najrizičniji - fondovi rasta imovine, koji najmanje 75 odsto svoje imovine ulažu u akcije. Vrednosti investicionih jedinica u poslednje dve godine kod njih su mahom prepolovljene. I pored laganog rasta, u većini slučajeva još nisu dostigli početnu cenu.
- Situacija se od polovine prošle godine polako stabilizuje - kaže za Novosti, Vladimir Pavlović, portfolio menadžer “Fima investa”. Ponovo ima interesovanja i ima minimalnih investicija. Bolje je nego što je bilo u vremenu kada su klijenti povlačili svoja ulaganja. A kakve su bile poslednje dve godine najbolje pokazuje vrednost investicionih jedinica. Oni koji su uložili 1.000 dinara, što je minimalno ulaganje, u na primer “Fima Proaktiv”, sada imaju 373,84 dinara. U odnosu na stanje od pre dve godine, zabeležen je pad od 59,53 odsto. Poslednjih godinu dana, međutim, ubeležen je rast od 6,78 odsto.

«Knjaz» štrajkuje

Od juče u šest sati radnici kompanije „Knjaz Miloš” stupili su u generalni štrajk. Pregovori Samostalnog sindikata i rukovodstva poslodavca trajali su punih 11 sati, ali do dogovora nije došlo, saznaje Politika. Pokazali smo zaista spremnost da pregovori urode plodom na obostrano zadovoljstvo, ali nažalost do toga nije došlo. Već na prvom našeg zahtevu da poslodavac ne iskazuje višak zaposlenih i da se obustave sve aktivnosti usmerene na iskazivanje viška zaposlenih došlo je do „kamena spoticanja”. Da spomenem i naša druga dva zahteva, da se poveća osnovna zarada za najjednostavniji posao za procenat rasta troškova života i da poslodavac obezbedi poštovanje svih odredbi važećeg kolektivnog ugovora – kaže Živorad Kolarević, predsednik Samostalnog sindikata „Knjaza Miloša”. Posle neuspelih pregoora oglasilo se i rukovodstvo kompanije koje tvrdi da mu „uprkos velikim naporima nije pošlo za rukom da postigne dogovor i kompromis sa predstavnicima sindikata i štrajkačkog odbora”.

Oko 300 radnika prve smene obustavilo je proizvodnju vode i sokova, a kako nas je obavestio predsednik Samostalnog sindikata Živorad Kolarević, u štrajku je i stotinak radnika Distributivnog centra u Beogradu. Prema Kolarevićevim rečima, skoro 12-časovni pregovori sa poslodavcem nisu uspeli, jer je zapelo oko jedne reči - "prevashodno". U pregovorima je, kako je rekao, veliku kooperativnost pokazao direktor za kooperativne i regulatorne poslove Rade Pribićević, ali potpis na sporazum nije hteo da stavi generalni direktor Mihailo Janković, a prenosi Blic.

Oko 300 radnika prve smene obustavilo je proizvodnju vode i sokova, a kako nas je obavestio predsednik Samostalnog sindikata Živorad Kolarević, u štrajku je i stotinak radnika Distributivnog centra u Beogradu. Prema Kolarevićevim rečima, skoro 12-časovni pregovori sa poslodavcem nisu uspeli, jer je zapelo oko jedne reči - "prevashodno". U pregovorima je, kako je rekao, veliku kooperativnost pokazao direktor za kooperativne i regulatorne poslove Rade Pribićević, ali potpis na sporazum nije hteo da stavi generalni direktor Mihailo Janković.

Na meti Šarića i Dačić

Na meti klana Darka Šarića nalazi se i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, saznaje Danas. Kako se saznaje, on za sada nije promenio mesto stanovanja, ali mu je nivo bezbednosti povećan. Reč je o pripadnicima Uprave za obezbeđenje ljudi i objekata MUP-a Srbije. O ugroženoj sigurnosti ministra Dačića, prema nezvaničnim informacijama, nedavno su obavestili pripadnici službi bezbednosti. O zaštiti najviših državnih funkcionera, kako se saznaje, razgovaralo se i u petak prošle nedelje na sedmočasovnoj sednici Saveta za nacionalnu bezbednost. Na sednici je prisustvovao ceo državni vrh - predsednik Srbije Boris Tadić, ministri pravde i unutrašnjih poslova i predstavnici vojnih i civilnih službi bezbednosti. Podsetimo, policija i službe bezbednosti otkrile su planove Šarićevog narkoklana da likvidiraju predsednika Srbije Borisa Tadića, ministarku pravde Snežanu Malović, tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića, državnog sekretara Slobodana Homena, kao i pripadnike MUP Srbije i BIA koji rade na slučaju „Šarić“. Kako je ranije objavio Danas, Snežana Malović morala je zbog pretnji narkoklana Darka Šarića likvidacijom da promeni mesto prebivališta i iseli se iz svog stana, dok je tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević najmanje tri puta dislociran u proteklom periodu. O ugroženosti tužioca za organizovani kriminal govori i podatak da je pre godinu i po dana pronađen automobil sa eksplozivom ispred zgrade u kojoj je tada živeo Radisavljević. Pretnje su upućivane i tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću.

