SEĆANJE NA JASENOVAC

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Srbi, Jevreji i Romi ujedinjeni zajedničkom jasenovačkom tragedijom. Većina uzima subvencionisane kredite da bi namirila zaostale rate i račune za komunalije. Za nepunih deset godina dugovanja su duplirana, ali se i pored opasnog približavanja zoni visokozaduženih država, uopšte ne razmišlja o tome da se tempo zaduživanja uspori

Pomirenje uprkos strašnim žrtvama

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je juče na pomirenje među narodima na prostoru bivše Jugoslavije, uprkos strašnim žrtvama koje su se desile. „Shvatam da uprkos svim strašnim žrtvama koje smo doživljavali, ipak moramo pronaći snage za pomirenje i to je poruka koju danas hoću da uputim iz Banjaluke, Republike Srpske i BiH, kao što je upućujem iz Beograda”, kazao je Tadić novinarima u Banjaluci. On je, povodom obeležavanja 65 godina od proboja jasenovačkih logoraša, istakao da su Srbi, Jevreji i Romi ujedinjeni zajedničkom jasenovačkom tragedijom, ali da moraju naći snage za pomirenje sa ostalim narodima, javlja Politika pod naslovom "Dan sećanja na žrtve zločina u Jasenovcu".

Predsednik Srbije Boris Tadić, predsednik RS Rajko Kuzmanović, premijer Milorad Dodik i mnogobrojne delegacije položili su u nedelju vence na Spomen-groblju Topole, u Donjoj Gradini, kod Kozarske Dubice, povodom 65-godišnjice pokušaja proboja jasenovačkih logoraša iz najveće "fabrike smrti" u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, piše u Novostima. Tadić je položio venac i prekrstio se i, u društvu visokih funkcionera RS i BiH i oko hiljadu građana, saslušao opelo koje je služio banjalučki vladika Jefrem i molitve koje su izgovorili rabin Jevrejske zajednice Srbije Isak Asijel i predsednik Saveza Roma Dragoljub Acković.

"Kazniti odgovorne za zločine nad Srbima", naslov je u Blicu.

Jedino se u izveštaju Radio televizije Srbije, moglo čuti da niko od predstavnika države Hrvatske nije prisustvovao.

Ćerka ustaškog poglavnika Anta Pavelića, iako u dubokoj starosti, ne kaje se zbog zločina koje je njen otac činio i naređivao. Naprotiv, Višnja Pavelić (87), koja od 1957. godine živi u Madridu, na godišnjicu proboja logoraša iz Jasenovca u ekskluzivnoj ispovesti za Alo tvrdi da je genocid nad stotinama hiljada Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj - izmišljen!

Poštovana Srbija

Srbija je veoma dobar partner i poštovan član Saveta Evrope (SE), ali i ključni faktor regionalne stabilnosti, istakao je generalni sekretar SE Tjorbjorn Jagland uoči posete Beogradu, ističući da je budućnost Balkana budućnost Evrope, i obrnuto. Savet Evrope je čekaonica za one koji žele u Evropsku uniju, rekao je Jagland, u koju se ne može ući bez prethodnog članstva u SE i ispunjavanja standarda i normi ove najstarije panevropske organizacije, prenosi Politika.

„Smatram Srbiju modernom evropskom demokratijom, koja se priprema da bude deo svih evropskih institucija”, dodao je Jagland.

Povodom nedavne Deklaracije o Srebrenici, usvojene u Skupštini Srbije, Jagland je najpre pozdravio i istakao doprinos predsednika Borisa Tadića, koji je prvo odlaskom u Srebrenicu preduzeo značajan korak ka pomirenju, a potom i inicirao donošenje Deklaracije. Proces pomirenja nije, međutim, završen, ukazao je Jagland i svim stranama na Balkanu poručio da bi trebalo da budu svesne odgovornosti za ono što se dogodilo i da ne pokušavaju da okrive druge za ono što su same učinile. „To se odnosi na građane Srbije, kao i na građane drugih delova Balkana”, objasnio je Jagland.