Suština borbe protiv narko-klana Darka Šarića i ostalih kriminalnih grupa biće otkrivanje njihovih veza sa pojedinim državnim funkcionerima iz javnih preduzeća, kao i nosiocima državnih funkcija - kaže za Blic državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen. Kao posebno interesantan podatak on navodi činjenicu da su mnogobrojni bivši političari postali uspešni biznismeni i to odmah nakon što su napustili politiku. Homen ističe da u finansijskoj istrazi niko neće biti pošteđen, bez obzira na stranačku pripadnost, trenutnu poziciju u bivšim i sadašnjim vladama. Prvi korak biće provera tokova novca u preduzeću "Maestral turs", koje je oduzeto od grupe Darka Šarića. Očekuje se da će time biti otvorena vrata daljoj istrazi o tome kome je sve na račune uplaćivan novac od prodaje kokaina.

Nezavisnost pred kritičnim izazovom

Međunarodni civilni pedstavnik na Kosovu Piter Fejt izjavio je da se nezavisnost Kosova suočava sa kritičnim izazovom i da će dalji tok zavisiti od odluke Međunarodnog suda pravde, preneli su danas prištinski mediji. Preživljavanje projekta nezavisnosti sada se suočava sa kritičnim izazovom", rekao je Fejt na Institutu za Evropske i međunarodne odnose u glavnom gradu Irske, Dablinu.On je dodao da se "Kosovo nada da će odluka u najmanju ruku biti ravnopravna" i da će sadržati "pozitivne elemente kako bi se dobila nova priznanja i bolji pristup međunarodnim organizacijama, koje bi pomogle u socijalno-ekonomskom razvoju zemlje". Govoreći o stepenu saradnje između Kosova i Srbije, Fejt je rekao da su "mnogi ministri EU nekako uznemireni, pošto nisu videli onakav tok kakav su želeli".
"Treba sačekati odluku Suda, ali je svakako vreme da počnemo da drugačije razmišljamo o našoj budućnosti", izjavio je najviši međunarodni predstavnik na Kosovu, prenosi Blic.

Danas sahrana poljskog predsednika

Barak Obama i Dmitrij Medvedev, predsednici SAD i Rusije, prisustvovaće sahrani poljskog kolege Leha Kačinjskog, koji je zajedno sa suprugom Marijom i još 95 ljudi stradao u avionskoj nesreći kod Smolenska na zapadu Rusije u prošlu subotu. Nikola Sarkozi, francuski predsednik i Angela Merkel, nemačka kancelarka, takođe su najavili prisustvo na sahrani u Krakovu, zakazanoj za nedelju. Leh Kačinjski i njegova supruga Marija biće, prema želji Jaroslava Kačinjskog, brata blizanca pokojnog predsednika, sahranjeni u grobnici u katedrali Vavel na istoimenom krakovskom brdu, u kojoj počivaju poljski heroji, pesnici i kraljevi. Tu je sahranjen i Jozef Pilsudski, borac za nezavisnost Poljske u Prvom svetskom ratu, saznaje Blic.

Tender za Telekom u toku leta

Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić izjavila je da će najverovatnije na leto biti raspisan tender za privatizaciju Telekoma Srbije. Ona je novinarima u Batočini kazala da će biti pozvani strateški investitori i veliki telekomunikacioni operatori da ponude odgovarajuću sumu "za neki procenat, koji je sada preliminarno određen kao 40 odsto". Videćemo da li će finansijski savetnik da se saglasi da je to optimalan procenat za prodaju", kazala je Matićeva. Ministarstvo finansija objavilo je tender za izbor savetnika za prodaju 40 odsto državnih akcija u Telekomu Srbije, prenosi Blic. Jasna Matić izrazila je očekivanje da će doći veliki strateški investitor koji će podići nivo telekomunikacija u Srbiji na nivo koji je uobičajen u Evropskoj uniji. "Trebalo bi posebno obratiti pažnju na širokopojasni internet, odnosno da se omogući da svi stanovnici Srbije imaju internet, telefon i mobilnu telefoniju", rekla je Matićeva.

Traži se strateški partner za Jat

Vlada Srbije bi na današnjoj sednici trebalo da donese odluku o formiranju novog avio-preduzeća izdvojenog iz „Jat ervejza“. Ministarstvo za infrastrukturu će putem javne nabavke posle toga odabrati konsultanta za sprovođenje aktivnosti oko pronalaženja strateškog partnera i tek onda sledi tender o prodaji novoformirane kompanije. Može se očekivati da će sve biti gotovo za nekoliko meseci. Ovim potezom nadležni očekuju da će domaću avio-kompaniju konačno učiniti primamljivom za potencijalne kupce s obzirom na to da neće imati dugove i višak zaposlenih. Ovo je, kako ocenjuju stručnjaci i predstavnici vlasti, poslednji trenutak za modernizaciju „Jata“. Državni sekretar za vazdušni saobraćaj Miodrag Miljković kaže za Blic da se radi o novoj nacionalnoj avio-kompaniji koja će iz „Jata“ preuzeti ono što će ga učiniti atraktivnim za budućeg strateškog partnera.

Rok za dve fotelje

Kako Blic saznaje, predstavnici pokrajinske administracije su ranije najavljivali da će u slučaju negativnog odgovora Agencije za borbu protiv korupcije, tražiti tumačenje od republičkog parlamenta, Ministarstva pravde, pa i Ustavnog suda Srbije.U odgovoru Agencije je navedeno da se svaki pojedinac koji je tražio saglasnost, u roku od 15 dana opredeli za jednu od funkcija, u suprotnom će moći da zadrži prvu funkciju do koje je došao. U tom slučaju, u najmanje osam opština i u Novom Sadu će morati da se raspišu vanredni dopunski izbori za izbor pokrajinskih poslanika po većinskom sistemu. Jer, konstitutivna sednica Skupštine Vojvodine na kojoj su verifikovani poslanički mandati funkcionerima lokalnih skupština održana je 16. jula 2008. godine, mesec dana i više nakon što su izabrani za predsednike opština ili gradonačelnike. Igor Pavličić izabran je za gradonačelnika Novog Sada 17. juna 2008. godine, a mesec dana kasnije, nakon drugog izbornog kruga, potvrđen mu je poslanički mandat.

Kandidat tek dogodine

Ratifikacija SSP počinje u junu, ali teško da će špansko predsedništvo EU uspeti da istovremeno stavi i srpsku kandidaturu za članstvo na dnevni red Saveta ministara. U Evropi još nema konsenzusa za prosleđivanje naše kandidature Evropskoj komisiji.
Ovo, u intervjuu za Novosti, poručuje Božidar Đelić, potpredsednik Vlade, zadužen za evropske integracije. On nije želeo da precizira koje su evropske zemlje u ovom trenutku spustile rampu za našu kandidaturu. Nije tu Srbija u nekoj podređenoj poziciji, jer se, u proseku, od podnošenja zahteva do njegovog prosleđivanja Komisiji na razmatranje čeka i do godinu dana. Mnogo je važnije to što Srbija nikada nije imala toliku podršku i što nema nijedne zemlje u Evropi koja ne želi da nas vidi u EU. U Evropi ne postoji nikakvo raspoloženje za „čašćavanje“ bilo koga. Ono što se desilo sa proširenjem 2007. dodatni je argument za one koji smatraju da ne treba primati nove države dok potpuno ne budu spremne za ulazak u EU, a takvih je mnogo u Evropi.

Dulić: Uvodimo red u građevinu

Najveći otpor primeni novog zakona o planiranju i izgradnji pružaju oni koji su u starom sistemu odlično profitirali zbog nedostatka reda i propisa, kaže u intervjuu za Pres ministar životne sredine Oliver Dulić. On ove godine očekuje poboljšanje u građevinskom sektoru i početak masovne izgradnje stanova. Postoji mnogo protivnika Zakona o planiranju i izgradnji. Mislim na one kojima je odgovarao stari sistem jer su dobro živeli od njega. To su ljudi koji su imali moć da u fiokama drže dozvole, koji su mogli da rade urbanistička akta po želji investitora i odlučuju gde će i šta moći da se gradi, to su oni koji su uživali u korišćenju građevinskog zemljišta i u kupovini preduzeća samo radi zemljišta bez namere da ikada plate njegovu punu, realnu vrednost. Svako od njih ima nešto protiv da se uspostavi red.