Redovi za kredite

Politika objavljuje da je "interesovanje gradjana veliko" za subvencionisane kredite. Zašto su građani navalili na pozajmice u dinarima koje subvencioniše država, a odobravaju banke uz povoljne kamate. Većina uzima keš da bi namirila zaostale rate i račune za komunalije, piše u Novostima. Šaltere prvih pet banaka koje su počele da daju ove zajmove najviše opsedaju penzioneri, koji se do sada nisu zaduživali, ali i građani sa skromnim primanjima koji nisu mogli da uzmu bilo kakav kredit. Država je u posao sa subvencionisanim kreditima ušla uz obrazloženje da želi da podstakne potrošnju domaće robe, a tako pomogne i proizvodnji. Ali, prema onome što se čuje u redovima zajmotražilaca, građani najviše zajme da bi - vratili nagomilane dugove po kreditima, na platnim karticama, minuse na tekućim računima... jer su smanjene zarade i sve više kasne sa otplatom dužničkih rata. Jak motiv za ulazak u novi krug zaduživanja je i plaćanje zaostalih računa za struju i komunalije.

Država i inflacija

Da nije države i njenih korekcija cena proizvoda i usluga pod njenom kontrolom, inflacija bi u Srbiji u prva dva meseca ove godine bila ispod jednog procentnog poena. To bi, u poređenju sa ostalim elementima ovogodišnje ekonomske politike bio pun pogodak. Mesečna inflacija, merena rastom potrošačkih cena, prema rezultatima istraživanja biltena Makroekonomske analize i trendovi, bila je u januaru 0,5, a u februaru još manja – 0,3 odsto. Tolike mesečne stope daju međugodišnju inflaciju od dosta dobrih 4,8, odnosno 3,9 procenta. Narodna banka Srbije je planirala ovogodišnju inflaciju od šest odsto plus-minus dva odsto, piše u Politici pod naslovom "Država opet pumpa inflaciju". U pr­va dva me­se­ca ove go­di­ne naj­ve­ći gas ce­na­ma da­la po­sku­plje­nja stru­je, go­ri­va i ko­mu­nal­nih uslu­ga, dok je hra­na po­jef­ti­ni­la.

Dugovi Srbije

Ukupni spoljni dug Srbije dostigao je skoro 23 milijarde evra. Za nepunih deset godina dugovanja su duplirana, ali se i pored opasnog približavanja zoni visokozaduženih država uopšte ne razmišlja o tome da se tempo zaduživanja uspori, objavljuje Blic. Gruba računica pokazuje da se Srbija od 2000. do danas u proseku godišnje zaduživala po milijardu evra i tako sa 11,65 milijardi evra spoljnog duga koji čini javni i privatni sektor došla do 22,93. Prema poslednjim raspoloživim podacima Narodne banke, ukupan spoljni dug javnog sektora Republike Srbije na kraju februara 2010. godine iznosio je 7,5 milijardi evra, od čega državni dug iznosi 6,9 milijardi evra, dok dug za koji je izdata državna garancija 603,5 miliona evra. U poređenju sa javnim sektorom, dug privatnog je skoro duplo veći - 13,1 milijardu evra, od čega su ubedljivo najveća dugovanja preduzeća 10,3 milijardi, dok dugovanja banaka iznose 2,7 milijardi evra. Više brine ubrzani tempo zaduživanja, od visine duga prema bruto domaćem proizvodu.

Pošta stradalom predsedniku Poljske

Cela Poljska zaustavila se juče tačno u podne na dva minuta ćutanja, uz zvuke sirena i crkvenih zvona, kako bi odala poštu stradalom predsedniku Lehu Kačinjskom i još 95 članova državne delegacije koji su u nedelju poginuli u avionskoj nesreći kod ruskog grada Smolenska, prenosi Politika. Uz vojne počasti, juče su u Smolensku preuzeta tela predsednika i prve dame, koja je identifikovao njegov brat blizanac, bivši premijer Jaroslav Kačinjski. Ceremoniji opraštanja posmrtnih ostataka Leha Kačinjskog, uz visoke vojne počasti u Smolensku, prisustvovao je i premijer Rusije Vladimir Putin.

Rusija ispratila stradalog poljskog predsednika Kačinjskog, dve zemlje zajedno u istrazi. Avion je, potpuno ispravan, srljao u smrt kroz neprozirni zid magle, piše u Novostima.