Suđenje Ganiću u Srbiji?

Postoji mogućnost, čak postoji i velika verovatnoća da se Ejupu Ganiću sudi u Srbiji. Naš zahtev za ekstradiciju je proceduralno valjan. Usvojen je od ministra unutrašnjih poslova u Velikoj Britaniji i proces ekstradicije Srbiji je započeo pred londonskim sudom. Postoji samo jedan, naš, zahtev za izručenje, kaže za Danas tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević. Pritisak je veoma veliki, videli ste nastup Ganića pred sudom u Londonu. Argumenti su samo politički, niko se ne bavi pravnom stranom problema. Meni se spočitava da krijem Ratka Mladića iako svi, pa i engleska javnost zna ko je učestvovao u izručenju i hapšenju Radovana Karadžića. Od postupka izručenja ne možemo odustati, jer sada ne postoji pravni način da se to učini, ali smo u svakom trenutku spremni za dijalog sa našim kolegama u BiH. Treba da razmišljamo o budućnosti i sprečimo da se ovakvi slučajevi koji podižu političke tenzije ponovo dogode - objašnjava Vukčević. On dodaje da je ovaj postupak u toku, tako da se uzdržava od svake dalje izjave, jer ona predstavlja vid pritiska na sud.

Katarina: Mama je za sve kriva

Katarina Rebrača je u poslednjim razgovorima sa inspektorima pokušala da se „vadi" na svoju pravnu neukost. Objašnjavala je da je mislila da pare iz fonda može da koristi kako hoće, pa i da troši na lične potrebe?! Čak je u jednom trenutku rekla da joj je majka Sandrina Bogunović rekla da ništa ne brine i da može da slobodno raspolaže tim parama! - kaže sagovornik Presa iz istrage. Prema njegovim rečima, Katarina pokušava da potrošnju para na lične potrebe opravda kao „troškove marketinga"?! Ona priznaje da je od para skupljenih za borbu protiv raka kupovala sebi haljine, cipele, minđuše, parfeme, da je plaćala najam džipa... Ali, ona objašnjava da je to radila zato što je to ulaganje u marketing jer, kako kaže, ne bi mogla da animira javnost za borbu protiv raka u „starim krpama" i polovnim kolima... Na primer, na pitanje zašto je parama iz fonda kupila minđuše od nekoliko stotina hiljada dinara, ona je odgovorila da je imala važno gostovanje na televiziji i da je morala da izgleda atraktivno - prenosi sagovornik Presa.

Prevara na monitoru

Posle Katarine Rebrače, njene majke Sandrine Vagner i njihovih saradnica, u sredu je uhapšen još jedan "humanitarac". Policija je u Subotici privela Slobodana Bojovića (21), jer se lažno predstavio kao otac teško obolelog dečaka Strahinje Bojovića, za koga je tražio humanitarnu pomoć! S naznakom "Apel za pomoć Strahinji Bojoviću", on je novac tražio putem sajta i grupe na "Fejsbuku", koja dosad ima više od 4.000 članova, saznaju Novosti. Kako navode u policiji, prevario je veći broj građana iz zemlje i inostranstva, koji su uplatili novac na njegove račune. Za "lečenje" deteta tražio je 145.000 evra. Različiti su metodi "humanitaraca". Katarina Rebrača je samo od građana putem uplatnica "Infostana", dobila 106.000 priloga, ukupne vrednosti 1.280.000 dinara. Nije Rebračin fond jedini koji je novac skupljao putem "Infostana", ali to nikako ne znači da su ostali radili mimo zakona. Svaka od organizacija mora da ima saglasnost Skupštine grada - ispričala je Milica Đorđević-Paunović, portparol JKP "Infostan". - Na kraju akcije, Rebračina fondacija, kao i sve ostale, dostavile su nam rezultate koje smo objavili na našem sajtu. Ali ni grad, ni JKP "Infostan" nisu nadležni da prate uplate ili trošenje sa tog računa, već poreski organi.