(
ilustracija: Politika)

Saradnik poljske televizije Slavomir Višnjevski ispričao je da je video rušenje aviona sa prozora svoje hotelske sobe u neposrednoj blizini aerodroma. „Kroz maglu sam gledao kako avion leti jako nisko, a levo krilo mu je bilo nagnuto ka zemlji“, rekao je on. „Čuo sam kako se nešto lomi, a zatim onaj jezivi tupi zvuk. A onda dve eksplozije, jedna za drugom“, piše u Blicu pod naslovom "Pilot kriv za pad predsedničkog aviona".

Tačno u podne po lokalnom vremenu cela Poljska se zaustavila na dva minuta ćutanja kako bi odala poštu žrtvama avionske nesreće u Smolensku, prenosi Danas.

Upotreba nuklearne energije

Obamina administracija zalaže se za novu međunarodnu arhitekturu u korišćenju nuklearne energije, koja bi zemljama omogućila da imaju koristi od njenog miroljubivog korišćenja, ne povećavajući rizike nukelarnog širenja, objavljuju Novosti. Ideja koja, kako je najavio savetnik u Stejt departmentu Robert Ajhorn, predstavlja okosnicu okupljanja 47 svetskih lidera u ponedeljak i utorak u Vašingtonu, doživela je grubi „sudar“ s realnošću i pre nego što je skup počeo. Nagoveštaj Turske i Egipta da će na skupu pokrenuti pitanje izraelskog potpisivanja Sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja, naveo je premijera Izraela Benjamina Netanjahua da odustane od puta u Vašington. Iako izraelski nuklearni arsenal Tel Aviv nikada nije ni potvrdio ni demantovano, pretpostavka da je Izrael zasad jedina nuklearna sila na Bliskom istoku, uznemirava susede.

Čemu potpisi milion gradjana?

Lideri opozicije u ponedeljak, tačno u podne, predaju premijeru milion potpisa građana za raspisivanje izbora. Očekuje se da premijer Cvetković još jednom pozove predstavnike opozicije da budu konstruktivni, objavljuju Novosti pod naslovom "Potpisi ne vode na birališta". Vlada je stabilna i jedinstvena, tako da nema nikakvog govora o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora - rečeno je Novostima u kabinetu premijera Srbije, povodom njegovog današnjeg susreta sa liderima opozicije.

Pomen ubijenom novinaru

Predstavnici Evropske unije, novinarskih udruženja, resornog ministarstva, kolege i prijatelji odali su juče poštu i položili cveće na mestu na kome je 11. aprila 1999. godine ubijen novinar Slavko Ćuruvija. Oni su još jednom od vlasti zatražili da pronađe i kazni odgovorne za njegovo ubistvo, javlja Politika.

"Ubice nisu pronađene ni posle 11 godina", naslov je u Blicu.

Kako bezbolno napraviti oštar rez?

Eksperti Svetske banke tvrde da Srbija ima „velikodušan“ penzijski sistem koji je neodrživ na duži rok i kao argumentaciju navode da srpski penzioneri, sa manje godina radnog staža (i uplaćenih doprinosa), primaju gotovo iste penzije kao i bivši zaposleni u zemljama OECD, piše u Danasu. Osim toga, Srbija ima i niži procenat radno aktivne populacije i ako se tome doda čitava armija nezaposlenih onda se dolazi do alrmantnog podatka da na 1,4 zaposlena dolazi po jedan penzioner. Reforma penzijskog sistema je, dakle, neminovnost, i u to niko ne sumnja, ali pitanje je kako na što bezbolniji način napraviti oštar rez i koji model usklađivanja penzija izabrati. Odgovore na ta, i još poneko pitanje, zatražili su novinari Danasa od Jovana Krkobabića, potpredsednika Vlade Srbije.

Kolevka računarstva

Pod krovom SANU večeras se otvara jedinstvena izložba povodom 40 godina računarstva u domaćem rudarstvu, na kojoj se prvi put prikazuje TARA-50

Prvi rudari Evrope i među prvima u svetu koristili su računare, piše u Politici. A odakle su? Iz Srbije, ako niste znali. Navršile su se četiri decenije otkako je TARA-50, napravljen u Institutu „Mihajlo Pupin”, isporučen Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu. Tranzistorsko-analogni računar (otuda ime) sabrat je nadaleko poznatog CER-10 (cifarsko-elektronski), čiji koreni sežu deset godina ranije.

Naša zemlja bila je u to vreme jedna od pet na planeti (posle Engleske, Nemačke, Rusije i Francuske) koja je pravila elektronske računare! Dobro ste pročitali: jedna od pet! Ako ćemo istim tragom, a da zvuči verodostojno, Srbija je jedna od najstarijih kolevki računarstva.

Kadrovi i autoputevi

Osnivanje "Autoputeva Srbije" kao preduzeća koje bi trebalo da zameni ranije osnovani "Koridor 10" posledica je želje u vladajućoj koaliciji da se izbegne spor između lidera SPS Ivice Dačića i njegovog partijskog kolege Milutina Mrkonjića, ministra za infrastrukturu, objavljuje Blic pod naslovom "Sukob Mrkonjića i Dačića koči gradnju koridora 10". Izvor ovog lista navodi da je i Mrkonjić nezadovoljan radom Zorana Drobnjaka, direktora "Puteva Srbije", ali da zbog toga što je partijski kadar ne želi da ga smenjuje. Sa druge strane, DS kao koalicioni partner vrši pritisak na lidera SPS da otkloni prepreke kako bi se do kraja meseca završio izbor ponuđača na tenderima za severni krak i deonicu ka Dimitrovgradu.

Novi automobil

Bezbednosne službe naložile, na osnovu stručne procene i propisanih procedura, da se predsedniku Srbije Borisu Tadiću kupi i dodeli na korišćenje novi blindirani automobil, saznaje Pres. Kako prenosi ovaj list, bezbednosna pravila nalažu da se „blindirano vozilo" menja na svakih pet godina, a „BMW" koji koristi predsednik Srbije star je 11 godina, kupljen je još u vreme mandata Milana Milutinovića. Odluka službi o nabavci nove predsedničke limuzine doneta je na osnovu „procene bezbednosti predsednika i stanja automobila u kojem se on vozi". U predsedništvu Srbije potvrđeno je Presu da će predsednik uskoro zameniti automobil i tada saopštiti javnosti o kojoj vrsti automobila je reč.

Što pre saslušati svedoke

Branioci Katarine Rebrače neće uložiti žalbu na rešenje istražnog sudije Višeg suda o određivanju pritvora do 30 dana, objavljuju Novosti. Ovakvu odluku doneli su jer žele da se što pre saslušaju predloženi svedoci, pošto joj je pritvor, kao i trima njenim saradnicama, određen zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogle da utiču na njih. Istraga će utvrditi da li je Rebrača sa ostalim osumnjičenim novac koji su mnogobrojni donatori uplaćivali na račun Fonda trošila tamo gde mu je i bila namena, tačnije za borbu protiv raka dojke, ili je odlazio za njihove lične potrebe. Tokom četiri godine, koliko Fond postoji, prikupljeno je 628.406 evra. Od tog novca, kako je, između ostalog, objasnila Rebrača prilikom saslušanja, novac se trošio i na reklame, kojih je bilo više od 900.

Na spisku osoba koje je Katarina Rebrača prevarila da bi dobila novac za humanitarni fond, a koji je potom potrošila na sebe, jeste i njen otac Nikola Rebrača, tvrde za Blic poznanici te porodice. Oni kažu da je Nikola Rebrača za ćerkin fond u Americi organizovao dve humanitarne akcije.

Viši sud u Beogradu odredio je pritvor od mesec dana i naložio istragu protiv Katarine Rebrače (37) i njene majke Sandrine Bogunović (60) zbog sumnje da su u protekle četiri godine prisvojile 37 miliona dinara sa računa Dobrotvornog fonda „Katarina Rebrača“ namenjenog prevenciji raka dojke. Ukoliko se dokaže da je kriva, Katarini preti kazna i do 12 godina zatvora, objavljuje Danas pod naslovom "Karadjordjevići demantuju da imaju veze sa slučajem Rebrača".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...