Serija zemljotresa u Kini

Serija snažnih zemljotresa pogodila je u noći između utorka i srede planinsku oblast u zapadnoj kineskoj provinciji Ćinghaj gde je, prema poslednjim podacima, poginulo najmanje 400 a više od 10.000 ljudi je povređeno, prenele su juče vodeće svetske agencije, piše u Politici. Snažan zemljotres jačine 6,9 stepeni po Rihterovoj skali protresao je juče slabo naseljenu planinsku provinciju Ćinghaj u blizini Tibeta (sa epicentrom u oblasti Jušu, na jugu provincije) saopštio je američki Geofizički institut. Sa druge strane, kineski stručnjaci iz Nacionalnog seizmološkog zavoda procenjuju da je prvi potres imao snagu od 7,1 stepeni. Nakon prvog potresa, a u naredna tri sata, američki institut je registrovao još šest slabijih zemljotresa jačine pet stepeni ili više, objavio je AFP. Kako prenose kineske agencije, „srušen je veliki broj kuća, škola, budističkih hramova i drugih objekata”, koji su uglavnom napravljeni od blata i drveta, a zvaničnici strahuju da će „broj poginulih nastaviti da raste”, budući da se pod ruševinama još nalazi na stotine zatrpanih. Agencija Sinhua navodi i da je u Juekuu, lokalnoj prestonici, „srušeno ili oštećeno oko 85 procenata objekata”, dok je oko 300 osoba izgubilo život.

Prema podacima Američkog geofizičkog instituta, magnituda potresa je bila 6,9, a po kineskim - 7,1 stepen Rihterove skale. Epicentar zemljotresa bio je na dubini oko 33 kilometra, a najžešće je pogodio visoravan Tibeta retko naseljenu stočarima-nomadima, na visini oko 4.000 metara. Kineska agencija Sinhua javlja da je najteže pogođen grad Jušu, koji je sa oko 100.000 stanovnika najveće naseljeno mesto koje je udaljeno manje od 100 kilometara od epicentra, saznaju Novosti.

Obama gubi podršku

Podrška američkom predsedniku Baraku Obami pala je ispod 50 odsto, uprkos zakonu o zdravstvenoj zaštiti i znacima ekonomskog oporavka, pokazalo je poslednje ispitivanje javnog mnjenja koje je sprovela agencija AP. Svega 49 odsto Amerikanaca podržava način na koji Obama obavlja predsedničku dužnost, dok je samo 44 odsto njih zadovoljno kako je predsednik SAD rešio pitanje reforme zdravstva i problem ekonomske krize. To je još niži rejting Obame nego prošlog septembra, kada je podrška građana SAD njegovom radu pala na 50 odsto. Nakon toga porasla je na 56 odsto, da bi prošlog meseca pala na 53 odsto. Prema istom istraživanju, i Obamina Demokratska partija kotira se slično kao i on. Prvi put ove godine razlika u podršci demokratama i republikancima svela se na samo tri procentna poena. Oko 41 odsto Amerikanaca podržava Demokratsku partiju, naspram 38 odsto onih koji su pristalice Republikanske partije, piše Politika.

Ranjen navijač Zvezde

Jedan mladić je zadobio teške povrede hicem iz vatrenog oružja u tuči navijača za vreme polufinalne utakmice fudbalskog kupa Srbije između Crvene zvezde i OFK Beograda (1:0), saznaje Pres. Incident se dogodio u drugom poluvremenu utakmice na severnoj tribini stadiona Crvene zvezde, kada je 21. godišnji navijač Igor Vrelić pogođen hicem u stomak, nakon čega je prebačen kolima hitne pomoći u Klinički centar. "Mladić je zadobio teške povrede opasne po život. Ranjen je u stomak i odmah je podvrgnut operativnom zahvatu. Operacija je još u toku, i tek kasnije znaće se nešto odredjenije po pitanju njegovog zdravstvenog stanja", izjavio je portparol Kliničkog centra Srbije Drago Jovanović. Prema ministru Dačiću, policija poseduje saznanja o potencijalnom izvršiocu i potraga za njim je u toku. "Policija vodi istragu i utvrdiće odgovornost redarske službe zbog unošenja vatrenog oružja na stadion i odgovornost obezbeđenja koje je angažovao organizator utakmice", rekao je Dačić i dodao da očekuje da će izvršilac uskoro biti uhapšen.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...